Резултати от 1 до 9 от общо 9
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By dodo_pv

Гаранция на климатик

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    1
    #1

    Гаранция на климатик

    Здравейте,
    Преди година и половина купихме на приятел климатик Sharp 12GHR, който си работеше добре, но един ден правил нещо по електричеството и дало на късо(не в стаята на климатика). След това на климатика работеше само вътрешното тяло без да се включва компресора на външното. Извикахме фирмата, която го монтира, казаха изгорял компресор и го взеха. След един месец го донесоха работещ и всичко както трябва.
    Миналата зима е пускан 3-4 пъти, но замръзна целия и до лятото не беше включван. Поредния проблем дойде в края на летния сезон когато климатика си работеше, но не охлаждаше/затопляше изобщо, но компресора се чуваше как работи. Отново се обадихме на фирмата монтирала климатика и се почна едно мотане, ама ще дойдем днеска - утре и така един месец! Когато все пак дойдоха да видят машината констатираха, че нямало фреон и си тръгнаха без да направят нищо, а климатика още е в гаранция. След 2 седмици го взеха за ремонт и месец по-късно ми се обадиха, че уж проблема бил пак от токовия удар и имало нещо изгоряло, което не се поемало по гаранцията, но те щели да направят компромис и ще го пишели по гаранция. Явно фреона е изгорял от токовия удар. Сега искат да платя и 60лв за транспорт, защото съм на 22км от града.
    Искам да попитам може ли след токов удар да изчезне фреона?
    Трябва ли да плащам за транспорт след като е в гаранция?
    Не можеше ли да се напълни фреон на място?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #2

    Отговор: Гаранция на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от TANI Виж публикацията
    ... Явно фреона е изгорял от токовия удар.
    Ако мен питаш климатика ти реално не е в гаранция още след първия токов удар. При това по ваша вина. Да, фреон се пълни и на място, но преди това се проверява защо го няма стария! Но никой не може да каже от тук дали това е реалния проблем на климатика.
    Този пост е редактиран от Mega; 11-01-13 в 11:27.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2010
    Живее в
    Русе
    Мнения
    95
    #3

    Отговор: Гаранция на климатик

    По принцип , когато уреда е в гаранция, но е монтиран извън рамките на града е редно да се плати за транспорта.

  5. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #4

    Отговор: Гаранция на климатик

    Ето какво пише в гаранционните карти.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  6. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #5

    Отговор: Гаранция на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от Mega Виж публикацията
    Ако мен питаш климатика ти реално не е в гаранция още след първия токов удар.
    Така е. Токовия удър не се покрива от гаранцията, а от застраховката - точно както при пожар или наводнение.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2013
    Мнения
    10
    #6

    Отговор: Гаранция на климатик

    Аз съм с Дайкин 5 години гаранция, взех от магазини....................и съм супер доволен често ...
    Този пост е редактиран от Aleksandars; 17-09-13 в 18:06.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #7

    Отговор: Гаранция на климатик

    @TANI,
    Климатизаторът, за който споменаваш, е инверторен и напрежението, постъпващо в него, предварително се изправя. Напомням го, защото системата е защитена от по-високо или по-ниско напрежение. Токов удар при ниското напрежение (400 V) не може да го повреди, а единствено такъв, преди трансформатора (20 кV), за какъвто не споменаваш. Според мен, причината два пъти да изгори компресор, е в неговия контролер, т.е. във външната платка на климатизатора, което си е чисто гаранционен проблем. Компресор прегрява, когато не е в режим, в твоя случай вероятно поради изгубен фреон, било то заради кабпав монтаж или фабричен дефект. И в двата случая защитата е трябвало да задейства.
    За да си потърсиш правата, ще ти е необходим протокол от фирма, занимаваща се с поддръжка и сервиз на климатизатори, където точно да е описана причината за дефекта. С този протокол, гаранционната карта с вписаните ремонти и фактурата за покупката можеш да предявиш иск към търговеца, посредством КЗП. Предварително, обаче, трябва да са заплатени транспортните и др. разходи към търговеца или наетата от него сервизна група.
    Успех в начинанието и пиши как се развиват събитията.
    Shmi одобрява това.

  10. Junior Member Аватара на Клима-85
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    37
    #8

    Отговор: Гаранция на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от TANI Виж публикацията
    Здравейте,
    Преди година и половина купихме на приятел климатик Sharp 12GHR, който си работеше добре, но един ден правил нещо по електричеството и дало на късо(не в стаята на климатика). След това на климатика работеше само вътрешното тяло без да се включва компресора на външното. Извикахме фирмата, която го монтира, казаха изгорял компресор и го взеха. След един месец го донесоха работещ и всичко както трябва.
    Миналата зима е пускан 3-4 пъти, но замръзна целия и до лятото не беше включван. Поредния проблем дойде в края на летния сезон когато климатика си работеше, но не охлаждаше/затопляше изобщо, но компресора се чуваше как работи. Отново се обадихме на фирмата монтирала климатика и се почна едно мотане, ама ще дойдем днеска - утре и така един месец! Когато все пак дойдоха да видят машината констатираха, че нямало фреон и си тръгнаха без да направят нищо, а климатика още е в гаранция. След 2 седмици го взеха за ремонт и месец по-късно ми се обадиха, че уж проблема бил пак от токовия удар и имало нещо изгоряло, което не се поемало по гаранцията, но те щели да направят компромис и ще го пишели по гаранция. Явно фреона е изгорял от токовия удар. Сега искат да платя и 60лв за транспорт, защото съм на 22км от града.
    Искам да попитам може ли след токов удар да изчезне фреона?
    Трябва ли да плащам за транспорт след като е в гаранция?
    Не можеше ли да се напълни фреон на място?
    Кофти заварка при смяната на компресора или при монтажа са така да се каже захапали конус на някоя тръба и сега си изпуска.Хубаво е да се надуе с азот и да се види къде е пропуска да се отстрани пак да се надуе за да се види дали няма друг пропуск и ако всичко е ок пълни се по табелка и всичко е 6.

  11. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #9

    Отговор: Гаранция на климатик

    Откровенно мошенничество, от късо съединение в ел.инсталацията не може да се предизвика пренапрежение.
    Фирмата мами клиента, че повредата е вследствие на късо съединение в съседната стая.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. климатик и гаранция от BROS
    От freestyler във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 95
    Последно: 19-09-17, 11:16
  2. Отговори: 1
    Последно: 13-07-10, 18:21
  3. Доливане на фреон на климатик в гаранция?
    От Candid във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 146
    Последно: 13-02-10, 19:05
  4. Гаранция на климатик
    От lubopiten във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 301
    Последно: 31-01-10, 00:22
  5. Гаранция бойлер
    От taralion във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 07-09-08, 21:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе