Линк към старата тема
Re:Кабелна телевизия и оператори DVB-C / FAQ - обсъждане, мнения част 1
Когато не получавате нужното качество ,кабелните оператори са длъжни да ви дадат информация ,кога ще бъде възможно да бъде отстранен проблемът. И съответно ако има по-голямо забавяне е нужно да бъдете компенсирани за това съответно от месечната ви такса! А ако сигнал изобщо не сте получавали повече от 24 часа без да бъдете уведомени няколко дни преди това,тогава отново имате правото да изисквате компенсация за дните в които не сте гледали.
А причините за да е с лошо качество сигнала могат да бъдат много.Това че не са отстранили проблема,означава че е локален проблем и също така мисля че не само вашето качество на картината е влошена а и на вашите съседи и тези които са в близост до вас. Бавното отстраняване на проблемите говори че техниците или са не достатъчно квалифицирани или просто не си вършат както трябва работата! В такива случаи когато не предприемат нищо за подобряване качеството на теливизионния сигнал,пуснете жалба в комисията защита правата на потребителите!
Българска асоциация на кабелните оператори
Bacco.bg
ВСИЧКИ ЛИЦЕНЗИРАНИ КАБЕЛНИ ОПЕРАТОРИ
Съвет за Електронни Медии
Кабелни и сателитни оператори 2013 -------------------------------------- Реални абонати
........................
-------
...............................
Булсатком 700 000 - Близу ЕАД 350 000 - БТК АД 180 000 - Мобилтел ЕАД 70 000 - Нет 1 ЕООД 45 000 - Телесим 2006 ООД 35 000 - Спринт ООД 46 200 - М-Сат Кейбъл АД 45 000 - Телекабел АД 25 000 - Еском ООД 11 900 - Норделинк България ООД 18 000 - Скат ТВ ООД 50 000 - Евроком Царевец ООД 7 300 - Сити Лан Ловеч ООД 15 100 - Глобал Комюникейшън Нет АД - - Кейбъл Ком Холдинг ООД 15 300 - Центрум Груп ООД 12 000 - Нетера Комюникейшън ЕООД 11 200 - Делта ООД - - Кабел Сат - Запад ООД 24 500 - Римекс ООД 4 400 - Телнет ООД - - ТВВ ООД 7 650 - Телеком Груп ЕООД 11 160 - Цифрова Кабелна Телевизия ООД 7 200 - Мултимедия БГ ЕООД 14 500 - Би Би Си Кейбъл ООД 11 200 - ТВ Нет / СКК 12 300 - Сателитни системи ООД 5 500 - - - - - - - - - -
ВИДОВЕ ТУНЕРИ
DVB-S (сателитен тунер) използва QPSK, 8-PSK или 16-QAM, 33—38 Мбит/с
DVB-S2 (сателитен тунер, стандарт от 2004 г) използва QPSK, 8PSK, 16APSK или 32APSK,
DVB-C (кабелен тунер) използва QAM: 16-QAM, 32-QAM, 64-QAM, 128-QAM или 256-QAM,
DVB-T (ефирен тунер) използва 16-QAM или 64-QAM (или QPSK) съвместно с COFDM и йерархическа модулация.
DVB-T2 (ефирен тунер, нов стандарт) използва QPSK, 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM.
DVB-H (ефирен тунер за портативни устройства).
DVB-SH (ефирен тунер за портативни устройства).
DVB-C (Digital Video Broadcasting - Cable)
Това е технология, използвана от кабелните оператори за излъчване на циф*ров сигнал по преносна мрежа от коаксиални кабели. Съществува и версия на стандарта DVB-C2, но на този етап не се използва масово никъде. DVB-C използва сходна технология за енкодиране на картината като DVB-T, като стандартните кодеци са MPEG-2 (стандартът, използван за енкодиране на картината в DVD технологията) и вече споменатият MPEG-4. MPEG-4 осигурява по-добра компресия и е предпочитаната технология, тъй като дава възможност на операторите да включат по-голям брой програми в пакетите си. Хубаво е да се знае, че коаксиалният кабел има определена пропускливост, която, както и при мрежовите кабели, се измерва в мегабити.
Пропускливостта на мрежата е около 65 мегабита при излъчване в стандарт DVB-C, а един HD канал има нужда от между 4 и 8 мегабита, като колкото по-динамични са сцените, толкова повече се повишава нуждата от капацитет. Това е причината понякога да виждате пикселизация например в динамични спортни предавания, а в „нормален“ режим картината, която получавате ежедневно да си остава с отлично качество.
DVB-C2
Незнайно кога ще се приеме в България /засега се среща само в Германия и Великобритания/
Standards - DVB
При максимално изтисканото от тази технология и при прав канал 8Mhz, QAM 4096, FEC 9/10 и SNR>33dB се постига спектрална ефективност 10,5 bps/Hz или би трябвало да износи 84 Mbps
Ако вашият телевизор има вграден DVB-C MPEG4(цифров кабелен) тунер - може да хващате всички свободни програми за които не е необходима карта. За приемането на платените програми, е необходимо да вземете от вашия оператор - КА модул и смарт карта.
Съвременните телевизори се правят със СЛОТ за поставяне на разкодиращ модул, т.н. Common Interface. В този слот не се поставя карта, а РАЗКОДИРАЩ МОДУЛ т.н. Conditional Access Module (CAM), в който на своя страна може да се постави карта. Това е така, защото различните доставчици на услуги използват различна кодираща система, за да се защитят от злоупотреби и пиратство. Освен това тези модули позволяват да се осигури или ограничи достъпа до различни услуги на оператора, различни пакети, възрастово кодиране и т.н.
Интерфейсът е стандартизиран, а цялата работа се извършва от разкодиращия модул, в някои случаи в комбинация с карта на съответния оператор.
Common Interface - Wikipedia, the free encyclopedia
Common interface - VDR Wiki
CI Plus : the Common Interface Plus official web site
Standards - DVB
Ползването на КA модул със слот за смарт карта ,вместо външен цифров приемник (set-top-box) има следните предимства:
1. Работа само с едно дистанционно.
2. По-малко кабели и включени устройства.
3. Осезаемо по-добро качество на сигнала през вградения тунер.
4. По-малък разход на електричество /един консуматор по-малко/
Smart карта и Conditional Access модул
За да е възможно ,приемането на кодирани цифрови програми в СІ гнездото на телевизора трябва да е поставен Common Interface Module (CI-модул) с поставена в него смарт-карта.
A: Smart Card
B: Conditional Access Module
C: Common Interface Slot - вход отстрани на телевизора
CI-модулът и смарт-картата не са включени в аксесоарите към телевизора ви. Обикновено може да се закупят от специализираните магазини или кабелният ви оператор. Преди покупката от магазин ,се консултирайте с оператора си - различните кабелни оператори работят с различни модели смарт карти.
CableCARD - Wikipedia, the free encyclopedia
Поставяне на смарт-карта в CI-модул
1 Плъзнете смарт-картата до ограничението в CI-модула, като страната със златистия контактен чип трябва да е обърната към страната на CI-модула, обозначен с логото на фирмата, предлагаща услугата. Дръжте смарт-картата в посоката, указана със стрелка.
Поставяне на CI-модул в CI-гнездо
2 Изключете телевизора и от контакта също. Първо се слага картата в модула и после заедно в CI слота. Внимателно плъзнете CI-модула с контактната страна напред в CI-гнездото. Модулът трябва да се постави с логото Conax обърнат към задния панел/гърба на ТВ/,на картата в него страната с чипа трябва да сочи логото, модула се вкарва внимателно като към края се преодолява леко съпротивление и си притиска до отказ. Не прилагайте твърде голяма сила. Докато плъзгате модула, не го огъвайте.
Възможни са следните проблеми:
1. Неправилно сложен САМ и карта - обърнати.
2. Попаднал предмет в CI слота ,имаше вече два такива случая , примерно парче от плат , хартия и др. Трябва добре да се огледа вътре и за изкривени ламели на контактите вътре в дъното на слота и такъв случай имаше.
3. Дефектен САМ, пробвайте с друг ако имате възможност. Ако СА модула е повреден ,няма да отваря нищо -черен екран само с информацията.
Задължение на кабелните оператори е:
- да си ъпдейтват софтуера на кам модулите по мрежата.
- да пренаредят българският дублаж и субтитри на първа позиция.
- да съобщават за промени в програмната схема. Всяка промяна в списъка с програмите трябва да се предшества от подаване на информация до абонатите.
В настройките на телевизора - общ интерфейс/кам модул/ има позиция -Съобщение. По този начин получавате информация за промените. Друг е въпроса че 100% от операторите не си правят труда да ви информират.
Проверка на информацията от CI-модула
http://sharenkoto.org/blog/?p=378
Картата се слага правилно в слота и се изчаква минута да обмени информация с телевизора, т.е. не зацепва от раз.
За всички с по стари модели телевизори които нямат MPEG-4 декодер
Купувате и си поставяте този транскодер NEOTION Pocket dTV Conax
NEOTION.COM - CAM
После поставяте картата в него и пускате телевизора да сканира за програми. Имайте в предвид ,че има някои оплаквания от транскодера.
От време на време се губи връзката СА модул - телевизор, изписва кодирана програма и след една секунда пише вие сложихте СА модул и всичко си е ОК.
На повечето програми ви изписва от време на време: Видео форматът не се потдържа ? Другите канали с този проблем след като ги преминете и се върнете на тях тръгват.
Има вероятност модулът да не контактува добре в телевизора или картата да не контактува добре в модула (ако има окислени контакти в модула, телевизора или картата).
Затова, извадете си модула, след това извадете и сложете картата няколко пъти в модула, така, че да се получи триене между контактите на модула и картата, върнете модула в телевизора с добре отмерен натиск и опитайте наново. Можете и няколко пъти да извадите модула от телевизора и да го върнете наново. Само внимателно в самото начало на вкарването на модула, докато съединителя му си намери изводите в телевизора!
При сканиране на цифрови програми, ми припокрива четири пакета /примерно на 386Mhz,394Mhz,402Mhz,410Mhz/.От тези пакети ми инсталира само един. Всичките са с по-осем програми.
Проблема е в кабелният ви оператор - да се научат да ремапват.
След поставяне на CA модула ви подкарва само SD каналите а на HD каналите ви показва инфото - какво дават в момента, но като ги отворите - дава Кодиран Канал.
Това се получава ,ако модулацията на HD каналите е различна от SD каналите. Пробвайте да пуснете на "ръчно" сканиране с различна модулация - QAM най-често е 256 за HD.
CA модулите не работят по никакъв начин с тунерите. Това са отделни подсистеми. Щом отваря един канал, проблема не е в комуникация между модула и телевизора. Причината е някъде другаде. Най-вероятно в демодулатора или MPEG4 декодера. Също не е лошо да погледнете през интерфейса на CAM модула дали има налична оторизация за HD каналите. Разбира се ако от оператора ви кажат коя е. Но това не го знаят служителките от обслужването.
Основната разлика и причина за несъвместимост:
1. Професионалните' CAM модули декодират целия транспортен стриим. Това обърква част от телевизорите, които очакват да получават от CAM-а декодирана само поисканата програма. Резултата е че кодираните прекъсват много гадно с 'няма сигнал', 'програмата е кодирана' през няколко секунди.
2. Евтините' CAM-ове просто нямат достатъчно бързина да декодират целия транспортен стриим и пускат на изхода само компонентите на поисканата програма ( Audio и Video PID + служебните пакети ). Това пък обърква телевизорите които очакват декодиран целия стриим и обикновенно води до голямо време за превключване от кодирана на кодирата програма, 5 до над 20 секунди.
Ако липсва свястна NIT таблица разбираема за телевизора, ще хване само няколко програми. И следва дълго и тържествено писане на честоти, битрейт и QAM докато намери останалите. И най-големия минус еq че телевизора няма сам да си намира новите програми и ще си държи премахнатите с 'няма сигнал'.
PS: Освен NIT ( Network Information Table ) има и още една таблица важна за телевизорите: PAT ( Program Allocation Table ). Нейната цел е оператора да 'предложи' подредба на цифровите програми в 'правилен' ред. За съжаление още никой не е успял да сътвори свястна PAT, така че масовите марки телевизори да я разбират. И затова кабелните 'групират' стриимовете по програми, вместо по битрейт.
Не ми работи EPG-то на телевизора.
Проблема не е вашият телевизор, а във кабелния оператор. Проблема с ЕПГ-то не е в настройки на мрежови или сървис ID-та или нещо такова. Най-вероятно е в repetition rate на EIT таблицата. По стандарт си има на колко милисекунди трябва да се появява в стрийма. А
Проблем със запомнянето на каналите с различни честоти.
Отново е от кабелния оператор. Има дублиране на SID. Когато на различни честоти има един и същи SID някои телевизори запомнят програмите от първата набрана честота ,а на останалите само имената на каналите.
Какъв приемник трябва да си закупя за да мога да гледам цифрова кабелна телевизия на моя аналогов телевизор /не съм абонат/ ?
Кабелните оператори предлагат безплатни приемници/ако сте абонат/. А ако си закупите сами приемник от магазин е хубаво да знаете ,че в приемника има една "сим" карта, която се контролира от компютър при оператора и ако не сте абонат веднага ще ви изловят./а ако сте абонат и не сте си платили таксите ще ви спрат достъпа до каналите/.
Мога ли да обединя сигнала от сателита с този на обикновената антена преди да влязат в къщи?
Става със сплитер (обърнат обратно), но качествен, до 2000MHz. После пак ще ги разделите с такъв сплитер.
EPG
почти всички кабелни оператори ползват стандартния PID 18 - Стандартният PID за EGP (EIT)
_________________________________________________
КАБЕЛНИ ОПЕРАТОРИ
Ариел ТВ:Начало
blizoo
Welcome to website Kable Television "BAC"
"
www.comnet.bg
Centrum Group » Телекомуникационна компания Центрум груп
Cores Netwoks
RilaTV page1
CableSat-West -
http://www.deltacatv.com
dcable.net
DCCorporation |
http://www.deltacatv.com/delta/site/news.php
Entry - N3 - Цифрова телевизия и Интернет
ESCOM LTD -
Телевизия и интернет от Евроком Царевец Велико Търново
MSAT CABLE - желаното качество
Телевизия | Net1 | We make it better!
Нетуоркс-България
Optic-Com optical communications
RN MEDIAGROUP ®
http://www.skknet.net/images/stories/skknet/tv.htm
Кабелна Телевизия С-НЕТ
Тракия Кабел - Цифрова телевизия и интернет в Стара Загора и региона
http://www.telecablenet.com/bg/
Кабелна телевизия СКАТ - телевизия,интернет,телефон - SKATTV
Начало | Interbild
This page has moved...
http://intersatmezdra.net/
Кабелна телевизия 'ВИДЕОСАТ' - по-добро качество и по-висок стандарт
http://www.vestitel.bg/site/
http://www.tv-vratsa.bg/
_________________________________________________
FAQ
При аналоговите всичко е наред, но при цифровите намира 93 канала, а в телевизора са запаметени 75. Липсват програми. Интересно, че с приемник закупен от оператора си хващам всичките цифрови програми без проблеми.
Вината е в оператора. И други се оплакват от същото при различни кабеларки. Дължи се на директно трансмодулиране на пакети от спътника без промяна на параметри по тях и така става омазването (Ch No, Pid). Истината е, че голяма част от операторите свалят (пиратстват) директно Булсатком с цели транспондери. Нещата не са им настроени коректно, не знам някъде по pid или sid се объркват нещата, но някои канали се застъпват и т.н. и става каша. А с операторския приемник работи, защото те му преправят софтуера.
Иначе нормална DVB-C кабелна с правилна NIT таблица и параметри на пакетите не би трябвало да прави проблем на телевизора ви!
Проблем с губещите се канали на цифровата. Не ми запаметява всички програми от първият цифров пакет.
Възможно е проблема да е от лоша връзка някъде по сплитерите в апартамента или в буксата към телевизора.
Гледам цифрова кабелна директно на телевизора без външно устройство. Понякога се получава за секунда прекъсване на сигнала(дава черен екран), същото нещо се получава и при включване и изключване на друг консуматор от същия токов кръг на който е телевизора. Със Set-Top-Box ,който дават от кабелната не му влияе тока.
Просто тунерът на ТВ-то ви е по-чувствителен от STB-то. От тока е, проверете връзките и ако може прехвърлете на друг токов кръг.
При запаметяване на пакети с програми с времево изместване телевизора ми изтрива програми от първият пакет.
Опитайте да настройвате Symbol Rate, QAM, PID-ове поотделно на всеки канал. Често в два пакета има канали с еднакви пидове и вградения тунер се шашка.
Ако си купя един сет-топ-бокс примерно от е-бай дали няма да мога да гледам кодираните цифрови канали без да плащам допълнително за цифрова тв?
Не-няма как да стане. Може да гледате само свободните некодирани програми. Всеки оператор използва определена марка приемник и всеки приемник си има мак адрес който се регистрира в сървъра на оператора. В случай ,че вашят приемник не е регистриран ,няма как да гледате кодираните програми. Кабелният оператор изпраща по кабелната мрежа фърмуер/софтуер/ до приемниците си с който оператора контролира кои програми може да гледате и кои не/според това за кои пакети сте платили/.
В определени моменти - при рязка смяна на картината, например реклами, динамична смяна на цветовете, близък кадър от футболен мач и др. се получават дефекти и пикселизация - картината става на "квадратчета" за момент, след което се оправя.какъв е проблема ?
Tелевизора ви няма нищо общо с този проблем - вината е изцяло на кабелния оператор и степента на компресия на сигнала. По принцип когато копресията е по-висока съответно качеството пада, а това особено се забелязва при рязка промяна на картината. Причината е, че компресията обикновено използва алгоритъм, който се базира на предишния кадър. Т.е. за да направите (декомпресираш) следващия кадър трябва да имате предходния, защото следващия се описва само с това какво се е променило спрямо предходния (това разбира се е най-общо казано, има и други детайли, които няма смисъл да дискутираме тук). Затова при рязка промяна на картината разликите, които трябва да бъдат описани между два кадъра са твърде големи и поради ограничението за висока компресия се "закръгляват". Затова, когато има рязка промяна има и такъв дефект. Интересно е, че такъв дефект, макар и пo-рядко се забелязва на каналите, които по принцип би трябвало да са с максимално качество (bTV, Kanal1, ... ).
Прекратяване на договора поради неизпълнение на задължения от страна на оператора
За да имате основание, да се прекрати договора /поне по взаимно съгласие/ без неустойки и обещетения, трябва да имате документирани нарушения на договора от тяхна страна.
Ако при разговора ви предупреждават, че ще ви записват им отговаряйте , че и вие ще ги запишете. Освен записа трябва може да се състави протокол, че това е станало еди кога си в присъствието на двама свидетели и друг , че на са се отзовали до еди кога си и т.н. Или да представите копия от това, какво и кога сте си чатили, а не са го изпълнили и т.н. Трябва да ги хванете с документи и свидетели.
Термини
NIT (Network Information Table) - Таблица за мрежовата информация, която съдържа параметрите на системите за праване на данни – Идентификатора на мрежата, честотата на транспондера , орбиталната позиция и т.н.
PAT (Program Allocation Table)
PID (Packet Identifier) - Идентификатор на Пакета
CAT (Condition Access Table) - Таблица на условния достъп, която носи PID-овете на всички EMM (Entitlement Management Message) Съобщение за Условния Достъп за платените TV програми.
EPG (Electronic Programme Guides) - Електронно програмно Ръководство.
http://gvrinchev.my.contact.bg/
http://www.tv-sputnik.com/termins.html
dil's journal
FAQ се редактира от deian, hristoslav2.