Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 63
Like Tree18Одобрявам

Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #31

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Вдигни градусите на котела. На 40 градуса настройка е нормално да усещаш радиаторите студени. Остави да темперира апартамента, сигурно ще видиш ненормален разход , но после би трябвало да сработи и да почне да модулира и да смъкне. Може да почнат и главите да бачкат. Сега само въртиш студена вода. Дай първо да видим дали можем да видим радиаторите горещи. Сметката и икономиите после ще ги оправяме.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    20
    #32

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    Вдигни градусите на котела. На 40 градуса настройка е нормално да усещаш радиаторите студени. Остави да темперира апартамента, сигурно ще видиш ненормален разход , но после би трябвало да сработи и да почне да модулира и да смъкне. Може да почнат и главите да бачкат. Сега само въртиш студена вода. Дай първо да видим дали можем да видим радиаторите горещи. Сметката и икономиите после ще ги оправяме.
    Ами оставил съм го на 42 градуса . Да работи 24/7 да видим за декември какво ще излезе . Ноември му беше първия месец в които се ползва . До сега не е било пускано отоплението (котелА)


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    20
    #33

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Така първо се извинявам ако въпроса ми е тъп .
    Как точно трябва да работи котела, просто го забелязвам като съм му задал 41 градуса , то се пали вдига до 51-52 и спира , лека по лека спадат градусите и стига до 39 и отново се пали и повтаря това движение на всеки 5-7 Мин макс . За първи път се отоплявам на газ ( Котел) . И не съм грам запознат .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #34

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    За мене тези радиатори са малки или има нещо сбъркано в системата.Отвори тези глави на макс,направи на 55гр. водата и пробвай какво ще стане.За какво държиш тази вода на 41гр като нищо не става не знам.Той си работи на цък цък.И накрая на месеца ще се озъбиш жестоко с цената.Имаш ли програмотор не разбрахме ,,който да командва котела по зададена стайна температура.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    20
    #35

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Цитат Първоначално публикувано от loshiat Виж публикацията
    За мене тези радиатори са малки или има нещо сбъркано в системата.Отвори тези глави на макс,направи на 55гр. водата и пробвай какво ще стане.За какво държиш тази вода на 41гр като нищо не става не знам.Той си работи на цък цък.И накрая на месеца ще се озъбиш жестоко с цената.Имаш ли програмотор не разбрахме ,,който да командва котела по зададена стайна температура.
    Нямам


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    20
    #36

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Цитат Първоначално публикувано от krasimirpetkovpetkov Виж публикацията
    Нямам


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Правя го на 55гр и отварям главите на макс и радиаторите са 24/7 топли . Както правих миналия месец и 280 сметка


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #37

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Има едни неща, които ги пиша многократно от 2009г., когато почнах да си топля къщата с котел на природен газ. Но е по-лесно да се пуска нова тема, отколкото да се чете из другите теми.
    1. Да се монтират достатъчно като топлинна мощност радиатори, съобразно топлинните загуби и нуждите на помещенията. Сборът от цялата мощност на радиаторите, да е по-голям от минималната мощност на котела. Защото иначе котелът работи в режим известен като "цък-цък". Пали, работи малко време (дори под минута) и гаси. Почива известно време, което му е заложено от настройките и пак пали. И така до безкрай. При системи правени от "строителя", често се монтира много мощен котел в комплект с малко и малки радиатори. При радиаторите важи правилото - колкото повече и по-големи, толкова по-добре.
    2. Да се монтира външно управление (термостат), който да управлява котела съобразно температурата на въздуха в помещението и зададената от потребителя такава. Нас като потребители ни интересува субективно колко градуса е въздуха в стаята, а не колко градуса е водата в системата. Да се махне ограничението на температурата на водата и управлението да командва котела с каква мощност и температура на водата да работи.
    3. Да се избира котел с адекватна минимална мощност. Защото има много случаи с котли с минимална мощност по-голяма от максимално нужната за жилището. Особено в малки апартаменти, които нямат нужда от много мощност, особено и при не много ниски външни температури. Сега поне има избор на котли с доста ниска минимална мощност.
    4. Максимална изолация на жилището.
    5. Избор на поддържана стайна температура (при правилно изградена система) - всеки градус нагоре вдига сметките. Но това не означава, че трябва да студуваме. Просто като сведение.
    6. Сметките - те най-много зависят от цената на природния газ. Когато тя е много висока, както в момента, каквито и "настройки" да се мъдрят, сметките са "жестоки". Това е положението. Отоплението на природен газ е много комфортно (пак да повторя при правилно изградената система), но често е скъпо удоволствие.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 09:29.
    pip00, Gena_bs и bobivg харесват това.

  10. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #38

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Цитат Първоначално публикувано от krasimirpetkovpetkov Виж публикацията
    Правя го на 55гр и отварям главите на макс и радиаторите са 24/7 топли . Както правих миналия месец и 280 сметка


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Дай го на 65 70 градуса - да не си платил за термопомпа че ще го държиш на 42?!?
    280 лева какво и е голямото на сметката ? голяма е като стоиш на стодено. искаш ли снимка на фактурата ми за прромишлен ток за 2 климатика? или снимка на касов бон за 3 тона пелети?
    Надупи нещата и виж дали ще работят - в празен блок си , поне 3 дни трябва да бачка на макс за да влезе в някакъв режим и да почне да намаля консумацията. до тогава ще бичи на макс.
    Искаш с по 5 лева на ден за топло да станат нещата... за под 20тачка на ден няма как да стане, това мисля аз.

    Котела ми на пелети 3 дни лапа по 3 чувала настроен на 65 за да стопли 120м2 , после го задушавам на 45 за да се кротне на чувал чувал и малко - това при температури около 0та, под 0та на -5 :2 чувала на -10 : 3 чувала , после няма значение защото е въпрос на оцеляване.
    Gena_bs одобрява това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    20
    #39

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    Дай го на 65 70 градуса - да не си платил за термопомпа че ще го държиш на 42?!?
    280 лева какво и е голямото на сметката ? голяма е като стоиш на стодено. искаш ли снимка на фактурата ми за прромишлен ток за 2 климатика? или снимка на касов бон за 3 тона пелети?
    Надупи нещата и виж дали ще работят - в празен блок си , поне 3 дни трябва да бачка на макс за да влезе в някакъв режим и да почне да намаля консумацията. до тогава ще бичи на макс.
    Искаш с по 5 лева на ден за топло да станат нещата... за под 20тачка на ден няма как да стане, това мисля аз.
    Не гоня разход 5 лв на ден , но и 20 лв на ден нямам как да стане . Бил съм и аз на климатици и останах драстично доволен , същия размер апартамент с два, климатика 12 ска и 18 ска . Повече от 250 лв ток не съм плащам и са били 24/7 на 27-28-29 градуса .
    Точно заради това пиша и разпитвам за да видя как и какво да направя за да стигна до нормален разход , приемлив ! 280 лв е голяма за нищо ползване ! Затова съм написал подробно. Търся проблема .
    Защото за 280 лв ако за теб са малко и е морално значи в по студени дни , когато трябва да вдигна градусите на 60-70 примерно и с 40% скок от януари на газ-та . Всичко отива на 500-600 лв което не е нормално . И директно ще мина на климатици .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    20
    #40

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Затова пиша и питам . Защото не съм запознат и търся решение . Имам познати които пак се отопляват на същия принцип и ме пита дали не отоплявам и комшията .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #41

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    За пореден път - твоите условия не са като на твоите приятели!
    1.Нова сграда с всичките и недостатъци. Особено празна, студена, влажна, колко е изолирана - само бай мангал знае.
    Не случайно евреите първите 3 години отдават новопостроените си жилища под наем, а не живеят те в тях.
    2.Ти си на 1 етаж, което е огромен недостатък. Както и ако беше на мансарда.
    Вероятно поне две нива под теб има помещения, които не се отопляват и сигурно никога няма да бъдат. Дали са термоизолирани външните им стени - виж т.1
    Ти така и не написа има ли някаква термоизолация на пода на жилището. Подложките под ламината не се броят за такава.
    Партерът съм уверен, че освен някаква мижава шпакловка и мазилка друго няма.
    Всичко това създава едни огромни термомостове, през които "изтича" генерираната топлина от отоплителните уреди.
    Стъпи на голия под с тънки чорапи и ще се убедиш как направо студът навлиза през стъпалата ти.
    3.Нормални условия по отношението на температурата в твоето жилище ще се получат, когато всички около теб помещения се отопляват постоянно. При това не с климатици или не поне докато сградата е нова.
    Вече ти написах за необходимостта от изолация на пода при теб и целия таван на партера.
    4.Цената на всякакви енергоизточници ще расте. Но какъвто и тип да са, добрата и качествено изпълнена термоизолация винаги ще е актуална.
    Успех!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2017
    Мнения
    32
    #42

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Аз отоплявам къща на 2 етажа общо около 130кв и сметката за Ноември е 170лв, като изолацията не е това което трябва да бъде. Както каза човека преди мен само бай мангал знае какво и как е правил под мазилката.Според мен проблема е в малките радиатори. При мен имаше подобен проблем,но нямах възможност за по-големи радиатори на широчина и се наложи да слагам радиатори ТИП33.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #43

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Дали радиаторите са с достатъчна мощност за обема на всяко едно отоплявано помещение е много лесно да се определи.
    Всеки производител в сайта си има характеристиките на съответните типове отоплителни тела. Дори да не се знае марката, може да се вземат стойности от подобни като тип, форма и размери радиатори. Само е необходимо да се отчитат характеристиките и отдаваната мощност при съответната температура на входящата вода. А не при 90 градуса, примерно, както правят някои топлинни счетоводители и "проектанти".

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #44

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Мини си пак на климатици. Пиша го това при условие, че винаги съм ненавиждал отоплението на климатици. За къщата миналия януари имах 600лв. за газ. Цените на природния газ са върхови, каквито не са били никога до сега. Добре, че ни даваха няколко месеца компенсация. Иначе при други цени на природния газ съм бил с около 250-300лв. максимум при студени месеци. Това за еднофамилна къща и пристройка, а не за малък апартамент. Изглежда и системата ти - котел, тръби, радиатори не е изградена и сметната напълно правилно. Котелът ти е с 3.7-21.8kW мощност, а имаш само 2 мижави радиатора и лира. И както си намалил и температурата на водата, още си свалил топлинната мощност на радиаторите, която е различна според температурата на течността в системата. И съм почти сигурен, че е под минималната на котела, още повече в по-мекото време като Ноември.
    Ако все пак решиш да пробваш - задължително ти трябва отделно външно управление - жично или безжично фирмено за котела. Ако няма такова или е скъпо, тогава дори обикновен термостат с или дори без програматор. Което да управлява по зададена желана стайна температура на въздуха цялата работа на котела. При фирмените по модулация, мощност, температура на водата. При другите дори и само он-офф. И ако радиаторите са ти малко и малки, ти трябват още - на брой или увеличаване големината на наличните. С ръчкане по котела много рядко се получава съществена икономия в разхода. Няма как тук някой да ти напише - смени тази стойност на котела с друга и хоп разходът на половина. Няма такъв филм.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 13:41.

  18. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #45

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    ОК са радиаторите /евентуално/ , ако качи температурата на топлоносителя може и да тръгнат нещата. Ще се отварят, затварят термоглави, ще модулира котела и ще си поддържа температурата. Може и разхода да падне дори - защото всичко е смятано и правено и оразмерявано за 60-70 градуса.
    $№@%$@ го търкаля на 41 и се чуди що не работи. Ама и не иска и да опита.
    Ми нека да налее още 5 хилки за климатици, ако не е живял на първи етаж с климатик ще остане изненадан : гарантирам. Щото е играно това в северен апартамент на първи етаж.
    После ще налеем за още радиатори , после и за термопомпа...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проста сметка
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 21
    Последно: 13-01-16, 02:21
  2. Отговори: 10
    Последно: 19-04-15, 12:07
  3. Пренасяне на излишна топлина
    От Hulkbg във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 16-12-11, 13:22
  4. Отдадена от хладилника топлина с стаята
    От javordinchev във форум Хладилна техника
    Отговори: 0
    Последно: 27-05-11, 15:30
  5. Индикатора за остатъчна топлина свети непрекъснато
    От Rozichka във форум Друга битова техника
    Отговори: 2
    Последно: 09-08-10, 10:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе