Резултати от 1 до 2 от общо 2

Ввъпрос относно мощност/консумация на газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    10
    #1

    Ввъпрос относно мощност/консумация на газов котел

    Здравейте,
    Имам няколко въпроса, който не ми дават мира.
    Става дума за следния газов котел - Immergas Eolo Mithos 24 2Е - 24 kW, конвенционален, с характеристики - максимална мощност - 24 kW , минимална мощност отопление - 9 kW , минимална мощност БГВ - 7 kW.
    1. Защо минималната мощност на БГВ е по-ниска от тази за отопление?
    2. Имам котела за първи сезон не мога да правя изводи за това как работи, но ми направи впечатление, че при подгряване на БГВ с максимален дебит светят само два от четирите индикатора за мощност(50-75%), а навсякъде съм чел, че 24kW е минималната мощност за подгряване на водата с дебит 10-12 л/м и дТ 30*С.
    В ръководството на котела има табличка за настройка със съответствието на налягането/консумацията на газ при различните мощности. След преглед на табличката и елементарни изчисления достигнах до извода, че на първия ред са дали данните при максимална(номинална) мощност, а всеки следващ е процент от номинала, като последният(минималната мощност - 7.2 kW) излиза 30% от номинала. В сервизното меню на котела има параметри които определят минималната и ограничават максималната мощност на котела при отопление в %-ти(по дефолт, мин-35%, макс-99%). Пресметнато излиза диапазон на регулиране от 9kW(7.2kW за БГВ) до 24kW. Не знам дали съм прав но тези %-ти ми се вързаха с табличката. Направих следния експеримент - настроих минималната и максималната мощност на 30%(7.2kW), регулирах стайния термостат на 30*С, така че да не спира котела и засякох консумацията за 1 час. Според табличката трябваше да изконсумирам приблизително 0.92 м3/ч газ. Да ама не - по разходомер имаше отчетени 1.28 м3/ч газ. Намалих мощността на 25% и след това на 20% и направих същото замерване - 1.1 м3/ч и съответно 1.01 м3/ч. Не мисля, че това са грешки от измерването. Стойностите съответстват по табличката за консумация на 10.5kW, 9kW и 8kW, а би трябвало да са за приблизително(на ясно съм че функцията не е линейна) 7.2kW, 6kW и 4.8kW от номиналната мощност.
    Смятате ли тези резултати за нормални, защото на мен ми се струва, че нещо не е наред. На какво може да се дължат тези разлики - неправилна методика на измерване, неправилна настройка на котела, по-високо налягане на подавана газ, неправилни показания на разходомера или някакъв друг фактор.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #2

    Отговор: Ввъпрос относно мощност/консумация на газов котел

    По първия въпрос. по ниска е заради комфорт, да не прегрява и при по нисък дебит дори с цената на влошено КПД.
    По втория въпрос дори и не си направих труда да вникна в сложните ти изчисления. Все пак това са някакви виртуални %, които едва ли някой е напасвал точно по реалната консумация.
    И за финал това е бюджетен модел, който дори няма термодатчик за БГВ. Не очаквай чудеса.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  3. проблем с газов котел
    От kora във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 19-01-14, 16:48
  4. Въпрос за газов котел
    От novice във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 11-12-11, 00:27
  5. Газов котел с буферен съд
    От ivelin19 във форум Отопление
    Отговори: 8
    Последно: 11-11-11, 05:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе