Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 46 до 59 от общо 59

INTEL VS AMD

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    225
    #46

    INTEL VS AMD

    Крей е част от силикон графикс - правят СУПЕРКОМПЮТРИ, а

    модела с итаниуми2 АЛТИКС - е суперКЛЪСТЕР, основаната единица е стандартно 2/4 процесорно дъно в кутия 4У.

    ОПТЕРОН е единствения сериен процесор годен за СУПЕРкомпютри, поради вградения в него контролер за памет и линкове.

    (освен това НАСА е ДЪРЖАВНА организация)



    Ето тука едно линкче:

    http://www.top500.org/lists/plists.php?Y=2004&M=11



    И така - ИБМ е пийнал соса на итаниум2, и в добавка на хапливите забележки, машините от тоя клас са 1-1.4 гигахерца.

    Пауър РС-то няма да пусне грам гювеч, и какво се получава:

    ЕВТИНИТЕ супер-и Крей са оптерон, скъпите с итаниум не вървят, Клъстерите с ксеони са некъде в дъното на класацията.

    Извод:

    Интел да си гледа Пентиума-М и да не се бута в А-група



    А, м/у другото Еарт-Симулатора на японците е НАЙ-ИЗПОЗВАЕМИЯ суперкомпютър защото неговата производителност е РЕАЛНА.

    Базира се истинска операционна система с МНОГО софтуер а не некъв си линукс с 1 приложение.

    Не е лошо и да погледнете снимките в сайта - много образоватлени ще бъдат за някой гъзари тука






  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    45
    #47

    INTEL VS AMD

    Пичове! не зная дали сериозно се интересувате от PC и Hardware ама много глупости прочетох тук.

    Аз не съм нито за едната нито за другата фирма - хубаво е да има конкуренция, хубаво е за нас потребителите.

    1. За мегахерците - стига глупости! колко "бърз" е един процесор не зависи само от това. самите Интел признават че политиката им за вдигане на мегахерците не се е оказала печеливша - най-успешния им CPU е мобилния Dothan. Който "едва достига" 2 Гигахерца. Preskott се оказа пълно разочарование

    2. не знам дали някои са забелязали ама AMD 64 FX55 бие в повечето бенчмаркове ЕЕ на Интел. дори и там където до скоро се смяташе че интел са бетон - мултимедията. за игри няма да говоря, който иска да си купува процесор с 25% по-бавен в гейминето.

    3. Интел ще предложат скоро много добър отговор - просто ще прехвърли мобилните процесори на десктоп сигмента. е тогава ще стане интересно, но до тогава, както казват по всички форуми -това беше годината на AMD 64.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    43
    #48

    INTEL VS AMD

    AMD форевър !!! [^]

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    45
    #49

    INTEL VS AMD

    TurboDiv кажи ми само едно: каква е тая дижна машина дето я имаш?

    как може AMD да работи на чипсет на интел? "Athlon 64 (s939) 3200+ @ 2500Mhz, MSI Neo2 Platinum" ползвай тоя линк :

    http://www.msi.com.tw/program/produc...E=Socket%20478

    и намети дъно за s.939 което да се казва MSI Neo2 Platinum



    мерси предварително за усилията и друг път по внимателно: и на мен ми се иска описаната машина [:D]

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    45
    #50

    INTEL VS AMD

    Пич, много SORRY. Изложих се като кифладжия. Още веднъж SORRY.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #51

    INTEL VS AMD

    Стават грешки,но ако това ще те успокои - и аз се метнах по същия начин

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    18
    #52

    INTEL VS AMD

    Kayovas е прав за конкуренцията.

    Не съм РС специалист, но за последните 7 години смених 6 компютъра. По процесорите това са P3 500, Р4 1,4, Р4 2,26, ХР 2600+,

    Р4 3,2, Р4 3,4(1024). Доволен съм както от всичките пентиуми, така и от ХР. Може би пентиум играе повече на здравия бренд, а АМД на малко по-облегчените цени. Същоото е като при видеокартите между АТИ и нВидиа. Но все пак предпочитам Интел и нВидиа (от АСУС), заради бренда.

  10. Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    225
    #53

    INTEL VS AMD

    Бравос на последните постове

    Пичове тая есен ще имате нови машини - на СОНИ, щото това е най якия бренд...

    ще бъде гига-мега-турбо измишлйотина с HDTV изход и HD dvd rom



    Край с РС-тата ако не сте разбрали с още ...

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    45
    #54

    INTEL VS AMD

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Бравос на последните постове

    Пичове тая есен ще имате нови машини - на СОНИ, щото това е най якия бренд...

    ще бъде гига-мега-турбо измишлйотина с HDTV изход и HD dvd rom



    Край с РС-тата ако не сте разбрали с още ...



    <div align="right">Originally posted by kirko*-*29/01/2005*:* 01:12:25</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Пич, като се появиха конзолите казаха същото.Особенно Плейстеишън2. само 4е още си има компютри. Компа не е само за игри, музика и филми. Някои хора си изкарват прехраната с тия машинки[:D] И не само. Вече няма фирма без комп. Мен лично не ме вълнува какъв бейброн изкарват Сони. Както не ме вълнуваха и конзолите.

    За всеки влак си има пътници. ама комповете скоро няма да изчезнат. Be cool baby!

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    5
    #55

    INTEL VS AMD

    Мен ме кефат процесорите и на двете фирми !! И двете фирми си имат "+" и "-" така че сами си вадете изводите !! АМД имат по голяма производителност, защото до колкото знам(само така съм чувал, не разбирам много затова не ми се смейте) на АМД-тата конвейрите са по малко и следователно напълването и изпразването им е по бързо, а Интел са с повечеконвейри и затова разчитат на повечето мегахерци за да им се пълнят конвейрите по бързо!! И много се дразня някой, който не знае че АМД 1800+ работещ на 1667 или по малко ми каже "абе бегай от тука ти с тея 1.667 гигахерца аз съм Пентиум 4 на 1800, а ти си с 1.667 гигахерца) и вобще не му вдява в главата че тея мегахерци на АМД-то се равняват по производителност на Интел-ските и много от горе !!

    Иначе аз съм с PIII 1000/133 256к Coppermine (V-core 1.75V) и като си го пръжна на 1247мегахерца и няма никакви ядове та даже и температурата си е същата(а и RAM-та си ги държи 166MHZ на нейната шина и се държи стабилно и най-интересно не й греят чиповете да му се невиди !!), та както и да е отплеснах се от темата !!

    Интел / АМД голямата битка ХАХАХА !!

    Както казах имат си и плюсове и минуси !!

    Това е от мен !!



    PEACE \ /

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    873
    #56

    INTEL VS AMD

    LOL

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #57

    Отговор: INTEL VS AMD

    Intel е готова да надскочи AMD и Nvidia. Вече е инсталиран суперкомпютър Aurora с производителност над 2 екзафлопа
    Остава да тестват


    Вече повече от година най-производителният суперкомпютър в света е системата Frontier , базирана на компоненти на AMD. В същото време това е единственият суперкомпютър с производителност над 1 екзафлопс. Лидерът обаче скоро трябва да се смени. Съобщава се, че Националната лаборатория в Аргон е завършила инсталирането на блейд сървъри за суперкомпютъра Aurora.

    При пускане на пазара Aurora трябва да стане най-мощният суперкомпютър и в същото време първият с производителност над 2 екзафлопа.
    В същото време Aurora също ще бъде интересна, защото ще разчита на компоненти на Intel. Разбира се, няма смисъл да се говори за преки конкуренти на този пазар, но в известен смисъл Aurora ще бъде противник на Frontier.

    Вече е известна конфигурацията на новия суперкомпютър. Системата, изградена от HPE, съдържа 166 стелажа с по 64 блейд устройства, за общо 10 624 блейд устройства. Всеки блейд сървър е базиран на два процесора Xeon Max (Sapphire Rapids) с 64 GB HBM2E памет на борда и също така има шест графични процесора Intel Data Center Max (Ponte Vecchio).

    Все още не е уточнено какъв тип процесори се използват в Aurora, но е логично да се предположи, че това са най-добрите 56-ядрени Xeon Max 9480 в линията. Тоест Aurora съдържа 21 248 56-ядрени процесора, докато Frontier има 9472 64-ядрен Epyc Epyc 7453s.

    Разбира се, значителен дял от производителността на такива системи, ако не и лъвският пай, се крие в графичния процесор, но тук е много по-трудно да ги сравним. Frontier има 37 888 ускорителя Instinct MI250X, докато Aurora има 63 744 ускорителя Data Center Max. Между другото, това е първият суперкомпютър на новите CPU и GPU на Intel.

    Въпреки факта, че инсталирането на системата вече е завършено, все още предстои тестов цикъл. Aurora се очаква да стартира по-късно тази година.

    https://www.tomshardware.com/news/2-...puter-is-ready

  16. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #58

    Отговор: INTEL VS AMD

    Представен е най-мощният в света суперкомпютър за обучение на изкуствен интелект, Condor Galaxy 1. Той има само 64 чипа, но всеки е с размерите на iPad Pro
    Те ще изградят още девет от тях, за да ги комбинират в мрежа.


    Докато една система с производителност над 1 екзафлопс води с огромна разлика в списъка на най-производителните суперкомпютри вече година, а медиите обсъждат основно две системи в процес на изграждане с производителност над 2 екзафлопса, Cerebras Systems и G42 неочаквано представиха суперкомпютъра Condor Galaxy 1 (CG-1) с производителност от 4 екзафлопса! Вярно е, че тук има нюанси, а самият суперкомпютър е изключително необичаен и се различава от всяка друга позната система от този клас.

    Определената производителност е метрика в задачите за обучение на AI. И това са изчисления с половин точност, тоест FP16. Няма индикатор за FP32, но същият суперкомпютър Frontier, който все още оглавява списъка Top500, предлага около 3,3 екзафлопа мощност в същия режим.
    https://top500.org/
    Тост, очевидно, CG-1 може да се нарече най-производителният суперкомпютър в света. Но дори самите създатели все още казват малко по-различно: това е най-продуктивният суперкомпютър за обучение на AI. С тази формулировка няма проблеми с коректността.

    Това обаче не е всичко. Факт е, че CG-1 съзнателно съдържа единица в заглавието. Condor Galaxy 1 е само първият от деветте идентични суперкомпютри, планирани да бъдат построени от Cerebras Systems и G42. И това няма да са отделни инсталации, а една свързана мрежа! Суперкомпютрите CG-2 и CG-3 ще бъдат внедрени в САЩ още през следващата година, а крайната производителност на цялата система ще бъде невероятните 36 екзафлопа. И тук едва ли е възможно да се намери грешка във факта, че компаниите в своите прессъобщения заявяват, че тяхната мрежа от суперкомпютри ще революционизира развитието на изкуствения интелект.

    Тук си струва да припомним, че Cerebras Systems е компания, която през 2019 г. изуми всички със своя чип с размерите на iPad Pro. Решението, наречено Wafer Scale Engine, съдържа 1,2 трилиона транзистора и има най-големите размери, които могат да бъдат изстискани от 300 мм правоъгълна пластина. През 2021 г. компанията представи второто поколение на този продукт (Wafer Scale Engine 2 или WSE-2 https://www.cerebras.net/product-chip ) със същите размери, но броят на транзисторите е нараснал до 2,6 трилиона благодарение на 7nm технологията на процеса. WSE-2 има площ от повече от 46 000 mm2 , съдържа 850 000 ядра и 40 GB собствена памет с пропускателна способност от 20 PB/s. Консумацията на самия чип е неизвестна, но CS-2 система, базирана на един WSE-2, има мощност от 23 kW.

    Благодарение на колосалния брой ядра, само 64 чипа бяха необходими за изграждането на най-мощния суперкомпютър в своя клас. По-точно 64 CS-2 системи, но всяка съдържа само един WSE-2 чип. В резултат на това суперкомпютърът има повече от 54 милиона ядра. За сравнение: Frontier има 8,7 милиона ядра.

    Рекордната производителност позволява на разработчиците да говорят не само за 4 екзафлопа, но и за 600 милиарда параметри с възможност за разширяване на конфигурацията, за да поддържат до 100 трилиона параметри. Между другото, системната конфигурация включва и процесори AMD Epyc, но компанията не посочва модела. Известно е само, че самият суперкомпютър съдържа 72 704 процесорни ядра.

    Cerebras и G42 предлагат CG-1 като облачна услуга, така че всеки условно може да се възползва от мощта на новия гигант.

    Чрез предоставяне на 4 екзафлопа AI изчисления при FP16, CG-1 значително намалява времето за обучение на AI, като същевременно елиминира проблемите на разпределените изчисления. Много облачни компании обявиха масивни GPU клъстери, чието изграждане струва милиарди долари, но са изключително трудни за използване. Разпространението на един модел сред хиляди малки графични процесори отнема месеци и десетки хора с рядък опит. CG-1 елиминира този проблем. Създаването на генеративен AI модел отнема минути, а не месеци и може да се направи от един човек. CG-1 е първият от трите 4 екзафлопса AI суперкомпютри, които ще бъдат внедрени в САЩ. През следващата година планираме да разширим това внедряване с G42, за да предоставим зашеметяващите 36 екзафлопа ефективни персонализирани AI изчисления.

    Отделно трябва да се каже, че техническата работа е изцяло на Cerebras Systems. G42 е технологична група от ОАЕ, която всъщност закупи хардуера от Cerebras за изграждане на суперкомпютри.

    https://www.cerebras.net/press-relea...-of-innovation
    https://www.cerebras.net/cs2virtualtour

    Скайнет е все по-близо

  17. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #59

    Отговор: INTEL VS AMD

    Nvidia представи своя суперкомпютър Eos с производителност над 18 ExaFLOPS, но това е в режим FP8
    Eos заема девето място в Top500


    Nvidia представи своя суперкомпютър Eos, който според компанията е проектиран да позволи ново ниво на иновации в областта на изкуствения интелект.

    Nvidia представи своя суперкомпютър Eos с производителност над 18 ExaFLOPS, но това е в режим FP8
    Eos се базира на 576 системи Nvidia DGX H100 и софтуер Quantum-2 InfiniBand, тоест общо говорим за 4608 ускорителя H100. В резултат на това производителността достига невероятните 18,4 ExaFLOPS. Вярно, това е в режим FP8, което е важно за операции, свързани с изкуствения интелект. Класическата производителност тук, разбира се, е няколко пъти по-ниска и възлиза на само 121,4 PFLOPS. Това обаче е достатъчно за Eos да заеме девето място в класацията Top500.



    За съжаление, за много суперкомпютри производителността в режим FP8 не е посочена, така че няма да е възможно да се сравнят лидерите на Top500 със системата Nvidia по този показател. Но например суперкомпютърът Eagle на Microsoft, който заема трето място в класацията, е базиран на 14 400 ускорителя Nvidia H100, така че очевидно е далеч по-добър от Eos.

    https://blogs.nvidia.com/blog/eos/
    https://www.top500.org/




    Китай има два от най-мощните суперкомпютри в света, но не можете да кажете за тях от класацията Top500. Появиха се подробности за Tianhe Xingyi
    И относно системата Ocean Light


    Китайският суперкомпютър Tianhe Xingyi , наричан още Tianhe-3, изглежда е най-мощният суперкомпютър в света.

    Според последните данни производителността на тази система е 1,57 ExaFLOPS с пик от 2 ExaFLOPS. За сравнение, системата Frontier, която оглавява класацията Top500, има съответно 1,19 и 1,7 ExaFLOPS. Освен това, друг китайски суперкомпютър, Ocean Light, е вторият най-мощен в света и също изпреварва Frontier с производителност от 1,22 ExaFLOPS. В същото време Китай не предава своите данни на авторите на Top500 и не рекламира особено характеристиките на своите суперкомпютри, така че формално тези две системи изглежда не съществуват.

    Още по-впечатляващото е, че Tianhe Xingyi е базиран на китайски проектирани процесори FeiTeng MT3000, които са базирани на архитектура Arm.
    MT3000 има 16 ядра с общо предназначение, 96 контролни ядра и ускорител с 1536 ядра.

    Вярно, изглежда, че такива процесори се произвеждат в съоръженията на SMIC, което означава, че те са 7 nm в най-добрия случай, но е по-вероятно технологията на процеса тук да е 10 или 14 nm, което означава, че енергийната ефективност на китайски суперкомпютър трябва да е много ниско.

    https://www.nextplatform.com/2024/02...mputer-solved/
    https://www.tomshardware.com/tech-in...ormance-report
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 18-02-24 в 19:36.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 21-03-12, 15:38
  2. Отговори: 5
    Последно: 13-03-12, 10:46
  3. Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset Family\Mobile Intel(R) GMA 4500
    От pettiofi във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 9
    Последно: 27-11-10, 00:40
  4. Продавам : Intel DQ45CB, Intel Q45 Express,Core2 Duo
    От Alexybg във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 23-05-09, 21:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе