Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 59
Like Tree1Одобрявам

Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #16

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от mitakazxc Виж публикацията
    Благодаря Ви за бързите отговори,
    според вас има ли смисъл да слагам радиатор в анртето до входната врата?
    и има ли опсасност радиаторите в хола да станат твърде големи и неефективни, тъй като единия ще бъде с 22 глидера а другия с 20?
    и още един въпрос, намалява ли се ефективността на радиатори от това как са свързани?
    в моя случай са свързани долу/долу
    Доколкото се ориентирам, ако това е антрето от 4 м2, бих си сложил 4-5 ребра, дори и в другото, стига да не се налага голямо къртене (т.е. ако има възможност).
    За хола не виждам никаква опасност (по-голяма топлоотдаваща мощност). 22 глидера са грубо 180 см. (имаш два прозореца). По-добрата връзка е горе/долу (горе-подаваща/долу-изходяща).

    П.П. Аз съжалявам, че при мен в коридора (11м2) нямам радиатор. Като изляза от отопляемите помещения не ми е комфортно. не че е някакъв студ, но от топло на студено.... Компенсирам с това, като оставам банята отворена и мокрото помещение - където са открити колекторите.
    Този пост е редактиран от zh; 17-01-13 в 18:45.

  2.  
     
  3. Junior Member Аватара на suselat
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    54
    #17

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    И аз минах по този трънлив път! Удвоих радиаторите, като станаха съответни на мощността на котела, купих всичко за мах. икономична работа на котела, ползвах и доказан специалист! За съжаление обаче цената на газта е много висока и плащайки китни сметки два сезона се отказах и му теглих една майна!

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #18

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Да така е, абсолютно си прав! И въпреки това, макар че вече се повтарям, основният проблем, според мен, обикновено е котела. В конкретния случай, човека има мощности от около 5кВт, които са малко за неговата кубатура. Ще ги вдигне двойно за да се стопли и все пак с 10кВт ще е на минимума на котела. За какво му е този котел с който може да отоплява 3 етажа като неговия. Няма как да не плаща много кубици газ. Един котел с макс. мощност от 12-14кВт и мин. от 2-3кВт, е друго нещо, заедно с отделен обемен бойлер за БГВ, макар и пак на газ! Тогава вече със сигурност м3 газ ще намалеят.
    Аз също се отказах преди 3г., трябва да сменя котел, да взема бойлер, писна ми през 2г. да давам по 3-4К за отопления всякакви и след това да ги вкарвам в ред. Пуснал съм си климатиците и ще чакам по добри времена за нови инвестиции.

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #19

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Вярно е! Най-често високия разход идва точно от неподходящия избор на котела.
    Всичко, което тук си говорим за оптимизация е при условие, че котелът вече е купен и няма да се сменя.
    Ако ще се сменя котела - това е най-радикалното и правилно решение, но е свързано със сравнително по-голям разход от всички други оптимизационни решения.
    Цената на газта я знаем предварително и всеки взема информирано решение като се включва/изключва на газ. Този параметър на уравнението не зависи от нас. От нас субективно зависи само избора на котела, изолацията на жилището и изграждането/оптимизацията на отоплителната инсталация - и това не е малко.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #20

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Вярно е! Най-често високия разход идва точно от неподходящия избор на котела.
    Всичко, което тук си говорим за оптимизация е при условие, че котелът вече е купен и няма да се сменя.
    Ако ще се сменя котела - това е най-радикалното и правилно решение, но е свързано със сравнително по-голям разход от всички други оптимизационни решения.
    Цената на газта я знаем предварително и всеки взема информирано решение като се включва/изключва на газ. Този параметър на уравнението не зависи от нас. От нас субективно зависи само избора на котела, изолацията на жилището и изграждането/оптимизацията на отоплителната инсталация - и това не е малко.

    както съм написал котела е подарък от строителя, така че съм склонен да го сменя с друг, но така и не разбрах реално каква мощност ми е необходима за да отоплявам този обем, за да мога адекватно да избера и друг котел който да бъде точен за моята кубатура и съответно по икономичен

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    228
    #21

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    [QUOTE=legaltk;606008... Цената на газта я знаем предварително и всеки взема информирано решение като се включва/изключва на газ. Този параметър на уравнението не зависи от нас....[/QUOTE]
    Ето тук не съм съгласен. Аз минах на газ преди 6г., тогава наистина знаех че цената беше около 0.55лв/м3. Обаче хич и не знаех че 3-4г. след това цената ще мине левче, и сега ще е над 2 пъти по-висока спрямо тогава. Ако знаех това никога нямаше да налея едни пари в котел и инсталация, с които после отоплението ще ми излиза солено. Така че реално човек няма как да сметне всичко за след известно време. Аз вече съм по-скоро скептично настроен когато трябва да инвестираш някаква добра сума за да ползваш нещо, защото като си инвестирал вече след това могат да ти извиват ръцете както си искат, нали си дал парите ще траеш няма къде да бягаш.
    В конкретния случай, аз лично не бих наливал пари в нов котел. Може и да се получи икономия от 10%, но кога ще се избие новата инвестиция? Абсурдно е, поне за мен. Още повече, че котелите си имат живот, не са вечни.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #22

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Мисля, че получи доста точни данни, за това което би трябвало да направиш. И все пак:
    Сметни си отопляемите кубатури - и на коридорите. Сложи по 50W/m3 и ще получиш необходимата мощност за отопление на всяко помещение. След това виж каква е отоплителната мощност на един глидер при делтаТ-50С, тъй като ти ползваш котела така - 75-65-20. Раздели необходимата отоплителна мощност на отчетената мощност на един глидер и ще получиш необходимия брой глидери във всеки отопляем обем. Ако решиш да смениш и котела, то тогава вземи общата отоплителна мощност на радиаторите при делтаТ=60 и търси котел с такава макс. мощност.
    Моето мнение е, че варианта - котел за отопление + обемен бойлер за БГВ, е по добър за малки отопляеми площи като твоя апартамент!

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #23

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    При положение, че инсталацията ти е изградена за двуконтурен котел изборът ти не е голям. Освен това тези неща за които говорихме пак трябва да го свършиш (повишаването на радиаторната мощност).

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #24

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    При положение, че инсталацията ти е изградена за двуконтурен котел изборът ти не е голям. Освен това тези неща за които говорихме пак трябва да го свършиш (повишаването на радиаторната мощност).
    ще добавя глидерите още тази събота, но мисля след зимата да направя още доста работи, като ще сменя стъклопакетите с троен 4 сезона, имам външна излолация но ще направя и вътрешна на всички външни стени, тъй като съм на партер ще сложа изолация на пода отдолу през паркинга 5см фибран, вече съм направил окачен таван с вата и картон
    но ако всичко това ще доведе до 10% икономия по добре да си плащам високите сметки, това е което ме притеснява

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #25

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    След като имаш добра, цялостна външна изолация - вътрешна изолация на външни стени е излишна и е само разход. Най много да си вкараш конденз в помещенията, който обаче няма как да видиш.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #26

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    След като имаш добра, цялостна външна изолация - вътрешна изолация на външни стени е излишна и е само разход. Най много да си вкараш конденз в помещенията, който обаче няма как да видиш.
    имам вътрешна стена която е цялата от бетон около 30кв, тя граничи с магазин от другата страна и няма никаква изолация, за това мисля само на нея да направя

  14.  
     
  15. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #27

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Според мен разход от 9-10 куб.м. за Декември, 2012 г. при твоята кубатура е много добре. Дано да запазиш този разход.
    С новите глидери икономия може и да не постигнеш (жилището не е малко), но поне ще постигнеш 22-23 градуса, което сега нямаш.
    За повече икономия (понеже каза, че си склонен да смениш котела):
    този котел - Gaz 7000 W Bosch Термотехника 6-21 кВт
    или
    този котел - VUW - серия PLUS 6,8-20 кВт
    Ще ти трябва и стаен терморегулатор.
    С горните котли обаче БГВ ще е достатъчна само за 1 консуматор - няма да ти стига за едновременното ползване от 2 консуматора.
    Успех!

    Цитат Първоначално публикувано от Sad Reader Виж публикацията
    Ето тук не съм съгласен. Аз минах на газ преди 6г., тогава наистина знаех че цената беше около 0.55лв/м3. Обаче хич и не знаех че 3-4г. след това цената ще мине левче, и сега ще е над 2 пъти по-висока спрямо тогава.
    Прав си от гледна точка на миналото (преди 6 год.). В настоящето си мисля, че този период на зарибяване вече отмина.
    В бъдеще е ясно какво ще влияе на цената на газа - валутата (USD$) и цената на енергийните ресурси. Субективно ние не можем да влияем на цената, това имах предвид като писах по-горе.
    Не вярвам да има още груби изненади, защото ще изгубят и малкото клиенти, които все още са им останали след зарибяването отпреди 6 години.
    Този пост е редактиран от legaltk; 18-01-13 в 15:18.

  16. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    228
    #28

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Прав си от гледна точка на миналото (преди 6 год.). В настоящето си мисля, че този период на зарибяване вече отмина.
    В бъдеще е ясно какво ще влияе на цената на газа - валутата (USD$) и цената на енергийните ресурси. Субективно ние не можем да влияем на цената, това имах предвид като писах по-горе.
    Не вярвам да има още груби изненади, защото ще изгубят и малкото клиенти, които все още са им останали след зарибяването отпреди 6 години.
    Аз нямам вече никакво намерение да повтарям подобна грешка. В смисъл, навремето си имах едно наум, че има риск цената на газа да скочи, но все си мислех че едва ли ще се случи, поне не толкова бързо. Абе като се замисля че то само таксата за включване беше почти 500лв, ама си виках, нищо после ще се избие от икономиите през годините. Явно обаче съм бил голям оптимист. Сега съм си решил, никога повече да не се закачам за екзотични неща, там се видя че могат да те клатят както си искат, защото пазара е малък. Чакам котела да си изживе живота още някоя и друга година и до там. После минавам на ток, т.е. климатици и бойлер. С радост ще разкарам и обемистите радиатори от стаите, първо бяха малки, после им добавих по още ребра че да бъдело по-икономично, абе едни приказки, едни филми, но нямах опит и вярвах. Сега вече знам от опит, оставям инсталацията на доизживяване и я пенсионирам като ѝ дойде времето. А като дойде времето с радост ще махна радиаторите от стаите и ще освободя място.

    П.С. Разликата между цената на газа и тока е че газа скочи над 2 пъти за 5г., а тока с има-няма 20%. Щото ток се ползва масово и всички пискат, за разлика от газа.

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #29

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от Sad Reader Виж публикацията
    .... Разликата между цената на газа и тока е че газа скочи над 2 пъти за 5г., а тока с има-няма 20%. Щото ток се ползва масово и всички пискат, за разлика от газа.
    Според мен тази гледна точка отново е твърде ограничена. Както газта се е вдигнала двойно така и тока свобдно може да го направи. За мен по-скоро ориентир биха били цените на газ/ток в останалите държави из ЕС. А там като гледам цената на газта ни е сред средните докато тока има много още да догонва. За мен цената на тока се задържа изкуствено толкова ниска за да е мирно населението, но рано или късно ще се освободи и ще се поизравни с околните - за какво Козлодуй да продава евтино на вътрешния пазар след като на външния може да вземе много повече пари за този ток.
    Разбира се в много дългосрочен план елетрическата енергия би трябвало да поевтинее заради певтиняването на новите технологии на добив, но това май е твърде далечно бъдеще, за сега ВЕИ само оскъпяват тока.

    И пак сметка:
    1КВч електричество май е 0.18ст. денем и май 0.12ст нощем като деня го броят два пъти по-дълъг от нощта. демек средната цена е (2х0.18+0.12)/3 =0.16ст/КВч
    Калоричността на газта е 0.107м3/КВч което при цена на газта 1.2лв/м3 дава 0.13ст/Квч - да по- евтино е от печките. Но климатика вкарва един коефициент на делене м/у 3 и 6 да речем който сваля цената на тока до стойности от 0.05ст до 0.025ст за КВ/ч енегрия набита за отопление.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #30

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    благодаря на всички за отговорите, това което съм решил да направя е следното:
    смяна на всички стъклопакети с троен 4 сезона
    изолация на пода от долната страна през паркинга
    изолация на едната стена която е около 30кв бетон(шайба) и се пада външна(от другата страна има голям магазин необитаем)
    окачен таван с вата на всички помещения така на всякъде височината ще стане 2.50(вече е почти готов)
    смяна на котела с Gaz 7000 W Bosch Термотехника 6-21 кВт както е препоръчал legaltk (в момента съм с immergas mini eolo 24kw)

    ще видим какво ще се получи в крайна сметка

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 34
    Последно: 05-02-14, 09:04
  2. Моля помогнете!
    От Rusi във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 1
    Последно: 30-01-14, 19:01
  3. Отговори: 2
    Последно: 16-10-08, 14:35
  4. KFC-моля помогнете
    От rude_ във форум ИГРИ
    Отговори: 0
    Последно: 14-03-08, 18:38
  5. Моля Ви ми помогнете
    От gdimitrov във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 2
    Последно: 05-04-06, 09:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе