Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16
Like Tree5Одобрявам

Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    16
    #1

    Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Здравейте,

    Направил съм изчисление за нужната радиаторна мощност за нискотемпературна отоплителна система - газов кондензен котел, на апартамент със следните параметри:
    1. квадратура:
    - 95 m²: светла площ
    - 133 m²: светла площ + стени
    - 160 m²: светла площ + стени + общи части

    2. 3-стаен: хол с кухненски бокс, 2 спални, 1 баня, 1 тоалетна, 2 балкона:
    хол + кухня - ~45 m²
    спални - по 15 m² всяка
    баня - 7 m²
    тоалетна - 2.16 m²
    коридор + антре - 10.174 m²

    3. изложение: южно и много леко западно
    4. вътрешен, започва от лицевата (южна) до задната (северна) част на сградата - 2 външни стени - южна (хол) и северна
    5. 2-ри жилищен (надпартерен) етаж - под апартамента има един жилищен, а над него повече от един.
    6. 90% от площта на двете външни стени са прозорци - общо 5 крила на френски прозорци на южната външна стена и 2 на северната
    7. вътрешна изолация на тавана в целия апартамент и на всички контурни за апартамента стени без външните (по-долу от обясненията и чертежите ставя ясно защо): 10 см. вата + 1,25 cm. гипсокартон;
    единствено контурната стена на детската стая (виж на чертежа дясната стена) е с 5 см. фибран + 5 см. въздушна междина + 1.25 см. гипсокартон - тя се пада полувъншна
    8. пода хола и двете стаи ще бъде дъбово дюшеме 2.1 см.; кухнята коридора и антрето са с гранитогрес; отдолу не е слагана никаква изолация с цел да не се се повдига нивото, тъй като така или иначе е станало ниско от изолацията на тавана - 2.62 m поначало, 2.50 m - след изолацията; доколкото знам би било добре да се сложи поне 2 см. фибран на пода, след това тръбите за радиаторите, след това замазка, след това саморазливка и тогава паркета, но мисля, че доста ще се вдигне нивото тогава; ако има начин как да се направи оптимално - споделете
    9. височината на тавана е 2.50 m, след полагането на ватата от 10 см. + гипсокартон 1.25 см.; единствено в банята и тоалетната тавана не е изолиран и няма окачен такъв.

    Бях задавал няколко въпроса по отношение избиране на подходящ вид отоплителна система и процеса на правилно определяне на радиаторната мощност във форума (въпрос 1, въпрос 2). С тяхна помощ и тази на бол статии и документации се стигна и до конкретните изходни данни: топлинни загуби, брой глидери, радиатори и тяхното разположение.

    Главните ми въпроси са:
    1) Ориентировъчно правилно ли е количеството пресметнати топлинни загуби / радиаторна мощност?
    2) Добре ли са подбрани видовете глидери, броя глидери за радиатори и най-вече - добре ли са разположени радиаторите?

    Методи и начини за изчисляване на отделните параметри:
    - топлинни загуби
    - отоплителна радиаторна мощност: тук, тук и тук
    Мога да предоставя точните ползвани входящи данни и начини за изчисляване при нужда.

    За изчисление на радиаторната мощност е приета следната температурна конфигурация:
    Традиатор_входяща = 50 °C
    Традиатор_изходяща = 40 °C
    Тпомещение = 25 °C

    Оттук желаното Тделта = ( Традиатор_входяща + Традиатор_изходяща ) / 2 - Тпомещение = ( 50 + 40 ) / 2 - 25 = 20 °C.
    Кажете ако е по-подходящо да се ползва конфигурацията 45 °C, 40 °C, 25 °C.

    Виждам, че в референтните данни се ползва Тпомещение = 20 °C, което е температура добра за сън (18 °C дори е уж подходяща), но за дневно пребиваване за мен е комфортен диапазона 23-25 °C.
    Ето ги и изходните данни за топлинните загуби, радиаторната мощност и вида и броя алуминиеви глидери:

    Помещение Квадратура, m² Топлинни загуби, W Радиаторна мощност, W Ferroli POL 600 Ferroli POL 800 Ferroli TAL 2200
    Хол + кухня 44.586 6237,446 (55,959 W / m³) 6376,293 22 90 11
    Спалня 15.505 2552,700 (65,855 W / m³) 2558,669 0 24 14
    Детска стая 14.888 2567,506 (68,982 W / m³) 2577,151 25 0 16

    За фирма производител на глидерите е избрана Ferroli, но същата сметка е направена и за Global VOX 600/800 + OSCAR 2000, но не те са използвани за формирането на радиаторите и разположението им в чертежите по-долу.

    Ето и самото разположение на радиаторите и използваният брой глидери за всеки:

    Детска стая:


    Спалня:


    Хол без кухнята - кухнята е в кьошето горе-вляво и продължава извън най-горната граница на хола. В изчислението на топлинните загуби и радиаторната мощност са взети предвид площите на стените, пода и тавана на кухнята, но самата тя не е изобразена, тъй като в нея няма да бъде поставяно отоплително тяло:


    Преди направата на това собственоръчно изчисление, тази задача бе оставена в ръцете на "майстор" - "познат/приятел". Резултатът е 21 глидера Ferroli POL 600 + 25 Ferroli POL 800 отоплителна мощност. Те биха имали топлинна мощност от 9.7 kW при Tделта = 60 °C (90/70/20), което е брутална високотемпературна инсталация. Когато питах майстора си дори не знаеше нищо за температура вода-въздух или въпросното делта Т, а топлинната мощност бе взета като 50 W / m³ на око за целия апартамент по грешния принцип описан на първа страница тук. Краният резултат по отношение броя радиатори и тяхното разположение беше - два радиатора в хола - един долу вляво, един долу вдясно на стените и двата, както и по един радиатор в спалнята и детската стая. Така беше дори направена и тръбната инсталация от строителя, което е брутално имайки предвид, че апартаментът е предвиден за отопление на газ - самия строител е продавал и газов котел в комплект с апартамента. По-вероятно е да се топля на климатици, тъй като ще е по-икономично, но искам да имам перфектна радиаторна инсталация в случай, че климатичната не достига или тази на газ се превърне в по-добра алтернатива икономически. Или просто бих използвал радиаторната за по-голям комфорт.

    Защрихованите области на южната стена на хола са въпросните френски прозорци - 3 крила отдясно и 2 крила отляво. Дясните две крила от тройния френски прозорец вдясно са статични и затова пред тях съм поставил 2 радиатора с глидери POL 600 за оптимална конвекция. Разбира се от френски прозорци смисъл няма ако ще се преграждат с радиатори отпред, но за най-добра конвекция е редно те да са под прозорците, а в случая - пред тях. Разбира се само пред статичните такива са разположени радиатори. Сложени са два радиатора - както тук, така и в детската стая под прозореца, тъй като това е оптималната бройка глидери за радиатор. Избегнати са радиатори с 22 или 25 глидера, тъй като най-отдалечените от входната точка за водата ребра ще са почти студени, а оттук и радиатора ще е прекалено неефективен.

    В детската стая има един нормален прозорец + врата към балкона, отново обозначени с щрих и разположени съответно горе-централно и горе-вляво.

    В спалнята е последният френски прозорец - двукрилен подвижен.

    Моля ако имате време и възможност, споделете дали параметрите: топлинни загуби, радиаторна мощност, брой и вид глидери, разположение на радиаторите в отделните помещения, са добре изчислени.

    Ето и цялото разположение на апартамента:
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Sep 2015
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #2

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Само да спомена , не е казано че най-далечните радиатори ще са студени. Когато се свържат на кръст- топла - горе от едната страна и студена - долу от другата, следва да се балансира системата. Целта е чрез регулиране на потока от секретният (студен ) кран да преминава еднакво количество вода през всички радиатори. Помисли за стаен терморегулатор и предвиди кабел ( ако не е дистанционен). По груби сметки глидерите за нискотемпературна са два пъти повече от тези за високотемпературна инсталация.

  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    16
    #3

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Задължително радиаторите ще бъдат свързани с тръбите горе вход и диагонално долу изход на топлоносителя, както ти казваш и както е описано тук и тук. Точно това е една от другите невъобразими грешки на моя "приятел" "майстор" - свързал ги е долу-долу едностранно - най-скъпият и един от най-неефективните начини, както се споменава в първата статия:
    • Свързване „долу/долу + едностранно”, става със специален адаптер за включване. Също препоръчвам да не се прави, защото освен че е не ефективно е и доста по-скъпо като изпълнение.
    В първата от двете статии пише:
    Оптималната бройка глидери за един радиатор е от 10 до 14
    В тази статия се споменава пример за определяне на брой радиатори и съотвестващият им брой глидери:
    ... 26 броя глидери.
    ...
    В конкретният пример, бих поставил общо три радиатора. Един с 10 глидера, на северната стена - точно под най-големият прозорец и два с по 8 глидера, разположени под другите два прозореца в помещението.
    За стайният регулатор - със сигурност ще има такъв. Ще е предполагаемо такъв със сонда за външната температура.
    Този пост е редактиран от caravanio; 29-09-15 в 00:54.

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #4

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Не съм чел тук във форума някой да е слагал толкова много на брой глидери. Никой не е споделял да има подобен опит.
    Предполагам, че никой не е правил подобна мощна инсталация просто, защото не е било необходимо.
    Личното ми мнение, че при подобна топлоизолация реалната топлозагуба би трябвало да е по-ниска.
    За броя глидери - според мен са прекалено много дори и за нискотемпературна инсталация, да не говорим за размери Н800 и Н2200.
    Принципно коментирали сме, че броя глидери трябва да е 2 пъти повече от глидерите, които излизат като се използва каталожната мощност при дТ60.
    Това е лично мнение, ако греша - поправете ме.

    Орлинчо беше с кондензен котел, доста глидери и сериозна топлоизолация. Би могло да сподели впечатления, но имам спомен, че в преходните периоди от отоплителния сезон не беше много доволен от комфорта, защото котела почти не включвал.

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2015
    Мнения
    559
    #5

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Принципно 50W/m2 е граничната стойност за топлинни загуби при новото сторителство,
    има вероятност да е по-малка, ако изолацията е с добро качество. Точни данни могат да се дадът при изчисление със софтуер и данни
    за ограждащите повърхнини. Иначе инсталацията изглежда оразмерена като за кондензационен котел, който ще е и единственият вариант, с оглед на това, че стандартните котли с малка мощност вече се намират по-трудно (според евро директивите ще се продават само кондензационни).
    Ако слагаш котел, задължително ползвай сензор зза външна температура.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #6

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Орлинчо беше с кондензен котел, доста глидери и сериозна топлоизолация. Би могло да сподели впечатления, но имам спомен, че в преходните периоди от отоплителния сезон не беше много доволен от комфорта, защото котела почти не включвал.
    От 2 дни съм го пуснал отоплението на 21.5/20/5 режим и резултата е, че сутрин включва за да догони 21.5 заданието. Котела е насилствено ограничен на <50* и въпреки това го докарва до 22.5 заради голямото количество топла вода. Ако го отворя на 75* става по-зле. През останалото време явно включва понякога но Т на водата в радиатора се върти около 25* което на пипане е хладно. Но всичкото това "неудачно" поведение се дължи на софтуера на термостата.

    Практически печалбата от нискотемпературната инсталация мисля, че не си заслужава толкова много. По-скоро инсталация някаква която да докарва над 37 в радиаторите и ако има нужда да излиза от нискотемпературен режим - По спецификации котела дава 10% разлика в разхода в ниско и високотемпературен режим при номиинално натоварване и 6% при 30% натоварване.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #7

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    От 2 дни съм го пуснал отоплението на 21.5/20/5 режим и резултата е, че сутрин включва за да догони 21.5 заданието. Котела е насилствено ограничен на <50* и въпреки това го докарва до 22.5 заради голямото количество топла вода. Ако го отворя на 75* става по-зле. През останалото време явно включва понякога но Т на водата в радиатора се върти около 25* което на пипане е хладно. Но всичкото това "неудачно" поведение се дължи на софтуера на термостата.

    Практически печалбата от нискотемпературната инсталация мисля, че не си заслужава толкова много. По-скоро инсталация някаква която да докарва над 37 в радиаторите и ако има нужда да излиза от нискотемпературен режим - По спецификации котела дава 10% разлика в разхода в ниско и високотемпературен режим при номиинално натоварване и 6% при 30% натоварване.
    Офтопик:
    Печалба, ама наистина печалба от нискотемпературна инсталация, ако питате мен може да има само с термопомпа.

  10. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #8

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    За печалба/спестяване не си правя толкова тънка сметка. И без друго плащам - поне да имам комфорт.
    Важното е да топли, а не както писа Орлин само да върти вода с темп. 25 гр.
    Аз съм с външен датчик и предупреждавам - в преходните периоди на отоплителния сезон датчика отчита висока външна температура и рядко включва котела, при това работи с ниска темп. на водата. Аз знам как да се справям с това, но не си е работа постоянно да ръчкам по терморегулатора.
    Затова препоръчвам стаен терморегулатор, който регулира по стайна температура, а не по външен датчик.
    VanDan, Lazar и tony34al харесват това.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    И аз мисля, че външен датчик за апартаменти и нормални еднофамилни къщи, само бърка работата. Виж за големи административни сгради, хотели и т.н. е просто задължително.
    Lazar одобрява това.

  12. Novice
    Тук е от
    Sep 2015
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #10

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Няма как външния датчик да бърка работата на котела. Котлите Бош имат функция да трупат данни и да се самонагаждат в процеса на работа. За кондензен котел външният датчик и модулиращият терморегулатор са в основата на добрата и ефективна работа.
    orlincho одобрява това.

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #11

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Цитат Първоначално публикувано от Nayden Nenov Виж публикацията
    Котлите Бош имат функция да трупат данни и да се самонагаждат в процеса на работа.
    Може ли да дадеш повечко информация за това.
    За моя Имергаз съм убеден че с външен датчик може да работи само по избрана крива и толкова.
    А като програмист съм 100% сигурен, че при наличе на външен датчик и вътрешен терморегулатор може да се пресмятнат лесно топлозагубите на апартамента/къщата и котела да си нагоди работата без оглед на количеството вода в радиаторите и да не надхвърля заданията (както е моя случай).

  14.  
     
  15. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #12

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    За марка котли досега не сме говорили.
    При Вайланта също работи по крива.
    Вече ако БОШ са написали някакъв нов софт /дано не е като този за ДВГ на Фолксваген / - може.
    Има нужда не само от повече информация, но и от натрупан емпиричен опит по въпроса за външния датчик!
    Това, което съм написал в горния ми пост е на база личен и споделен опит на други колеги от форума.

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #13

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    След малко четене по темата конкретно за имергаз проблема е в термостата (много е глупав AMICO) Следващият модел CARv2 вече се саморегулира както и има куп ръчни регулации ползва данните от външния термометър и прави предположения за топлозагубите.

  17. Novice
    Тук е от
    Sep 2015
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #14

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Трупането на данни е заложено в софтуера. Въвежда се вид отопление- подово,радиатори или конвектори; Изчислителна температура за инсталацията, средна температура през зимата (за София -16 ).Следи се външна температура,стайна (ако терморегулатора не е монтиран на котела) температура,подаваща и връщаща към/от инсталацията вода. Ключето за настройка на температурата за отпопление може да е почти на мах. за да не ограничи подаването.

  18. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #15

    Отговор: Изчисление на мощност, брой и разположение на алуминиеви радиатори - правилно ли е?

    Най-добрият такъв контролер според мен е:

    HPMtool

    Не е задължително да се свързва с термопомпа, може с всякакъв източник, а възможностите му на практика са неограничени. Слагали сме такива, управляват с точност до 0.1 градуса системите, самообучават се и тн и тн

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с алуминиеви радиатори
    От badbore във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 28-12-18, 18:47
  2. Продавам алуминиеви радиатори Ragall Jumbo - размер H350
    От rummenn във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 29-11-12, 15:58
  3. Продавам 2бр. алуминиеви радиатори за парно
    От ivan74 във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 15-03-12, 14:40
  4. Продавам 4 броя алуминиеви радиатори
    От S.Kozhuharov във форум Приключили продажби
    Отговори: 3
    Последно: 02-12-11, 13:31
  5. Панелни или алуминиеви радиатори
    От dedo pop във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 02-09-06, 19:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе