Резултати от 1 до 4 от общо 4

Съвет за смяна на газов котел 24кв

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    23
    #1

    Съвет за смяна на газов котел 24кв

    Предстои ми ремонт и мисля да сменя газовия котел и бойлер които ползвам вече 13 години. Системата ми е De Dietrich City 1.24 с 80л бойлер от същата марка, закупени и инсталирани от Рувекс. Жилището е мезонет с чиста площ около 200м2, 2.70м тавани и доста външни стени, има изолация но не бих казал че е особено топлоефективно. Сметките ми за газ в студените месеци са около 230-250лв. През годините съм имал доста проблеми с този котел от пробит при инсталацията разширителен съд (сега котелът е външен такъв) до смяна на някакви вентили или клапани които не разбирам (имаше момент когато радиаторите се загряваха дори когато котелът беше само в режим топла вода). Отделно системата на парното губи налягане и при пълнене на 2 бара след около 45 дни налягането пада на 0.5 и котелът се изключва. Последното може и да не е по вина на котела тъй като има леко сълзене в едната разпределителна кутия, незнам колко вода е разликата между 0.5 и 2 бара.

    Не искам да ползвам същата марка заради проблемите които съм имал. От това което чета съм се ориентирал към Viessmann, качествени и произведени в Германия. Сегашният котел е 24кв некондензен. Незнам дали ще се реализира някяква икономия при преминаване към кондензен котел в моя случай тъй като за постигане на желаната температура в студените месеци парното работи на около 68-70 градуса а доколкото разбирам кондензните котли са по ефективни когато работят на по-ниска температура. Може и да греша. Не гледам двуконтурни (проточни) защото търся висок конфорт на топлата вода. Моделите които гледам са:

    Vitodens 111-W (26kw) - този модел е двуконтурен но има малък резервоар за топла вода (46л), от Висман трърдят че водата при този модел се подгрява много бързо и се равнява на външен бойлер около 150л. Цената е сериозна - 4500лв.

    Vitodens 100-W (26kw) - едноконтурен - оферираха ми го с бойлер Нес (300лв 100л) защото на Висман бойлерът струвал колкото котела - 2700лв.

    Моля за мнения за тези машини както и за други подходящи вариянти. Също така и за бойлера. Какви параметри са важни там, емайлирано покритие и тн. Доколкото разбрах бойлерите са електрически но могат да се закачат и за газов котел. Имам и едно техническо питане, Висманите идват със жичен датчик за външна температура. Може ли той да бъде изведен през дупката за комина или трябва да се дупчи на друго място за да не се бърка от температурата на парата.

    Благодаря предварително за съветите.

  2.  
     
  3. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90
    #2

    Отговор: Съвет за смяна на газов котел 24кв

    От стария котел по-добър не можеш намери. Сервизирай го оправи си отоплителната инсталация и това е.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    23
    #3
    Цитат Първоначално публикувано от I62 Виж публикацията
    От стария котел по-добър не можеш намери. Сервизирай го оправи си отоплителната инсталация и това е.
    Новите са по-некачествени, така ли? Висман ли имаш впредвид или всички марки? Бойлерите с какъв живот са обикновено? Страх ме е да не ми направи някоя мизерия и да протече...

  5. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90
    #4

    Отговор: Съвет за смяна на газов котел 24кв

    По-ниската температура на кондензния режим / 55-60 градуса/ си иска и по-голямата радиаторна площ т.е. вложение в котел в радиатори и труд на мантяжниците за около 5-6 процента по високо КПД. При средна сметка от 130 лв. на месец са примерно 8 лв. икономии. 3000 лв капиталовложение се избиват за 375 месеца или 31 години и малко. Висока е цената на резервните части на старите котли щото не сте виждали цената на новите. В твоя случай бих инвестирал в сервизиране на агрегатите / котел и бойлер/ и най - вече в изолация.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор газов котел
    От ivan72 във форум Отопление
    Отговори: 1349
    Последно: 14-03-24, 12:59
  2. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  3. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  4. Проблеми с газов котел ДЕУ
    От rigre във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 28-11-14, 08:08
  5. Проточен газов котел
    От Mitsev във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 27-09-14, 10:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе