Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 64

Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #1

    Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Здравейте,

    Според вас има ли смисъл да влагам пари в стара алуминиева дограма на 11-12 години, като й сменя стъклопакетите? Става въпрос за северно помещение, стъклопакетите са двойни, със зеленикав цвят, огледални. Прозорците са към 5 квадрата. Има един доста голям прозорец (1/2 от площта) с доста влага в стъклопакета и стои доста грозно... Идеята ми е направо да подменя всички стъклопакети с четири сезона. Има ли смисъл според вас или направо да слагам PVC?

    Още малко въпроси
    -Нещо по-добро от "Четири сезона" има ли към настоящия момент?
    -5 квадрата "Четири сезона" какви пари излизат горе-долу?
    -Има ли начин да се инсталира някакъв механизъм за проветряване на старата ми дограма?

    Благодаря на отзовалите се

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    38
    #2

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Сега , малко отзад-напред да започнем
    1. С какво отопляваш тази северна стая?
    2. За сега няма по-добро от "Четири сезона"
    3. Цената на стъклопакетите е ниска , скъп е ПВЦ профила
    4. Тази влага между стъклопакетите е или от:
    4.1 Липса (запушени) на отвори за проветряване на дограмата
    4.2 Термомост от неправилен монтаж

  4. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #3

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Цитат Първоначално публикувано от DrugsBunny
    Сега , малко отзад-напред да започнем
    1. С какво отопляваш тази северна стая?

    4. Тази влага между стъклопакетите е или от:
    4.1 Липса (запушени) на отвори за проветряване на дограмата
    4.2 Термомост от неправилен монтаж
    Тази стая почти не се отоплява. Рядко се обитава. Има радиатор, но почти не се включва. Мисля скоро да сложа климатик и да поддържам 18 градуса на дистанционното Става въпрос за панелен блок без изолация. В големия студ температурите в стаята падат дори до 16-17 градуса. Идеята ми беше все пак да подобря малко и енергийната ефективност на помещението. За подмяната на това зелено стъкло ми искат около 230 лева. Смятам за неразумно да го подменям. По-добре направо "Четири сезона" на всички стъкла. Въпросът е дали ще има ефект? Ако с тая алуминиева дограма четирите сезона отиват по дяволите, по добре някое PVC да ръгна Макар че не ми се занимава изобщо! Не ми се кърти, не ми се разместват мебели. Искам по най-тънкия начин да мина в това отношение Та това ми беше и основният въпрос - 4 сезона с ал дограма ще има ли ефект? Ще изолирам и тавана и ще направя вътрешна изолация.

    Благодаря

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    38
    #4

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Ако ще сменяш отоплението от радиатор на климатик по-добре не си давай парите за смяна на дограма .. или поне няма да има смисъл от поставянето на "четири сезона". При тези стъкла ефект има (осезаем) само когато ползваш лъчисто отопление. Иначе ако си решил да правиш изолации на стаята по-добре си сложи ПВЦ (ако имаш възможност). По конкретния ти въпрос според мен не си струва да слагаш "сезоните" на алуминка.Но като цяло освен визията и избягване на конденз (при правилен монтаж) няма да получиш кой , знае какъв голям ефект.
    А защо ти е изобщо да правиш такава голяма инвестиция в стая която рядко се обитава , поддържа около 15 градуса в големите студове..изолирайки я и сменяйки дограмите обезмисляш поставянето на климатик , тя сама ще поддържа 18 градуса + това оставяйки си радиатора като отопление вече ще имаш голям ефект от "четирите сезона".
    П.П. Макар , че при всички положения ще е далеч по-добре отколкото с 10+ годишна алуминка

  6. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #5

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Благодаря ти, DrugsBunny Ще го мъдря още малко

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    38
    #6

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Пак заповядай Дано съм бил полезен

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #7

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Разубеди ме. Няма да я сменям дограмата и да се набивам излишно с пари. Ще изолирам тавана с вата и гипскартон. Това е усвоена тераса, а горната на съседа не е остъклена и вероятно от там "дърпа" доста. Освен това и долу на стената ще направя изолация. Така се надявам да стопля поне малко помещението.

    Дори стъклопакета няма да го сменям на този етап. Отвън не се вижда. Само от вътрешната страна стои грозно, но ще си пускам щорите да не ме дразни. Светлина ще ми влиза от другите два прозореца.

    Дограмата сега я огледах. Здрава си е, няма да я пипам. Обковът е Giesse. Четох за фирмата в нет-а - пише че са добри. Ще чакам да се прецака още 1 стъклопакет и ще сложа 4 сезона на всички пък каквото стане.

    Последен въпрос. Този "изпусналият" стъклопакет дали върши някаква работа сега? Или все едно го няма?

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #8

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Върши разбира се.И от къв зор пък ти хрумва да сменяш алуминий с ПВЦ.Това е голяма глупост освен ако имаш проблем с конденза.
    Алуминия превъзхожда във всички механични показатели, дълготрайност и каквото се сетиш.
    Единствено коефициента на топлопреминаване на ал.е по-лош.Оттам се получават и условия за конденз.
    Но кривене, пукане,цепене, провисване няма, докато това са характерни особености за абсолютно всички ПВЦ-та без никакво значение колко са маркови и т.н.
    Фирмите предлагащи дограма предлагат ПВЦ не заради качествата им, а защото печалбата от едно и също изделие например прозорец е над два пъти по-голяма ако същият е от алуминий.


  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #9

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Съгласен съм с badr, че алуминия е по-здрав от ПВЦ и няма измятане, затова се препоръчва за обществени сгради, където има по-голямо натоварване. Но има голям проблем с образуването на конденз, затова в жилище е по-добре ПВЦ.
    Бабати, дебелината на стъклопакета и обкова е много по-важен от дограмата, затова не си давай парите за 4 сезона и т.н, а си слижи ПВЦ с 32мм. стъклопакет или най-добре троен стъклопакет.

  12. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #10

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    За какъв по-голям конденз говорите при алуминиевата дограма? Ако има конденз, то той отива на самите прозорци (стъкла), а това дали малкото профилче ще кондензира или не за мен е все тая. Никога не бих сложил ПВЦ. Все пак, един път сменям дограма. Моята е вече на 8 години и не е мръднала.

  13. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #11

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    много весела тема - вижда се как всеки вярва в нещо свое си.

    има по добро от 4те сезона - троен стъклопакет направен като хората. но няма как да го сложиш без да смениш дограмата.
    за на север не ти трябват измислени стъкла - обикновеното ка стъкло ще ти свърши работа щом не пече върху него. просто за на север няма смисъл да се инвестира в по-скъп пакет, времето за избивка се кача. за минималната разлика в качествата спрямо 4-те, а нямаш минуса на като когато не го грее слънце.

    ако алуминия е без термо-мост може да си прави конденз където си иска, то и с термо мост е така, а дори по-простите пвц профили също кондензират и конденза се образува върху тях а не върху стъклопакета в бг можем да счупим физичните закони , трябва да потърся снимките но май си отидаха с телефона ми.

    най-лесно и ефективно - сложи си едни ролетни щори отвън - няма цапане и ремонти и вършат много работа и зима и лете. а и най-евтинко.





  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #12

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Лошото е, че КА стъклото за лятото няма да е много оферта. Там си пече слънце.
    Има доста конденз, да. Ще направя вътрешна изолация. Ще боядисам стената под прозореца с боя със сребърни йони и ще сложа лайсна над нея, така че ако има конденз от дограмата, да се стича по лайсната и от там върху плочките, а не върху стената. Ще изолирам и тавана.
    Ролетните щори ми изглеждат удачен вариант, да. Колко вървят на квадрат някакви читави щори?

    Щом върши работа тоя стъклопакет, заради единия визуален ефект няма да подменям джама. Дали има термомост дограмата, не знам, не разбирам. Как изглежда?


    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1333907340[/time]_________________________________________________

    Мисля, че има прекъснат термомост. Има 2 гумени уплътнения на рамката на стената, а на рамката на прозореца има един слой, който е по-топъл на пипане. Някакъв тип пластмаса предполагам.




  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #13

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Термомостта е полиамидно профилче, което разделя профила на две, за да осигури по-добра топлоизолация т.е. разделя вътрешната от външната част на профила и донякъде намаля конденза. Профилът с темомост е към 6 см. дебел.
    Стъклопакета ти, не ти върши същата работа, защото ти влиза влага и студен въздух между двете стъкла и се губи функцията на стъклопакета за топлоизолация.

  17. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #14

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    Бабче, твоята дограма е алуминиева с прекъснат термомост и е в пъти по-добра от най-доброто ПВЦ.
    Стъклопакета ти върши почти същата работа.
    При смяна на пакетите на такива с Ка-стъкло конденза ще изчезне или намали в пъти.

  18. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #15

    Re:Стара ал дограма - да я "кърпя" ли?

    подвел съм се от това че е северно помещението - явно прозореца не е
    дограмата ти изглежда сериозно с тая гума в средата е от добра серия, смени само изпусналият стъклопакет ще намерят подобен нюанс, може дори да го комбинираш с сезонното или ка,какво пък само един пакет ще е, сложи си едни щори и си свиркай.
    поразгледай сглобките на профилите по ъглите на прозорците ако не свети всичко е 6. този профил ако не свети е по добър от пвцтата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 1
    Последно: 12-01-15, 21:41
  3. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  4. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе