Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 33

Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #16

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Освен ако не сте специалисти по автиматизация с доста добри умения на програмист и средно ниво на електротехнически знания, не съветвам такива домашни изпъление. Да се подкара системата по този начин (ESP + DHT22 + Raspi + схема за управление на задвижките (или термоглавите) + opentherm) не е безкрайно сложно и ще стане със сигурност. Обаче тук идва разликата и за това струват хиляди тези системи - окомплектовка, софтуерна логика, надеждност, управление - неща които са много далеч от комерсиалните решения.

    Малко примери:

    - ESP8266 може да е безжично, но иска захранване - съответно кабел. Има нужда от кутия и то така направена, че да има въздушен поток през термодатчика. Това в project box ли ще го сложиш? Това ще е ужасна грозотия, в предвид че се препоръчва да се монтират на 120-150см от пода на открито място. Имат и навика да забиват. Вкъщи имам 5-6 такива и мине се, не мине - трябва рестарт на някое.
    - Управляемите термовинтили за 40лв какви са? Радио предполагам? Вероятно нямат никакъв feedback. Тоест можеш да им задават стойност, но не можеш да я четеш. При спиране на тока всичко ще излезе извън синхрон (или ако жената го врътне ръчно, а не от системата).
    - Ако искаш (да речем) 22 градуса в 8 сутринта, това значи, че системата трябва да тръгне по-рано. Това по-рано обаче не винаги е еднакво - зависи колко има да навакса, колко е студено навън и още много неща. И повечето не са линейни. Да се докара логиката и интелиджънса за да постига температурите на време и да не ги прескача изисква много знания и редове код.
    - OpenTherm хубаво е отворен, ама някой трябва да седне да го изчете и после имплементира. Там също - каква логика, какъв интелиджънс... а допълнителни фактори като външна температура?
    - Управлението - трябва общ интерфейс където всичко това да е видимо и да може да се променя. Има готови решения, които могат да се адаптират, но пак е писане.

    И като заключение ще напиша, че няма нищо невъзможно и ще е яко някой ако има търпението и уменията да го направи. За мен лично дори само идеята за грозни кутийки по стените и рестартиране на компоненти и търсене на проблеми ме отказва.

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #17

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Атанасов,ако визираш Винкига?
    Иначе моите системи работят!
    Защо мислиш,че по -простичките системи Не работят ????
    Този пост е редактиран от Viking72; 28-11-17 в 16:58.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #18

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Намерих 2 системи които са с поносима цена:

    WISER
    Wiser Multi-zone Kit 2 | Drayton Controls : Heating controls, TRVs and thermostats около 300 EUR
    HEATAPP
    https://heatapp.de около 500 EUR


    Поздрави
    Габи

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #19

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Така като гледам след 3-4 год ще си ги купуваме за без пари от алиекспрес подобни системи с он/оф термостат. Просто трябва да се изчака.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #20

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    Така като гледам след 3-4 год ще си ги купуваме за без пари от алиекспрес подобни системи с он/оф термостат. Просто трябва да се изчака.
    И трите които съм дал работят с Opentherm. С on/off мога да скова с тел и пирони ( ESP8266 и реле, и още ESP та за термодатчици ).

    Поздрави
    Габи

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #21

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    моите 5 стотинки :
    по 1 прост седмичен термостат и задвижка/и за радиатора няма ли да свърши работа във всяка стая?
    проблема е че е скъпо термостат, винтил , задвижка. в всяка стая.
    няма интернет - няма проблеми.

    котела си се управлява, модулира или прави каквото си иска от неговото си управление - какво толкова има да му управлявате? от него искате 1 нещо : затоплена вода.

    дайкинските алтерми точно така са нарисувани в инсталл мануала погледни го.

    икономия се прави като не се пипат температурите много много - 23 в хола , 20 в спалните , напролет гасиш котела,климатика, термопомпата...
    сега отивам да чета какво е модулиращ термостат в гоогле.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #22

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Габи, с тези тухли и таза изолация мислиш ли, че ще може температурата да падне с 4 градуса за няколко часа? Риска е голям по-добре сложи обикновени тухли 25см без изолация и единично стъкло за да е сигурна работата.

  10. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    9
    #23

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от Gaby Виж публикацията
    Не се хващайте за това, че трябва в 6 да е 22. Да кажем, че искам в 6 да го пусна на 22. Въпроса е, как да управлявам радиаторите и едновременно с това котела... До сега виждам, че котела се управлява от 1 термостат... това ми е проблема.

    Поздрави
    Габи
    Здравейте,

    Аз също ще правя "автоматизация" на отоплението, но аз имам ел. инсталация умна къща и при мен е по лесно. Проблемът ми е газовият котел който е 8-24 киловата. Повече инфо ще дам на есен когато сменя котела. Иначе за тези които се интересуват, системата е Fibaro. Всеки с малко помощ може да си направи умна къща, но това е друга тема.
    Най лесно и евтино управление ON/OFF на ел. задвижки може да се направи с това
    COMPUTHERM Q8RF - Quantrax - Computherm Hungary / http://www.quantrax.hu/en/download/m...nual-EN%20.pdf, ако системата е с колектори .

    Точно този модел е може да работи с четири термостата и 4 контакта за управление на задвижки или каквото искате. При всяко задействане на един от четирите контакта се затваря и контакта към котела (15-станица от пдф файла).

  11. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #24

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    и колко кеш?

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2012
    Мнения
    53
    #25

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    и колко кеш?
    Около 1000лв, но гледай коментарите под клипа има и недоволни както от системата така и от поддръжката, но нека колегата да каже как е в действителност.

    https://www.amazon.co.uk/Fibaro-FGHC.../dp/B00AUFV7N4


    https://www.youtube.com/watch?v=K35uFXoa5c0

    Иначе аз ползвам едно китайско 4 канално, за сега няма грижи, но сигурно Фибарото ще има много повече възможности, но за 30лв толкова.
    https://www.aliexpress.com/item/Itea...ceBeautifyAB=0
    Този пост е редактиран от rgadzhev; 03-01-18 в 22:00.

  13. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    9
    #26

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Аааа, вие за фибарото ли се хванахте. То е доста обширна тема, не само за отопление, то може да контролира почти всичко в домът ви. Например съм създал сцена, когато се доближа до домът ми на около 3км(диаметър) се включва климатика. Същото може да се направи и газово отопление, но инвестицията е по голяма. При мен около 3к евро, но аз управлявам всеки контакт и крушка в домът ми. Това което сте показали е "управлението" има доста други модули към системата. Дано не се приеме за реклама Z-WAVE CONTROLLERS, че се отплеснахме от темата.

    Поздрави


    ПП системата работи доста добре, има от време на време дребни забележки, но се стремят във всеки върмуер до я подобряват

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #27

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    z-wave е от най-добрите начини за smart home. За съжаление цената е малко висока. Аз съм постигнал управление на дома ми с open source компоненти и ключове с RF443 вместо zwave. Недостатък е, че имат дребни (и не толкова) недостатъци спрямо комерсиални zwave продукти. Предимството е, че съм го постигнал за 1/3 от цената (малко над 2к лв). Говоря за всички ключове за осветление, температурни датчици, завеси, климатици, телевизори, всички вентилатори, звънци и домофони, камери, система за поливане на цветята... Бош котела също ще влезе вътре (когато го закупя). Всичко се контролира от браузър, телефон, Siri или Alexa. Естествено не включвам и цената на моят труд за подкарване на всичко това - да речем, че понеже ми е хоби е безплатен

  16. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    9
    #28

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Глезотйика си е, но според мен, за къща ново стройтелство е задължителна такава автоматизация.

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #29

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Дайде някакви доводи + и - какви трябва да са ел.задвижките на колекторите за подовото. Има отделна помпа захранвана от котелът. В смисъл нормално отворени или затворени. От гледна точка на безопасност. Благодаря

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #30

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    А. каква е, изобщо, идеята на тези ел. задвижки?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Какъв термостат/управление за Carrier?
    От Miro1972 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 12-11-15, 10:26
  2. Управление на STB (set top box) от друга стая с дистанционното му ??
    От n_radenkov във форум Друга битова техника
    Отговори: 8
    Последно: 26-11-13, 17:31
  3. Отговори: 7
    Последно: 12-11-13, 15:49
  4. отопление и охлаждане с термопомпа - 400 кв.м., цени?
    От t_toni във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 26-02-11, 00:25
  5. Училищно радио във всяка стая - как?
    От dqdok във форум Технологии
    Отговори: 17
    Последно: 20-03-05, 21:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе