Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27
Like Tree7Одобрявам

Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #1

    Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Здравейте, колеги,

    Имам нужда от помощ от опитни потребители за следния въпрос:

    Каква отоплителна и охладителна инсталация да избера за нов апартамент (в новострояща се сграда)? Целите са:

    - висока ефективност -> сравнително ниски сметки, в сравнение с други методи
    - високо ниво на комфорт от към шум, въздушни течения, чистота, лесно обслужване
    - високо ниво на надеждност за дълъг период от време, особено ако ремонтът при евентуален проблем е свързан с разрушаване на настилки
    - възможност за напълно самостоятелно управление на температурите във всяко помещение, без да се отразява на останалите и на системата като цяло.
    - засега не се сещам за друго.

    Апартаментът е на практика гол, подът е бетон, таванът - също. Тухли дори още няма. Според избрания вид инсталация, ще се изберат и направят подовите настилки и ако е нужно - изолация на тавана, допълнителна изолация на стените и т. н. Дограмите ще са с високи изолационни характеристики, ще има външни щори навсякъде, с цел повишаване на изолацията през зимата и сянка през лятото. Самата сграда е нова и вероятно ще покрива изискванията за нови сгради да имат много ниски топлинни загуби.

    Моля имайте предвид, че съм почти начинаещ в областта и всеки съвет е добре дошъл за мен.

    На пръв поглед изглежда, че монтажът на 3 или 4 климатика бързо и лесно ще реши много въпроси и няма да е някаква безбожна цена. Имам представа от цените на хубавите машини. Обаче дали няма да е по-разумно с малко повече инвестиция да заложа на термопомпена инсталация? От доста време чета за такива неща и следя редовно темите във форума, и съм им фен, особено на подовото отопление. С такова сме в офиса и комфортът е на съвсем друго ниво. Това обаче ще наложи поставяне на определени настилки навсякъде. Доколкото съм запознат, под ламинати и паркети е по-специфично поставянето на подово.

    Прилагам схема на апартамента и внасям следните уточнения:


    • От север - важен булевард
    • Изток - съседи, други апартаменти, коридор общи части
    • Юг - малка улица, други сгради от другата страна. Никога няма да има висока сграда, която да прави сянка. Теренът не позволява.
    • Запад - калкан, гола стена (само изолация)
    • Етаж - 4 от 6 нива (до корниз) (партер, 1, 2, 3, 4, 5, корниз, покрив), кота 11.20
    • ТЕЦ - не, ще има нужда и от топла вода. Не е ясно дали ще има някаква локална сградна инсталация за отопление и топла вода
    • Площ - 93 м2 - светло, около 96 м2 с вътрешните стени в апартамента, около 99-100 заедно с граничните стени.


    Бюджет - ограничен, но не е водещ при избора. Предпочитам по-висока първоначална инвестиция и последващи по-ниски разходи, вместо обратното.

    Време - има, поне до следващата есен и дори до пролет 2021.

    Какво бихте избрали на мое място и разбира се - кратки аргументи? Ако нещо съм забравил да напиша или да уточня - моля, питайте

    Предварително ви благодаря и се надявам да се получи хубава тема.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #2

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    С какво е проектирана тази сграда да се отоплява. Виж предвижда ли се газчица. С другите начини на отопление вече имаш опит.

  4. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #3

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Само с електрически радиатори и с климатици имам някакъв опит. Нямам опит с газ, нито с термопомпа въздух-вода. Имам опит с електрическо подово, но сметката е "жална ми майка".

    Ще разбера отоплението по проект и ще пиша допълнително.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #4

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Поредната нова индивидуална тема за едно и също (в момента са две една до друга в раздел Отопление). И там и тук отговарям, че на вашите въпроси има отговори в темите в цитирания раздел Отопление . Подробно не вярвам някой да ви направи индивидуален проект в тази тема. Един-двама са пишещите потребители, които са професионалисти и те си имат достатъчно работа. Имате опит от климатичния раздел на форума и предполагам сте запознат, че там повечето аналогични теми с едно и също индивидуално запитване се затварят.
    Но малко лаишки разсъждения от мен, като потребител:
    1. Ако няма прекаран природен газ, тази възможност отпада. Ако има - има много теми в раздела за избор на котел, акценти, радиатори, тръби, управления, сметки. Трябва задължителен проект от фирма, за да се присъедините към газопреносната мрежа.
    2. Ако няма "Тец" - тази опция също отпада. Ако има - споменатите теми за радиатори, тръби, термоглави и т.н.
    3. Ел.ток:
    а) климатици (цял раздел) . Но пак опирате до избор на фирма. Няма как да стане само с теми във форум.
    б) термопомпа с подово (конвектори) - няколко теми има. Тук избора на фирма също е много важен.
    4. Твърдо гориво:
    а) котел пелети - няколко теми има
    б) котел/камина дърва (въглища) - няколко теми има.
    Доколкото съм чел ваши постове в климатичните теми, съм на 99% сигурен, че ще си останете на климатици. Като вариант единствено виждам Термопомпа с подово и специален бойлер. Но там се иска инвестиция и доста работа по системата. Ако не сте сам спец, се изисква да се намерят добре разбиращи от работата си хора за изграждане на системата.
    Този пост е редактиран от VanDan; 26-11-19 в 10:27.
    Jack Krauser одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #5

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Колега аз бях пред тази дилема до скоро.
    Ползвам климатици ( повечето са топ Моделите на различни марки )
    Преди ползвах в старата къща и газзззз . ( аз на газ повече няма и не искам да съм )
    Сега в новата съм решил отопление и охлаждане с ТП + подово за топло и конвектори за охлаждане .
    ОТ моето скромно проучване ( 3-4 месеца )
    В момента най - добре е с ТП и подово като цена + комфорт и последващи разходи .
    Като инвестиция не е нещо кой знае колко повече спрямо клими висок клас ,а комфорта е на друго ниво и имаш и топла вода .
    Моята сметка е за самостоятелна къща от 150 кв .
    Топлозагубите ми са около 7 киловата при -10-15 градуса ( така ми ги смятат всички )
    Една ТП 9 киловата ще ми е пре достатъчна . ( комшия с подобна на моята къща ( 125 кв чиста площ ) вече ползва ТП в къщата си )
    РЕално моята сметка е проста .
    Аз клими в спалните освен ДАикин нексура и в хола Дайкин Уруру сарара друго не бих сложил . Много държа на комфорта .
    Та сметката е приблизителна !!!!
    3 Нексури са ми около 7 500 лв .
    Едно уруру ми е около 4 000 лв .
    Тотал да кажем 12 000 бона .
    ТП Панасоник Т-КАП 9 ( на моя комшия е 7000 бона )
    Изграждане на подово да кайем още около 4000 бона.
    Реално конвекторите като инвестиция са ми ++++ спрямо инвестицията на климите .
    В моя случай 5 конвектора Х 1000 лв са още едни 5 бона . ( тук вече мога да помисля да сложа един климатик в антрето и да охлажда цялата къща )
    ПРи теб сумите ще са по - ниски защото предполагам ще ти трябва ТП 5-7 киловата .
    Има и по-евтини ТП от ПАнасоник , МЕ итн .
    Ако пък толкова искаш да спестиш пари винаги можеш да си наредиш тръбите и след това само да викнеш фирма да ти ги навърже и така да спестиш едни 2000 лв от труд за полагане на тръбите .

    П.П.
    ВАЖНО Е ДА ИМАШ ХУБАВА ИЗОЛАЦИЯ НА ПОД/ТАВАН / СТЕНИ БЕЗ ЗНАЧЕНИВ ОТ НАЧИНА НА ОТОПЛЕНИЕ !!!!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #6

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Rafailiev , за толкова време как пък не разбра, че никога не си бил правилния пример за отопление на природен газ. Хората ти показваха последните 2-3 зими в няколко теми във форума "черно на бяло" максимални месечни сметки по 100-120лв. с поддържани 22гр. във всички помещения на апартаментите си. Дори аз със стара еднофамилна къща (топля 5 стаи и 2 бани на 22.5-23гр. стайна) при "мижава" изолация 6см. стиропор (правена от баща ми, когато още беше жив ) и стар 10 годишен конвенционален котел имах максимум 300-320лв.сметки миналата зима за януари и февруари (най-студените месеци в Плевен, не е Пловдив). По-предните бях по 270-280лв. Беше ти обяснено, че цената на природния газ падна по едно време с около 40-50%. Твоята система беше тотално сбъркана, в момент с пиковите цени на природния газ от преди години. Отделно вече не е като по твоето време и има достатъчно модерни кондензни котли с ниска минимална мощност.
    Но да - с природен газ е по-скъпо като сметки от климатици. Аз пък никога няма да използвам само климатици за отопление, не че мога и да топля цялата къща само с тях. Много съм доволен от комфорта с локално парно на природен газ и докато мога да си плащам сметките никога няма да се откажа от подобен вид отопление. Да не говорим, че с парите на твоите климатици ще си плащам сметките за газ за няколко години напред. Иначе за ТП и подово съм напълно съгласен за комфорт. За конвектори не съм съгласен, защото ако нещо ще се движи, съответно шуми и вее, то тогава да са климатици. Но за ТП се изисква или ново строителство, или пълен ремонт до основи на всичко в къщата. Не малка инвестиция, и най-важното - трудно е да се намерят читави майстори. Да, знаем че имаш личен приятел за климатиците. Човекът е написал - "бюджет ограничен". Не съм сигурен, че това включва Уруро, Нексура, скъпа маркова ТП за около 5-6000лв (сравнително евтините.)
    Както и да е. Както написах, най-вероятно няма да има голям избор между различни източници на топлина, и почти сигурно ще бъде на ток с климатици. Има възможност (пише за ново жилище) за ТП и подово, но вече си зависи от финансовите му възможности и може ли да намери добра фирма. Че това също си е приключение в родната действителност.
    Този пост е редактиран от VanDan; 26-11-19 в 12:10.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #7

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Rafailiev , за толкова време как пък не разбра, че никога не си бил правилния пример за отопление на природен газ. Хората ти показваха последните 2-3 зими в няколко теми във форума "черно на бяло" максимални месечни сметки по 100-120лв. с поддържани 22гр. във всички помещения на апартаментите си. Дори аз със стара еднофамилна къща (топля 5 стаи и 2 бани на 22.5-23гр. стайна) при "мижава" изолация 6см. стиропор (правена от баща ми, когато още беше жив ) и стар 10 годишен конвенционален котел имах максимум 300-320лв.сметки миналата зима за януари и февруари (най-студените месеци в Плевен, не е Пловдив). По-предните бях по 270-280лв. Беше ти обяснено, че цената на природния газ падна по едно време с около 40-50%. Твоята система беше тотално сбъркана, в момент с пиковите цени на природния газ от преди години. Отделно вече не е като по твоето време и има достатъчно модерни кондензни котли с ниска минимална мощност.
    Но да - с природен газ е по-скъпо като сметки от климатици. Аз пък никога няма да използвам само климатици за отопление, не че мога и да топля цялата къща само с тях. Много съм доволен от комфорта с локално парно на природен газ и докато мога да си плащам сметките никога няма да се откажа от подобен вид отопление. Да не говорим, че с парите на твоите климатици ще си плащам сметките за газ за няколко години напред. Иначе за ТП и подово съм напълно съгласен за комфорт. За конвектори не съм съгласен, защото ако нещо ще се движи, съответно шуми и вее, то тогава да са климатици. Но за ТП се изисква или ново строителство, или пълен ремонт до основи на всичко в къщата. Не малка инвестиция, и най-важното - трудно е да се намерят читави майстори. Да, знаем че имаш личен приятел за климатиците. Човекът е написал - "бюджет ограничен". Не съм сигурен, че това включва Уруро, Нексура, скъпа маркова ТП за около 5-6000лв (сравнително евтините.)
    Както и да е. Както написах, най-вероятно няма да има голям избор между различни източници на топлина, и почти сигурно ще бъде на ток с климатици. Има възможност (пише за ново жилище) за ТП и подово, но вече си зависи от финансовите му възможности и може ли да намери добра фирма. Че това също си е приключение в родната действителност.
    Аз лично уважавам твоето мнение и изказ .
    Никъде не съм казал ,че системата ми на газ е последна дума на техниката .( инсталацията се ползваше около 7 години може и да са 9 не съм сигурен вече )
    Аз лично имах проблеми със сметките ( не че не мога да ги плащам , но ме е яд да ме правят на шаран)
    Газта днес е една цена утре е друга . От друга страна и при газова инсталация си трябва нещо за охлаждане ( тук в Пловдив ) ( което пак си е инвестиция която трябва да се калкулира )
    ОТ моето скромно проучване в момента като инвестиция и краен резултат най- доброто е ТП с подово .
    Охлаждането както и аз казах не съм решил на 100% да се с конвектори ( въпреки че в моя случай ще е без пари защото имам сондаж ) ,а че евентуално мога да сложа климатик в Антрето който да хлади къщата.
    Пак от моето скромно проучване една Пелетна система ( висок клас ) излиза около 3000лв без подовото .
    В същото време среден клас ТП ( примерно ЛГ ) излиза около 5000-6000 лв .
    За хамалогията няма да говоря с пелетите .
    Реално за живота на помпата около 10 години ми излиза около 800 лв на годишна база загубата от машината .
    Като прибавя и прогнозни сметки от около 1500 лв за ток на година са ми около 2300 лв на година ( това всичко е прогнозно !!! )
    За тези около 2500 на година си набавям комфорт и надежна работа ( примерно Панасоника ,който дадох за пример 9 кв си произвежда 9 Кв и при -15 градуса )
    Аз съм икономист и освен всичко гледам и финансите .

    Нещо което ме отврати от ГАзта е безконтролното вдигане и качване на цената .
    При тока такова нещо няма и няма и как да има . Причината е ясна .

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #8

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Рафа кой е модела на Панасоник?
    Интересно ми е защото и Трошлива имат модел (два модела) дето покриват номиналната си мощност при -15. Едната се води 8kW, но реално си е 12-14kW машина, двувентилаторна и с цена на такава, но има надпис 8kW (Powerful). Маркетингов трик без грам технология и стремглаво намаляващи характеристиките с падането на температурата. Може и да има някакви дребни разлики, по вероятно само софтуерни.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #9

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Модела е Panasonic T- CAP .
    Мисля , че е модел 2014 или нещо такова не е нов модел , но запазва добре мощноста си при отрицателни температури.
    Външното пак е с 2 вентилатора и си е като хладилник . Вътре е малко тялото колкото малко хладилниче .
    Другия модел който гледах е на МЕ Зубадана , но не съм сигурен , че си заслужава разликата в цената.
    Тошибата ми я подхвърлиха , но аз тушиба/ ту не не искам повече в нас
    bobivg одобрява това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #10

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Ти щом имаш сондаж, на теория можеш да използваш и ТП вода-вода. Там месечните сметки на хартия са още по-ниски.
    Моето лично мнение е - подово и някой друг климатик за охлаждане. Конвектор не ми е на сърце.
    По отношение ТП въздух-вода, скоро разглеждах асортимента с актуални модели от няколко марки на сайта една фирма и ми направи впечатление, че има доста модели с допълнителен ел.нагревател.

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #11

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от Rafailiev Виж публикацията
    Модела е Panasonic T- CAP .
    Заинтригува ме с това запазване на мощността, та порових малко.
    Ситуацията е подобна, като описаната с Тошиба.
    Потърсих какво правят със същия компресор и излязоха моноблоковете 12 и 16kW.
    при -15градуса 12kW моноблока дава същата мощност като "9kW" T- CAP.
    В каталозите обаче са се постарали повече от Тошиба за да замаскират истината и да върви рекламата. В диапазона между +7 и -15 в таблиците посочват 9kW (частично натоварване не го пише) което отговаря на заявената номиналната мощност и така са по-привлекателни цифрите за консумацията, съответно и COP-а е по-висок.
    С това не искам да кажа нищо лошо за самите машини - не ги познавам.
    Така или иначе ти искаше да вземеш 12-16kW в което не виждам нищо лошо.
    При термопомпите за разлика от климатиците, ако се презапасиш повече това няма да навреди, защото системата е много по-инертна и минимума не е важен за комфорта както е при климатиците.
    По-голямата мощност в известен смисъл е и предимство, защото по-бързо ще зарее водата за БГВ и ще се върне към отоплението.
    От друга страна дори и по-слаба машина да бъде подпомагана при екстремни температури разликата в сметката няма да е съществена.
    По-спомен: Преди години дайкин препоръчваха термопомпите да бъдат избирани така, че при изчислителни условия да покриват 80% от необходимата мощност и останалото да се покрива от електрическия нагревател. Това е на база икономическа ефективност към тогавашното време и най-вече ако е относително сигурно колко са загубите. От друга страна електрическия нагревател е полезен и при авария на външното тяло, ако засяга само фреоновата част. Това го казвам пак от гледа точка на рекламата "Ние нямаме нужда от електрически нагревател".
    Аз лично ще следя с интерес каква е финалната инсталация при теб и се надявам да споделяш впечатления от нея като влезе в експлоатация.
    Rafailiev одобрява това.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #12

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от Rafailiev Виж публикацията
    За тези около 2500 на година си набавям комфорт и надежна работа
    Не съм имал такава сметка даже и за първата година, когато бяхме на голи тухли, с подово и газов котел, доста по-голяма къща от твоите 150м2

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #13

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    ogi28b, извинявай за спама обърках темите и не забелязах, че това е твоята.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #14

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Не съм имал такава сметка даже и за първата година, когато бяхме на голи тухли, с подово и газов котел, доста по-голяма къща от твоите 150м2
    2300-2500 е с амортизация на инсталацията.
    А самата сметка е около 1500 лв на година за охлаждане/ отопление и топла вода !!!!
    Найстина бих ти завидял искрено ако ми кажеш , че тока който плащаш + газта за година е по- малко от 1500 лв .
    Това са около 120 лв на месец средно !

    Боби
    В момента спрямо загубите съм се насочил към 9 киловата.
    Предложената тошиба дори беше 8 киловата.
    От няколко места ми казват около 7 киловата на -15 градуса и почвам вече да вярвам , а и комшията е с по- малко изолация от мен и пак е с 9 киловата.
    При него на пода са само 5 см фибран и 2Х 5 на тавана вата.
    Аз съм 10 см под плочата фибран над плочата 10 см фибран ( тук може да се барне надолу заради подовото )Дебелина на плочата около 25 см
    Отделно на тавана 10 см вата и под керемидите пак 10 вата .Подпокривно пространство ще е просто въздушна възглавница
    Стените последно реших да са само 10 стериопор , но малко по- специален ( 40 кг )
    Тухли 25 см пчелна пита многокамерни.
    Отделно на комшията дограмата е среден клас 5 камерна с обикновен стъклопакет.
    Аз мисля да съм със 88 мм профил и 3 камерен стъклопакет 44 мм
    Така , че приблизително ще имам 2 пъти повече изолация .
    Ако ефекта е само 20% повече ще съм пре доволен.
    Казвам ти тези неща защото знам , че смяташ загуби и ако може да кажеш мнение ?

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #15

    Отговор: Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент

    Последната зима октомври - април е 1357 лв за газ.
    Не ми е перфектна ситуацията, само 4 см фибран под подовото, нищо по таваните, 10 см поръчков 22 кг стиропор. Тухлите Винебергер, не-лайт варианта, дограмата 4с-б-ка. Ако не държиш отворено лятото нямаш нужда от клими. А да - около 30 лв ми е водата на месец през котелът + готвенето на котлоните. Колко е токът е доста спорно, защото сме доста народ, тв и техника. Котелът и помпата са макс-макс 140 вата, помпата в кладенеца е доста мощна

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 254
    Последно: 19-09-22, 12:58
  2. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 09:59
  3. Помощ за отоплителна инсталация на газ
    От hodrigog във форум Отопление
    Отговори: 9
    Последно: 06-04-19, 14:56
  4. Изграждане на топлоизолация в апартамент на партер
    От mitakazxc във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 0
    Последно: 24-01-13, 11:55
  5. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе