Резултати от 1 до 9 от общо 9
Like Tree3Одобрявам
  • 1 Post By tony34al
  • 2 Post By Vizi

Отопление на апартамент

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    3
    #1

    Отопление на апартамент

    Здравейте,

    Предстои ми изграждане на отоплителна система с газово котле в нов апартамент. Прочетох доста по темата във форума, но въпреки това не можах да открия отговор на всички въпроси и би ми било много полезно да чуя вашето мнение.
    За апартамента: тристаен с чиста площ от 70 кв.м и две бани с площ 8кв.м източно изложение, френски прозорци, външна изолация EPS 10см и вътрешна 5-10см на външни стени и таван с каменна вата. Апартамента се намира на 4ти етаж от общо 5.
    Изчислих следните мощности, които ще са ми необходими:
    - кухня+всекидневна (30кв.м) - 3,5kW
    - спалня (24кв.м) - 2,8 kW
    - детска (16кв.м) - 1,9 kW

    1) Избор на котел(двуконтурен, тъй като ще се ползва и за топла вода) - към момента съм се спрял на два модела BOSCH 2500W и VITODENS 100w 26kW.

    2) Поради факта, че всички прозорци са тип "френски" нямам възможност да сложа обикновени алуминиеви радиатори поради естетически причини и съм се спрял на алуминиеви радиатори GLOBAL Серия DOPPEL с височина 35см- https://www.ruvex.bg/bg/produkti/oto...-global-seri-0

    За да се застраховам съм направил изчисленията на ∆Т 50°С W.
    - кухня+всекидневна 25 глидера
    - спалня 20 глидера
    - детска 15 глидера
    - в двете бани по една лира

    Тези радиатори са доста голяма инвестиция в сравнение с обикновените алуминиеви, така че ако някой ги използва моля да сподели мнения.
    В допълнение смятам да сложа и стаен термостат.
    Как мислите? Дали радиаторите ще са достатъчно за отопление на жилището и кой котел е по-удачния избор?
    Благодаря!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Отопление на апартамент

    ∆Т 50°С не е презастраховане, а недостиг на радиаторна мощност. Този режим е високотемпературен - 80/60. Добре е да оразмеряваш при ∆Т 30°С

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Отговор: Отопление на апартамент

    dT=50С е по скоро риск, а не застраховка. Ако искате застраховка, смятайте на dT=30С.

    - - - - - - - - - -

    Лазаре, извини ме.
    Lazar одобрява това.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #4

    Отговор: Отопление на апартамент

    Табличка за причисляване мощността на глидерите. Попълва се една от двете колони в зависимост от това кое знаещ ∆Т 50°С или ∆Т 60°С. Търси се от каталога експонентата n, ако не се знае 1.3 за масово срещаните радиатори.
    С посочения от теб модел се получава 73W/гл.
    За съвременна сграда не съм получавал повече от 70W/m2. Аз поне грубо бих ги сметнал така помещенията.
    - кухня+всекидневна (30кв.м) - 2,1kW - 29 глидера
    - спалня (24кв.м) - 1,7 kW - 24 глидера
    - детска (16кв.м) - 1,1 kW - 15 глидера
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    87
    #5

    Отговор: Отопление на апартамент

    Здравей, и защо реши, че едноконтурните нямат БГВ. И ако около теб апартаментите се обитават, да не се окаже прекалена застраховката заради прозорците. Това за избора на котел. За радиаторите, колегата ти ги е сметнал. Колкото по-вече, толкова по-добре. Стига да има място, разбира се.
    Този пост е редактиран от ydraganov; 21-12-18 в 08:29.

  7. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #6

    Отговор: Отопление на апартамент

    Между другото има доста прилично изглеждащи стоманени радиатори трипанелни, които може да се сложат вместо doppel. В Германия и Англия се ползват основно стоманени радиатори, а хората там не са от най-бедните.
    VanDan и tony34al харесват това.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    3
    #7

    Отговор: Отопление на апартамент

    Здравейте,

    Първо бих искал да ви поздравя с настъпването на 2019, с пожелания да е здрава, мирна и успешна.

    Много благодаря за отговорите от всички и изчисленията на bobivg. Ще ги взема предвид, като единствено съм ограничен в кухнята+всекидневна, където повече от 25 глидера нямам възможност да поставя, тъй като съм ограничен от размера на прозореца.

    И аз гледах стоманените трипанелни, но мисля, че няма да са достатъчно мощни заради ограничението във височина и затова се отказах от тях.

    Относно котела, според вас, кой ще е по-удачния избор от гореизброените два или ако може да споделите друго предложение в този ценови диапазон? Сградата е нова и няма как да знам да всички апартаменти ще са обитаеми и ще се отопляват ефективно.
    Благодаря!

  10. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    3
    #8

    Отговор: Отопление на апартамент

    Здравейте,

    Попаднах на промоционална оферта и като цена ми се струва много добра. Някой взимал ли е от тази фирма и как са като сервизно обслужване?
    Благодаря!

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Отопление на апартамент

    Тая фирма не е сервизен партньор на Бош

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на климатик за отопление на цял апартамент
    От tnaydenov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 22
    Последно: 27-04-17, 21:28
  2. Отопление на апартамент от 60кв.м. в София
    От cvetan85 във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 16-06-14, 13:47
  3. Отговори: 8
    Последно: 26-06-11, 22:41
  4. Най подходящо отопление за апартамент
    От vakata77 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 19
    Последно: 23-05-11, 00:29
  5. Отопление на апартамент - климатици или газ?
    От ivanatora във форум Отопление
    Отговори: 20
    Последно: 05-06-10, 09:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе