Резултати от 1 до 14 от общо 14
Like Tree5Одобрявам
  • 1 Post By ccankov73
  • 3 Post By Lazar
  • 1 Post By VanDan

Моля за насоки относно отоплението.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    10
    #1

    Моля за насоки относно отоплението.

    Здравейте, дойде моментът да се обмисли как и с какво да отопляваме 170 кв, първи етаж от къща /втория етаж няма да се отоплява/. Чуденката е дали да е котел или да е камина. Място вътре къщата имаме и за двата варианта. Основния проблем е, че няма никакви прекарани тръби, а нямам желание да се кърти, така че ще са видими и ще трябва да ги скрием с нещо, може би с някак с кнауф приемам съвети всякакви в тази насока. Другият момент е, че искаме да имаме няколко алтернативи за отоплението, примерно да не е само пелети, а да може да се горят и въглища и дърва, но не знам съществуват ли такива комбинирани котли/ камини.

    Както се вижда грам понятие нямам в тази насока, така че приемам всякакви мнения и насоки. Ние ще се обърнем и към фирма в последствие, но ми се иска до тогава да сме си избистрили идеите.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #2

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Ами момента не е дошъл сега, момента когато е трябвало да се чудите е минал. Сега сте на монета каквото стане.

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #3

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Скоро и бързо сте се сетили да решавате и да правите каквото и да е.То зимата дойде почти вече.Ако нямате достъп до газ по добре е пелети,Дърва и въглища ги отпишете.Друг вариант,ако имате средства е термопомпа.Но без да се пробива и кърти ,и да се виждат тръбите няма как да стане.

  5. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #4

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Котел DEFRO DUO UNI май гори квот му сложиш.
    estqwerty одобрява това.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Ще отбележа 2 неща:
    1. При добро изпълнение откритите тръби изглеждат по-добре, отколкото неуспешно скритите. Т.е. след като сте пропуснали момента тръбите да са вкопани, сега е по-добре да настоявате за красиво изпълнение на открит монтаж.
    2. Дървата и въглищата по-добре да не ги разглеждате като алтернатива за основно отопление, а по-скоро може като алтернатива при спиране на тока. При подходящ избор на пелетен котел ще имате достатъчно алтернативи, за да не мислите за дърва и въглища, които не са по-евтини.
    Kasap, doooon и ccankov73 харесват това.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    10
    #6

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Цитат Първоначално публикувано от loshiat Виж публикацията
    Скоро и бързо сте се сетили да решавате и да правите каквото и да е.То зимата дойде почти вече.....
    Аз не съм се изразила добре. Ние имаме с какво да се отопляваме, просто дойде момента да помислим за парно. С много средства не разполагаме. Надявам се да се вместим в 10 000 лв /ако може и в по-малко ще е добре/ и търсим максимално подходящия вариант за съотношение цена качество.

    - - - - - - - - - -

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ще отбележа 2 неща:
    1. При добро изпълнение откритите тръби изглеждат по-добре, отколкото неуспешно скритите. Т.е. след като сте пропуснали момента тръбите да са вкопани, сега е по-добре да настоявате за красиво изпълнение на открит монтаж.
    2. Дървата и въглищата по-добре да не ги разглеждате като алтернатива за основно отопление, а по-скоро може като алтернатива при спиране на тока. При подходящ избор на пелетен котел ще имате достатъчно алтернативи, за да не мислите за дърва и въглища, които не са по-евтини.

    1. Честно казано, аз дори не искам да са вкопани. Защото имам идея какво е после къртенето при проблем с тръби, течове и пр.
    2. Иска ми се да е някакъв комбиниран понеже се чудя какво ще се случи ако примерно има дефицит на пелети? Можем разбира се да си пуснем климатиците и да си запалим притито колкото да стоплим малко, ако е нещо инцидентно, но ако е за дълъг период какво ще правим? Тук другото питане, възможно и удачно ли е да инвестираме сега в котел за пелети, а ако се наложи в последствие да моцифицираме с допълнителна горелка за дърва/въглища или е по-добре изначално да е комбиниран? Пак казвам, основното отопление ми се иска да е с пелети, а другото като резервен вариант.
    Този пост е редактиран от MIvanova; 02-09-19 в 08:29.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #7

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Няма как да има дефицит на пелети.
    doooon одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    906
    #8

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Няма как да има дефицит на пелети.
    :D замисли се как звучиш, пред човек, който се е редил на опашка за лиглин и тоалетна хартия, след това е купувал олио с купони и е чакал около 24 часа на опашка, да си напълни резервоара на шкодата? Че и помни преди няколко години като спряха газа
    Няма страшно, един пич в интернет каза, че няма проблеми, няма да го мисля.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #9

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Реалността от късния соц. и началото на "демокрацията" я помня, но не са спирали и за миг природния газ за битови потребители преди няколко години, когато беше въпросната история. Казвам го лично като ползвател от 2009г. на природен газ. За 10г. не е имало и минута без газ, поне в моя район.
    Отделно написаха, че имат климатици и камина за екстремни ситуации.
    Този пост е редактиран от VanDan; 04-09-19 в 07:28.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    10
    #10

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Опасенията ми идват от там, че преди няколко години /но не помня точно колко/ наши познати насред зима се оказа, че не са си набавили достатъчно пелети лятото и насред зима закъсаха за пелети, а нямаше от къде да купят и буквално на чувлчета от тук там където има останали взимаха. Става въпрос за Садово Пловдивска област. Та всичко допускам да се случи. Затова се чудя дали изначално да се инвестира в комбиниран уред или впоследствие да се мисли да се пригажда. Кое е по-разумнито?

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Зависи какъв ще е комбинираният уред, защото в повечето случаи комбинираните са пълни с компромиси. Пелети се купуват за целия сезон, по-добре да останат, отколкото да не стигнат. Или поне ако се налага да купуваш, да е март, а не януари. Освен това като виждаш, че остава 1 тон трябва да се замислиш за купуване, а не като свърши и последния чувал. Да, случвало се е посред зима да свършат - падне ли сняг задълго, не може да се влиза в горите, няма суровина и производителите спират. Имаше преди няколко години една зима с 45 дни минусови температури и сняг - тогава наистина изчезнаха пелетите, но това е по-скоро изключение и ни служи за урок. Във всички случаи зимата не е добре да се купува, защото цените са спекулативно високи. Аз миналото лято си купих слънчогледови пелети на 160лв, а после март исках да взема 1 тон - предложиха ми ги на 290лв.м Човек познат, на който постоянно му пращам клиенти. Е, купих от друго място на 250, ама пак 100лв на хакерне. А иначе ако си вземете подходяща пелетна система, която гори всякакви пелети, може да горите дървесни, слънчогледови пелети, костилки, царевивица (в краен случай), пък и за слънчогледовите пелети суровината не е от гората и производството не зависи толкова от метеорологичните условия.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    10
    #12

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Зависи какъв ще е комбинираният уред, защото в повечето случаи комбинираните са пълни с компромиси. Пелети се купуват за целия сезон, по-добре да останат, отколкото да не стигнат. Или поне ако се налага да купуваш, да е март, а не януари. Освен това като виждаш, че остава 1 тон трябва да се замислиш за купуване, а не като свърши и последния чувал. Да, случвало се е посред зима да свършат - падне ли сняг задълго, не може да се влиза в горите, няма суровина и производителите спират. Имаше преди няколко години една зима с 45 дни минусови температури и сняг - тогава наистина изчезнаха пелетите, но това е по-скоро изключение и ни служи за урок. Във всички случаи зимата не е добре да се купува, защото цените са спекулативно високи. Аз миналото лято си купих слънчогледови пелети на 160лв, а после март исках да взема 1 тон - предложиха ми ги на 290лв.м Човек познат, на който постоянно му пращам клиенти. Е, купих от друго място на 250, ама пак 100лв на хакерне. А иначе ако си вземете подходяща пелетна система, която гори всякакви пелети, може да горите дървесни, слънчогледови пелети, костилки, царевивица (в краен случай), пък и за слънчогледовите пелети суровината не е от гората и производството не зависи толкова от метеорологичните условия.
    Предложения за марка и модел, който да гори всякакви пелети? Писах по горе финансите не са много така, че нещо в средния клас, но да е с добри показатели.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Ами най-търсени в момента са Грейко - високоефективен котел с непретенциозна горелка, която гори всичко. Имат и модел комбиниран с дърва, автоматично сменя горивото без всякакви преустройства, но който си е взел не го ползва на дърва, само е пробвал.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    10
    #14

    Отговор: Моля за насоки относно отоплението.

    Аз започнах да чета по темата и ми прави впечатление, че най-често се споменават Грейко и Бош.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Моля за насоки за какво да следя при монтажа
    От Kris_Valentinova във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 10
    Последно: 08-07-13, 21:08
  2. Диря съвет относно отоплението на квартира 12 m2
    От jtq във форум Електрическо отопление
    Отговори: 22
    Последно: 08-03-12, 11:16
  3. Моля за съвет относно суичове
    От extext във форум Мрежи
    Отговори: 17
    Последно: 26-10-11, 11:24
  4. Отговори: 9
    Последно: 17-04-10, 13:10
  5. Моля за съвет относно тръби за ВиК
    От Ivanka във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 16-07-09, 10:31

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе