Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 50
Like Tree12Одобрявам

избор на радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    18
    #1

    избор на радиатори

    Здравейте,

    излиползвам газ за отопление с кондензен котел Immergas. Миналият сезон ми беше първи с подобно отопление, радиаторите са ми панелни Корадо тип 22 но имам следните проблеми:
    - имам коридор 10кв/м ,който няма радиатор и от там се охлаждат стаите като се отвори. Какъв радиатор да си избера като производител и размер, предпочитам панелен пак на Корадо ?
    - хола ми е 20 кв/м и там съм радиатор 1800/600 тип 22 и не ми стига като мощност при външни температури под 0 градуса. Какво решение да взема- да добавя допълнителен радиатор и с какъв размер ? Или да мина на вариант конвектор ,който не е за предпочитане ?

    Идеята ми е котелът да работи в кондензен режим при 55 градуса.

    Трудно ми е да намеря подходящи размер радиатор ,защото всички са изчисление при по-високи температури и в калкулаторите не знам какво да въведа за този тип отопелние като ∆T, температура на топла и на студена вода и Ti.

    Благодаря предварително !

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2018
    Мнения
    27
    #2

    Отговор: избор на радиатори

    Щом конвекторът не е решение - махни от хола стария и сложи същия размер, но тип 33. Ако цената те откаже - добави още един панелен, ако има място

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    102
    #3

    Отговор: избор на радиатори

    Одобрявам преминаването кък 33 тип,но с дължина 2000 мм.Свързването трябва да е странично двустранно диагонално.Старият радиатор може да се постави в коридора. Ще е достатъчен за отопление там. Успех!

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    18
    #4

    Отговор: избор на радиатори

    На 10 кв м няма ли да е много 1800/600 радитор, аз си мислех да 1000/600 , все пак е вътрешно помещение. За хола май ще съм на вариант да добавя още един радиатор 800/600 или да заменя всичко с конвектор, но се губи комфорта според мен.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #5

    Отговор: избор на радиатори

    На сайта и в каталога на Korado са описани доста подробно параметрите, които трябва да се зададат.

    На така зададен въпрос, без никакви данни за жилището, колегата вече ти е отговорил.
    Ако искаш по-точен отговор е необходимо да напишеш данни за типа сграда / помещение (къща, етаж, апартамент) кубатура, изолация, топлинни загуби, характеристики на котела и отоплителната инсталация като цяло. И панелите тип 22 са няколко серии - коя точно ползваш?

    Написания от теб радиатор дава достатъчна мощност за 20кв, при стандартна височина на помещението от 2,5-2,7м и нормални топлинни загуби. В случай, че инсталацията и котелът са правилно оразмерени и инсталирани, разбира се.
    Имай предвид, че при температура на входящата вода около 55 градуса, по каталог това е най-ниската отдавана мощност на отоплителните тела. И задай 22 градуса температура в помещението при изчисленията или при проверката в каталога.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    102
    #6

    Отговор: избор на радиатори

    За коридора ще е малко по-мощен наистина,но може да се управлява от термоглава и ще има резерв за студено време. Мисля,че по-малък от 1200/600 33 тип няма да е достатъчен. Добър вариант е да се добави в хола 800/600 тип 22 или 33,но трябва повече работа и нови тръби.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #7

    Отговор: избор на радиатори

    Отиваш на страницата и избираш топлинна мощност https://www.korado.bg/produkti/radik/radik-klasik.html . Гледаш и модела който те интересува.
    Нагласяш си температурите 55 на 45 и 22 в помещението. Височина която те интересува и натискаш преизчисляване.
    Получава се нещо такова като на снимката и си избираш.

    Защо обаче този не ти върши работа под 0-та е по интересния въпрос. Имаш ли достатъчно дебит през него, как се управлява инсталация, с термоглави ли са радиаторите, има ли изолация, сам ли си си я правил? Така че колкото по подробно опишеш инсталацията вероятността да ти каже някой защо ти е студено се увеличава.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  10. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    18
    #8

    Отговор: избор на радиатори

    Става въпрос за етаж от къща,цялата къща е изолирана с 10см стиропор, котела е Immergas Victrix Terra 24 kW. Височината на етажа е стандартна 2,60 м, според мен недостигът идва от това, че в хола има 2 прозпреца с обща дължина около 3м и врата към терасата, както и от това, че коридора не се отоплява и при отваряне на вратата се охлажда. Използваните радиатори са Korado Radik тип 22. Благодаря , ще погледна таблицата на производителя и ще пиша.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #9

    Отговор: избор на радиатори

    Таваните ти изолирани ли са.Ако не са ги смъкни на 2.40 с гипсокортон и вата естествено.Това за мене е излишно да държиш и топлиш 2.6-2.7м височина.Слагай най големия радиатор който ще ти се събере в коридора.Явно имаш големи загуби в тази стая за да не ти стига този радиатор.Или имаш проблем с инсталацията.Аз държа водата на 50гр и пак ми изключва по температура на стаята като стане примерно 22гр.

  12. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #10

    Отговор: избор на радиатори

    А котела как се държи? Да си забелязал чести паления? Радиаторите на етажа как са подвързани?

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #11

    Отговор: избор на радиатори

    Етаж от къща - добре. Ама кой етаж, отдолу/отгоре обитава ли се или са мазета, гаражи, тавански помещения? Изолиран ли е техният таван или твоя под?
    Има ли вътрешно стълбище, то отоплява ли се, стените към стаите изолирани ли са...?
    Задачата става с поне 10 неизвестни, които са ти посочили и колегите след моя първи пост.
    Тези прозорци и ако не ти е термоизолиран тавана / покрива водят до големите термозагуби. Коридорът, ако е вътрешен не влияе толкова.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    18
    #12

    Отговор: избор на радиатори

    Котелът за мен си работи нормално, аз съм сложил стайният термостат в хола, поради това,че е най-хладната стая. Радиаторите са слагани преди 10 години и са направени на 2 кръга и тръбите са свързани по диагонал на радиатора. Като цяло съм доволен от системата с изключение на тези поправки,които трябва да направя сега.

    - - - - - - - - - -

    етажът е втори и над него има тавански, на който не се живее, в другите стаи нямам проблеми. Според мен в хола идва малък радиатора при студено време и 55 градуса на топлата вода.При мен също си изключва като достигне зададената температура.

    - - - - - - - - - -

    Таваните не са изолирани и стълбището не е отопляемо, но проблемът се явява в една стая ,в която със сигурност идва малък радиатора.Със сигурност всички изброени фактори влияят, но това е ситуацията...

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #13

    Отговор: избор на радиатори

    Радиаторът не е малък за обема - големи са ти топлозагубите в хола. Прозорци, неизолиран таван и ако отдолу не се топли целият етаж това е резултатът. Също така има значение къде е самият радиатор. Ако не е под прозореца, а някъде другаде и това оказва влияние.
    Пробвал ли си да увеличиш температурата на водата в системата примерно с 5 градуса?

  17. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #14

    Отговор: избор на радиатори

    На база това което каза, че този радиатор ти стига до 0 градуса и той поема товара от коридора излиза, че загубите за двете помещения при -15градуса външна са около 2400W-2500W. и малко други предположения.
    Сегашния ти радиатор 1800/600 тип 22 (ако модела е класик) и работи 55/45 вътре е 22градуса отдава 1390W.
    Ако го монтираш в коридора и на него място сложиш 1800/600 тип 33 който ще отдава 1980W
    Нещата се получат и имаш запас за многото акота и предположения по-горе.
    ccankov73 одобрява това.

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #15

    Отговор: избор на радиатори

    Според мен варианта на bobi е най-бърз за тази зима.
    Ето това ти трябва за хола тип33 :

    За догодина - изолация на таваните ако няма да се позва горния етаж.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 02-10-19, 22:04
  2. Избор на радиатори.
    От sevastaki във форум Отопление
    Отговори: 9
    Последно: 09-07-19, 19:42
  3. монтаж на радиатори
    От orlincho във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 05-11-12, 13:50
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Котле и радиатори
    От ops5 във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 21-06-11, 23:01

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе