http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_cooker
http://www.messenger.com.au/#TheInductionCooktop
https://www.youtube.com/watch?v=R2Vurgaaza8#
Принцип на работа
Индукционните котлони, за разлика от останалите котлони загряват директно съда за приготвяне на храната, без да имат нагряващ елемент. Това се получава чрез силен високочестотен електромагнит, който създава електромагнитно поле и чрез индукция загрява съда. Директно казано, когато магнитен материал се постави в това електромагнитно поле в него се индуцира енергия и той се загрява.
1. Захранва се бобина, която създава високочестотно електромагнитно поле.
2. Полето прониква в метала на съда за готвене и индуцира токове създавайки топлина.
3. Топлината генерирана в съда се предава на съдържанието му.
4. Нищо извън съда не е засегнато от магнитното поле – в момента, в който съдът се свали от котлона или той бъде изключен, нагряването спира.
Тъй като топлината при тези котлони се получава в съда за готвене от магнитно поле, много е важно съдът да е от феритен материал – например желязо. Материали като алуминий, мед, стъкло са неизползваеми с индукционни котлони. Това означава, че за готвене с тези котлони са необходими железни или стоманени тенджери и тигани.
Предимства
* Енергийна ефективност – Индукционните котлони са значително по-икономични от другите електрически котлони. Енергията, която изразходват е малко по-малко от нормалните плочи, но освен това тя се изразходва до два пъти по-ефикасно. Това се дължи на факта, че се загрява директно съда, а не загряващ елемент, който чрез топлообмен (при който има загуби) да предава топлина на съда. Като цяло индукционните котлони са около два пъти по-икономични от останалите електрически котлони.
* Контрол – Загряването става веднага след включване на котлона и поставяне на съда – подобно на газовите котлони не се налага да се изчаква загряване на загряващ елемент. Също така промените в силата стават веднага след като завъртите копчето.
* Безопасност – Самият котлон е студен и дори на най-голяма мощност не се затопля. Това означава, че вие (а и малчуганите около вас) няма как да се изгорите на котлона. Внимание – съдът може да бъде топъл!
* Комфорт – Тъй като не се губи енергия за самото затопляне на съда, вашата кухня като цяло ще бъде по-хладна отколкото със стандартните електрически или газови котлони.
* Чистота – Тъй като самият котлон не се загрява, няма как нещо да капне, да загори и мирише и след това да се налага дълго търкане докато се изчисти.
* Бързина – 500мл. кипва за 1 мин.
Недостатъци
* Специални съдове – Нуждата от използване на специални съдове е най-основният недостатък на индукционните котлони. Както казахме вече съдовете трябва да са от феритен материал (които реагират на магнит) като желязо или стомана и съдове от алуминий, мед и стъкло не са използваеми. Друго изискване е дъното да бъде абсолютно плоско – ако има дори малки извивки няма да се получава равномерно загряване. Тъй като контролирането на температурата често се извършва с поредици включване и изключване на магнитното поле е възможно в много тънък съд храната да прегори. Най-добре е при покупка на съдове е да се проверява в спецификациите им дали са подходящи за индукционни котлони. Някои фирми предлагат специализирани продуктови линии.
* Внимание при готвенето – Важно е съдовете върху котлона да съдържат течност или храна, да не са празни за да може топлината да се абсорбира. В противен случай, може да се стигне до прегряване и повреди на съда поради рязкото увеличаване на температурата.
* Нова технология – Ограничен избор от продукти – както за плотове, така и за съдове. Също така и цените са по-високи от тези на конвенционалните варианти.
Заключение
Дали индукцуонните котлони са най-добрият избор за вас можете да прецените сами, но едно е сигурно - те ще продължават да набират популярност, тъй като имат възможности далеч над тези на конкурентните утвърдени технологии.
http://www.nvb-bg.com/index.php?see=...&catid=272&p=0
http://www.gorenje.bg/hobs
__________________________________________________________________________________________________
Стъклокерамичните готварски плотове
Печката е основният кухненски уред, а котлоните върху нейния плот – най-използваната част. Най-честият въпрос при избор на готварската печка е дали да е на газ или ток, с обикновени чугунени електрически котлони или стъклокерамичен плот?
Рано или късно всяка домакиня се разделя с вярната стара печка и трябва да си избере нова. Влизайки в магазина, погледът веднага се спира върху лъскавите модерни готварски плотове. Наистина ли са толкова хубави, икономични и удобни за почистване? Не е ли по-добре да вземе комбинирана печка на газ? Дали да не отложите за следващия живот скъпата стъклокерамична печка и да вземете по-евтиния вариант със старите чугунени котлони – сега изглеждат толкова тънки и модерни?!
Газ или ток?
Готварските плотове са електрически, газови или от смесен тип. Основното предимство на газовите котлони е икономичността, защото газта е по-евтина от тока. Другото предимство е мигновената бързина на нагряване. Повече предимства нямат, освен ако не сте любител на китайската кухня. Дори в *****, където газовите печки са с десетилетни традиции – в новите домове се вграждат електрически печки (в допълнение там и токът е с ниска цена). Основен недостатък на газовите котлони е безопасността и консумацията на кислород от кухненското помещение.
Винаги същетвува, макар и малък риск от изтичане на газ.
Желателно е газовата печка да е в проветриво помещение – например остъклен балкон. Допълнителен недостатък е почистването. Компромисен и често срещан напоследък вариант е смесеният плот в съотношение 2:2 или 3:1 газови и електрически котлони. Дали си заслужава да дадем още 200-300 лева заради модерния дизайн за печка със стъклокерамичен плот?
При обикновените котлони нагревателят загрява кварцов пясък, след това чугунената плоча и чак след това съда. Затова, когато тези котлони загряват и изстиват бавно, по този начин се губи топлинна енергия. Има бързодействащи чугунени котлони (маркирани с червено кръгче по средата), но те загряват по-бързо за сметка на консумираната енергия.
Стъклокерамиката е много по-функционална. Котлоните загряват бързо. Някои типове като халогенните и индукционните се използват само в стъклокерамичните плотове, оборудвани с по-съвършени органи за управление, които позволяват по-точно регулиране на нагряването. В плотовете се вграждат таймери, индикатори, сензорни бутони, блокировки. Почистването на гладката и плоска скъклокерамика е по-лесно и просто в сравнение с чугунените плочи. В крайна сметка допълнителната цена, платена за модерната технология, бързо се изплаща с икономията на ток, време и удобство при почистването.
Основата на всеки готварски плот са работните зони, под които са скрити нагревателните елементи. Главно достойнство на стъклокерамиката е нейната способност леко да пропуска топлината от долу на горе (от нагревателя към дъното на тенджерата) и много трудно да предава топлината в ширина по повърхността.
Под стъклокерамичната повърхност се монтират няколко типа нагревателни елементи. Те са не само с различна конструкция и размер, но и използват различни физични принципи на нагряване. Най-масово вгражданите нагреватели са от типа HiLight. В тях има лентов нагревателен елемент, поставен на азбестова основа. Халогенните нагреватели са с подобна конструкция, но в тях допълнително е вградена мощна халогенна лампа. При нейното включване тя започва веднага да излъчва повече топлина на пълна мощност. След като основният нагревателен елемент влезе в режим – лампата се изключва. Най-модерни са индукционните нагреватели. Те генерират мощни електромагнитни вълни, които директно нагряват дъното на готварските съдове. От друга страна, стъклокерамичният плот не се нагрява, а само се затопля обратно от горещото дъно на съдовете. За този тип котлони е нужен специален комплект готварски съдове с дъно от феромагнитна стомана.
Плотовете не са само черни. Има бели, а дори и със специални рисунки и орнаменти. Продават се монтирани на готварската печка или отделно за вграждане в работния плот на долните кухненски шкафове. Обикновено са в пълен размер с 4 котлона (60 x 60 см) или в половин размер (тип “домино”) с 2 котлона.
Стъклокерамичните плотове за вграждане имат собствени панели за управление от механичен (с “врътки”) или сензорен тип. Сензорните панели са под стъклото на плота, абсолютни гладки и се почистват лесно. Те заемат по-малко място от механичните и затова освобождават повече работна площ на плота. Разбира се, сензорните панели са по-скъпи. И двата вида панели имат индикатори за остатъчна топлина, указващи коя работна повърхност (котлон) е все още гореща.
На пръв поглед стъклокерамиката изглежда чуплива и крехка, но само на пръв поглед. Разбира се, не трябва да я удряме с чук, но по данни на производителите повърхността издържа удар на двукилограмова тенджера от височина 50 см. Стъклокерамиката е почти с нулев коефициент на разширяване при нагряване. Тоест тя не се бои от рязко загряване и охлаждане, както обикновеното стъкло. Ако се разсипе вода върху нагорещената плоча – няма проблем.
Единственият враг е захарта и твърдите насипни вещества. Захарта е вредна във всякакъв вид – на кристали, сироп или сладко. Тя се спича с повърхността и изменя нейната физична структура, като се получават неизтриваеми петна. Така че при попадане на захар върху работната повърхност веднага я избършете с мокра кърпа или гъба. Горещият плот няма да се спука, бъдете спокойни! Само се пазете да не се изгорите.
Насипните твърди вещества също драскат повърността, когато поставите върху тях дъното на тенджерата или тиган. Производителите не препоръчват директното печене на продукти върху работната повърхност – примерно филийки или чушки. Все пак може да опитате – има домакини, които го правят, но на своя отговорност.
Ако забележите наличието на пукнатина в резултат на удар или прегряване – използването на плота е много опасно. Задължително трябва да се извика сервизен техник, а преди това плотът веднага се изключва.
Почистването е сравнително лесно
При много леки замърсявания е достатъчно забърсването с кърпа. За леко замърсени повърхности се използва гъба, натопена в миещ препарат (само да не съдържа абразивни частици). При по-сериозни замърсявания и нагар трябва гъба с по-твърд слой от пластмасови влакна и специален препарат за почистване на стъклокерамика. Ако и това не помага – има стъргалки за стъклокерамика, с които се изстъргват нагарът и запечената мръсотия. Те имат острие от метал, който не драска повърхността. След почистване плотът може да се натрие със специален поддържащ препарат, който създава защитен силиконов слой на повърхността срещу замърсяване и надраскване.
Накратко, въпреки особеностите на тяхната поддръжка стъклокерамичните плотове са красиви, икономични, функционални и лесни за почистване.
ImageВ момена стъклокерамични плотове произвеждат само две фирми - Schott (Германия) с търговската марка Ceran и EuroKera (Франция) – собственост на американския концерн Corning и френския Saint Gobain. Независимо каква печка купувате – Bosch, Indesit, Gorenje, Mastercook, Crown или Beko – на плота е логото Ceran или EuroKera. Тоест разлика в качеството няма. Физическите свойства на стъклокерамиката са еднакви. Разликата е в системата на управление, типа на нагревателните елементи и дизайна.
За да се използва ефективно топлината от котлоните и да не се повреди плотът, трябва правилно да се подбере готварската посуда. Не се препоръчва използването на съдове с алумиево или медно дъно. С времето те оставят върху стъклото тънък слой метал, който практически не се почиства.
Диаметърът на дъното и на нагревателната зона трябва да съвпадат. Съдовете трябва да са с равно дъно – дебело 2-3 мм за емайлираните и 4-6 мм за тези с многослойно дъно от неръждаема стомана. Когато купувате тенджери и тигани, обърнете внимание на маркировката, указваща на какъв тип котлони може да се използват. Почиствайте редовно дъната на съдовете – така овъглените остатъци от храна няма да драскат плота.
http://www.vsekidom.com/index.php?op...=158&Itemid=43
Производители
http://www.aeg.de/
http://www.bosch.com/
http://www.fissler.com/
http://www.miele.com/international/enint/home.htm
http://www.siemens.com/
http://www.fagor.com/
http://www.smeg.com/
http://www.electrolux.com/
http://www.teka.com/pages/home_international
http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=2&i=12