Като казах "слагай", нямах предвид буквалния смисъл на думата, а просто да избереш тази схема, пък нека инсталаторът ти го свърши. Всъщност предполагам, че итой ще ти препоръча така да действате.
Като казах "слагай", нямах предвид буквалния смисъл на думата, а просто да избереш тази схема, пък нека инсталаторът ти го свърши. Всъщност предполагам, че итой ще ти препоръча така да действате.
Ако не се ползва котела на твърдо гориво, а само газовия не ти трябва нищо. Аз от 2009г. съм вързал газов котел на старата система успоредно. Изходящата на газовия малко след началото на изходящата на твърдо гориво. Съответно входящата малко преди входа на входящата на твърдо. После има кранове на твърдо и вода не преминава през него. Ако отворя неговите кранове, а затворя на газовия се минава на твърдо гориво.
Но ако искаш и двата да се ползват често по схемата на Лазар.
Инсталатора на връзката за отопление/между двата котела/, смятам да съм аз, затова търся съвет/схема/ да не оцапам работата.
Докторе, най-вреоятно ще подходя като теб, без топлообменник , но мисля за някакъв по фин филтър с чашка да не оклепаме газ котела.Благодаря за съвета.
Този пост е редактиран от lukas51; 18-03-17 в 10:13.
Имам изпълнена точно такава система - котел на твърдо гориво, термосифонна система с чугунени радиатори и към всичко това трябваше да се добави газов котел Вайлант. Работата е там, че докато повечето марки котли не се интересуват как ще стане такова подвързване, то Вайлант имат задължително изискване това да стане през топлообменник. Това налага монтаж на помпа след топлообменника, а пък Вайлант предлага интелигентно включване и изключване на помпата след топлообменника чрез допълнителен модул. При Бош положението е подобно. Сега имам да решавам подобен проблем и най-вероятно ще сменяме и чугунените радиатори. Клиентът смяташе да остави това за следващата година, но му трябваше съвсем малко помощ, за да стигне сам до извода, че няма как да се гарантира ефективно промиване на системата, а догодина вече може да е късно за котела
Вярно, че не съм ползвал котела на твърдо гориво откакто съм на газ 2009г. и никога не съм имал никакви проблеми с газовия котел. Има обикновени филтри и на котела на твърдо гориво и на газовия. С панелни радиатори Корадо съм. Точил съм доста пъти системата и винаги е била бистра и чиста водата.
VanDan,намерих твйта схема в друга тема не става ясно системата на котела за тв.гориво отворена или е затворена, колко вода има в нея без котела, ако е затворена има ли разширителен съд .
Смятам да да направя /при мен / затворена гравитачната , като премахна отворения разш.съд и да затапя тръбата, като на тапата монтирам автоматичен обезвъздушител, а след котела монтирам предпазен клапан на 2,5 бара, на връщащата има помпа, която помагаше за побързо завъртане на водата там ще монтирам затворен разш.съд 13 литра, само се колебая къде да е преди помпата или след нея.За филтрите оше не съм решил.
Котела на тв.гориво ще остане като резерв без да работят и двата заедно.
13л разширителен съд е прекалено малък за гравитачна система, умножи поне по 4
Този пост е редактиран от lukas51; 19-03-17 в 09:04.
Системата само с котела на твърдо гориво имаше импровизиран метален разширителен съд от 20-на литра. Мисля, че е бутилка от камион за въздух или нещо подобно. Но отгоре я държах отворена, защото котела Дакон, въпреки че е с терморегулатор, който притваря притока на въздух, често прегряваше с 18KW мощност. Така че системата беше отворена с помпа Данфос при входа на връщащата вода към котела - никога не е била гравитачна. След поставянето на газовия котел ми сложиха кран преди стария разширителен съд и системата стана затворена, което е задължително. Ако си видял схемата ми, там се вижда, че има кранове преди помпата и котела на твърдо гориво. Помпата му е изключена и просто водата го заобикаля и не преминава през него - успоредно свързване и байпас на котела твърдо гориво. Работи само помпата на газовия и неговия вграден разширителен съд. Ако спра газовия и му затворя крановете и отворя крановете и пусна помпата на Дакона се минава твърдо гориво. Е, никога не съм го пробвал за вече 7-8г. Не знам колко вода имам в системата и не ме интересува. Къщата с пристройката е топла и не съм имал никакви проблеми.
Това ми беше най-евтиния вариант, защото останалите разходи за минаването на газ бяха около 3700-3800лв. и за това си спестих топлообменник.
Този пост е редактиран от VanDan; 19-03-17 в 11:22. Причина: Търсене