Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25
Like Tree2Одобрявам

Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    90
    #1

    Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Преди около година в тази тема за отопление https://forum.setcombg.com/index.php...html#msg362489
    търсих отговор на въпроса как да стане галимацията и макар и с година закъснение най накрая ми остана време да го реализирам предполагам че ще е особено интересно за колегата Лазар който не вярваше че може да се получи с две помпи, но както казах аз съм като Тома неверни докато не видя със собствените си очи че едно нещо не става не вервам.

    Та случаят е следният на вилата имам газов котел (пропан бутан) в случая Теси и камина с водна риза в случая Прити - идеята е когато отида да включа котела на отопление за няколко минути да загрее водата докато наклада камината след което котела да изключи и да продължа да се грея на дърва докато през ноща не прегори камината и се включи отново котела.

    Първоначално идеята ми беше да ги свържа последователно защото масово се носи митът че две помпи ще си пречат и за това исках да ползвам само помпата на газовият котел - това се оказва невъзможно защото когато някой пусне топла вода на мивката помпата на газовият котел спира и ако през това време камината гори ще стане фал. Ако спирането е за малко няма проблем но ако влезе някой да се къпе със сигурност ще избие системата.

    За това се наложи да вържа котела и камината паралелно а не последователно това от своя страна води и до монтирането на втора помпа която да върти водата през камината. Получи се следното нещо:
    На широките отвори на колектора за топлата вода включих котела и камината от колектора излизат четири изхода за четирите радиатора - студената вода от радиаторите се връща в студеният колектор на чиито голями отвори съм вързал камината и котела.
    До тук нищо сложно, но се появява следният проблем при това връзване на водата и е много по лесно да се завърти през газовият котел и камината вместо да мине през радиаторите и за да се избегне този проблем на входовете на топлият колектор където влиза топлата вода от котела и камината съм сложил еднопосочни клапани по 1 цол (сигуро е по правилно клапаните да се сложат на студеният колектор но на мен ми беше по удобно да ги сложа на топлият)

    Напълно съм доволен от постигнатият ефект помпите не си пречат (може би ще си пречат ако са вързани последователно, но дори и да не си пречат връзването последователно се обезсмисля защото тогава газовият котел ще има проблем с подгряването на водата за битови нужди)

    Тази система може да се използва и за включването на бойлери с топлообменници към камини или котлета тогава само е необходимо към втората помпа която ще е на кръга с бойлера да се сложи термо датчик който под определени градуси на водата да спира циркулацията на помпата за да не изстива водата в бойлера.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Здравей mantaman, радвам се си достигнал до задоволителен резултат. Това, което съм казал е не че буквално не става, но си има начини и готови отработени схеми, които се ползват. Нямал съм време да разяснявам подробно. Ти сам си се убедил, че не е просто да вземеш 2 помпи и 2 котела и да ги вържеш. Имам изградена система подобна на твоята - котел на твърдо гориво с термосифонна система, към която сме добавили газов котел, но сме ползвали пластинчат топлообменник за да не пречат отворената термосифонна система (към която добавихме помпа) със затворената система на газовия котел. А иначе имам изградена и система с 5 газови котела в паралел, като в тая инсталация има общо 13 помпи за отопление. Но това не е за "направи сам", затова не съм го коментирал тогава, макар че е действало вече. Не разбрах каква е системата, която си изградил - отворена или затворена и какво е налягането в нея. От това, което обясняваш не става ясно как си съвместил котела и камината в една система, като котелът не може да работи в отворена система, а камината не трябва да работи в затворена?

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    90
    #3

    Re:Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Системата разбирасе че е затворена защото котела за да работи в отворена система сигурно трябва да му изскуба половината електроника. На камината не и пречи затворената система и не виждам с какво тя да е по различна от котела та да не работи под налягане (както казах и в другата тема камината преди да я кача на вилата ми беше в апартамента и там поне 4 години работи по същият начин в затворена система с автоматична пълначка) преди това бях с камина Тандем и тя също работеше под налягане. В момента камината и котела работят с една атмосфера налягане толкова поддържаше и пълначката преди в къщи.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Да, прав си, сега се загледах в сайта на Прити и се изненадах, че камините им могат да работят и в затворена система под налягане. Доколкото си спомням преди това не се препоръчваше, заради по-тънката ламарина от която са изработени, в сравнение с котлите. Втакъв случай няма проблем да се вържат в една система с котела, но с възвратни клапани, както си го направил. Задължително трябва да има филтри преди газовия котел - предполагам си сложил, че топлообменника на Тесито е капризен откъм запушване

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #5

    Re:Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Привет!
    Лазар, къде в сайта на Прити прочете, че камините им с водна риза могат да работят и в затворена система под налягане?

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re:Свързване на Газов котел и Камина с водна риза


  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #7

    Re:Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Благодаря, Лазар! Действително Прити дават вариант за ползване на техните камини с водна риза в затворена система. Интересно! И аз се изненадах.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #8

    Re:Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Привет на всички форумци!
    Дойде време и аз да реализирам вариант за отопление с газов котел и камина с водна риза. С две думи: съществуващата система е с газов котел и панелни радиатори. Всичко си работи горе-долу добре. Идеята е към тази система да се добави и камина с водна риза. Мисля да ползвам камина на Прити, тъй като те позволяват включване в затворена система под налягане, каквато е тази с газовия котел. Обръщам се към Лазар и инж.Нейчев, а също и към всеки, който има опит с подобна схема за съвети и помощ. В общи линии имам представа кое как трябва да се направи, но повече мнения и опит няма да са излишни. Така че ще съм благодарен за всякакви мнения и съвети. Пишете смело!

    Поздрави!

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #9

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Колеги, майстори може ли някой да ме насочи , за покупка на пластинчат топлообменник 15квт, за вграждане между газов котел и гравитачна система с котел на твърдо гориво и как става свързването на топлообменника.
    Необходими ли са други уреди за целта?

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Защо топлообменник, по скоро ти трябва буферен съд, според мен,

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #11

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Защо топлообменник, по скоро ти трябва буферен съд, според мен,
    Точно целта е да се избегне буфер, щото няма никакво место за него.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #12

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Гравитачната система и пластинчатия топлообменник, са две противоположности. Помпа ще трябва, може и две.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #13

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Системата е с горно разпределение и отворен разширителен съд на тавана, има монтирана помпа с байпас на връщащата при котела на тв. гориво.
    Ще работи ли коректно, ако се премахне отворения разширителен съд и се затапи подаващата там където е отрязан отворения разш.съд, и се монтира затворен разширителен съд на връщащата преди котела,/ става затворена/, а газовия корел се свърже към подавща и връщаща при котела на твърдо гориво?
    Съответно да се монтират кранове на котела на тв.гориво да го изолират когато не се ползва.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Ще задръстиш топлообмнника на газовия котел с боклуци. Слагай пластинчат топлообменник и допълнителна помпа.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #15

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ще задръстиш топлообмнника на газовия котел с боклуци. Слагай пластинчат топлообменник и допълнителна помпа.
    Лазар, благодаря за съвета, може ли да дадеш някаква схема на свързване, че нещо не са ми много ясни нещата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Камина с водна риза и ел .нагревател
    От tanchoo във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 19-01-19, 10:41
  2. Камина с водна риза
    От k.ivanov във форум Отопление
    Отговори: 42
    Последно: 23-09-13, 21:26
  3. Отговори: 6
    Последно: 01-06-12, 10:35
  4. Проблем с камина с водна риза
    От husqvarnah142 във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 01-02-11, 19:18
  5. Отново камина с водна риза
    От ninanb във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 25-11-09, 00:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе