Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 61 до 64 от общо 64

Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    143
    #61

    Отговор: Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    панта/и задължително допълнителна , защото аз си мисля че може и да не го понесе
    тройните пакети си тежат да им ..... не е като двоен.
    Профила ми е е 60мм с прекъснат термомост и мисля, че ще държи тези килограми- може само на 1 стая да сменя, за да видя как ще се държи. И най-вече какъв ще е ефекта от комбинацията високоенегийно/бяло/нискоемисионно - реално спестява ли се от отопление/охлаждане. Четох различни сметки на коеф. на топлопроводимост и коя ли е вярната- според едни се спестяват сериозни суми (цената на ел. енергията не е актуална в цитата):
    "Коефициентът на топлопроводимост U показва количеството топлина, която преминава през 1 кв.м. от стъклото за 1 час при разлика в температурата от двете страни - 1 градус. Например: В стаята е 20 градуса, а навън – 0 градуса. През обикновен стъклопакет 24 мм, бяло/бяло, 4+4 мм, на стандартен панелен прозорец 2100/1400 мм губим 2,8 W х 20 градуса разлика в температурата х 3 м2 = 168 W всеки час! С К-стъкло нещата изглеждат другояче: 1,7 W х 20 градуса х 3 м2 = 102 W. Спестяваме цели 66 W на час х 24 часа х 25 дни, средно месечно... това са 39 600 W на месец х средно 0.13лв./kW/h = 5 лв. на месец само от този прозорец! Следователно инвестицията в К-стъклото, поръчано при нас, се изплаща за максимум 1 отоплителен сезон!"

    Според други:
    "Има един параметър които се нарича "денградуси" това е сумата на разликата от средната дневна температура и 22 градус(отоплителната вътре) за целия сезон.За София всяка година са около 2900 плюс/минус 50.Като умножиш 2900*24(колкото са часовете в денонощието) се получава 69600 час градуси.За Южна България сигурно ще падне до 60 000 ,а за северна над 80 000 (нямам данни за там).Като умножиш коефицента на топлопреминаване U (Wm2K) ще получиш колко ват/часа годишно ще изхабяваш.Като разделиш на 1000 ще станат киловатчаса годишно kWha."

    И сега кое е вярно - 1то, 2то или 2те или нито едното?
    И още нещо четох, че 3ен стъклопакет с 3 еднакво дебели стъкла пропуска повече шум от двоен с 2 еднакво дебели стъкла-дали реално е така, на мен не ми се вярва?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #62

    Отговор: Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Коефициента на проводимост е указан вярно, верни са и денградусите.
    Ще се опитам да ти го обесня простичко.Термодинамиката всъщност е статистика, при нея се регистрират събитията и макропараметрите на системата, а от описанията на събитията и параметрите се правят изводи за динамиката на процеса.
    Разликата, която виждаш в тези случаи се дължи на липса на достатъчно данни.
    В първия случай посочена е икономия при разлика 20* и тази разлика е отнесена към цял ден.
    Но 20* разлика не е през целия ден, напротив тази разлика варира, както се вижда от метеорологичните прогнози.
    Така първия случай е калкулиран без налични достатъчно данни, които да отразяват изменението на външната температура, но за конкретен момент тези сметки са напълно верни.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    143
    #63

    Отговор: Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    Коефициента на проводимост е указан вярно, верни са и денградусите.
    Ще се опитам да ти го обесня простичко.Термодинамиката всъщност е статистика, при нея се регистрират събитията и макропараметрите на системата, а от описанията на събитията и параметрите се правят изводи за динамиката на процеса.
    Разликата, която виждаш в тези случаи се дължи на липса на достатъчно данни.
    В първия случай посочена е икономия при разлика 20* и тази разлика е отнесена към цял ден.
    Но 20* разлика не е през целия ден, напротив тази разлика варира, както се вижда от метеорологичните прогнози.
    Така първия случай е калкулиран без налични достатъчно данни, които да отразяват изменението на външната температура, но за конкретен момент тези сметки са напълно верни.
    Значи по тази сметка с денградусите и коеф. ми в момента с 2 бели стъкла в 20мм стъклопакет 2.8 вата/кв.м.*70000/1000=196 квт.ч на кв.м годишно * около 10кв.м. стъкло за цялото жилище=1960 квт.ч. загуба годишно имам.
    С троен стъклопакет с коеф. 0.8 сметката става 0.8*70000/1000*10=560 квт.ч. загуба годишно, което е с 1400 квт.ч. по-малко. Може би за около 3 години се избива инвестиция в троен стъклопакет... предполагам си заслужава ?

  5. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #64

    Отговор: Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Дали си заслужава трябва да решиш сам, нали задачата, която преследват форумите като този, е да направят избора информиран.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 1
    Последно: 12-01-15, 21:41
  3. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  4. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе