Страница 16 от 36 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследноПоследно
Резултати от 226 до 240 от общо 527

Отопление на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #226

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Тези сметки заместват формулата с 60 вата на кубик, а не се добавят към тях. Отделно не ти знам конфигурацията на пода и там може коефициентът да е и 1,0 Тази мощност на радиатора мисля, че е при високотемпературен режим. Реално за кондензен режим е на половина. Едва ли и четирите стени са ти външни, но пък си забравил пода, а той може и да е тавана x2. Към съседни стаи dt има само като не се отопляват. Аз залагам на около 1300 вата за тая стая.
    Посоченият от теб радиатор ще има мощност 1008 W при 60/40/23 (има калкулатор на страницата на radik).

    ПС. В зависимост от загубите през пода и при две външни стени (от четири) - загубите са между 830-1080 W (в зависимост от коефициента на топлопреминаване на пода), та с този радиатор си леко граничен, но в общи линии става според мен, тъй като "-15" е рядкост.
    Ох.. сложно ми е.
    Математиката е единствения предмет дето ми вървеше в училище ама тука...
    Можеш ли да погледнеш по - нагоре ?
    Написал съм за стени , тавани , под и всичко останало и да ми дадеш пример за тази стая ?
    На база на тая стая ще си направя изчисленията на другите... Другия вариант е да искам телефон за връзка и да си плащам да погледнеш. Сериозно.
    Аман от пишман предприемачи и майстори дето само ти взимат парите и си карат скъпите джипове , нищо , че после хората се оплакват от скъпи сметки.
    Двамата дето бяха на оглед в къщи караха джипове за по 20 хилядарки + ама не опънаха една рулетка да видят колко е една стая.
    Единия само премери колко е под единия прозорец.
    Как правите оферта на око бе хора ?!....

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #227

    Отговор: Отопление на газ

    Виж сега пич!
    За тази работа си има проектант,ще изчисли хидравлика,топлозагуби,ще има чертеж...
    Хората затова са учили!
    РАзни сметки стават за някои жилища ,за други не.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #228

    Отговор: Отопление на газ

    Виждам добре "Пич".... Ти видя ли каква оферта ми е дадена ?! Върни малко назад , прочети... Прочети ми пак последния пост... Ако не забелязваш... прочети пак шестото изречение.

  5. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #229

    Отговор: Отопление на газ

    Ориентировъчно загубите ти са сумата от:
    1. Площ на външни стени x 0.5 x38 ( в сметките съм приел, че са 2 от 4).
    2. Площ прозорци х2.7 х38
    3. Площ на таван х0.5 х38
    4. Площ на под x1.0 x38

    Реално загубите през пода предполагам, че ще са ти по-малко. Мощността на радиаторите зависи от температурния режим на инсталацията и поддържаната температура (горе съм ти дал колко е за избрания от теб радиатор и къде да видиш). Аз не съм ОВиК инженер, но за базисни сметки на загубите не се изисква да си.
    За съжаление голяма част от фирмите определят загубите по размера на прозореца.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #230

    Отговор: Отопление на газ

    Първо искам да ти благодаря за времето което си губиш с мен..
    Слагам таван и под еднакви по 13 квадрата = 26 общо. Все пак топлината се вдига нагоре и мисля , че загубата от пода ще е по - малка.
    Двете външни стени са по 9 квадрата = 18 общо.
    44 x 0.5 x 31 /все пак е спалня/ = 682 вата. Залагам 21 вътре и -10 вън , не си спомням такава корава зима , която да е било постоянно -10 ама нека да бъде средно.
    Прозорец 3 x 2.7 x 31 = 259.2 ~ 260 вата.
    682 + 260 = 942 вата. Нека да ги закръглим на 950.
    Тези 950 вата са загубите.

    До тук добре ама... Не трябва ли да имам необходими ватове за тия 21 градуса , да ги събера със загубите - 950 вата и да получа необходимия радиатор ?
    Този пост е редактиран от Taalgard; 15-06-18 в 15:14.

  7. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #231

    Отговор: Отопление на газ

    Да, това е едно приближение на загубите. Това, че топлото върви нагоре е вярно, но студеното идва от пода и разликата в загубите между таван и под обикновено не са големи ако са при еднакви гранични условия. Идеята да вземеш -15 е свързана с това, че кондензните котли работят по-ефективно с по-ниска температура на носителя и ако сметнеш при -15 радиатор с необходимата мощност при 60/40/21, той при 0 ще работи примерно с 50/30/21, което са още 5-7% по-висока ефективност. В крайна сметка и за -10 да смяташ, пак ще е добре според мен.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #232

    Отговор: Отопление на газ

    Без сметки ще напиша от личен опит. Слагаш възможно най-големите панелни радиатори, които мястото позволява. Ако са по-големи от точните сметки ще работиш с по-ниска температура на водата в системата, което е улеснение за кондезния режим на котела. Ако пък не стигат, то тогава нямаш избор и минаваш на конвектори.

  10. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #233

    Отговор: Отопление на газ

    То има и радиатори тип 33, та чак до конвектори няма нужда да се стига.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #234

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Без сметки ще напиша от личен опит. Слагаш възможно най-големите панелни радиатори, които мястото позволява. Ако са по-големи от точните сметки ще работиш с по-ниска температура на водата в системата, което е улеснение за кондезния режим на котела. Ако пък не стигат, то тогава нямаш избор и минаваш на конвектори.
    Специално тази стая дето я давам за пример има прозорец 2.15 x 1.40
    Мястото под него е 85см. Мога да сложа 200 x 70 радиатор... това е 1734 вата при 60/40/21...
    Стаята е южна , 3.60 x 3.60 Височина 2.50 Изолирана с гипскартон и вата на стени и таван , външна изолация 5/18

    Моля само да кажете как точно да си изчисля радиатора , след като знам загубите ...
    Имам загубите , само тях ли трябва да покрия или има и друга формула освен тая ?
    Трябва да взема радиатор който е ~ 950 вата или граничен или има формула по която се смята ?

  12. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #235

    Отговор: Отопление на газ

    Първо виж дали в другите стаи можеш да покриеш загубите. Ако можеш, може да поувеличиш радиаторите равномерно навсякъде. Иначе няма смисъл една стая да преоразмериш, а в друга да сложиш недостатъчно мощен радиатор. Поне аз така мисля.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #236

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Първо виж дали в другите стаи можеш да покриеш загубите. Ако можеш, може да поувеличиш радиаторите равномерно навсякъде. Иначе няма смисъл една стая да преоразмериш, а в друга да сложиш недостатъчно мощен радиатор. Поне аз така мисля.
    Ще се отоплява навсякъде , малко ще вдигна заради коридора , че там няма да слагам. 4.5 квадрата е.

    Пак не ми каза как да го сметна тоя радиатор...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #237

    Отговор: Отопление на газ

    Трябва да ти покрива загубите като минимум иначе ако имаш възможност си сложи по-голям. Колкото са по-големи радиаторите, толкова по-ниска е t-вода и съответно по-висока е ефективността. Имай предвид, че ако не са вързани на кръст радиаторите, мощността им пада (особено при конфигурация долу/долу.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #238

    Отговор: Отопление на газ

    Стига си смятал бе човек. Написах ти ясно, че след 17г. опит на локално парно, от които 9г. на природен газ, извода ми е да се слагат максималните по големина радиатори, които позволява физически мястото. Написах го вече. Ако са преоразмерени ще работиш с по-ниска температура на водата и съответно котелът ще работи постоянно в икономичния кондензен режим. Ако пък ти недостигат някъде ще си наясно, че няма какво друго да направиш освен конвектор.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #239

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Трябва да ти покрива загубите като минимум иначе ако имаш възможност си сложи по-голям. Колкото са по-големи радиаторите, толкова по-ниска е t-вода и съответно по-висока е ефективността. Имай предвид, че ако не са вързани на кръст радиаторите, мощността им пада (особено при конфигурация долу/долу.
    Мда... това ми беше следващия въпрос.
    Кое е по - правилно: да бъде захранен всеки радиатор или последователно ?
    Според бащата на жена ми - всеки по отделно , да му се сложи термоглава за да може да се регулира или спира ако е нужно...

    Свързани на кръст - това има нещо общо с "горе-долу" предполагам....

  18. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #240

    Отговор: Отопление на газ

    Аз не съм специалист, но мисля, че индивидуалното захранване, ако не друго, е дуракоустйчиво. За свързването на страницата на радик може да се ориентираш. Има общо и с горе/долу, но по диагонал, защото ще са ти дълги радиаторите. Не мисля, че ти трябват термоглави.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 16 от 36 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 21:18
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00
  3. Инфрачервено отопление ??????
    От fbi_1 във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-13, 22:54
  4. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 20:57
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 29-10-10, 00:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе