Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27

Ъпгрейд или нова конфигурация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на frizera
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    499
    #1

    Question Ъпгрейд или нова конфигурация

    Здравейте колеги!
    Търся съвет относно една дилема, която стои на дневен ред. Използвам GA-E350N-USB3 в домашния ми сървър базиран на FreeBSD. Инсталирах Plex Media Server и когато се опитам да гледам нещо с висока резолюция (1080р ) чрез Plex, процесора изнемогва. Интерфейса започва да извежда съобщения за превишен температурен праг, а натоварването на процесора се заковава на 100%. На устройството приемник се изписва, че сървъра няма мощност да конвертира видеото.
    Та, въпроса ми е: може ли на това дъно да се смени процесора или направо да си търся ново дъно с подходящ хардуер?
    Ако ще се сменя дъно, от къде е най-добре да го купя?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #2

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    На това дъно процесора на се сменя. Такова дъно miniitx (като гледам) незнам дали можеш да намериш с нормален процесор...
    Другото което ми е интересно е, барак ли си нещо по охлаждането и чистиш ли си го. CPU Throtlling се получава от проблем с охлаждането. Нормален процесор с работещо охлаждане може да работи седмици на 100% без да се стига до Throtlling.
    Според мен по добрия вариант е една машинка втора ръка с нормален процесор. Има и small ssf на HP и Dell ако мястото е проблем. Естествено преди да вземаш нещо виж изискванията на този медиа сървър и вземи подходящия хардуер...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #3

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    asrock QC5000M-ITX/PH долу горе я оценявам ,че с 50 % ще ти вдигне графичната мощ и 100 % процесорната. Не знам дали те удовлетворява.

    - - - - - - - - - -

    С BEEBOX-S 7100U/B/BB няма да имаш никакви проблеми,но трябва да си купиш отделно HDD и RAM.

  5. Member Аватара на frizera
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    499
    #4

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Цитат Първоначално публикувано от glowndark Виж публикацията
    На това дъно процесора на се сменя. Такова дъно miniitx (като гледам) незнам дали можеш да намериш с нормален процесор...
    Другото което ми е интересно е, барак ли си нещо по охлаждането и чистиш ли си го. CPU Throtlling се получава от проблем с охлаждането. Нормален процесор с работещо охлаждане може да работи седмици на 100% без да се стига до Throtlling.
    Според мен по добрия вариант е една машинка втора ръка с нормален процесор. Има и small ssf на HP и Dell ако мястото е проблем. Естествено преди да вземаш нещо виж изискванията на този медиа сървър и вземи подходящия хардуер...
    Така и предполагах относно процесора. И да, miniitx е. Що се отнася до охлаждането ще споделя че именно вчера го почиствах, като процедурата се повтаря на всеки два месеца. Работи в кутия Cooler Master заедно с 4 HDD-та. Медиа сървъра е инсталиран върху freebsd платформата (нещо като добавка ), така че самия той не е коректив. Факт е съобщението че сървъра няма необходимата мощност да конвертира видеото, което всъщност се предава чрез домашната мрежа. Не знам дали е следствие от това, че процесора грее или толкова му е силицата. Всъщност е възможно и софтуерен проблем да създава грижи, защото с един от предходните фърмуери имаше проблем с паметта, която беше постоянно заета на 85-90%, без да има нито един активен процес с изключение на Web Interface....

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от emil vasilev Виж публикацията
    asrock QC5000M-ITX/PH долу горе я оценявам ,че с 50 % ще ти вдигне графичната мощ и 100 % процесорната. Не знам дали те удовлетворява.

    - - - - - - - - - -

    С BEEBOX-S 7100U/B/BB няма да имаш никакви проблеми,но трябва да си купиш отделно HDD и RAM.
    В първото предложение има само два sata порт-а, а на мен са необходими 4, защото имам 4 диска в един пул. Графиката не ме касае, тъй като от сървъра се стриймва в мрежа и не ми е необходим монитор. За сега фърмуера не предлага медиа плеър.
    Мисля, че се досещаш, че второто предложение отпада като цяло на този етап. Вярно е че размера на пула е малък (12ТВ) към днешна дата, но когато го събирах беше "голяма работа"
    Този пост е редактиран от frizera; 05-02-17 в 19:19.

  6. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #5

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Е на 2 месеца няма нужда, освен ако не в много прашна среда. Мисълта ми беше ако си вдигал охладителя да сменяш термопаста, да не си го размърдал или да си сложил кофти паста. Както казах дори при 100% натоварване не би трябвало да ти дава съобщение за прегряване...
    Предполагам обаче дори да се справиш с прегряването, проблема с недостатъчното мощност няма да се оправи, макар, че има вариант заради прегряването да сваля честотата...
    Като цяло Атом процесорите изобщо не са мислени за кодиране. Затова предложих нещо с нормален процесор...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #6

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    В такъв случай сменяй дънната платка и процесора. Обаче гледай дънната платка да не е с запоен процесор. Процесорите ,които са за запояване са изключително слаби. Даже да вземеш един десктоп Celeron от последните поколения е много по-добре. Щом е в голяма кутия няма да има проблеми с охлаждането на такъв процесор.

  8.  
     
  9. Member Аватара на frizera
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    499
    #7

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Ами, налага се на два месеца средно, особено през текущия сезон, защото работи в хола, а децата често обичат да се гонят из къщи и става лудница и прах... Колкото и да се почиства все има домашен прах. Термо пастата не съм я пипал въпреки че се каня от известно време. Вентилаторчето беше се разбръмчало и вчера му сложих малко смазка и сега няма излишни звуци... В момента свалям последната актуализация на фърмуера и като я инсталирам ще видя дали има разлика и ще пиша.
    Цялата работа тръгна от желанието ми да мога да гледам клипове и снимки качени на сървъра ми когато не съм в къщи, но като гледам цените, вероятно няма скоро да сменям дъното. Кутията както писах е Cooler Master Elite 130 и мястото за дънна платка е ограничено.

  10. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #8

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Направих си труда да видя какви са изискванията на този Plex.
    Иска i3 и 2gb ram.
    Втoра ръка с i3 или i5 и 4gb ram се намира за под 300 лв.

    Примерно Dell optiplex 790

  11. Member Аватара на frizera
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    499
    #9

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Цитат Първоначално публикувано от glowndark Виж публикацията
    Направих си труда да видя какви са изискванията на този Plex.
    Иска i3 и 2gb ram.
    Втoра ръка с i3 или i5 и 4gb ram се намира за под 300 лв.

    Примерно Dell optiplex 790
    Този Dell си е цял компютър. Така показва. Иначе памет има - 8ГБ. Инсталирането на новия фърмуер не доведе до положителни резултати. Утре вечер ще сваля охладителя да сменя пастата, защото ми прави впечатление, че сега дори на "празен ход" t° не пада под 55°c, което ясно говори, че има някакъв проблем с охлаждането. Може като съм ръчкал вентилатора да съм разместил охладителя,въпреки че е монтиран отделно.
    Другия вариант е да си платя VPN, но до колкото съм запознат има разни други ограничения и изисквания.....

  12. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #10

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Да говоря за цял компютър и то марков. Отделно за Dell-овете са много безшумни. Имал съм сървърче в къщи и знам какво е. А по принцип съм много претенциозен към шума, та на моя му махнах и хдд щото го чувах и му сложих flash drive.
    Та за Dell и другите маркови, трябва само да видиш дали поддържат толкова hdd. Но модели много, не е задължително да е ssf.
    Относно процесора ти, не е задължително тези градуси да не са нормални има и топли процесори за които са нормални. Една ревизия обаче със смяна на Термо пастата няма да е излишна...

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #11

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Кутията си е хубава и захранването сигурно предполагам е в ред. Трябва само miniitx дънна платка и процесор. В тези "маркови компютри" едва ли има място за 4 диска.

  14.  
     
  15. Member Аватара на frizera
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    499
    #12

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Идеята е малък размер на устройството като цяло. Тъй като е малка кутия винаги мога да я натикам където искам, но окабеляването в момента не позволява да метна сървъра в пералното. За шум изобщо не мога да говоря. Дисковете се монтират с гумени тампончета и изобщо не се "усеща" че работят. Тяхната t° рядко надхвърля 37°С и то през лятото ако не е пуснат климатика. Със захранването няма проблем. Обдухва се както винаги. В кутията има втори вентилатор разположен почти под захранването. Никога не съм го включвал до сега, но мога да опитам. Всъщност, вътре веят общо три вентилатора, но нищо не пречи да включа и четвъртия.
    Вече започнах леко да се отказвам от услугите на Plex Media Server.

  16. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #13

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    Не мисля че проблема е Plex-a. На стария ми 2-ядрен атлон имах инсталиран HMS. Да като вземеше да прави транскодинг на нещо процесора скачаше на 80-90% и реално на компютъра не можеше да се работи. Екодинга на поточно видео е едно от най-натоварващите неща, така че си иска процесор, в някои случаи и видео

  17. Member Аватара на frizera
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    499
    #14

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    И така, нека обобщя ситуацията. Направих няколко ъпдейта на фърмуера включително и най-новата версия от вчера и резултата е отчайващ! Колкото по нагоре отивам толкова по зле. "Грее", "яде" рам, процесора постоянно на високи "обороти".... Кошмар. Не мога един трансмишън да включа. Веднага кове на 75°С. Нова паста на процесорите, нов вентилатор.... полза никаква. Това ме подразни много и моментално даунгрейд до стара версия от 2015г. Сега всичко е както трябва. Нито грее, нито рам има "изяден", нито "оборотите" са високи. Явно ще трябва ново дънце с по-високи параметри за новите фърмуери. За това ще прибегна до употребата на VPN и при интерес ще споделя резултат.

  18. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #15

    Отговор: Ъпгрейд или нова конфигурация

    За какъв firmware става въпрос?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация
    От Bojidar_Iliev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 15
    Последно: 10-05-16, 15:13
  2. Чисто нова I5 геймърска конфигурация !
    От a_vetkov във форум Приключили продажби
    Отговори: 11
    Последно: 30-11-12, 18:52
  3. Съвет за нова конфигурация!
    От backinblack във форум Общ - хардуер
    Отговори: 21
    Последно: 19-04-11, 12:23
  4. Помощ за нова PC конфигурация
    От InternetZombie във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 26-03-09, 10:14
  5. Съвети за нова конфигурация...
    От mitsy във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 10-03-03, 02:23

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе