Страница 26 от 36 ПърваПърва ... 162425262728 ... ПоследноПоследно
Резултати от 376 до 390 от общо 527
Like Tree134Одобрявам

Отопление на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #376

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от jinio Виж публикацията
    Лазаре, според теб на колко ще е добре да държа температурата на водата. Друго открих, в началото хистерезиса ми бе на 1,0 оС, като после го направих на 0,5. Вчера ми направи впечатление, че на термостата цифрите са на чифт и като включва и изключва все едно си е на 1 градус. Снощи направих хистерезиса на 1.0 оС и установих, че има по-малък разход. Засега мисля да го оставя на 1 градус, 55оС на водата и 22 в стаята и ще видя как ще се държи през следващите дни. Лично мене и температура от 12-15 градуса ме устройва, тъй като имам винце, ама моята пепелянка и децата искат по топло.
    Аз ти казах, че най-добре е с термостат на Бош - тогава отпада грижата "каква да е температурата на водата". А дотогава я дръж на минималната достатъчна - т.е. - задръж я 55*С, ако успява да стопля помещенията - добре, ако не успява - вдигаш я по малко, ако бързо стопля и изключва стайния термостат - значи може да се намали още

  2.  
     
  3. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #377

    Отговор: Отопление на газ

    [QUOTE=Lazar... най-добре е с термостат на Бош - тогава отпада грижата "каква да е температурата на водата"...[/QUOTE]
    Добре! Дъщеря ми е с Бош WBC 14-1 DE и CR 100. Каква температура да се зададе на водата? Живее в къща с отопляема площ 63 м2. Добра дограма, 10 см външна изолация, 10 см вата на таваните.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #378

    Отговор: Отопление на газ

    Колкото и да му зададеш, това е максималната допустимата.
    Но реално 99.9% от времето ще си работи на много по-ниска.
    Аз съм му задал 55С а повечето време работи на 35-45С.
    Като позастудее вдига малко - сам си “смята”.
    Lazar одобрява това.

  5. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #379

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Колкото и да му зададеш, това е максималната допустимата.
    Но реално 99.9% от времето ще си работи на много по-ниска.
    Аз съм му задал 55С а повечето време работи на 35-45С.
    Като позастудее вдига малко - сам си “смята”.
    Ясно. И 75*С да му задам, котелът ще реши. Ако има нужда ще вдигне до макс и после ще намали.Благодаря!

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #380

    Отговор: Отопление на газ

    Точно така - ако има да наваксва повече градуси (например сутрин, при преминаване от нощна на дневна температура) ще се напъне до лимита, които си му дал, но като наближи до зададената стайна температура почва да се кротва, за да я поддържа без да изключва

  7. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #381

    Отговор: Отопление на газ

    Благодаря!

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2010
    Мнения
    26
    #382

    Отговор: Отопление на газ

    С разхода на газ стана ясно, че по-малко от 9-10 кубика на ден няма как да стане на този етап. Дано да не превиши повече само. Тия дни температурите бяха между 2-8 градуса. Дайте сега съвет как да настроя конвектора. Той е 145см. "Термолукс" с ръчен терморегулатор. Има датчик за включване на 30оС на водата, а термостата съм го настроил да да изключва на около 21оС. Приятел със същия конвектор ми каза, че го е оставил на макс на топло и изключва единствено като водата падне под 30оС, което според него е почти никога. Каза ми, че по този начин му е най-комфортно и самия конвектор натоварва нормално системата, тъй като когато изключи вентилатора, намалява мощността на системата и слиза под минимума на котела. Имали нещо вярно в думите му или просто и него са го заблудили? Да оставя ли конвектора как съм го настроил или да го дам на макс и аз? Благодаря Ви предварително!

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #383

    Отговор: Отопление на газ

    Послушай приятеля си - не ограничавай конвектора от термостата, а ако е нужно - от степените на вентилатора

  11. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #384

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от jinio Виж публикацията
    С разхода на газ стана ясно, че по-малко от 9-10 кубика на ден няма как да стане на този етап. Дано да не превиши повече само. Тия дни температурите бяха между 2-8 градуса. Дайте сега съвет как да настроя конвектора. Той е 145см. "Термолукс" с ръчен терморегулатор. Има датчик за включване на 30оС на водата, а термостата съм го настроил да да изключва на около 21оС. Приятел със същия конвектор ми каза, че го е оставил на макс на топло и изключва единствено като водата падне под 30оС, което според него е почти никога. Каза ми, че по този начин му е най-комфортно и самия конвектор натоварва нормално системата, тъй като когато изключи вентилатора, намалява мощността на системата и слиза под минимума на котела. Имали нещо вярно в думите му или просто и него са го заблудили? Да оставя ли конвектора как съм го настроил или да го дам на макс и аз? Благодаря Ви предварително!
    А добър ден нали ти обясних по рано за бакалските сметки по малък разход няма как да стане на този по следващ бъдещ и незнам си какъв етап. Единствено разхода ще ти падне в периода май-септември значително това е времевия прозорец в който може да се радваш. Аз обясних и съм обяснявал че природните закони не подлежат на изменение и допълнение както човешките единствено изключение е Лазар той се подчинява на други закони т.е. той живее в друга матрица а в нашата е просто гост лектор на тема отопление. Затова няма нужда да правиш каквито и да е настройки освен на портфейла т.е. да му врътнеш копчето да дава повече един вид да си модулира като е студено плащаш повече като е топло по малко като при него ще избягваш да работи в кондензен режим че този режим поврежда сериозно портфейлите и влошава социалната среда.Знам че сега ще ме нападнат хиляда човека но за н-ти път съм готов да изтърпя нападките само и само един човек да прогледне стига ми тая награда ))))
    Този пост е редактиран от PPP1; 31-12-19 в 07:12.
    Jack Krauser одобрява това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #385

    Отговор: Отопление на газ

    РРР1 и си прав и в някаква степен не си. От една страна действително под един разход (за всяко жилище според топлозагубите и поддържаната температура) няма как да се падне. За да се затопли въздуха и компенсират топлозагубите трябва да се изгори определено количество гориво. Но има вариант и разходът да е по-висок от оптималния - не става въпрос за големи стойности, но все пак е нещо ако се оптимизират. Примерно аз преди години като смених в няколко помещения малки с максимално големи радиатори и добавих фирмено за котела управление по температура на въздуха, излязох от режим "цък-цък" и свалих разхода в най-студените месеци от 16-18м3 на 24ч. на около 12-14м3. Но моят котел е стар с висока минимална мощност. Сега при новите котли с ниска минимална мощност е малко вероятно да влизат в режим цък-цък (чак толкова малко радиатори е рядко срещано). При тях остава само да се използва стайно управление и да си подобряват изолацията на жилищата.

  13. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #386

    Отговор: Отопление на газ

    При тебе със стария котел трябва да направиш само едно нещо да отвориш всички врати на всякъде и да сложиш един термостат в най голямата стая и така котела ти пак ще работи на цък цък само че разстоянието между цък и цък ще е по голямо в зависимост колко бързо ти изстива помещението. Иначе какъвто и да е котела кондензен, плазмен йонен атомен извънземен/даже тия последните които изброих са май такива/ неговата работа е да достигне определена температура в помещенията които отоплява т.е. винаги трябва да спре това е и смисъла на автоматизацията защото като спре не хаби газ като не хаби газ не плащаш това е простата истина.Сега някой пак ще каже че неговия котел си работел от 100 години без да спира и само кондензирал и ако бил живеел до перник щял да реши водната криза с кондеза само то неговия котел но реалността е че водата няма как да отдаде цялата енергия на радиатора дори и кондензните котли спират. След като спре да работи тук се намесва вече топлозагубата колкото повече губи помещението толкова по зле но както съм казвал винаги хората за щастие не живеят в колиби и салми повечето сгради дори и несанирани нямат кой знае какви фрапиращи топлозагуби и бакалската сметка 60-70вата на кубик си работи добре даже е презапасена.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #387

    Отговор: Отопление на газ

    Очевидно не си чел темите. Много преди ти да се появиш в този форум съм написал, че "котелът е най-икономичен, когато не работи". И котелът ми, нищо че е стар конвенционален модел от много години не работи в режим цък-цък след направените оптимизации. Няма как при минимална мощност 9-10KW на котела да го накараш да работи не като "секундарник" с примерно 3-4KW радиатори и отваряне на врати. А вратите в къщата ми са винаги повечето отворени, имам отделно пристройка - стая и баня. Котелът не работи и постоянно. Работи си определен период, загрява радиаторите, достига зададената стайна температура (когато съм настроил управлението да не е в режим модулация преминава леко заданието) и почива. За това допринася и стайното управление чрез задаване на различни времеви периоди с различна температура. И основно помага подобряване на изолацията на жилището.
    Най-важен принос за разхода (в пари) има цената на природния газ.
    И да оставим науката за умни хора като теб. Имаме вече прости и нагледни примери по темите (документирани с показване на реални сметки) за хора с по 6-8м3 разход, които отопляват цялото жилище на 22-23гр., а не отделни стаи или като моржове на 19-20гр. Все по-малко са тези с повече от 10м3 на ден. Само такива като мен със стари котли, стари еднофамилни къщи стигаме до 12-13м3 в по-сериозни студове.
    Този пост е редактиран от VanDan; 31-12-19 в 10:14.

  16. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #388

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Очевидно не си чел темите. Много преди ти да се появиш в този форум съм написал, че "котелът е най-икономичен, когато не работи". И котелът ми, нищо че е стар конвенционален модел от много години не работи в режим цък-цък след направените оптимизации. Няма как при минимална мощност 9-10KW на котела да го накараш да работи не като "секундарник" с примерно 3-4KW радиатори и отваряне на врати. А вратите в къщата ми са винаги повечето отворени, имам отделно пристройка - стая и баня. Котелът не работи и постоянно. Работи си определен период, загрява радиаторите, достига зададената стайна температура (когато съм настроил управлението да не е в режим модулация преминава леко заданието) и почива. За това допринася и стайното управление чрез задаване на различни времеви периоди с различна температура. И основно помага подобряване на изолацията на жилището.
    Най-важен принос за разхода (в пари) има цената на природния газ.
    И да оставим науката за умни хора като теб. Имаме вече прости и нагледни примери по темите (документирани с показване на реални сметки) за хора с по 6-8м3 разход, които отопляват цялото жилище на 22-23гр., а не отделни стаи или като моржове на 19-20гр. Все по-малко са тези с повече от 10м3 на ден. Само такива като мен със стари котли, стари еднофамилни къщи стигаме до 12-13м3 в по-сериозни студове.
    Науката е фундамента на всичко което ни обгражда нея и да я оставим и да не я оставим тя си съществува независимо от нас но задача на човека е да я осъзнава и аз затова ви давам елементарни примери с които да разберете някои постановки защото България е единствената аномална зона в цялата вселена в която обитателите казват абе тя теорията не е като практиката. Та пак да се върна на примерите които съм давал по рано та относно тия 10 кубика да могат да се увеличават тези хора но те не отопляват кой знае какъв обем или казано иначе помещения. В предишен пост бях изразил опасения че 10 кубика на ден предоставят на жилището 80 кв енергия тия 80 като ги разделиш на 24 се получават 3,33kw на час та с тия киловати колко стаи си мислиш че може да отопляваш през зимата.
    Jack Krauser одобрява това.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #389

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    но както съм казвал винаги хората за щастие не живеят в колиби и салми повечето сгради дори и несанирани нямат кой знае какви фрапиращи топлозагуби и бакалската сметка 60-70вата на кубик си работи добре даже е презапасена.
    Сам си го написал. При малки топлозагуби е напълно нормално да има подобни разходи. В добре изолирани апартаменти, с топлещи съседи, различни температурни интервали и т.н. Друг е въпросът, когато хем имаш големи разходи и хем седиш на студено. Или ако имаш някакви нереални очаквания за много ниски сметки в пари. Които отгоре на всичко не зависят толкова от разхода, колкото от цената на природния газ. Потребителят с мъка намалил разхода в м3, но цената като скочи със 100% (случвало се е вече) и всичко заминава.

  18. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #390

    Отговор: Отопление на газ

    Аз съм го казал но ти не разбираш че с тези киловати не може да отопляваш 4-5 стаи както им се иска на повечето хора. Ако имаш две най много три евентуално може но това са си разходи от 300 кинта на месец това не е малко за две най много три стаи. Ама аз и по тая тема съм обяснявал как стоят нещата а те са много прости липса на приоритет на енергийния източник. И съм обяснявал как тока е стратегическа суровина и той няма да търпи аномални изменения докато газта за България за съжаление не е никаква суровина тя е принизена до нивото на доматите образно казано днес се вдигнат утре намалеят и т.н. като не забравяме и стандарта на живот. Но ако стандарта на живот е трудно променяема статистическа величина то държавата поне можеше да сключи някой изгоден договор за газ обаче и това не става всички се крият зад максимата че пазара определя цените но това не винаги е така особено за енергоизточниците но това е политическа тема и няма нищо общо с природните закони а аз не обичам да говоря за неща които нямат логика затова се и топля на ток там работата е ясна и логична.
    Този пост е редактиран от PPP1; 31-12-19 в 14:05.
    Jack Krauser одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 26 от 36 ПърваПърва ... 162425262728 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 20:18
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  3. Инфрачервено отопление ??????
    От fbi_1 във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-13, 21:54
  4. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 28-10-10, 23:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе