Резултати от 1 до 9 от общо 9

Каква мощност камина да си закупя?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    2
    #1

    Каква мощност камина да си закупя?

    Привет на всички!!!
    Имам следният казус за решаване: мисля да си изградя парна/по право е водна,но това е друга тема/ инсталация в жилище със следната обща квадратура от 45 кв.метра, като апартамента е с изолация и подмемена дограма, със западно изложение. Предложиха ми и следните радиатори: 3кw за 14 кв.метра стая, 2кw за 8,5 кв.метра, 1,5 кw за стая с 5,6 кв.метра, височината е стандартна 2,6 метра ,също така предвиждам и лира за банята и бойлер със серпентина. За стаята ,където ще е камината не мисля да монтирам радиатор. Орентирал съм се към радиатори произведени от фирма"Корадо", много добри отзиви чух за тях, отношение качество и цена и сега достигаме до най важният момент, а именно каква да е камината 10 кw или 13 кw на водната риза. Един господин ме посъветва ,че първата /10 кw-товата/ ще ми върши отлична работа, но ако се спра на втората като мощност камина /13 киловата/ ще постигна по нисък разход на дърва /казва,че само от жърта ще се подържа необходимата температура на водата в системата. Очаквам Вашите съвети и мнения.
    Благодаря на всички Ви ,предварително!!!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:камина с каква мощност да си закупя

    Дори 10кВт водна риза е голяма за 45м² апартамент. Тези радиатори също са големи. Трябва да предвидиш една тръба за свеж въздух да отива до камината, че с тази хубава дограма няма да има въздух за горене и ще пуши.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #3

    Re:камина с каква мощност да си закупя

    На Prity мога да ти препоръчам модела Прити СК В10. 10+4 kw ,като номиналната е 7, 10 е максимума и. Много добър дизайн и компактна, жалко, че на мен ми трябваше по голяма мощност. Относно радиаторите според доста писания които изчетох сметката е грубо около 75w на кубик, освен ако не си някакъв планински район.

  5. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    389
    #4

    Re:камина с каква мощност да си закупя

    Ако си от София или околностите и те интересува имам за продажба камина Прити С3 В13 ползвана 2 сезона,пиши на лични ...

  6. Member Аватара на peterstamov
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    676
    #5

    Re:Каква мощност камина да си закупя?

    По мои изчисления излиза приблизително 10 KW. Обаче, КПД - то при отопление на твърдо гориво е приблизително 70% - 80%. Вземи по-голямата. Друг е въпроса, че за апартамент е по - добре с климатици, зависи и от бюджета де! С камина ще ти излезе по-евтино, но пък дървата после си иска работа.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #6

    Re:Каква мощност камина да си закупя?

    Не излиза по-евтино...Освен ако не говориш за първоначалната инвестиция.Цената на отопление с дърва и климатици е равна при цена на дървата 50 лв/м3 и при среден климатик с КОП=3,4.
    http://otoplenie.info-mix.info/tablica-0.htm
    Като се има впредвид,че дърва с тая цена няма,а и всеки добър климатик има вече КОП над 4,то разликата в полза на климите е осезаема.Да не говорим за цепене,мъкнене,хамалуване,палене по нощите,дебнене да не изгасне,липсата на регулиране на топлото и ежегодни ремонти от опушването...А и на лято ще имаме охлаждане с климите,което с камината няма как да стане...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    941
    #7

    Re:Каква мощност камина да си закупя?

    Нека да споделя и личния опит. Преди 7 години си направих локално парно, като твоето - камина с водна риза и радиатори. Топлината наистина е различна от тази на климатика.... 10КВ - водна риза са ти достатъчни, илюзия е че по голямата ще ти дава икономия на дърва. Освен това радиаторите да ти отдават посочените мощности, трябва Т на водата на е 70+ градуса, което е неосъществимо през 80% от времето което ще гори печката. Радиатори- незнам какви са тия но си вземи - задължително алуминиеви със насочване на струята и възможна най-малка вместимост на вода за съответния размер. Накрая - няма да ти дойде по-евтино с дърва, ще гориш 2м3 на месец = 100лв /дори и повече з-то нявсякъде лъжат зверски/, един климатик по-висок клас ще ти смуче 20лв/месец при твоите условия на експлоатация.
    п.п. за цепенето мъкненето и т.н... не искам да се сещам! имам 3 клими у дома сметките ми за ток през студеното време -10-15-20 са около 130лв, виж постовете ми написано е какво топля и какви уреди имам у дома ...

  10. Novice
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    2
    #8

    Re:Каква мощност камина да си закупя?

    Благодаря на всички Ви за съветите и мненията!!!
    Ще продължа да разпитвам ,а и до лятото когато се правят инсталациите има още време да си мисля.

  11. Member Аватара на peterstamov
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    676
    #9

    Re:Каква мощност камина да си закупя?

    Не излиза по-евтино...Освен ако не говориш за първоначалната инвестиция
    Първоначалната инвестиция имах в предвид!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Каква мощност ми е необходима?
    От tottenham във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 12
    Последно: 19-09-09, 13:52
  2. Каква камина да купя?
    От Lider във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 17-04-08, 15:55
  3. С каква мощност трябва да е външното тяло?
    От altray във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 10
    Последно: 20-03-08, 13:27
  4. Каква топлинна мощност ми е необходима?
    От naydenov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 37
    Последно: 19-11-07, 14:51
  5. DVD-RW. Каква да си закупя? Дайте съвет !
    От kamen71 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 05-02-04, 19:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе