Ето я информацията:
Брюксел съди България заради мултиплексите?
7 часа
6 часа
5 часа
4 часа
3 часа
2 часа
1 час
Не гледам телевизия
Ето я информацията:
Брюксел съди България заради мултиплексите?
Vancuver здравей,
Реагирам на твоя пост, че по стечение на обстоятелствата съм поставен в аналогична ситуация, но всъщност въпросът ми е към всички.
При предходен ремонт съм заложил под мазилката коаксиални кабели до избрани помещения, но не са ползвани. И аз не съм ги тествал дори, но би трябвало да "работят".
Техниците от кабелния оператор имаха едни уреди, с които могат да тестват състоянието на трасето. Въпросът, който ме занимава, дали няма и по-лесен начин за проверка. Нещото, за което се сещам е някакъв вариант, но твърде грубичък.
Предполагам, че на входа на жилището имаш една кутия. Вържи към нея една антена, каква да е, а ако нямаш под ръка, може и парче кабел. На изходите по стаите може да включих някакъв тестов телевизор и може да се получи отговор от вида: Да или НЕ. За качеството на кабелите връзките под мазилката ще може да се съди доста индиректно.
Все е нещо.
Другият въпрос вече е по-сложен.
За да закараш сигнала на DVB-T до входната кутия ще се наложи да ползваш кабел. Правилото е: колкото по-дълъг кабел, толкова по-голямо затихване.
Въпросът е
- - - Обновено - - -
Натиснах табулация и постът замина недовършен.
Та, въпросът е, доколко загубите от дълъг кабел ще попречат на доброто приемане.
Не мога да дам отговор на този въпрос.
Ще ми е интересно да чуя мнения??
Другият въпрос.
Каква антена да се използва.
От бележките на Христослав на началните страници става ясно, че при приемане в радиосянка, стени и плочи в постройките (особено железобетон) ще пречат на сигнала. Същото в някаква степен се отнася и за други прегради, дори от дървета.
Някога, при монтиране на сателитна чиния за Виваком, техниците дойдоха с някакъв специализиран уред и премериха нивото на сигнала от сателита, че пред мен имаше гъсти клони с листа. Казаха: става! Споделиха, че им е разпоредено, да не правят монтаж при наличие на сигнал, който е под някакви параметри.
Та въпросът е: Дали има някакви обективни критерии/параметри на сигнала (особено в радиосянка), които все пак позволяват добро приемане. Респективно, при определени параметри под граничната стойност, следва да се търси или друг вид антена, или алтернативно място за монтаж на антената.
Дали този въпрос има и някакво отношение към антенния вход на конкретния телевизор?
Начев, вече е отгорено на този въпрос. Ако чакаш конкретни цифри, надали някой ще ти каже точно. Вече мисля за трети път пиша, че под определено ниво на сигнала (независимо от причините) качеството на цифровото приемане рязко пада до пълна загуба на приемане. Докато при аналоговото приемане освен силата на сигнала, много важен параметър е и неговото качество, то при цифрото приемане - качеството не е толкова важен критерий. Иначе казано на места където преди при аналоговата телевизия е имало сенки от отразен сигнал от мокри дървета или сгради, сега при цифровата телевизия това няма никакво значение - тя се приема перфектно!
Еди, благодаря!
Вчера попаднах на този форум и въпреки положеното усилие и изразходено време, успях до сега да прочета не повече от половината от 37-те страници.
Явно е, че твоите обяснения са били в другата половина :rolleyes:.
Коментарът ти звучи доста смислено, дори като на неспециалист като мен. Важно е, дали са приети пакетите данни (условно Единици и Нули), няма некачествени Единици, респ. Нули. Има приети или неприети. Това е понятно и ти давам право.
В уводните бележки по темата, които Христослав е постнал на първа страница има някакви, да ги наречем ТЕЗИ, които все пак водят до размисъл. Нека оставим дебелите стени и железобетонни плочи настрана. Аз лично по-скоро не бих се опитал да се "боря" срещу тях със стайна антена.
Но, може ли примерно клони и листа (особено при наличие на вятър) да превърнат приеманите Единици в неприети Единици, което значи, че сигналът ще се загуби?
Такива работи.
При определени ситуации е напълно възможно. Както казваш има приети и неприети единици и нули. Нека тези 1 и 0 ги наричаме битове. Битовете се окомплектоват на групи и с помощта на специален алгоритъм се пресмята неговата сума за проверка на истинността. Това става при предаването. При приемането се прави обратното изчисление, при което се разбира дадена група, дали е приета правилно или неправилно. Причините за неправилното приемане са много, но в случая (по темата) една от тях е прекъсването на потока информация от битове и последващата невъзможност да се сглоби верният пакет от информация.
Точно в такива случаи в зависимост от конкретните условия на приемане на сигнала е възможно да се преминава точно тази тънка граница на приемане и неприемане на всеки единичен бит от информацията, които съставят различните пакети. В зависимост от броя на тези „дупки“ в приетата информация, се появяват на екрана на телевизора като различни дефекти на картината и звука, от едвам забележими до почти пълната липса на картина и звук.
Мдаа ето какво правят италианците от 2014 година
DVB-T2 с кодек H.265 HEVC
DGTVi: DVB-T2 con H.265 nel 2015 | AV Magazine
Ето и Французите http://www.csa.fr/
CSA - Conseil Supérieur de l'Audiovisuel - френски орган за регулиране на телекомуникациите радио и телевизия обяви програма за преход към излъчване трансмисии в резолюция Ultra HD и пълен преход към приемането на стандарта DVB-T2/HEVC. Ultra HD от 2018 г. и DVB-T2/HEVC през 2024 г. до 2025 г.
---
А у нас още се туткат с остарялото DVB-T MPEG4
http://www.focus-news.net/?id=f23523
Симулкаста е фиксиран от 01.03.2013 до 01.09.2013
Покритието на MUX A/C >95% Nurts Digital /First Digital
Покритието на MUX B >85% Nurts Digital
Покритието на MUX G 70% Трябва да започне излъчване след Септември 2013та с 60% покритие В процес на конкурс )
Покритие на MUX D,E,F HD Media Service >60% Вероятен старт към Февруари -март 2014та
Този пост е редактиран от hristoslav2; 06-02-13 в 17:30.
"Остарялото DVB-T MPEG4", което допреди 3 години не се поддържаше от 100% от новите телевизори ли?
Какво да кажат страните с престарялото DVB-T MPEG-2, те сигурно са в средновековието? А защо пак имат повече канали, отколкото ние ще имаме и след 5 години?
Хайде стига... не е виновна технологията. DVB-T MPEG4 дава възможности, които и сега не можем да запълним. За малкото канали не е виновна технологията за пренос.
Според мен DVB-T2 с кодек H.265 HEVC в България ще се наложи чак след 2030 година. Така че да не се притесняваме за това още от сега. То дотогава трябва само HD канали да има, а не SD. Там тази новата резолюция 4K Ultra HD и 8К от която има смисъл само за големите телевизори но не и за малките.
DVB-T MPEG4 се подържаше от повечето ТВ още преди 5 години. Друг е въпроса, че КРС и МТИТС се правеха на ударени и не пуснаха една директива до вносителите с изискване за модели с MPEG4 /както направиха в другите държави/. Така тези модели не се внасяха у нас умишлено. Дали защото търговците и мениджърите се подведоха по тестовият мултиплекс на БТК в София/MPEG2/ или пък за да ударят големият келепир, като продадат след някоя година нови с MPEG4...
Когато правиш такъв преход трябва да се мисли с 2-3 крачки напред... а не после да се тюхкаш и обясняваш. Така наречените "консултанти" към МТИТС Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията според мен са се продали или са изостанали с познанията си в тази сфера. Търговците пък имат силно лоби в парламента....Нали след 4 години може да намажат с нова поръчка сет-топ-боксове за няколко милиона лева..Колко пък се нагушиха в КРС с раздадените лицензи...може само да гадаем. Там трябва да играе здрава метла и половината екип в затвора - и без това не са свършили работа за 5 лева...
Сега всички знаем кой държи мултиплексите /един мустакат чичко/, който ще диктува цените и еднолично ще решава с кого да сключи договор. Няма конкуренция ...или подписваш това което ти се предлага като договор и цена или духаш супата.
Според мен след 3-4 години мултиплексите ще бъдат запълнени, но пак ще има още кандидати. Дори за платена телевизия/кодирана/...и тогава всички вкупом ще ревнат за DVB-T2.
Търговците вече предлагат модел с възможност за поставяне на карта за разкодиране на ефирни канали.
http://www.technopolis.bg/b2c/detail...LTEKA-TC-402HD
Всички телевизии ще се борят за ефирно покритие /заради рекламният пазар/, което ще е 65% от населението/главно градовете/. Селата в планинските области няма да имат сигнал и без това там живеят само пенсионери, безработни, цигани...които не са таргет на рекламодателите. Никой луд няма да хвърли пари за мултиплекси в тези райони и там ще продължат да си гледат скапаната Булсатком
Шефовете на Нова ТВ спаха 4 години и чак през Април, миналата година се сетиха да поискат преминаване на DVB-T2
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1314248
Медиа и реклама | Договори по време на съд | Телевизиите още водят преговори за условията, при които ще ги излъчват в цифров формат - Капитал
http://www.dvb.org/about_dvb/dvb_wor.../DVB-T_map.pdf
Друг е въпроса, че само 10-12% от населението гледа ефирна телевизия. Интересно ще стане след около година, когато ефирните програми станат 12-15 на брой. Кабелните оператори ще изригнат с едни оферти....само и само да запазят абонатите си.
------------
DVB-T тунери :: Technomarket Bulgaria
Strong 8105 през мултимедия когато чете mkv, а филма е с dts - няма звук, но в DD няма проблем. Другият минус е, че работи само на субтитри srt и засега не поддържа .sub.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 09-02-13 в 21:40.
Аз мисля, че това няма да се промени много. Като знам кои канали ще се излъчват, и че хората, имащи абонамент към доставчик са свикнали на много по-качествени и много повече канали, отказ ще има само от онези, които са си плащали само за да гледат ефирните ТВ с по-добро качество или изобщо не са имали достъп до ефирен сигнал (те пък последните не се знае и сега дали ще имат).
Аз, примерно, да се откажа от 30-те HD канала и научнопопулярните, които няма да ги има на DVB-T, не виждам как ще стане. Румънците откога имат HD канали на ефирните мултиплекси в Букурещ... ние стартираме с някакви омазани bTV и TV7. Наистина сравнявах качеството им, ефирно са по-зле отколкото ги получавам по кабел.
Дори и не знам вече някой да ползва ефирни , на хората отдавна циганите им смъкнаха антените или се разпаднаха . Всяка баба дори и на село гледа или кабелна или булсат . За мен просто това е хвърлени пари на вятъра , ще се раздадат на мангалите безплатни приемници , което е допълнително набутване на държавата и рай за приближената фирма която ще ги достави а мангалите на първия месец ги продават като помощите с въглища . Това че ще има свободни програми , то се знае кои , които и сега са свободни К1 БТВ КЗ СКАТ ......
Дадох примерни бози в ефира :D все едно ще ме убедиш че ще разчиташ на програми от ефира ?
Защо не? Ние вкъщи сме само със стайна антена и нито за момент не сме се замисляли да си пускаме някаква друга телевизия. След официалния старт пък съвсем... Телевизията замира. Всеки може да избира в интернет съдържанието, което иска да гледа, с идеално качество и звук, без реклами, без тъп "пълнеж" в програмата и наред с това да го прави в удобно за него време. Не, че напоследък ни остава време за гледане на каквото и да е, но това е друга тема на разговор.
Ако не бяха нелегалните торенти, щях да те питам какво ще гледаш.