Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33

Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #1

    Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Здравейте

    в момента съм на етап идеен проект на еднофамилна къща. Идеята може да бъде видяна тук:
    https://www.homestyler.com/floorplan...-OGf3cAE.email

    Къщата ще бъде изградена с тудли Protherm 35 + 15см изолация ( само тухлите са с коеф на топлопроводимост 0.1W/кв.m )


    Четейки форуми, и технически спецификации на отоплителни уреди ( фазови котли и ТП+газ DAIKIN ALTHERMA HYBRID ) не мога да се светна как да управлявам отоплението в зависимост от желаната температура във всяка стая. Желанието е следното:

    Температура ХОЛ:
    6:00 до 8:00 - 22градуса
    8:00 до 17:00 - 18градуса
    17:00 до 21:00 - 22градуса
    21:00 до 6:00 - 18градуса

    Температура спални:
    17:00 до 07:00 - 22градуса
    7:00 до 17:00 - 18градуса


    Въпросите са няколко :-)

    1. Какъв source на отопление да избера:
    вариант1. Газов котел с мин/макс мощност 3/24kW BOSCH 2500
    Алуминиеви радиатори
    Климатици за отопление/охлаждане когато външната Т > 0

    вариант2. Хибридна термопомпа DAIKIN Altherma hybrid ( газовата мощност е 7/24Kw )
    Конвектори

    2. Как да реализирам горепосоченото управление на температурите по най-оптимален метод ( модулиращ ? или ON/OFF като температурата на топлоносителя се определя въз основа на външната температура ) ?

    3. Оптимално ли е горепосоченото управление на температурите ? Ако в часовете с "ниски" температури се изключва напълно, по - добре ли ще е ? Или ако пък се подържа винаги 22градуса ?

    4. Какви тръби трябва да се използват ? Ако са с алуминиева вложка, има ли проблем с легионелата ?




    Поздрави
    Габи

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Здрасти,
    темата е много благодатна, дано попаднеш на кадърен проектант и изпълнител, които знаят какво правят. Имам подобен обект с термопомпа Бош Хибрид, газов котел като твоя, подово отопление + конвектори за охлаждане + 300л бойлер със солар и смарт управления на температурата във всяка стая. Още не е завършен и пуснат обекта. Желая ти успех!

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #3

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Индивидуална температура за всяка стая с газов котел и радиатори не е особено лесна задача. По принцип тези системи вървят само с един стаен регулатор. За да се търси индивидуална настройка за всяко отделно помещение трябва да се купува специално управление от външна фирма. Имаше някакво предложение из темите за централно управление с индивидуални контролери за доста висока цена. Също така и котелът трябва да има много ниска минимална мощност, защото понякога може да се наложи да работи само за една стая.
    Не видях, че Лазар се е включил. Той ги разбира нещата. Намерих предложението за индивидуално управление.
    Цитат Първоначално публикувано от atanasov Виж публикацията
    Мога да кажа цените за това, което съм проверил и има приложение при мен (цените са официално обявените, без отстъпки).
    Honeywell Evohome (wifi контролер тъч панел, централа за задвижките) - 1000лв
    Honeywell Evohome БГВ контролер - 250лв
    Honeywell Evohome стаен термостат - безжичен (работи само с централата за завдижки на Honeywell) - 100лв
    Honeywell Evohome безжична упправляема термоглава за радиатор - 140лв
    В моят случай (4 зони на отопление): Evohome + безжични термостати + БГВ - 1700лв
    https://getconnected.honeywell.com/en/evohome
    Този пост е редактиран от VanDan; 27-11-17 в 14:29.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #4

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Благодаря,
    тази система на Honeywell и аз я видях, има и още няколко на пазара като гледам ( https://heatapp.de ) и още някаква имаше.... НО, 1000лв за управление ми идва малко множко...

    Имам идея как би могло да бъде направено - система с ESP8266 WiFI с термодатчик - ( 20лв със захранването на стая ) + програмируеми термовинтили ( 40лв/стая ).
    Управление примерно с Raspberry Pi, което говори на котела по OpenTherm.

    Логиката е следната:
    настройват се всички винтили с седмичната програма. Същата седмична програма се вкарва и в Raspberry PI управлението.
    Така е 8:12 raspberry то знае че в стая 1 трябва да е 22, стая 2 - 18 и стая 3 примерно 12. Получава от стайните термоментри ( ESP8266 ) по локалната мрежа температурите и знае каква модулация да зададе на котела по OpenTherm - a.

    Не ми се вижда сложно...

    Ако някой е правил нещо подобно - моля нека сподели...


    П.С. Тези конвектори като гледам са по 1000+лв - те дали не си изпращат температурите по някакъв протокол ?

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #5

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Аз чакам 8266 и датчиците. Но моята идея е не да командвам котелът, а ел.задвижките на колекторите

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #6

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Аз чакам 8266 и датчиците. Но моята идея е не да командвам котелът, а ел.задвижките на колекторите
    E Ok, то е все едно с "автоматични" термоглави, но кой ще командва котела и как е основния въпрос ?

    Поздрави
    Габи

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #7

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Аз чакам 8266 и датчиците. Но моята идея е не да командвам котелът, а ел.задвижките на колекторите
    Ел задвижки или магнетвентили ,може и с би-метални безжични термостати да управлляваш.

    Иначе на колегата му трябват термостати с PID контролер.Там вече термостата „знае” как системта работи-Сутринта в 8:00,ако трябва да е 21° С е точно толкова.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #8

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    Ел задвижки или магнетвентили ,може и с би-метални безжични термостати да управлляваш.

    Иначе на колегата му трябват термостати с PID контролер.Там вече термостата „знае” как системта работи-Сутринта в 8:00,ако трябва да е 21° С е точно толкова.

    Управлението на радиаторите е ясно - с "умни" термоглави със седмична програма, има ги много. Въпроса е как да се управлява котела/телрмопомпата ?

    Поздрави
    Габи

  11. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #9

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Щом,ще ползваш програмируеми термо глави,защо мислиш толкова сложно управление?
    По твоята логика-слагам в най-студената стая термостат on/off за котела.
    Иначе последните контролери имат много функции и управление на различни зони,но те са за магнетвентили и ел задвижки и тн.

    Ама навремето,когато се занимавах с монтаж на системи на твърдо гориво:
    Изисквания много!
    Предлагам две помпи/котелен и радиаторен кръг/,два термостата-подсигуряване на връщаща вода 60° С.
    Монтиране на баланс по температура-за мех. охлаждане.
    Пълнене на системата с бутон и магнетвентил.
    После:
    -А е ти луд ли си?Системата ще е направят два пъти по-евтино от теб!

    След това ела да видиш!

    Тече креозот в котела и работна t°ниска,запушен комин.
    Моят отговор беше:
    Не разбирам,онези които монтираха системата-Те да решат проблема!
    Този пост е редактиран от Viking72; 27-11-17 в 20:20.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #10

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    Щом,ще ползваш програмируеми термо глави,защо мислиш толкова сложно управление?
    По твоята логика-слагам в най-студената стая термостат on/off за котела.
    Иначе последните контролери имат много функции и управление на различни зони,но те са за магнетвентили и ел задвижки и тн.

    Ама навремето,когато се занимавах с монтаж на системи на твърдо гориво:
    Изисквания много!
    Предлагам две помпи/котелен и радиаторен кръг/,два термостата-подсигуряване на връщаща вода 60° С.
    Монтиране на баланс по температура-за мех. охлаждане.
    Пълнене на системата с бутон и магнетвентил.
    После:
    -А е ти луд ли си?Системата ще е направят два пъти по-евтино от теб!

    След това ела да видиш!

    Тече креозот в котела и работна t°ниска,запушен комин.
    Моят отговор беше:
    Не разбирам,онези които монтираха системата-Те да решат проблема!
    Не държа на термоглавите - просто това се сетих,

    Моля предложи ми управление за моя случай. Ако може линкове някакви ?!?.

    P.S. слагам в най-студената стая термостат on/off за котела - нали е добре да е ON/OFF а модулиращо ( темп на водоностителя да е фунция от желаната температура ) ?

    Поздрави
    Габи

  13. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #11

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Не мога да ти препоръчвам контролер или контролери,които работят в група.
    Това,което го искаш е сериозно управление на система.Нито съм инженер,нито проектант,но съм сигурен,че за много от тях ще е трудно.
    Единствено другата седмица/тази съм нощна/
    мога да попитам нашият инженер какво може да каже за твоето управление.
    Винаги съм гледал да ползвам механични термостати.За старите системи с няколко нормално отворени и затворени контакта правихме чудеса.Pid контролери имат най-много възможности,но някои от тях се програмират допълнително спрямо системата.

    Спомням си,че на работата трябваше програмиране на два инвертора.
    Нашите инженери не можаха да се справят,нищо че бяха карали курсове.
    В Стара Загора ги програмираха.
    Този пост е редактиран от Viking72; 27-11-17 в 21:25.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #12

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Сутринта в 6:00 искаш в хола да е 22°, според четящите в колко часа през нощта трябва да се включи радиатора на макс за да вдигне 4°. А при -10 от вън.
    Интересно ми е дали такова колебание на темп. ще доведе до съществена икономия.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #13

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Според моят личен опит и с котела на твърдо гориво и с газовия, при догонване на сериозни температурни разлики се изгаряше много повече гориво, почти аналогично на това, което котелът би изгорил ако беше работил да поддържа по-постоянна стайна температура. Но при други жилища, изолации и т.н. може и да е друго.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #14

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Сутринта в 6:00 искаш в хола да е 22°, според четящите в колко часа през нощта трябва да се включи радиатора на макс за да вдигне 4°. А при -10 от вън.
    Интересно ми е дали такова колебание на темп. ще доведе до съществена икономия.
    Не се хващайте за това, че трябва в 6 да е 22. Да кажем, че искам в 6 да го пусна на 22. Въпроса е, как да управлявам радиаторите и едновременно с това котела... До сега виждам, че котела се управлява от 1 термостат... това ми е проблема.

    Поздрави
    Габи

  18. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #15

    Отговор: Управление на отопление с термостат със всяка стая ( газ, термопомпа... )

    Ползвам пелетна камина,която се управлява от стаен термостат от хола/най студената стая/.В двете спални съм монтирал би-метални безжични термостати и по един магнетвентил.
    Нагласени на 21° С.Понеже са механични и работят инертно.На 19° С се включват радиаторите на 23° С се изключват.
    Някои електронни контролери имат седмично програмиране и регулация на хистерезиса през стъпка 0.5° С.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Какъв термостат/управление за Carrier?
    От Miro1972 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 12-11-15, 09:26
  2. Управление на STB (set top box) от друга стая с дистанционното му ??
    От n_radenkov във форум Друга битова техника
    Отговори: 8
    Последно: 26-11-13, 16:31
  3. Отговори: 7
    Последно: 12-11-13, 14:49
  4. отопление и охлаждане с термопомпа - 400 кв.м., цени?
    От t_toni във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 25-02-11, 23:25
  5. Училищно радио във всяка стая - как?
    От dqdok във форум Технологии
    Отговори: 17
    Последно: 20-03-05, 20:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе