Здравейте на всички и за много години,
Малко ТТ данни. Апартамент 53 кв.м., изолация и ПВЦ. Две помещения по 12,25 кв.м. чисто северно изложение, южен хол 20кв.м., Северна България.
Радиатори "Корадо" - 1200х600 в двете помещения тип 22, 1800х300 тип 33 в хола. Тръби към радиаторите - триплекс 12/16мм,
двата щранга, също триплекс 20х2мм. Колектори с 2 извода - един за радиаторите и един за лирата в банята (триплекс 16мм). От колекторите до котела около метър 25мм РР.
Котел кондензен Immergas Victrix TT 24 1E; 3-24 kW. По мое мнение котлето е много много добро, стига да има кой да го пипне и да знае какво иска, което за съжаление при мен не се получава и не мога да го получа от него или не знам как да го пипна. За миналия отоплителен сезон 10.2017-03.2018 (равно)сметката е 624лв. с външна температурна сонда без CAR термостат.
Проблем беше, че при промяна на външ.темп. трябваше да сменяме климатичнта крива по която работи, съответно темп. на водата се променя от там и мощността с която работи.По-големият проблем е че като се стопли навън, но все още има нужда от топло, включва и изключва почти веднага със зимната настройка. За да си реша проблема взех CARw2 + Dominus модул (след 4г.), с надеждата че външната сонда ще му задава климатичната крива и темп. на водата, а изнесеното управление (CAR модула) ще го кара да модулира според стайната температура.
Така и стана, но проблема с честите вкл./изкл. остана. Наричат този ефект clocking...timing..тактованием..не знам как го наричаме на български. Обикновено е свързан с несъгласуваност на мощността на котела и системата от радиатори.
Преди да мина на газ бях на камина с водна риза и знам за моята система и жилище, че температура от 39-43 градуса в радиаторите е добра от +5 до -5 навън. Проблемът е, че не мога да накарам котела да я поддържа. С CAR-а смъкна разхода на 2,3-2,5 куб.м. газ за 24ч. при външна температура между 3-4 през нощта и 5-7 през деня, както беше последните дни. Поддържаше 41 градуса на водата, но ми се щеше да сляза на 38-39 и да работи по-дълго и ефективно. Знам, че всеки ще ми каже "...какво повече искаш...2,5 кубика на ден", но проблемът ще си остане като се стопли навън, а и сега го прави когато минава от икономичен към комфортнен режим в 6 сутринта.
Когато зададената температура на водата в ОИ е ниска или системата е частично подгрята например 30-35 градуса и искам да работи с 40, просто много бързо достига 5 градуса (фабрична настройка) над зададената до 45 в случая и изключва по температура. Това става още в първите 30-40 секунди, докато стабилизира горенето преди да започне да модулира. Понякога минава като товарен влак без да намали, понякога малко не му достига Не ме разбирайте погрешно радиаторите са студени и не е вследствие на несъгласувани мощности и прегряване. Същото се получава и ако системата е с 29 градуса на водата, а заданието му е 38 например.
Мощността на запалване идва по-голяма отколкото топлоносителя може да пренесе за това кратко време.
Това което съм чувал е, че другите котли палят от макс. мощност и после модулират, докато имергаз-чето пали на средна мощност и търси точката на заданието си (по мои наблюдения е по метода на разполовяващите интервали), което е голям плюс. В инструкцията пише, че мощността на запалване е при 2000-4000 оборота на вентилатора. Реално тръгва на 3200, но не е добре да се пипа, защото в много студено време има отношение към стабилизирането на пламъка, така че това отпада според мен.
Помпата ми е на 3-та степен повече не може. Моделите ErP имат електронно регулиране на помпата, но не и този модел. Настройките на А параметрите (за помпата) в менюто ги има, но нямат нинакъв ефект, а и в инструкцията пише, че не се използват.
Днес от 6 сутринта се е вкл./изкл. 10 пъти и в 9ч. едва успя да задържи. Зададената темп. на ОИ е 41 градуса. При тази външна температура максимума на климатичната ми крива е 53, но в зависимост от стайната температура сам си задава колко да е темп. на водата в ОИ. БГВ-то му пренасочи приоритета заради сутрешен душ и сега е пак цък цък. Сутрин става така защото трябва да компенсира цял 1 градус, за да влезе в комфортен режим и работи 20-30 мин, но после изключва без да е достигнал стайната темп. - не знам защо. И започва великото пуф-паф.
Дори да сменя кривата и да вдигна темп. на ОИ, ако сутринта не я достигне от първия път или бъде прекъснат от БГВ става същото Цък-Цък, докато водата в радиаторите изстине (помпата винаги работи щом термостата не го е спрял). Броят на неуспешните опити е свързан със зададената темп. на ОИ ако е 40-41 градуса може да отиде половин ден, ако е 45-50 може и от втори опит да успее. Колкото по ниска е темп. на водата толкова по-дълго се мъчи.
Мога да намаля макс. мощност в Р2 параметъра но четох, че няма да доведе до промяна на минималната и едва ли на стартиращата, които са дадени в S параметрите. Друг вариант, който се сещам е функция бързо или пълно саморегулиране като затворя един радиатор и така, докато си обследва мощностите да реши, че системата ми е по-малка и да се настрои на по-малка максимална мощност, но дали ще се отрази на целия диапазон и на стартиращата нямам идея. Дават му работа на мин.мощност при 750-1700 об., но никога не съм го виждал под 1200 оборота на вентилатора, което ме навежда на мисълта, че има какво да се вземе откъм минимум.
Друга опция, която четох е да премахна модулацията на CAR-a и да бъде on/off, тогава ще модулира само по температурна крива - ще работи докато достигне стайната и термостата го отреже, но защо ми е тогава този CAR, като всеки термостат ще върши същата работа.
Никъде не намерих решение за CAR термостат в режим модулация и климатична крива от външна сонда. Никъде не намерих и май никой не знае точно алгоритъма, по който в тази комбинация си избира температурата на водата в ОИ, защото факторите са повече, външна темп, стайна делтаТ , делтаТ на водата. Понякога дори докато работи си променя температурата.
Това, което ми трябва е или корифей на имергаз котли или някакво креативно решение с което да изляза от ситуацията. Сервизния техник отпада като вариант, освен ако не искам да ми направи пълно или частично саморегулиране на котела и до там.
Системата е обезвъздушена, филтър - чист.
Някой да има предложения или идеи?