Резултати от 1 до 9 от общо 9

изрязване на 4:3 до 16:9

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #1

    изрязване на 4:3 до 16:9

    Здравейте, не исках да пускам нова тема, но не намерих отговор на въпроса си, та ... според мене се налага.
    Значи проблема е следния: направихме една касетка на малкия, първата му...много е сладък. Настроих камерата да снима 16:9, някакво сони, подарено ми е... DCR-TRV18E, но не съм сигурен за последното, не си личи много ясно, изтрило се е. Както ще да е, до тук всичко е ок, свалих видеото на комп-а, пробвах с movie maker-a на windows 7, свали го и реших да го прегледам...ооо изненада...
    Оказа се, че самата камера снима 4:3, а само е сложила черни ленти за 16:9... Това си го доказах и сам на себе си, като пуснах да гледам записа на екрана на камерата...и там имаше черни ленти отдолу и отгоре. До тук добре, но искам да ги изрежа тези черни ленти. Инсталирах си sony vegas pro 10.0, викам си, камерата сони, сафта и той...пробвах и с него да сваля файла...дава го 16:9, а на превю-то...пак е 4:3 намирам опция tools/video/video event pan/crop... обаче това май е за само един кадър и от цялата работа нищо не мога да направя...
    Някой знае ли как да ги махна тези черни линии, всеки телевизор вече 4:3 може да пусне и 16:9... а телевизора, на който се очаква да се гледа е 16:9, освен това е запис за спомен, новите тв-та всички са 16:9.
    Може би трябва да използвам друг софт?
    Благодаря Ви предварително и се извинявам ако е коментирано някъде това, аз не намерих.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    527
    #2

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    първо погледни дисплея на видеокамерата ако е квадрат не очаквай чудеса. Второ по-новите модели на сони с квадратен дисплей при поставяне на режим 16/9 снимат при разтегнат удължен образ и при възпроизвеждане образа изглежда нормално при широкоекранен телевизор. При последните модели размера на дисплея е 16/9. В твоя случай е псевдо и при възпроизвеждане се разпознава 4/3 виж още веднъж настройките на видеокамерата.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #3

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    така...сега изнамерих къде другаде пише модела : DCR-TRV110E PAL ;
    Така, значи дисплея си е 4:3 според мене на камерата, филма и там се вижда с черти отгоре и от долу, но си мислех първоначално, че просто така го плейва камерата. След като го свалих на комп-а, тогава осъзнах, че дефакто тя го прави 4:3, но имам образ само в размера за 16:9. Самата камера е доста постна от към екстри според мене, не знам, аз не съм професионалист в областта, но няма много много менюта за разцъкване...
    въпроса е вече, че филма така е записан на тази DV касетка...сега как да го запиша на комп-а наново или как да го обработя, за да ги няма тези черни линии. Прав си, че може би това е псевдо режим някакъв, до сега не съм снимал така...а и не съм снимал много, 4-5 касетки най-много, но това беше преди 2-3 години, и през ум не ми е минало тогава да е 16:9...

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #4

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    ХАйде де, няма ли тук някой, който се занимава поне малко, па макар и не професионално...предполагам е лесен отговора, но защо трябва аз да откривам топлата вода...кажете с каква програма да го направя или с наличната как...

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    отговорът наистина е лесен

    въпросното crop-ване се прави в самия кодек (допускаме, че ще ползваш DivX)

    аз лично почти всичко си правя във virtual dub-a, просто защото за лично ползване ми е важно съдържанието, а не красивата опаковка... whatever, да се върнем на темата

    при избора на ползван кодек, независимо от програмата, в самите настройки на кодека (достъпни са през всяка програма) отиваш на третия таб на DivX-a, който гласи Video, и вдясно виждаш малко псевдопрозорче с името Cropping. там си има 4 полета (горе, долу, ляво и дясно), където си задаваш къде колко да изреже. единственото усилие от твоя страна е да видиш точно колко пиксела искаш да ти бъдат резнати отгоре и отдолу.

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    527
    #6

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    в случая имаме разпъване и точно ще се компенсира/skale/ за телевизор 16/9, а при кропа имаме подрязване. пинакълаоправя без проблем /носи ли са ми снимано под ъгъл 90градуса за изправяне на картината/- ако имаш възможност и желание прати ми в МР2 или AVI на скайпа - някой фрагмент за проба

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #7

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    Благодаря Ви за отговорите, ще пробвам с някакъв вид компресия, както ме посъветвахте, а ако не, ще пристъпя към точка 2

  10. Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    527
    #8

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    проблема е в настройките на монитора или софта или там с каквото възпроизвеждаш и гледаш, кадъра който ми изпрати е истински 16/9

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #9

    Re:изрязване на 4:3 до 16:9

    Здравейте, не е 16:9, и аз се подлъгах, в някой програми ми го отваря така; 720х576...това е като му дам десен бутон, пропъртис(свойства). Значи успях да го кропна до 16:9 с този софтуер, който ми даде: OJOsoft Total Video Converter 2.7.4.0126
    Обаче не уцелих битрейта, та ще го правим още веднъж упражнението Благодаря за съветите... а, за малко да забравя...с виртуалдуб пробвах, но процеса щеше да отнеме страшно много време, не знам защо е тази разлика във времето...иначе пак става доколкото разбрах

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Изрязване на Сим карта в Микро сим - къде в София?
    От regned във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 14
    Последно: 25-11-18, 20:03
  2. Chief Architect изрязване на част от стена?
    От milev във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 0
    Последно: 13-01-09, 15:34
  3. Изрязване на картината
    От Bjasa във форум Общ - софтуер
    Отговори: 8
    Последно: 10-02-07, 23:09
  4. Отговори: 4
    Последно: 20-12-05, 10:52
  5. Изрязване на MIDI файлове
    От stoianp във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 4
    Последно: 01-12-03, 16:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе