Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 63
Like Tree18Одобрявам

Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #46

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Човекът е написал, че ноември ги е държал на 50гр. и пак не са топлили, а ноември темп. бяха високи.
    Всичко над 50гр. на водата е разхищение и признак на недобре оразмерена инсталация.
    То е ясно, че при 60-70гр. ще топлят, ама това да не е печка на дърва или въглища, че да поддържаш подобни температури на водата.
    На газ трябва да се милионер, че да се топлиш с подобни стойности.
    estqwerty одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #47

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Температурата на водата не трябва да е основен показател за управление на котела. Разходът на котел на природен газ управляван със стайно управление по температура на въздуха няма общо с температурата на водата в радиаторите. Единствено може да се търси някаква горна граница ако се държи за кондензен режим на работа. Аз навремето след като увеличих доста големината на радиаторите и сложих фирменото жично управление на котела по стайна температура и с 60-63гр. на водата имах почти 20-25% по-нисък разход на газ, отколкото в началото на 50гр. на водата, когато ползвах котела без външно управление и с по-малко радиатори. Радиаторите при по-висока температура на водата имаха по-висока мощност и заедно с увеличената големина вече влизах в минималната мощност на котела. Той спря да припалва всяка минута за по 30сек. Работеше без прекъсване, модулираше необходимата мощност управляван спрямо стайната температура. След като се достигнеше тя, почиваше много повече време. Не бъркайте нещата. Вече всеки градус желана по-висока стайна температура вдигаше разхода. Тези работи ги пишем из газовите теми вече 10+ години. И пак ще повторя - няма оптимизация, която да повлияе чак толкова драстично на разхода и сметките, колкото увеличението на цената на природния газ. Тази топлина трябва да дойде от изгаряне на природен газ. А няма как да компенсираме движение на цената от 0.55-0.60лв. за м3 до нива над 2лв. (че и към 3лв. отиваше в един момент) за м3. Това са увеличения с 300-400%.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 18:30.
    Gena_bs одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #48

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Предполагам правиш разлика между външно и интегрирано управление на котела.
    Но дори и с термостат, ако системата не е оптимизирана, ще гризеш дървото в края на всеки месец.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #49

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Предполагам правиш разлика между външно и интегрирано управление на котела.
    Но дори и с термостат, ако системата не е оптимизирана, ще гризеш дървото в края на всеки месец.
    Външно имам предвид т.н. "стаен термостат" по народно му, на който му задавам желаната стайна температура. Колко пъти да го напиша. 13г. го ползвам това програмируемо стайно управление на Имергаз, което управлява изцяло котела, включително и модулация. Да, не става дума за допълнително управление по датчик за външна (за сградата) температура. Такъв съм чел, че не се препоръчва за битови жилища, а за по-големи сгради.
    От 2009г. ползвам отопление на природен газ. Първата година оптимизирах, каквото можеше да се оптимизира. След това постоянно чета по този въпрос, но повече нищо не успях да "подобря". И категорично заявявам, че най-голямото дърво го ям, когато цената на природния газ стане "безбожно" висока, както е в последно време. И никога сметките не са били по-ниски, отколкото на климатици. Но и комфортът е различен. Аз и сега не издържам и си пускам за известно време котела и редувам с климатиците, въпреки "дървото" което ще изям със сметките.
    Аз спирам. Човекът пита дали има проблем с котела. Котелът му като уред няма никакъв проблем.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 19:47.
    estqwerty одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #50

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Ясно ми е за какво говориш, за това говоря и аз.
    Но като нямаш достатъчно радиатори, с каквото и да го кичиш тоя котел, няма да те топли ефективно.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #51

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Написах му и за радиаторите - колкото повече, толкова повече. Те са няколко неща и ги "дъвчем" от години в газовите теми.
    Човекът ще си мине на климатиците според мен. Така че само си дрънкаме по клавиатурите.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 20:08.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #52

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Именно, радиатори, радиатори, радиатори и малките деца го знаят.
    Сложиш ли по-малко, компенсираш с темп. на водата.
    Това дали имаш термостат няма никакво значение, ако нямаш достатъчно радиатори, тъй като ще бичи на висока температура, докато не достигне заданието, а в зависимост от топлозагубите, може да си бичи така постоянно.
    estqwerty одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #53

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    То е ясно, че системата трябва да се сметне и изгради комплексно. Подходящ котел, правилно изчислени и подбрани радиатори, добре изградена система от тръби и връзки. Но стайният термостат е задължителен за битовия потребител. Да оставим дори сметките. Хората субективно усещат температурата на въздуха в помещението. Така че аз искам 23гр. денем и 21гр. нощем, и въобще не ме интересува колко е температурата на водата в радиаторите.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #54

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Аз термостат нямам, но си имам термометър.
    Оптимизирал съм си системата и не се оплаквам.
    Единственият недостатък е, че трябва да врътна врътката на котела от 50 на 40гр. няколко часа след като съм го пуснал.
    Ако имах термостат, щеше да ми го спести това усилие + няколко лева на месец заради по-добрата модулация.
    Но тази година съм на клими., така че ще чакам развитие преди да набия 500лв. за това удоволствие.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #55

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Чак задължителен малко силно казано. С него е по-удобно, но субективно за мен топлене по температура на водата е много по-комфортно. Дори и при хиртезис 0.2гр се усеща разликата на температурата на помещението при изтиване и загряване. При постоянна температура на водата при мен котела никога не спира и е по-комфортно. В момента съм по стайна температура и определено усещам затоплянето и изтиването.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #56

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Преди термостата никога не можах да накарам котела да работи по този начин, както след него.
    Аз съм нагласил от 10г. всеки ден от седмицата по часове на каква температура искам да е в къщи, спрямо има ли хора или не, нощ или ден, делник или събота и неделя. Не съм пипал нищо повече от много време. Най-много ако има гости и искат повече жега или пък обратното да цъкна малко нагоре или надолу. Сега съвременните може и от телефона.
    Моят фирмен струваше 170лв. навремето, но това считам за най-добрата инвестиция по системата ми. Заедно с увеличението на радиаторите. И не е казано, че само фирмен може да свърши работа. Може и обикновен он-оф, който е евтин. Аз дори на моя в последните години му изключих модулацията от термостата и котелът сам си модулира по температура на водата, която при мен субективно най-много ми допада да е до 60гр.
    А за разходът, котелът е най-икономичен, когато не работи. Така че трябва да се жонглира, че котелът колкото се може повече да почива. Изолацията много помага в това отношение
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 20:57.
    lazarus18 одобрява това.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #57

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    От 2009г. ползвам отопление на природен газ. Първата година оптимизирах, каквото можеше да се оптимизира. След това постоянно чета по този въпрос, но повече нищо не успях да "подобря".
    Не вярвам да не са мръднали нещата от 2009 до сега - минаха през котли с огромна мощност, после се научиха да ги правят с бойлиери и буфери, после излязаха котлите които падат до 2 3 киловата...
    Сега само газ не съм имал, но се оглеждам след като минах с климатиците през индустриялния ток. Повярвай ми ако издържи до 2026 регулираният пазар ще е чудо - тогава хем без въглищни тецове хем на пазара ще сме, цени от 40 до 60 евро цента за киловат енергия чакам...един е изхода от това...

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #58

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    При мен най-високата термпература на водата е стигала 45гр, 90% от времето е 35-40гр.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #59

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Най-голямото "мръдване" за тези много години, е че започнаха да се предлагат на пазара у нас котли с ниска минимална мощност спрямо огромните минимални преди. Това е много важно за масовите жилища у нас с ниски нужди от отоплителна мощност, особено с все по-меките зими напоследък. Но не ми се сменяше стария ми котел, след като си работи без аварии, а и къщата ми е стара, с много външни стени, а не е като малък вътрешен апартамент и влизах в минималната му. А и при тези цени на природният газ от последно време сметките няма да станат "хубави" какъвто и да е котела.
    Другите "новости" са козметики. Безжични управления с връзка с WiFi и интернет. Приложения на телефона и съгласуване с управления тип "умен дом". По самата технология няма нищо особено ново. Все пак имаме един елементарен процес на изгаряне на определен вид гориво, което отдава точно определено количество топлина. Няма какъв сериозен технологичен пробив да се очаква.
    Термопомпите са акцента в последно време. И изолация на макс.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 21:31.

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #60

    Отговор: Проблем с Котел , голяма сметка , никаква топлина

    Тези 13 ребра при 75градуса вода отдават 4200W, при 60градуса вода отдават 2500W, при 50градуса отдават 1550W. За да работи нормално котела му трябва вентилаторен конвектор в дневната, а в спалнята да добави колкото може глидери от тези в дневната. + стаен модулиращ термостат.
    VanDan, estqwerty и lazarus18 харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проста сметка
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 21
    Последно: 13-01-16, 02:21
  2. Отговори: 10
    Последно: 19-04-15, 12:07
  3. Пренасяне на излишна топлина
    От Hulkbg във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 16-12-11, 13:22
  4. Отдадена от хладилника топлина с стаята
    От javordinchev във форум Хладилна техника
    Отговори: 0
    Последно: 27-05-11, 15:30
  5. Индикатора за остатъчна топлина свети непрекъснато
    От Rozichka във форум Друга битова техника
    Отговори: 2
    Последно: 09-08-10, 10:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе