Резултати от 1 до 12 от общо 12
Like Tree2Одобрявам
  • 1 Post By Lazar
  • 1 Post By VanDan

Проблем с газов котел Ariston

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #1

    Проблем с газов котел Ariston

    Здравейте,

    Тази нощ протече малко (100 мл да кажем) вода от клапана с червена капачка на снимката, а понякога си прикапва от него дори при ниско налягане. Налага ми се веднъж седмично да допълвам водната система с малко, понеже пада до 0.5 бара (държа го на 1.5-2). Предполагам е заради прокапването от този клапан. Моля за съвет - за смяна ли е или се променя прага му по някакъв начин. Това клапан за налягане ли е или обезвъздушаване?

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Това е предпазен клапан по налягане (баланс вентил), не се регулира. Ако капе при ниско налягане, явно е застанала някоя мръсотия на леглото му и не може да затвори напълно. Пробвай да го промиеш, като завъртиш червената капачка за да предизвикаш испускане. Повтори ако трябва няколко пъти и изчакай, може да стане. Ако не стане - нов. Преди това обаче трябва да се ревизира разширителния съд, защото най-често там е причината за първото изпускане.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #3

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Ако не стане по начина на Лазар източваш котела, развиваш черния шестогран под червената капачка и почистваш челото на затварящата гумичка. Като го отвиеш ще схванеш как работи

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #4

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Благодаря за идеите. Развих го леко и изтече доста ръжда. Навих му мека връзка към една бутилка, за да наблюдавам колко и от къде тече. Ако продължава да тече ще го почистя или сменя.
    Лазар, какво имаш в предвид относно разширителния съд? Котела е монтиран 2007 год., а аз съм му собственик от 2012. Не знам дали някога е текъл, но от 2012 не е пипан хардуерно...само температури мин/макс мощност итн.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    При неизправен/неработещ РС налягането в системата варира в големи граници и подмине ли 3 бара, сработва предпазният клапан, а сработи ли - често се получва това, което е при теб - недобро затваряне
    sevastaki одобрява това.

  7. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #6

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Моят тази есен след 14 години работа прокапа при налягане 1.5. Смених го. Струваше около 80-90 лв. Казаха ми, че с времето пружинката отслабвала.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #7

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Играх го това с клапана есента. За 10г. ползване за пръв път сработи при едно пълнене на системата, докато се усетя и стигна 3 на манометъра. Остана да прокапва и се наложи Espace да ме инструктира по телефона. Не го завивай леко, а направи почти оборот. Приготви кофа отдолу, защото в един момент ще потече по-силно ако е пълна системата. Това да не те плаши. Прави го смело и бързо, за да тече по-малко. То се усеща като превърти изцяло и спира да тече. На нещо като пружина е и трябва да го завъртиш, докато "превърти" изцяло и да изчисти ако може някоя песъчинка. При мен се оправи с въпросната процедура. Но нещо разширителния съд ме съмнява. Уж на празна отворена система го помпя на 1.2. После известно време държи добри налягания, но в един момент започва постепенно да се вдигат. Може и да е от крана (отдолу на котела), с който се пълни системата с вода. Връзката между БГВ и системата.
    sevastaki одобрява това.

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #8

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Може и да е от крана (отдолу на котела), с който се пълни системата с вода. Връзката между БГВ и системата.
    Слагат се два - последователно.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #9

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Но нещо разширителния съд ме съмнява. Уж на празна отворена система го помпя на 1.2. После известно време държи добри налягания, но в един момент започва постепенно да се вдигат. Може и да е от крана (отдолу на котела), с който се пълни системата с вода. Връзката между БГВ и системата.
    Хм, май ще се видим скоро. Дано е от кранчето, два О-пръстена са. Че има и лош вариант, много по лош.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #10

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Кажи цената на лошия вариант, за да се подготвя психически. Иначе за сега се оправям с налягането по мой си начин. Още от времето на стария котел имам кран с врътка (отделен от тези при тръбите вход и изход) на лирата в банята и изпускам по малко вода като ми се види, че се вдигне налягането.
    Този пост е редактиран от VanDan; 23-01-20 в 21:43.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #11

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Уж на празна отворена система го помпя на 1.2. После известно време държи добри налягания, но в един момент започва постепенно да се вдигат. Може и да е от крана (отдолу на котела), с който се пълни системата с вода. Връзката между БГВ и системата.
    И при мен е почти така, но на обратно. Пълня на 1.5-2 и след 3-4-5 дни пак е на 0.5, това реално е 200мл вода. Дори съм го забравял до 0.. просто шумят радиаторите, нищо повече.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #12

    Отговор: Проблем с газов котел Ariston

    Падането на налягането на 99% според мен е теч от моя личен опит. Имах и такъв случай. Налягането бавно падаше. Гледах всички връзки, кранове и уж никъде не видях теч. Оказа се някакъв уникален според майстора случай. Случайно забелязах (по едно изсъхнало петно на пода), че "сълзи" направо през стената на една тръба (белите с алуминиева вложка). Когато сменяхме повредения участък, стената на тръбата направо почна да се рони. Добре че се оказа на видно място, а не някъде забутано, че и зад картон имам в една стая.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с газов котел
    От Калоян Николов във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-03-16, 21:46
  2. Проблем с газов котел Ariston Microgenus 23
    От ivomont във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 15-11-14, 13:13
  3. Проблем с газов котел бош , забива
    От jorja във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 28-10-14, 21:51
  4. проблем с газов котел
    От kora във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 19-01-14, 15:48
  5. Имам проблем с газов котел ARISTON
    От preslav1 във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 13-03-09, 23:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе