В магазините са започнали да изпразват рафтовете с почистващи материали. Основно препарати за под, белина и съдържащите я - доместос, WC гел.....Всички тези дезинфектанти обаче имат АНТИБАКТЕРИАЛЕН ефект, а не антивирусен. За да има антивирусен ефект е добре, повърхностите да се забърсват чрез парцал напоен с медицински спирт.
Главният пулмолог на *****, академик Александър Чучалин, доста разбираемо говори за това какви симптоми се наблюдават при заразените и как да се лекува при липса на пълноценна ваксина.
„Самата болест има поне четири такива очертани стадия: първият етап е вирусемия. Безобидна настинка, нищо особено, седем до девет дни приблизително в този интервал“, каза Чучалин.
Според него от девети до 14-ия ден на заболяването ситуацията „се променя качествено“, защото именно през този период се образува вирусно-бактериална пневмония.
"След поражението на епителните клетки на тялото в това анатомично пространство на дихателните пътища, следва колонизация от микроорганизми, бактерии", обясни той.
Според него лекарят трябва да "покаже своето умение" да идентифицира заболяването в началните етапи.
„Ако тази ситуация не се овладее и болестта прогресира, идват по-сериозни усложнения, наричаме го синдром на остър респираторен дистрес, шок, човек не може да диша сам. За да бъдем точни, наричаме това некардиогенен белодробен оток“, казва специалистът.
Според него белодробният оток може да се лекува с механична вентилационна машина (механична вентилация).
„Ако човек претърпи тази фаза, тогава имуносупресията, причинена от поражението на придобития и вроден имунитет, става фатална и пациентът се присъединява към такива агресивни патогени като Pseudomonas aeruginosa, гъбички“
От своя страна френският министър на здравеопазването Оливие Веран призова да не се самолекувате.
Лекарства като кортизон и ибупрофен могат да влошат състоянието на пациента с коронавирус. Ако температурата се повиши, министърът препоръчва парацетамол. Както Оливие Веран написа в Twitter, при всеки случай на неразположение трябва да се консултирате с лекар.
Стана известно с какви последствия за организма заплашва коронавирусът
Задух при бързо ходене и изкачване на стълби, отслабване на белодробната функция с 20-30% - тези ефекти са регистрирани при възстановени пациенти, които преди това са били заразени с новия вид коронавирус COVID-19. Изводите от проучване на 12 излекувани са направени от болницата в Хонконг.
Остава да видим какъв дългосрочен ефект от гледна точка на въздействието върху белите дробове може да има заболяването. Например, специалистите възнамеряват да установят дали COVID-19 може да допринесе за развитието на белодробна фиброза, състояние, при което върху дихателните органи се образуват ивици от съединителна тъкан, което пречи на нормалното им функциониране.
След като са били болни от коронавирус, сега преминават курс на физиотерапия. За тях е разработен набор от терапевтични упражнения, всички се съветват да ходят на плуване, за да помогнат на белите дробове да се възстановят.
Откажете се да ядете на работното място - никога не би хрумнало на някой, да дезинфекцира работния плот/бюро. Вирусът обаче е в състояние да устои на повърхности за около един ден.
Ето още няколко препоръки - на пръв поглед смешни, но и много важни.
- дезинфекцирайте включително джаджите.
- Не се препоръчва да натискате бутоните в асансьорите с пръсти - по-добре е да използвате лактите си.
- отваряйте вратите на асансьора с лакти
- ако ползвате такси - не сядайте на предната седалка до шофьора.
https://www.thelancet.com/journals/l...183-5/fulltext
Европейски център за превенция и контрол на заболяванията
https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-...stions-answers
Актуализация на ситуацията в световен мащаб, считано от 14 март 2020 г. 08:00 часа
https://www.ecdc.europa.eu/en/geogra...019-ncov-cases
Актуализация на ситуацията за ЕС / ЕИП и Обединеното кралство към 14 март 2020 г. 08:00 часа
https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea
Информация за COVID-19 за конкретни групи: възрастни хора, пациенти с хронични заболявания, хора с имунокомпрометиращо състояние и бременни жени
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-e...iseases-people
Франция Gouvernement.fr Германия Федерален център за здравно образование Хонконг Център за здравеопазване Индонезия Министерство на здравеопазването на Индонезия Италия Министерство на здравеопазването Япония Секретариат на кабинета на министрите на Япония Малайзия Министерство на здравеопазването на Малайзия Сингапур Министерството на здравеопазването Южна Корея Министерство на здравеопазването и благосъстоянието на Южна Корея Тайван Центрове за контрол на заболяванията – Тайван Виетнам Министерство на здравеопазването на Виетнам Обединено кралство Национална здравна служба САЩ Център за контрол на заболяванията