Не е достатъчно ф20, трябва да е или ф25, или ф22мед. Много точни въпроси за неразбиращ
Не е достатъчно ф20, трябва да е или ф25, или ф22мед. Много точни въпроси за неразбиращ
Аууу.. до края ли 25Ф?Много дебела ми идва...иначе до преди 2 дена нищо не знаех за тези инсталации, но с четене и питане вече започнах да се ориентирам....радиаторите май по малко от 60 глидера се очертават..
Не до края, а до колекторите (ако е колекторна система). Ако системата е попътна, до втория радиатор с ф25, а оттам с ф20 за последните 2.Първоначално публикувано от Маринов
Започнаха да ми се изясняват нещата и вече определенно имам някаква концепсия..системата ми ще бъде "попътна", както Лазар е нарече. Въпросът ми е:как е правилно да се изчисляват тръбните отклонения? Например отивам да 1-я радиатор с Ф25 и отклонението също е с такъв диаметър или по-малък?Или пък с какъвто продължаваш с такъв правиш и отклонението...аз смятам например до 2-я да отида с Ф25, но от него продължавам с Ф20 и отклонението за 2-я да бъде с Ф20.После на 3-я правя отклонение с Ф16 и продължавам с Ф16 до последния..мощностите ми са съответно:2к+2.2к+3к+2,7к..освен това се колебая дали да добавям по някое ребро в стая и заради един коридор от който се влиза в тези стаи, а там няма да поставям радиатор..
Не си уточнил с какви тръби ще работиш, но щом говориш за ф16, предполагам имаш предвид полиетилен с алуминиева вложка. С тази тръба малко трудно се работи на ф26 (или 25), защото трудно се огъва, а фитингите са скъпи. Ако е с тази тръба, отклоненията към радиаторите ги правиш с ф16. На мене не ми е любима тръба и работя основно с ППР със стъклени влакна или Рехау, а по-рядко и с мед. При ППР отклоненията към радиаторите са с ф20.
нищо не ми говорят...полипропиленова с ал. вложка(май така се казва тази която наподобява водопроводната)-да, но тези двете НЕ!Дай някой линк да се ограмотя..
Ами какъв линк да ти дам - ето една ценова листа, вътре има такива тръби и на FV plast и испанската Barbi. То вече почти всеки сериозен производител има такава тръба.
http://www.bgtherm.com/products.htm#
Тръба Ф26 доста оскъпява нещата..фитингите са скъпи..отделно, че трудно се и работи с нея.Категорично ли смяташ, че не мога да мина с Ф20?
За моженето - можеш, в новото строителство масово е така. За жилище 50м2 няма проблеми, но при тебе ще се получи ограничение на мощността на инсталацията. За да си сигурен в това, което ти говоря може да си платиш на някой проектант ОВК да ти направи проект на отоплителната инсталация - хем ще ти сметне с точност броя на глидерите, хем ще ти оразмери и тръбите.Първоначално публикувано от Маринов
Сега видях за кои тръби говориш.Всъщност аз гледах едни такива с файбър-чешки, но единствено естетически не ми допадаха, понеже ще ги монтирам външно(стар апартамент).Трябва да ги полагам в кабелни канали или нещо такова да измисля..освен това някой беше написал някъде, че с времето "увисват" , а има опасност някой самозванец да прегрее с поялника и да се получи бленда..
Естетически всички изглеждат различно - има с 2, с 4 червени ленти, с 4зелени ленти, без ленти, сиви, бозави, розави...все ще си харесаш. Не са ми провисвали. За бленда - да, винаги съществува възможност при ППР и трябва да се внимава, но все пак това е изключение и подлежи на ремонт
Здравей Лазаре!И за тръбата нещата се изясняват лека-полека...Днес видях в БГтерм тази със зелената лентичка.Освен това говорих с ОВ проектант и той е на мнение, че от котела трябва да тръгна с Ф32!!!!, понеже тръбата е доста дебелостенна.Та с нея до 2-ия, а после с Ф25.Последните ми радиатори са с мощност 3кв+2,5кв!Дали не е много голямо презапасяване?
Сега пък другата крайност - за 10кВт - ф32?! Не знам - според мене е много, но то зависи и от трасето - колко колена, колко метра. Да не би да е имал предвид кондензен котел? Не искам да споря с проектанта, защото и с ф32, и с ф40, и с ф50 ще работи системата, но с ф20 ще бъде спъната. Допитай се и до друг проектант.
От котлето да последния радиатор има м/у 28 и 30метра. Имам чувството , че с десет човека да говориш 20 мнения ще чуеш.От една страна малък ми се видя вътрешният диаметър на Ф25, от друга Ф32 доста груба изглежда..за мед няма да пиша, защото там цените са по 3!
Според изчисленията колко трябва да е вътрешния диаметър на тръбата? Защо да е по 3 цената на медната тръба? ф32 на FV plast е 6,50лв/м, а мед ф22х0.8 е 11лв/м или 4,5лв/м разлика, след втория радиатор разликата става по-малка, което прави 200-300лв разлика за цялата инсталация. Медните фитинги също са евтини, както на ППР-а. Така че не е толкова плашещо. Ако минеш на панелни радиатори ще икономисаш дори по-голяма сума от тая. Помисли.