Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 25 от общо 25
Like Tree2Одобрявам

Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #16

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Като казах "слагай", нямах предвид буквалния смисъл на думата, а просто да избереш тази схема, пък нека инсталаторът ти го свърши. Всъщност предполагам, че итой ще ти препоръча така да действате.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #17

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Ако не се ползва котела на твърдо гориво, а само газовия не ти трябва нищо. Аз от 2009г. съм вързал газов котел на старата система успоредно. Изходящата на газовия малко след началото на изходящата на твърдо гориво. Съответно входящата малко преди входа на входящата на твърдо. После има кранове на твърдо и вода не преминава през него. Ако отворя неговите кранове, а затворя на газовия се минава на твърдо гориво.
    Но ако искаш и двата да се ползват често по схемата на Лазар.
    lukas51 одобрява това.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #18

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Инсталатора на връзката за отопление/между двата котела/, смятам да съм аз, затова търся съвет/схема/ да не оцапам работата.
    Докторе, най-вреоятно ще подходя като теб, без топлообменник , но мисля за някакъв по фин филтър с чашка да не оклепаме газ котела.Благодаря за съвета.
    Този пост е редактиран от lukas51; 18-03-17 в 09:13.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #19

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Имам изпълнена точно такава система - котел на твърдо гориво, термосифонна система с чугунени радиатори и към всичко това трябваше да се добави газов котел Вайлант. Работата е там, че докато повечето марки котли не се интересуват как ще стане такова подвързване, то Вайлант имат задължително изискване това да стане през топлообменник. Това налага монтаж на помпа след топлообменника, а пък Вайлант предлага интелигентно включване и изключване на помпата след топлообменника чрез допълнителен модул. При Бош положението е подобно. Сега имам да решавам подобен проблем и най-вероятно ще сменяме и чугунените радиатори. Клиентът смяташе да остави това за следващата година, но му трябваше съвсем малко помощ, за да стигне сам до извода, че няма как да се гарантира ефективно промиване на системата, а догодина вече може да е късно за котела

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #20

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Имам изпълнена точно такава система - котел на твърдо гориво, термосифонна система с чугунени радиатори и към всичко това трябваше да се добави газов котел Вайлант. Работата е там, че докато повечето марки котли не се интересуват как ще стане такова подвързване, то Вайлант имат задължително изискване това да стане през топлообменник. Това налага монтаж на помпа след топлообменника, а пък Вайлант предлага интелигентно включване и изключване на помпата след топлообменника чрез допълнителен модул. При Бош положението е подобно. Сега имам да решавам подобен проблем и най-вероятно ще сменяме и чугунените радиатори. Клиентът смяташе да остави това за следващата година, но му трябваше съвсем малко помощ, за да стигне сам до извода, че няма как да се гарантира ефективно промиване на системата, а догодина вече може да е късно за котела
    Еее айде ,Лазаре вади жокера от ръкава, покажи къде да я видя тая схема.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #21

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Вярно, че не съм ползвал котела на твърдо гориво откакто съм на газ 2009г. и никога не съм имал никакви проблеми с газовия котел. Има обикновени филтри и на котела на твърдо гориво и на газовия. С панелни радиатори Корадо съм. Точил съм доста пъти системата и винаги е била бистра и чиста водата.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #22

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Ако не се ползва котела на твърдо гориво, а само газовия не ти трябва нищо. Аз от 2009г. съм вързал газов котел на старата система успоредно. Изходящата на газовия малко след началото на изходящата на твърдо гориво. Съответно входящата малко преди входа на входящата на твърдо. После има кранове на твърдо и вода не преминава през него. Ако отворя неговите кранове, а затворя на газовия се минава на твърдо гориво.
    Но ако искаш и двата да се ползват често по схемата на Лазар.
    VanDan,намерих твйта схема в друга тема не става ясно системата на котела за тв.гориво отворена или е затворена, колко вода има в нея без котела, ако е затворена има ли разширителен съд .
    Смятам да да направя /при мен / затворена гравитачната , като премахна отворения разш.съд и да затапя тръбата, като на тапата монтирам автоматичен обезвъздушител, а след котела монтирам предпазен клапан на 2,5 бара, на връщащата има помпа, която помагаше за побързо завъртане на водата там ще монтирам затворен разш.съд 13 литра, само се колебая къде да е преди помпата или след нея.За филтрите оше не съм решил.
    Котела на тв.гориво ще остане като резерв без да работят и двата заедно.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #23

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    13л разширителен съд е прекалено малък за гравитачна система, умножи поне по 4

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #24

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    13л разширителен съд е прекалено малък за гравитачна система, умножи поне по 4
    Гравитачната ще бъде преработена в затворена, обема на разш. съд съм изчислявал по калкулатор на една от фирмите, които продават разш. съдове.

    Да преизчислих го, както обикновено си прав.
    По преработката на системата имаш ли препоръки?
    Този пост е редактиран от lukas51; 19-03-17 в 08:04.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #25

    Отговор: Свързване на Газов котел и Камина с водна риза

    Системата само с котела на твърдо гориво имаше импровизиран метален разширителен съд от 20-на литра. Мисля, че е бутилка от камион за въздух или нещо подобно. Но отгоре я държах отворена, защото котела Дакон, въпреки че е с терморегулатор, който притваря притока на въздух, често прегряваше с 18KW мощност. Така че системата беше отворена с помпа Данфос при входа на връщащата вода към котела - никога не е била гравитачна. След поставянето на газовия котел ми сложиха кран преди стария разширителен съд и системата стана затворена, което е задължително. Ако си видял схемата ми, там се вижда, че има кранове преди помпата и котела на твърдо гориво. Помпата му е изключена и просто водата го заобикаля и не преминава през него - успоредно свързване и байпас на котела твърдо гориво. Работи само помпата на газовия и неговия вграден разширителен съд. Ако спра газовия и му затворя крановете и отворя крановете и пусна помпата на Дакона се минава твърдо гориво. Е, никога не съм го пробвал за вече 7-8г. Не знам колко вода имам в системата и не ме интересува. Къщата с пристройката е топла и не съм имал никакви проблеми.
    Това ми беше най-евтиния вариант, защото останалите разходи за минаването на газ бяха около 3700-3800лв. и за това си спестих топлообменник.
    Този пост е редактиран от VanDan; 19-03-17 в 10:22. Причина: Търсене
    JordanS одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Камина с водна риза и ел .нагревател
    От tanchoo във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 19-01-19, 10:41
  2. Камина с водна риза
    От k.ivanov във форум Отопление
    Отговори: 42
    Последно: 23-09-13, 21:26
  3. Отговори: 6
    Последно: 01-06-12, 10:35
  4. Проблем с камина с водна риза
    От husqvarnah142 във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 01-02-11, 19:18
  5. Отново камина с водна риза
    От ninanb във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 25-11-09, 00:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе