Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 50
Like Tree12Одобрявам

избор на радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    18
    #16
    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Според мен варианта на bobi е най-бърз за тази зима.
    Ето това ти трябва за хола тип33 :

    За догодина - изолация на таваните ако няма да се позва горния етаж.
    Според техника,който ми прави газовата инсталация- тип 33 ще е по-ниско ефективвн ,от вариант да добавя един радиатор от тип 22 800/600. Относно вариант за коридора- максималното място на стена е около 1000/600 за тип 22, коридора с тези 10 кв м е Т- образен и има 6 врати т.е. нямам голям избор на стена за радиатор.
    Повдигнах тази тема ,защото от БГ Терм във Варна ми обясниха,че состатъчно ще ми бъде да си взема два радиатора 800/600 от тип 22 , понеже аз за коридора отидох с нагласа да взема 9 ребра по 600 мм алуминий на Елеганс.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Радиаторът не е малък за обема - големи са ти топлозагубите в хола. Прозорци, неизолиран таван и ако отдолу не се топли целият етаж това е резултатът. Също така има значение къде е самият радиатор. Ако не е под прозореца, а някъде другаде и това оказва влияние.
    Пробвал ли си да увеличиш температурата на водата в системата примерно с 5 градуса?
    Целият долен етаж се топли и радиатора е под прозорец, про повишение ня водата доринс 3 градуса и има чувствителна разлика, но излизам от кондензен режим на котела. Правя това,понеже при сериозна зима си мисля, че ще трябва да вдигна много температурата на котела и то само заради една стая.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #17

    Отговор: избор на радиатори

    А някой случайно да ти каза да вдигнеш малко температурата на вода когато стане по-студено или не, защото трябва да продават не да консултират.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    18
    #18

    Отговор: избор на радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    А някой случайно да ти каза да вдигнеш малко температурата на вода когато стане по-студено или не, защото трябва да продават не да консултират.
    да, казаха ми и нещата се подобряват, но за мен това не е решение . Те нямат проблем с консултирането и го правят доста добре.

    - - - - - - - - - -

    а ако отида на вариант за алуминиев радиатор Елеганс x 600мм височина, колко ребра ще са необходими за коридора ?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #19

    Отговор: избор на радиатори

    Всички помещения в сградата са свързани термично и якостно в едно цяло. Така, че ако не са оразмерени или имат големи топлозагуби, при падане на температурите се налага компенсиране на термозагубите не само в хола, етажа и т.н, а в цялата сграда.

    Ще ти посоча конкретен пример в един висок жилищен блок със 100+ апартамента и централно парно. Около половината или са изключили радиаторите или не отопляват всички стаи. Други пък са необитаеми или се отопляват само през определени часове.
    Мъчиха се доста време с ниска температура на водата, седяха на студено и плащаха големи сметки. Такива бяха настройките от Топлофикация. Докато не извикаха познат специалист миналата година, който коригира дебита на циркулационните помпи и температурата на водата, отвори блендата на входа на станцията. И изведнъж всичко си дойде на мястото, като по чудо. Температурата в апартаментите се вдигна средно с 5-7 градуса при околна 0-5 (при същото положение на термоглавите), сметките намаляха с около 20% и всички предната зима бяха доволни.
    Преди корекцията, температурата на входящата вода в отоплителните тела се колебаеше между 45 и 55, а сега е 55 - 60.

    Просто погледни в каталога каква е разликата в отдаваната мощност при различните температурни диапазони.
    Какво и как консултират фирмите не е моя работа да оценявам. Но никой не може да ти гарантира комфорт, след инсталацията на препоръчаното ново тяло. Просто системата трябва да има достатъчно запас, за да покрие драстичен спад на температурите примерно до -25. На теб ти трябва отдавана мощност поне 3.5-3.7kW, за хола при 55 градуса на входящата вода. Гледаш каталога и си избираш ново тяло, ако смяташ че няма друг начин за решаване на проблема.

    Успех!
    mtk1 и doooon харесват това.

  6. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #20

    Отговор: избор на радиатори

    Ей пак ме разсмяхте с тия писания и реших и аз да напиша нещо дано модератора не ми го изтрие. Вие гледате ли какво пишете и какви съвети давате на човека който е объркан тотално а вие се стремите направо да му разбиете представите за обективна реалност. Кви са тия предложения за 4 киловата в некво малко стайче от 20 кв дори и гордо да се нарича хол. Това стайче не стига че е 20 кв ами е и с нисък таван с тия 4 кв които му предлагате сигурно трябва и отворен прозорец да има я се стегнете малко и не обърквайте човека. Но той явно не иска да вика специалист и е решил да иска акъл от т.нар. форумни специалисти така както вървят нещата накрая ще си купи 10 киловатов радиатор във всяка стая и промишлен котел от 100 киловата. На човека му трябва отоплителна мощност най много 2,5 киловата.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #21

    Smile Отговор: избор на радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Ей пак ме разсмяхте с тия писания и реших и аз да напиша нещо дано модератора не ми го изтрие. Вие гледате ли какво пишете и какви съвети давате на човека който е объркан тотално а вие се стремите направо да му разбиете представите за обективна реалност. Кви са тия предложения за 4 киловата в некво малко стайче от 20 кв дори и гордо да се нарича хол. Това стайче не стига че е 20 кв ами е и с нисък таван с тия 4 кв които му предлагате сигурно трябва и отворен прозорец да има я се стегнете малко и не обърквайте човека. Но той явно не иска да вика специалист и е решил да иска акъл от т.нар. форумни специалисти така както вървят нещата накрая ще си купи 10 киловатов радиатор във всяка стая и промишлен котел от 100 киловата. На човека му трябва отоплителна мощност най много 2,5 киловата.
    Поне аз най-малко 10 пъти съм ти повтарял да не се излагаш по въпроси, по които не си компетентен, ама ти продължаваш. Поне да беше прочел темата от 2 странички преди да се изказваш, а не само последните 2-3 мнения! Кой препоръчва радиатор 4кВт? Човекът иска да се топли с температура на водата 50*С, но казва, че само холът остава студен, в останалите стаи е добре. Заформилото се преобладаващо мнение е, че предвид съществуващата инсталация, най-лесният и оптимален вариант е да смени радиатора в хола с такъв със същите габарити, но тип 33, дори е даден линк към фирмен калкулатор, където (ако беше прочел) пише, че мощността на препоръчания радиатор 33 600х1800 в режим 50/40/22 (дТ=23*С) е не бълнуваните от теб 4кВт, а 1,5кВт - почти 3 пъти по-малко!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #22

    Отговор: избор на радиатори

    обясни ми Лазаре как аз се излагам след като ти не си чел. Знам че българина не обича опоненти но я прочети ти сега поста на ГЕНА_БС точно този над мене а там пише следното:"Просто системата трябва да има достатъчно запас, за да покрие драстичен спад на температурите примерно до -25. На теб ти трябва отдавана мощност поне 3.5-3.7kW, за хола при 55 градуса на входящата вода. Гледаш каталога и си избираш ново тяло, ако смяташ че няма друг начин за решаване на проблема." Кажи сега ти като велик инсталатор и господар на термодинамиката къде съм се изложил аз просто обясних че му трябва отоплителна мощност от 2,5 киловата най много а дали ще е при 50,100, 1000000 градуса или минус колкото ти дойде на ум това няма значение ако ще и радиатора да му е 2 километра дълъг пак няма значение аз съм обяснил каква мощност е необходима за отоплението на помещението му. И защо примерно при -25 а не при -16 или -40 или -273 пак никой не може да обясни в тоя форум някой виждал ли е подобна устойчива температура от -25 градуса в България от създаването на вселената съмнявам се обаче това число много често го срещам при определяне на топлозагубите из разни форуми.Просто както съм казвал много пъти тука една шепа хората се самозалъгвате а лапнишараните ви вярват и на всичкото от горе давате квалификации но аз много пъти съм казвал че това ни може да ми накриви капата просто ми е тъжно за тия които ви вярват щото на тях ще им накривите портфейлите.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #23

    Отговор: избор на радиатори

    Нека авторът на темата да напише цялата необходима информация и да решим успешно проблема.
    Между другото той нещо се изгуби последните 2 дни. Може колегата да си е решил вече проблема.
    Не е дал нито приблизителни средни температури през зимата в района, нито с колко пада температурата в помещението при спад на външната с определена стойност и т.н. Изложението на помещението е също от голямо значение.

    Според калкулатора на Радик при зададените от автора на темата условия и 22 градуса в помещението, отдаваната мощност на тип 22 е 1380W, а на 33 - 1968W. Разликата е 588W само. Докато при увеличаване на температурата на входящата вода само с 5 градуа стойностите стават 1725 и 2464W съответно. Но авторът на темата не иска да изменя този параметър.
    Допълнителното тяло, което му е предложено при консултацията при същите условия и тип 22 отдава 613W (1993W общо със стария). Два броя (не стана ясно дали са препоръчани за същия хол или 1бр. е за коридора от тях) 1226W (2606 общо със стария). При общата кубатура на стаята от 52куб.м, това прави приблизително 50W/куб.м и стойността може да се сравни с препоръчителните в методиките за изчисляване. Предполагам колегите, които се занимават професионално имат най-новите справочни стойности.

    Ниски температури около Варна (колегата е споменал града при цитирането на фирма за термални системи) могат да се получат не само в северните квартали (Владиславово), но и в населените места в посока Добрич и в самия град. Преди 3-4 години в Бургас и Варна -25 се задържа около седмица при силни северни ветрове и заледяване на крайбрежните морски води. А стойността на топлозагубите от външната температура нараства рязко под определени стойности на последната.
    За цяла България няма смисъл да се коментира, понеже не касаят колегата. Иначе Кнежа, Враца и Плевен са доказано районите с устойчиво ниски зимни температури, при това много под -25..
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 26-10-19 в 09:54.

  11. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #24

    Отговор: избор на радиатори

    Това за температурите ветровете торнадата и незнам си какво е абсолютно невярно. Аз не оспорвам че в България са измервани и по ниски температури но това не са устойчиви условия тези температури са мерени и са се задържали максимум за няколко часа в периода 04 часа до 08 часа защото е доказано научно а не в този форум че тогава атмосферата изстива най много. Аз съм имал удоволствието да живея в плевен 6 месеца благодарение на на едновремешната наборна служба и наистина сутрин се мереха подобни температури но както казах за много малък период от време имаше дори седмица в които дневните температури не минаваха нулата но бяха в порядъка -5 до -10 в най лошия случай. Затова е прекалено да се смятат топлозагуби при -25 в България е реалистично да се смята при -15 независимо в коя част от страната освен за връх Ботев, Мусала и Черни връх.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #25

    Отговор: избор на радиатори

    Май нещо омекна с 4-те КВ и мина на устойчиви климатични температури. Човекът пише, че в хола (няма никакво значение голям или малък) при зададената от него максимална температура на водата от котела, в определени дни му е по-хладно, а в останалите помещения е добре. Не иска да повишава температурата на водата от котела. Какво друго остава освен да сложи допълнителен радиатор или да замени стария с по-мощен при същата температура на водата. Това упражнение го правих и в моята къща преди 7-8г. и постигнах желания ефект, без да се съобразявам с термодинамиката и да изчислявам с максимална точност. Сложих си сравнително големи радиатори (колкото помещенията позволяват) и нямам никакви проблеми. Просто по-мощните радиатори (дори преоразмерени да са) позволяват работа с по-ниска температура на водата, по-бързо затоплят, нямат проблеми при по-големи застудявания, колкото и редки да са те.
    Аз пък живея цял живот в Плевен и не е имало зима без период с дни с изцяло ниски минусови температури. Наистина преди повече години бяха по-продължителни и чести, но и сега си ги има.
    Този пост е редактиран от VanDan; 26-10-19 в 11:34.

  13. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #26

    Отговор: избор на радиатори

    Би ли ми обяснил точно къде и колко съм омекнал че нещо не мога да разбера. Аз съм писал достатъчно но ти като лазар не четеш аз съм написал каква е необходимата мощност за помещението и съм написал какви са истинските климатични условия в България а вие ако искате ги смятайте на -273 това си е ваш проблем от нищо казано не съм отстъпил на тая стая и трябват не повече от 2,5 киловата това е а ти вземи си прочети по горните постове а това че живееш в Плевен по никакъв начин не ти пречи да си измисляш и фантазираш ти утре може да декларираш че и през лятото е -5 градуса трябва ли да се вярва на всяка подобна смехотворна декларация.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #27

    Отговор: избор на радиатори

    Виждам, че ти е трудно да разбереш смисъла на дискусията, макар това да не ти пречи да се месиш грубо. Питащия не се оплаква, че не може да се стопли, като дори казва, че ако вдигне температурата на водата само с 5 градуса, радиаторът се справя, докато всички останали радиатори се справят на по-ниска температура, а ниската температура на водата означава икономия при работата на кондензния котел. Тоест радиаторите му не са сметнати правилно, така че да топлят еднакво при еднаква температура на водата. И дилемата е дали е по-добре да остави нещата така и котелът да работи на по-висока температура или пък да инвестира в по-голям радиатор и после тази инвестиция да се избива от по-ниски сметки за газ. Решението е ще си го вземе той лично, като премисли различните идеи, които му се предлагат. Разбирам, че според теб радиатор тип33 600х1800 е с мощност 4кВт, но хората, които му го предложиха не го разглеждат като толкова мощен, а като най-подходящ за ъпгрейд на съществуващата система. Така тя става естествено балансирана и всички стаи ще са еднакво топли при фиксирана температура на водата.
    Gena_bs одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    18
    #28

    Отговор: избор на радиатори

    Хора, благодаря ви !

    Предстои да добавя още един радиатор 1000/600 ти 22 в хола и също такъв да монтирам в коридора.

    Идеята на моята тема беше за насоки в избора ми, но има колеги които започнаха да цитират литература, -25 и т.н. Нямам намерения да монтирам вътрешна изолация, защото знам каква мизерия и дискомфорт се получава с подобно деяние, докато стане факт.Температура от -25 не е сериозно да се коментира за района на Варна , така че и това отпада. Моето желание беше просто и ясно - да си оптимизирам нещата в хола и да си поставя радиатор в коридора. Има колеги, които се опитаха да ме накарат да правя някакви сериозни ремонти и едва ли не да същалявам че съм дал 20 000 лв за и изолация и още 10 000 за газификация преди 12 месеца и да съжалявам, че имам къща от 250 квадрата заради този хол.

    За мен отговорите бяха - сложи си такъв радиатор или си сложи конвектор, а не смени си професията на инженер проектант на топлинни системи, защото се надявам потенциалът на форума да се окаже достатъчен.

    Все още съм готов да прочета полезни мнения и още веднъж ви благодаря ! и
    VanDan и tony34al харесват това.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #29

    Отговор: избор на радиатори

    Решил си си въпроса, не се занимавай повече.
    mtk1 одобрява това.

  18. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #30

    Отговор: избор на радиатори

    Момче ти ако си наистина проектант всеки ден от тук до края на живота си ще благославям Господ че не те е направил лекар но явно Бог си знае работата.
    Gena_bs одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 02-10-19, 22:04
  2. Избор на радиатори.
    От sevastaki във форум Отопление
    Отговори: 9
    Последно: 09-07-19, 19:42
  3. монтаж на радиатори
    От orlincho във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 05-11-12, 13:50
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Котле и радиатори
    От ops5 във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 21-06-11, 23:01

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе