Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 33
Like Tree2Одобрявам

Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #16

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от sdhinkin Виж публикацията
    Котела пали и за 3 минути(толкова е фабрично, може да се променя от настройките) трябва да достигне тези 43 градуса на водата.
    Това е безсмислено, къде го прочете? Кой точно параметър имаш предвид?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #17

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    параметъра е "t5" -Таймер за нарастване на мощността в режим отопление. 0-840 секунди(стъпка 10). 18 = 180секунди е фабричната стойност. Поне с CARv2 в модулационнен режим, при заявка за отопление, котела пали и вдига за това време минималната температура за модулационнен режим. Аз лично съм го правил 10 минути и съм сигурен че така работи. В ON-OFF несъм го пробвал. Моята идея беше човека да си настрой мимималната възможна температура, без да тактува котела. Несъм казал че трябва да се пипа този "t5".

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #18

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от sdhinkin Виж публикацията
    vbobokov пример: на 43 градуса на водата, котела получава заявка от термостата(появява се радиаторчето на дисплея). Котела пали и за 3 минути(толкова е фабрично, може да се променя от настройките) трябва да достигне тези 43 градуса на водата. След това продължава да работи като подържа тези 43 градуса. Само че ако радиаторите немогат да отдадат 4.3kW при тези 43 градуса на водата и съответната стайна(23 примерно), котела ще угасне и след 3 минути(това пак може да се променя от настройките) пак ще запали. През това време заявката за отопление (радиаторчето на дисплея) ще свети. Това тук се нарича "тактуване" на котела и не е желателно да работи така. Затова се дига температурата на водата с 1 градус, т.е. 44. Ако при тази температура котела не "тактува", значи той ще си работи докато термостата не отмени заявката за отопление( радиаторчето на диспея угасне) и котела чак тогава ще изгасне. Просто се търси най-ниската температура на котела, при която не "тактува". Имай предвид. че ако повдигнеш заданието на стайната температура примерно на 25, то котела може да почне да тактува, тогава трябва да се повдигне още температурата на водата.

    Може от настройките да се намали максималната мощност в режим на отопление: P2 примерно се слага 20%, което за тера 28 отговаря на 8.5kW и разход на газ 0.93м3/час. Така си сигурен че котела ще модилира в границите 4.3-8.5kW(1-20%) това са първите 6 стъпки на модулацията на котела.
    Тази сутрин го сложих на 42градуса на водата при стайна 21градуса(такава ми е нощната темп.)котела запали и си горя до момента в който стана 23градуса стайна и изключи по защита,почива 3 мин и пак запали но вече му бях вдигнал градуса на водата на 44 и така си работи докато термостата не го спря на стайна 23.2градуса
    Настройки за мощност не съм пипал нагласен е на 85% заводско
    таймерите за достигане на макс.мощност 18 заводско и другия за защита на паленето 18 също заводско не съм пипал
    Забелязах че при 42градуса на изходящата вода той сам ги вдигна постепенно до 48 и после изключи по защита на 23гр стайна,влезе в това тактуване за което така подробно обесни
    Този пост е редактиран от VBOBOKOV; 07-12-20 в 12:36.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #19

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Значи 44 е стойноста на водата, която ти трябва. Мисля че разбра, че няма как котела да работи постоянно. Така че това да подържа зададената температура с 10 минути работа и 1 час почивка е най-икономически изгодното като разход на газ. Ако стане студено - котела просто ще работи малко повече и ще почива по-малко. Така че не гледай че радиаторите са студени на пипане през повечето време, нали температурата в стаята е тази която искаш - това е важното за комфорта.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #20

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от sdhinkin Виж публикацията
    параметъра е "t5" -Таймер за нарастване на мощността в режим отопление. 0-840 секунди(стъпка 10). 18 = 180секунди е фабричната стойност. Поне с CARv2 в модулационнен режим, при заявка за отопление, котела пали и вдига за това време минималната температура за модулационнен режим. Аз лично съм го правил 10 минути и съм сигурен че така работи. В ON-OFF несъм го пробвал. Моята идея беше човека да си настрой мимималната възможна температура, без да тактува котела. Несъм казал че трябва да се пипа този "t5".
    E, дано вече си разбрал че това е таймер, който задава времето за което котела ще достигне максимална мощност след запалване, при положение че не е достигната настроената температура на водата. Може да я достигне и преди това време, а може да му трябва и половин час работа на макс за да я достигне. Всичко зависи от зададената температура на водата, ограничението по параметър P2, големината на системата и топлозагубите.
    Имам CarV2.

    Цитат Първоначално публикувано от sdhinkin Виж публикацията
    Поне с CARv2 в модулационнен режим, при заявка за отопление, котела пали и вдига за това време минималната температура за модулационнен режим.
    Колко е "минималната температура за модулационнен режим", какво разбираш под това?
    Този пост е редактиран от espace; 07-12-20 в 14:35.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #21

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    espace 100% си прав. Параметъра, който аз наричам - минимална температура за модулационнен режим е REGULT -> CH MIN. При мен е 42. Просто при мен достига тези 42 градуса за времето зададено от "t5". И чак тогава започва да "модулира" нагоре температурата.

    Но човека има ON-OFF, и там модулация на температурата няма. Той сам си каза че котела стига дори 52(колкото беше задал в началото) за 3-4 минути.
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 07-12-20 в 15:32.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #22

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от sdhinkin Виж публикацията
    Може от настройките да се намали максималната мощност в режим на отопление: P2 примерно се слага 20%, което за тера 28 отговаря на 8.5kW и разход на газ 0.93м3/час. Така си сигурен че котела ще модилира в границите 4.3-8.5kW(1-20%) това са първите 6 стъпки на модулацията на котела.
    Тридесет стъпки на модулация ли има този котел?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #23

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Предполага всеки е разглеждал описанието за поне един котел на Immergas. Някъде към края има таблица с мощности и съответните стойности на модилация и разход. Това е чисто мое заключение - че стъпките са поне толкова, колкото редове има тази таблица. Няма как да са по-малко - тогава нямаше да има някои редове в споменатата таблица. Затова аз приемам, съвсем лаишки, че в този случай стъпките са 26. Разбира се че тези стъпки може да са от 0%(изгасено) до 99% с стъпка 1%, но за обикновенния потребител, какъвто съм аз, надали това има някакво значение.

    Аз търся начин да гледам тази модулация по време на работа на котлето, но единстено видях че приложението DOMINUS, има такава опция. Ако има друг начин, дори свързан с някаква формула от параметрите които дава котлето, ще съм много благодарен да бъде споделен. Някак си тези 4 барчета и огънче, ми се стуват доста неточни.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #24

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    С INFO бутона гледаш параметър d1.5 Работна честота на въртене на вентилатора (min-1 /100).
    Връзката между мощността и оборотите на вентилатора е линейна

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #25

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от sdhinkin Виж публикацията
    vbobokov пример: на 43 градуса на водата, котела получава заявка от термостата(появява се радиаторчето на дисплея). Котела пали и за 3 минути(толкова е фабрично, може да се променя от настройките) трябва да достигне тези 43 градуса на водата. След това продължава да работи като подържа тези 43 градуса. Само че ако радиаторите немогат да отдадат 4.3kW при тези 43 градуса на водата и съответната стайна(23 примерно), котела ще угасне и след 3 минути(това пак може да се променя от настройките) пак ще запали. През това време заявката за отопление (радиаторчето на дисплея) ще свети. Това тук се нарича "тактуване" на котела и не е желателно да работи така. Затова се дига температурата на водата с 1 градус, т.е. 44. Ако при тази температура котела не "тактува", значи той ще си работи докато термостата не отмени заявката за отопление( радиаторчето на диспея угасне) и котела чак тогава ще изгасне. Просто се търси най-ниската температура на котела, при която не "тактува". Имай предвид. че ако повдигнеш заданието на стайната температура примерно на 25, то котела може да почне да тактува, тогава трябва да се повдигне още температурата на водата.

    Може от настройките да се намали максималната мощност в режим на отопление: P2 примерно се слага 20%, което за тера 28 отговаря на 8.5kW и разход на газ 0.93м3/час. Така си сигурен че котела ще модилира в границите 4.3-8.5kW(1-20%) това са първите 6 стъпки на модулацията на котела.
    как сметна че Р2 на 20% е 8,5кв не разбрах,малко тъп въпрос но не знанието е голяма работа
    Този пост е редактиран от VBOBOKOV; 08-12-20 в 09:07.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #26

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    vbobokov
    Има файл Инструкции и предупреждения 4 глава е Технически данни. Тази глава започва с таблица, в която на съответна мощност отговаря съответна модулация и разход на горивото, което ти използваш.

    espace
    Може ли, за смятане на модулацията, да се приеме че параметър "S0" умножен по 50, отговаря на 1% модулация, съответно "S1" умножен по 50 на 99% модулация?

    Може ли да ми помогнеш и с един дразнеш малък проблем с CARv2-то. При задание 22.5 , то регулира на 22.8. Видях че има параметър в CARv2 -"AMB CR", който е корекция на отчитане на сензора на помещението. Трябва ли да го дигна на 0.3, за да ми регулира на зададената 22.5, и дали изобщо това е което търся.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #27

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    1000 оборота/мин са ти 1%, 7000 са ти 100%. Грубо можеш да се приеме, че нарастване с 60 оборота на вентилатора отговаря на нарастване с 1% на мощността. За CarV2 не мога много да ти помогна. Въобще не ми харесва как работи в модулационен режим и си го ползвам само в on/off. Корекцията няма да ти помогне, тя е ако смяташ че управлението не показва вярно температурата и искаш да я коригираш. Каква максимална температура на водата си задал от врътката? По спомен за да държи точно заданието то с врътката трябва да зададеш по-висока температура. Пробвай с 55 градуса.
    Този пост е редактиран от espace; 08-12-20 в 14:27.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #28

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    REGULT -> CH MIN=42, Tmax=65, BUILD=10. Само че в котлето "Maior 28" съм променил P2=40(12kW) и t7=60(600s). Това t7 много помага да се елиминират заявки от 1-2 минути, тъй като забелязах че CARv2( в модулационен режим) има склонност да прави такива, защото гони 0.1 градуса хистерезис и се случва от движение в стаята ли(незнам точно) показанието да падне с 0.1 и да се регистрира като заявка. Но с t7=60, котела чака 10 минути и чак тогава пали, ако за това време заявката е изчезнала - котела изобщо не пали. Иначе когато подържа температурата, работи от 42 до 44градуса 10-12минути и почива час.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #29

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    бай пасат на котлето ми е фабрично отворен така пише в паспорта му,така ли трябва да бъде защото пише че може да се затвори с отверка???

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #30

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Котела е тестван и настроен преди да излезе от завода, отделно пише че наличието на байпас гарантира минималната циркулация на водата. Ти като го затвориш, ще гарантираш ли на 100% тази минимална циркулация и изобщо знаеш ли колко трябва да бъде?

    Имаш някакви проблеми с радиаторите ли, неразбирам защо питаш за байпаса? Отвори всички термо-глави и секретни кранчета на максимум, после изравни със секретните кранчета температурата на излизащата вода от всеки радиатор и не се занимавай повече с хидравликата на котлето.

    Имаш стаен термостат, който се грижи да подържа комфорта, какъвто ти е нужен, незнам какво още искаш.

    Идеята на отоплението на газ е да забравиш къде се намира котела. Ако искаш да си покрай него постоянно, трябваше да си вземеш камина на дърва.
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 10-12-20 в 09:12.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 72
    Последно: 07-12-21, 21:33
  2. Отговори: 1
    Последно: 24-05-18, 06:43
  3. Проблем с топлата вода на газов котел BAXI ECO 3
    От орлин във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 06-03-16, 12:19
  4. Отговори: 5
    Последно: 31-10-15, 14:53
  5. Отопление и топла вода с газов котел
    От tedybb във форум Отопление
    Отговори: 24
    Последно: 27-12-10, 22:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе