Първоначално публикувано от
hristoslav2 Изтриване на 81 база-двойки в SARS-CoV-2 ORF7a, идентифицирано от наблюдение в Аризона (януари-март 2020 г.)
https://www.medrxiv.org/content/10.1....17.20069641v1
Авторите наблюдават "изтриване" на част от един от гените на SARS-CoV-2. Загубата на 81 нуклеотида (As, Cs, Gs и Us) на ген е сравнително "голяма" мутация и това може да означава, че генът вече не е функционален. В SARS-CoV е показано, че генът, при който е извършена тази делеция (наречена ORF7a), помага да се защити вирусът от протеин, който не позволява на вируса да се отдели от клетката гостоприемник. Следователно вирус с тази мутация може да загуби тази защита и следователно може да се репликира по-малко. Авторите обаче не са потвърдили това експериментално.
Защо това е интересно?
Това е само 1 изтриване, което е наблюдавано. Вероятно има много изтривания при други заразени хора, които на практика не могат да се проследят.
Предполага се, че така вирусът отслабва и става достатъчно слаб, за да бъде ендемичен (като сезонната настинка). Израелски учени също са заявили, че вирусът има 70-дневен циркулационен цикъл в популация, преди да изчезне или да отслабне значително.
Това е интересно да се наблюдава при голямо население като Индия и Китай. Тях вируса трябваше да ги е заличил досега, но не е така. Може би поради голямата им популация вирусът в крайна сметка "изгаря" и се предава поради собственото си изтриване. Китай сега казват, че получават само случаи на внос, същото е и за Индия, които са блокирали прибирането на индийци извън страната.