Първоначално публикувано от
paraiso Някой използващ MVA-панел (повечето нови модели телевизори на Sony, Panasonic, Samsung и Sharp) би ли потвърдил до каква степен отсъства т.нар. black crush? T.e. при фронтално гледане на тъмни сцени, особено при ниска яркост на подсветката, се получава едно чeрно/тъмно петно без детайли. Само при сантиметър наляво или надясно промяна на ъгъла вече се открояват гамата, очертанията и всички отделни малки детайли, които отсъстват на 100% фронтално.
Предполагам постигат елиминиране на ефекта с управление на подсветката и максимално увеличаване на яркостта при тъмни сцени. Не мога да повярвам, че с изключение на LG, всички използват MVA-матрици, че и на некачествените AU Optronics (които имат в пъти повече вградени проблеми от тези на LG Display), а не IPS-и. Освен, ако последните години не са подобрили нещата с gamma shift/black crush , производителите явно го правят само за намаляване на разходите с увеличаване размера на дисплея.
Още имам един S-PVA монитор на HP монитор (матрица на Samsung) и не понасям гледането на каквото и да е по-тъмно, особено на понижена яркост. Всичко е черно и все едно еднотипно петно, без детайли и без гама. А S-PVA се води Мерцедеса на VA-матриците. MVA са някъде по пътя между TN и нея. Да не говорим, че и при S-PVA, червеното фронтално 20° настрани вече е оранжево, а още 20 наляво или надясно е вече нещо средно между жълто и зелено.
Бях се замислил много за Sony 55XE8577, преди да открия, че използва MVA-матрица. И не мога да повярвам, че най-високите им серии под OLED няма IPS, а само MVA и уж 10-bit color. Това за колко единици градуса от центъра на екрана се отнася? Един, два, 2.5? Или те потребителите недорасли и само чалга ще гледат?