Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Оптичен интернет от Мтел или Виваком

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    May 2012
    Мнения
    9
    #1

    Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    Здравейте,

    Извинявам се, че пускам нова тема, но ми се иска да получа отговор на въпроса ми и за Мтел, и за Виваком и иначе щеше да трябва да пускам два поста поотделно в двете теми.

    Някой успял ли е да се пребори с Мтел или Виваком да му пуснат интернет по оптика, но с негово устройство, без да използва операторското такова за рутиране? Целта е оптичният кабел да влезе директно в това:
    https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-x-sfp/
    и оттам аз да си контролирам кое как се рутира.

    От поддръжката на Мтел им отне доста време да ме разберат, че не искам телевизия и съответно отговорите бяха основно "нашето устройство разделя ТВ и интернет сигнал от оптиката, няма как да стане".

    Благодаря!

  2.  
     
  3. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #2

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    Не може да се пребориш защото устройствата са несъвместими, това е обикновен рутер и не поддържа PON, така че правилно са ти казали, че няма как да стане.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #3

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    И защо да не стане. Оптиката влиза в SFP входа. Примерно на работа направихме оптиката да влиза в един Микротик, който аз управлявам. А в къщи понеже моя рутер няма SFP вход, настроихме ИСП рутера само да пропуска, а рутирането да си го правя аз от моя рутер. Но за големи доставчици като Вива и Мтел трудно ще стане.

  5. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #4

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    Защото при теб е стандартна фирмена услуга по оптика, пусната преди време и/или в район, където няма PON покритие. За домашни абонати не знам да пускат оптика, която да не е пасивна (PON). А вече и новите фирмени услуги са ПОН.
    А при ПОН услуга не мисля, че голяма фирма от рода на Мтел и Виваком би допуснала някакво устройство, което не се поддържа от тяхната система - управлението на ONT-тата е централизирано, така че дори и да тръгне този рутер като ONT с някакъв SFP модул не мисля, че има някакви шансове да е съвместим със софтуера на доставчика. А дори и да е - трябва да са луди да рискуват.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #5

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    И аз това писах, че не вярвам да стане с доставчик тип Виваком и Мтел. Напълно съм съгласен с горното мнение.

  7. dss
    dss е офлайн
    Junior Member Аватара на dss
    Тук е от
    Aug 2017
    Живее в
    Варна
    Мнения
    98
    #6

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    А не може ли да си сложат тяхното у-во, в което влиза оптиката и разделя сигнала и от него с LAN кабел да отива в твой рутер, който управлява мрежата ти?

  8.  
     
  9. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #7

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    За такава конфигурация даже не е нужно да говори с тях, но явно не е това идеята, а да няма още едно устройство.

  10. dss
    dss е офлайн
    Junior Member Аватара на dss
    Тук е от
    Aug 2017
    Живее в
    Варна
    Мнения
    98
    #8

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    Искам да попитам следното: В момента съм абонат на М-Тел за домашен интернет по LAN, но ми предстои да го преместя на нов адрес, където мрежата им е вече само с оптика. Та въпросите са:
    1. Ще мога ли да си запазя съществуващият статичен IP адрес или за оптичната мрежа ще ми дадат друг?
    2. Има ли вариант оптиката да мине само през устройство, което да я преобразува в LAN и от него - направо в моят рутер? Държа да си ползвам мой рутер, който е с LAN! Не съм абонат на телевизия, а само на NET!

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    914
    #9

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    По точка 1, не знам,но по точка две аз ползвам така, само трябва да ти изключат радиото на хуавея да не си замърсяваш допълнително ефира.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Хасково
    Мнения
    349
    #10

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    По т.1 Вероятно не, освен ако не си на бизнес план. Булсатком май даже премахнаха външните адреси при преминаване на оптика..!
    По т.2 Може да поискаш и да ти направят DMZ към твоя рутер, ако му зададеш статичен IP адрес.. Това е безусловно пренасочване на всички портове като при него техния рутер става прозрачен за интернет, а твоя ще върши, всичко по обработката и рутирането на заявките и портовете към вътрешната мрежа.. Така е по-добре , ако имаш вътрешни компютри, които искаш да достъпваш от интернет, а ако нямаш външен IP-адрес можеш да се абонираш за някой безплатен DNS..

  13. dss
    dss е офлайн
    Junior Member Аватара на dss
    Тук е от
    Aug 2017
    Живее в
    Варна
    Мнения
    98
    #11

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    И аз така си го представям с DMZ пренасочване на всичко към моят рутер. Сега имам статичен IP адрес и дори да го променят с друг не е проблем, но без статичен IP не ме устройва изобщо. Имам домейн и в мрежата ми работи NAS сървър на който имам и mail servver и т.н. една камара други услуги, които достъпвам от външна мрежа. В договора ми пише, че имам право на статичен IP и се надявам, че когато сменя кабела с оптика - това да си остане пак така. Лесно мога да преглътна само смяната му с нов, защото е въпрос на подмяната му на 3-4 места само

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Хасково
    Мнения
    349
    #12

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    И при мен е горе долу такава системата с оптика от локален доставчик и външен адрес + NAS, 24 портов гигабитов суич и две вътрешни мрежи с 3-4 рутера. Още я конфигурирам и не съм решил какъв ще е крайния вариант.
    П.П.Какъв NAS ползваш у вас..?

  16. dss
    dss е офлайн
    Junior Member Аватара на dss
    Тук е от
    Aug 2017
    Живее в
    Варна
    Мнения
    98
    #13

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    Synology е NAS сървърът ми. Доволен съм от всичко което предлагат.

  17. dss
    dss е офлайн
    Junior Member Аватара на dss
    Тук е от
    Aug 2017
    Живее в
    Варна
    Мнения
    98
    #14

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    Някой знае ли статичен IP адрес при М-Тел оптика GPON по mac адрес на моят рутер ли го сетват? Казах на съпорта че искам статичен IP, а те искаха да съм си сложил моят рутер и тогава да копирам mac adresa?! Направиха ми бридж на 1-ви порт и казаха, че когато си сложа моят рутер (защото аз държа да съм с него) - тогава ще ми дадат IP адрес. Стори ми се странно, мислех, че го забиват в системата си или го закачат към техният рутер, който всъщност е първи на кабела?!

    - - - - - - - - - -

    Нямах готовност с рутера (трябваше да го освободя), но сега съм готов и искам да знам тези дни как да подходя към съпорта

  18. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    14
    #15

    Отговор: Оптичен интернет от Мтел или Виваком

    Не знам дали да не се погледне принципът от това видео. Момента с клонирането на серийния номер и MAC адреса са интересни. Изгледайте какво прави виетнамеца, идеята му е добра. Не е гаранция, че ще проработи, още повече и каква е съвместомостта на SFP модулите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Мтел - телевизия, интернет и телефон / обсъждане, мнения
    От Nasko Hristov във форум Телевизия и Радио - Оператори, Приемници, Програми
    Отговори: 607
    Последно: 04-04-24, 15:20
  2. Телевизия + Интернет от Виваком или Мтел
    От cvetan85 във форум Телевизия и Радио - Оператори, Приемници, Програми
    Отговори: 11
    Последно: 15-01-18, 16:32
  3. Мтел икономична, Виваком Free или BOB?
    От kod във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 33
    Последно: 30-04-13, 23:35
  4. FiberNet - Оптичен интернет от Vivacom
    От daley във форум Технологии
    Отговори: 15
    Последно: 10-08-11, 20:30
  5. Нови цени от мтел за мобилен интернет
    От rc във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 17
    Последно: 13-02-05, 22:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе