- Александър Борисович, здравей. Благодаря, че се свързахте с нас. За ваксината "Vector" срещу коронавирус. Вие разработвате друга ваксина. Знаем за една ваксина, която вече беше представена от Център Гамалея . Как ваксината ви е технологично различна?
- Нашата ваксина е технологично коренно различна от векторната ваксина, предлагана от Института Гамалея. Ваксината, разработена от Vector, е единствената активна ваксина срещу коронавирус не само в *****, но и - в момента - в света. Принадлежи към широк клас субединични ваксини, такива ваксини се разработват от много лаборатории по света. Но нашата ваксина се състои от аминокиселини, от които се синтезират синтетични пептидни антигени. Тези антигени причиняват имунен отговор срещу коронавируса и допълнителен имунитет, антителата, които се образуват, защитават от болестта, причинена от новия коронавирус.
- Правилно разбирам, че сте използвали подобна технология при разработването на ваксината срещу Ебола?
- Съвсем правилно. Приложихме технология за пептиден антиген, за да създадем ваксина срещу Ебола. Доказано е, че е ефективен при експерименти с животни и също е преминал клинични изпитвания. Регистриран е в Руската федерация.
- Клиничните изпитвания са в ход. Моля, кажете ни как вървят, колко хора участват в тях и как реагират. Искам да кажа, как тялото им реагира на инжектираната ваксина?
- Общо 100 души участват в тестовете, но тестовете, както знаете, започнаха на етапи. Първите 14 души - те са били наблюдавани за безопасността на ваксината, а първият участник вече е изписан от болницата, където е бил 23 дни. Всичко вървеше добре, образуваха се антитела. А реактогенността беше минимална. От всички 100 души, които са били ваксинирани, 6 души съобщават за минимална реактогенност под формата на болка на мястото на инжектиране. Това е 6 процента реактогенност. Сред тези хора, които би трябвало вече да са отговорили на ваксината, всички наблюдавани антитела са регистрирани.
- И 6% реактогенност, ако по прост начин, тогава някакъв страничен ефект, нали? И какъв е този страничен ефект?
- Вече повтарям, този страничен ефект се изразява под формата на болка на мястото на инжектиране. Тоест, от факта, че на човек е била поставена инжекция, разбира се, на това място ще е болезнено. Но само 6 души от 100 съобщават за тази болезненост - това е изключително ниска реактогенност.
- И нямаше други странични ефекти?
- Никой не се оплака.
- Кажете ми, кога ще преминете към следващия етап с по-голям брой участници в тестовете?
- Първо ще изчакаме завършването на този етап, тоест тест на сто души. Докладът за приключването на тези тестове ще бъде готов до средата на септември, надявам се. И като цяло продължителността на наблюдението на участниците в експеримента ще продължи до 280 дни.
- Бих искал да разбера кога всички тестове на ваксината ви ще приключат и тя ще може да влезе в медицинските заведения?
- Очакваме регистрация на ваксината през октомври тази година. Дотогава не можем да говорим за това кога ваксината ще пристигне по рафтовете на аптеките.
- Но тази регистрация ще се проведе след третия етап на тестване или преди третия етап на тестване, както виждаме с ваксината Sputnik V?
- Третият етап ще работи паралелно след регистрацията.
- Разкажете ни повече за ваксинацията. Разбрах, че имате нужда от две инжекции от ваксината си?
- Да, необходими са две инжекции, на разстояние около 21 дни.
- Течна ваксина ли е, някакъв вид прах ли е? В каква форма се предполага?
- Това е ампулирана суспензия, която се инжектира интрамускулно, обикновено в рамото.
- Как по принцип са повечето ваксини?
- Да.
- Разкажете ни за неговото производство. Колко бързо може да се произведе масово тази ваксина?
- Масово производство - вече сме готови да обсъдим този въпрос и се подготвяме за това. И по принцип можем да пуснем първата серия ваксини веднага след регистрацията.
- Тоест през октомври, например, в средата или в края на октомври, можем ли да получим първите ваксини на ръка?
- Да, до края на октомври, през ноември, можем да се надяваме.
- За цената на тази ваксина. Можем ли да предположим сега колко може да струва - две ампули, една доза ваксина?
- Рано е да се говори за цената на ваксината. Но, мисля, ще се задържим в рамките на предлаганите от чуждестранните компании ограничения.
- Значи ще бъде конкурентна ваксина на световния пазар?
- Без съмнение.
- Кажете ми, сега се говори много, че втората вълна на коронавирус ни очаква и съответно ще съвпадне със сезонната вълна на грипа. Ето защо се говори дали трябва да се ваксинирате срещу грипа сега, дали трябва да се ваксинирате срещу грипа, преди да се ваксинирате срещу COVID-19. Ето как тези ваксини ще работят заедно срещу грип и срещу коронавирус?
- Абсолютно правилно притеснение. Задължително е да бъдете ваксинирани. На първо място, разбира се, трябва да се ваксинирате срещу грипа, тъй като ваксината вече е готова. За да се получи оптимален имунен отговор, едновременната ваксинация срещу коронавирус и грип просто не се препоръчва поради факта, че имунната система ще бъде стресирана. В крайна сметка първата ваксинация е срещу грипа в близко бъдеще. И тогава ще сме готови да получим ваксинации срещу коронавирус.
- Скоро, казваш. Кога бихте посъветвали да се ваксинирате срещу грипа, като имате предвид, че очевидно през октомври-ноември ще бъдете ваксинирани срещу коронавирус? Кога трябва да се ваксинирам срещу грип?
- Препоръката е да се ваксинирате срещу грип през септември, през октомври. След месец - не по-рано - можете да се ваксинирате срещу коронавирус. Е, тук трябва да разберете, че ваксинацията срещу грип е не само частна тема за всички, но и обществена материя, тъй като човек, бидейки ваксиниран, защитава себе си и също се изключва от епидемиологичния процес. Той престава да бъде източник на инфекция за другите. Тоест, грипният удар е едновременно частен въпрос и обществено полезен въпрос.
- За грипа знаем, че ваксината, за съжаление, трае един сезон, грипът мутира много бързо. А коронавирусната ваксина - колко дълго ще работи?
- Докато изследването не приключи, не можем да говорим за продължителността на имунитета, който ни създава ваксината. Но се надяваме, че тя е не по-малка от ваксината срещу грип.
- Тогава това е само един сезон и всяка година, може би ще е необходимо да се ваксинираме срещу коронавирус? Или не?
- Може би е така. Може би ще следваме схемата, която сега се опитва в продължение на много десетилетия, тествана за енцефалит, пренесен от кърлежи - това е ваксина, реваксинация и последваща ревакцинация на всеки три години.
- Александър Борисович, последният въпрос: мислите ли, че втората вълна на коронавирус ни чака всички? Ако стане, кога и колко сериозно ще бъде?
- Това, което ми се струва, не означава, че ще бъде така. Но, да, трябва да се подготвим за втората вълна. Мисля, че ще бъде по-малко интензивен от първия. Известни са многократни случаи на инфекция, но, отново, известно е, че този повторен случай, ако говорим за Хонконг, е бил безсимптомен, тоест в това отношение всичко е доста спокойно. Но фактът, че този асимптоматичен човек, заразен с коронавирус, може да бъде носител и разпространител на този коронавирус на други, е въпрос, който остава да бъде проучен. Следователно, трябва да приемем сериозно възможността за втора вълна и най-вече да се предпазим от смесена инфекция, причинена от коронавирус и грип, тъй като последствията от такава инфекция са все още слабо разбрани.
- Благодаря ви много, че отговорихте на нашите въпроси. Да се надяваме, че възможно най-скоро ще можете да тествате, да докажете ефективността на ваксината и всички ние можем да бъдем ваксинирани, за да сме здрави.