Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 31 до 35 от общо 35
Like Tree3Одобрявам

Помогнете - висока сметка за газ - Трябва модулация - КАК???

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    10
    #31

    Отговор: Помогнете - висока сметка за газ - Трябва модулация - КАК???

    Здравейте отново. След съветите от миналата година има чувствително подобрение при инсталацията и комфорта в жилището ми. Да припомня:

    1-
    котел - ARISTON CLAS 24 FF –
    2- радиатор Модел Focus 500, Дъл.: 2.10м. Бр.ребра /глидери/-20 бр. -14,5 кв.м или 37,7 куб,м.
    3- радиатор Модел Focus 500 Дъл. 1,60м. Бр. ребра/глидери/ - 20 бр. – 12 км.м. или 31,2 куб.м.
    4- радиатор Панелен - Корадо Класик- Тип33 /трипанелен/ - дъл. 1,80 м. H- 50 см. -16,75 кв.м или 13,5 куб.м.
    5- радиатор Панелен - Корадо Класик- Тип33 /трипанелен/ - дъл. 2,00 м. H- 50 см. 19 кв.м или 49 куб.м.
    6- лира за баня стандартна- -ш..43/в.110 см.-с 12 ребра – за 4,6 кв.м или 12 куб.м

    Апартамента ми е голям 114, кв.м. и е на първи етаж с външна изолация и частична вътрешна.
    Имам бизжичен терморегулатор - Сomputherm q7rf. С него сметката намаля чувствително.
    След инсталирането и на последният радиатор за постигане на необходимите ми киловати за нормалното функциониране на котела, се оказа, че до сега системата ми е била вързана наобратно – т.е. ТОПЛАТА ВОДА ВЛИЗА ОТДОЛУ А ОТГОРЕ ИЗЛИЗА СТУДЕНАТА. Като разбрах щях да лежа доживот за убийство на собственика на фирмата изпълнител. Както и да е. Сега за същите пари топля, не две стаи, а четири, като изключен ми остава само най големият панелен радиатор, които ми е и в най голямото помещение.

    Реших да направя замервания на разхода на газ въпреки топлото време, като регулатора се намира в стаята с радиатор № 4 и е настроен да поддържа 22 С температура от 08:30 до 21:30 часа, а след това е на 20 С.

    ВАРИАНТ А: Включени са 2,3,4 и 6, БЕЗ №5, като №3 е почти спрян от секретния кран тъй като там става голяма жега.
    Котела ми е настроен на температура на водата 75 градуса, както ме е съветвал г-н Ганев. За да поддържа температура от 22С, котела се включва периодично между 15 и 20 минути, като изразходва около 0,40 куб.м. газ. Държа да отбележа, че котела не изключва поради прегряване на зададената температура от 75 С, а поради достигане на зададените на термостата 22С. Водата в котела достига около 72-73 градуса.

    ВАРИАНТ Б: Като отворя всички радиаторите зададената стайна температура от 22С се достига пак за около 20 минути, но с разход на газ от близо 0,60 – 0,65 куб.м. газ. При този случай температурата на водата в котела успява да се загрее само до около 65 С.

    След достигане на 22С и изключване на котела, поради топлоотдаването при ВАРИАНТ А в последствие в стаята се достига от 22,6 до 23 градуса, а при ВАРИАНТ Б само 22,4. При вариант Б води и до бързо падане на температурата и включване отново на котела.

    Искам да попитам защо варира количеството потребен газ при почти еднакво време на работа,при условие, че при единия случай се достига 75 С а при другия около 65 С.

    При ВАРИАНТ А: месечната ми сметка ще е около 250-270 лв. , като се има в предвид че сега навън е топло. Не е ли много?
    Може ли да се регулира силата на подаване на газта към котела и да се намали нивото на пламъка за да намалее този разход.
    Какво още може да се направи за да падне разхода?
    Този пост е редактиран от teodor_xristov_80; 17-01-14 в 17:16.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #32

    Отговор: Помогнете - висока сметка за газ - Трябва модулация - КАК???

    Според мен не е много. Аз имам за еднофамилна къща с подобна площ и темп. 22.5гр. за периода 10-12.2013г. по 240лв. средно на месец. В много студени месеци съм стигал и до 400-420лв. за месец. Няма откъде да дойде топло ако не гори котелът. След като се приведе инсталацията горе-долу в ред, икономия може да има само, когато котелът не работи. Това означава да се намалят термозагубите до минимум. Това е свързано с подобряване на изолацията. Писал си, че имаш изолация, но очевидно има още място за подобрение. Друга възможност е да те топлят съседи, но това при теб е невъзможно. Остава да се държат ниски градуси, но тогава хем ще студуваш, хем пак ще плащаш и е по-добре да се топлиш с нещо друго. Има вариант да се смени котела с нов с ниска минимална мощност. Ще падне разхода, но няма да е огромна разликата. Колкото и да го въртим все ще има разход. Топлоизточникът е скъп и нищо не може да се направи по въпроса. Аз имам газ от 2008г. и цената от тогава скочи с 120%. Най-големите сметки от 200лв. станах 400-420лв.
    Този пост е редактиран от VanDan; 30-01-14 в 17:19.
    orlincho одобрява това.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #33

    Отговор: Помогнете - висока сметка за газ - Трябва модулация - КАК???

    При вариант А имаш включени по-малко радиатори, които да излъчват, температурата на водата се вдига, котелът си намалява мощността и затова разходът е по-малък. При втория вариант Б имаш повече радиатори, температурата не се вдига толкова бързо, котелът не си намалява мощността и затова разходът е по-голям. Но тези замервания не са меродавни за месечната сметка, тъй като отчитат моментна снимка. В по-дълъг период стаите, отоплени по вариант А ще изстинат по-бързо и котелът ще се включи по-рано. При вариант Б има повече топлина вкарана и акумулирана в жилището, съответно то по-бавно ще изстине и ще се включи котелът, което ти си забелязал.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    10
    #34

    Отговор: Помогнете - висока сметка за газ - Трябва модулация - КАК???

    Поиграх си с мощността на котела. Чрез менюто той може да се настройва, т.е да се ограничи максималната му мощност. При нейното намаляване при вариант А разхода падна но котела започна да топли водата на по малко градуси, като че ли нямаще "вътък" да вдигне зададените му 75 градуса. По този начин радиаторите пък се загряваха по малко и по бързо изстиваха. Като равносметка - ограничаването на мощността дава резултат само моментно, но за по дълък период поради честите включвания става нерентабилно.

    В студените дни като се прибирам от работа ми направи впечатление, че от комина на котела виси голяма шушулка. Каква е причината и може ли това да се дължи САМО на факта че не е спазен наклона от 3 % или има и други фактори.
    При включване друго впечатление ми направи, че моят котел изхвърля газовете под голямо налягане, т.е пушака които излиза от комина е към два метра, а при другите комини над мен такова нещо не съм забелязвал. Там пишекът си излиза бавно, а не като моят със силно обдухване. Каква е причината.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #35

    Отговор: Помогнете - висока сметка за газ - Трябва модулация - КАК???

    Не е пушек, а са главно водни пари. И при мен в студено време се вижда на 1м. и повече как излиза струята. Виж висулки не съм наблюдавал да има, но не е невъзможно в продължително студено време. За максималната мощност не виждам причина защо да се пипа. Котелът и без това рядко ще я достига, защото мощността на системата не е толкова голяма, а има модулация. Виж за минималната мощност може да се наложи да се настройва при някои котли. Моят беше с фабрично зададена по спомен 35% и аз ръчно я свалих на 1%. Предполагам това е % от максималната. Има вариант ако с точност се знае максималната мощност на инсталацията, да се настрои с подобна стойност максималната на котела. Майсторите по-добре може да се изкажат.
    Този пост е редактиран от VanDan; 05-02-14 в 09:09.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Подобни теми

  1. Отговори: 58
    Последно: 04-03-13, 09:41
  2. Проверка на банкова сметка по и-нет?
    От CreatoR във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 21
    Последно: 26-05-12, 14:46
  3. Надписана сметка от Енергото
    От vyrhara във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 23-01-11, 19:47
  4. Отговори: 2
    Последно: 20-10-06, 16:44
  5. Отговори: 1
    Последно: 25-04-06, 10:01

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе