Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 116

Газов котел - мнения и препоръки 2008г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    18
    #1

    Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Здравейте,

    прочетох целия форум а и не само този и все още не мога да взема решение какъв двокунтурен котел да си закупя.
    Апартамента в който ще живея е ново строителство с изградена инсталация за отопление на газ,PVC дограма,изолация и т.н.
    Чиста отопляема площ 65 кв.м.,163 кум.м.
    Двоумя се между Вайлант,Мора и Вайсман

    1.Вайлант-това което чувам е, чеконсумацията им е висока а и цената също(2600лв.)
    2.Мора-притеснява ме факта,че са чешки.Хубавото е че мин.им мощност е 4кв.ч.(1570 лв.)
    3.Вайсман-единственият модел 8-24 кв.ч е от 2001г.

    Вече се обърках от толкова разнородна информация а и съм лаик,затова ще съм благодарен ако някой от вас изкаже компетентно мнение по проблема ми!

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    12
    #2

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от karim
    Здравейте,

    прочетох целия форум а и не само този и все още не мога да взема решение какъв двокунтурен котел да си закупя.
    Апартамента в който ще живея е ново строителство с изградена инсталация за отопление на газ,PVC дограма,изолация и т.н.
    Чиста отопляема площ 65 кв.м.,163 кум.м.
    Двоумя се между Вайлант,Мора и Вайсман

    1.Вайлант-това което чувам е, чеконсумацията им е висока а и цената също(2600лв.)
    2.Мора-притеснява ме факта,че са чешки.Хубавото е че мин.им мощност е 4кв.ч.(1570 лв.)
    3.Вайсман-единственият модел 8-24 кв.ч е от 2001г.

    Вече се обърках от толкова разнородна информация а и съм лаик,затова ще съм благодарен ако някой от вас изкаже компетентно мнение по проблема ми!
    Честита Нова Година на Всички Форумци!
    Сега по въпроса:
    Тая дилема не е толкова трудна за разрешаване, ако се използва практичен и разумен подход!
    Ако се замислиш в перспектива качествата на уредите и неговите характеристики се припокриват и от едните и от другите котли. въпросът е не само да избера уреда а хората които го представят и които стоят зад него! Следпродажбено обслужване, сервиз и цена на всички тия услуги!
    В момента има много по атрактивни като цена уреди на пазара които ще ти свършат същата работа а и при наличие на изолация на жилището ще имаш и добри разходи!
    Ето ти още няколко критерия за сравнение на котлите: цена на резервни части, срокове на доставка, цена на аксесоари, местен(локален) сервиз или централизиран. Само си представи как в тая поледица чакаш някой да дойде от 100 километра да ти поправи котела, еми колкото и желание да има човека няма да може!!! пък колко ще струва това е друга тема!!!!
    Трябва да знаеш че рано или късно се налага сервизиране, профилактика и т.н. Ей тази цена трябва съобразиш! Тука някои котли се оприличаваха на Мерцедеси, БМВ-та, Трабанти и т.н. НО НИКОЙ НЕ СПОМЕНАВА ФАКТА, ЧЕ И МЕРЦЕДЕС ПРАВЯТ СЕРВИЗНИ ЦЕНТРОВЕ!!! А хората които карат мерцедес те пък ще ти кажат колко струва поддръжката на тая кола! Трябва да се гледат нещата в переспектива. Тоест идеята ми е че в зависимост от това къде живеееш и кои фирми работят в твоя град по разумно е да предпочетеш една марка а в друг град друга, зависи от това кой стои зад тях!
    Важно е и самите хора на които си гласувал доверие, тях кой ги подпомага при решаване на някой проблем. Време за реакция..... и т.н.
    Успех!!!
    П.С. Замисли се колко е ефективноста на Мората когато работи на долната си граница!!!( под 80%) - неефективно горене - преразход на газ!


  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    18
    #3

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от omaripi
    Честита Нова Година на Всички Форумци!
    Сега по въпроса:
    Тая дилема не е толкова трудна за разрешаване, ако се използва практичен и разумен подход!
    Ако се замислиш в перспектива качествата на уредите и неговите характеристики се припокриват и от едните и от другите котли. въпросът е не само да избера уреда а хората които го представят и които стоят зад него! Следпродажбено обслужване, сервиз и цена на всички тия услуги!
    В момента има много по атрактивни като цена уреди на пазара които ще ти свършат същата работа а и при наличие на изолация на жилището ще имаш и добри разходи!
    Ето ти още няколко критерия за сравнение на котлите: цена на резервни части, срокове на доставка, цена на аксесоари, местен(локален) сервиз или централизиран. Само си представи как в тая поледица чакаш някой да дойде от 100 километра да ти поправи котела, еми колкото и желание да има човека няма да може!!! пък колко ще струва това е друга тема!!!!
    Трябва да знаеш че рано или късно се налага сервизиране, профилактика и т.н. Ей тази цена трябва съобразиш! Тука някои котли се оприличаваха на Мерцедеси, БМВ-та, Трабанти и т.н. НО НИКОЙ НЕ СПОМЕНАВА ФАКТА, ЧЕ И МЕРЦЕДЕС ПРАВЯТ СЕРВИЗНИ ЦЕНТРОВЕ!!! А хората които карат мерцедес те пък ще ти кажат колко струва поддръжката на тая кола! Трябва да се гледат нещата в переспектива. Тоест идеята ми е че в зависимост от това къде живеееш и кои фирми работят в твоя град по разумно е да предпочетеш една марка а в друг град друга, зависи от това кой стои зад тях!
    Важно е и самите хора на които си гласувал доверие, тях кой ги подпомага при решаване на някой проблем. Време за реакция..... и т.н.
    Успех!!!
    П.С. Замисли се колко е ефективноста на Мората когато работи на долната си граница!!!( под 80%) - неефективно горене - преразход на газ!

    Благодаря за отговора!

    Живея в София така,че проблема с забавянето на отстраняване на проблем с котела от страна на сервиза мисля,че няма да имам.За съжаление не познавам никой който ползва газово котле,за да поискам съвет.На този етап не мога да разбера цените за следгаранционен сервиз за да мога да го ползвам като критерий за избор на котле.
    Днес прочетох ,че има котлета които са външни.Някой чувал ли е нещо по въпроса и кои са за предпочитане вътрешните или външните.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Да, много производители правят модели за монтаж на вън, но това не е за препоръчване, ако има възможност да се монтира в помещение. Най-добре в кухнята.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    12
    #5

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Съвета ми към теб е като питаш за газовите котли да се интересуваш не само колко топли и колко харчи, има ли топла вода или няма, а да се интересуваш при евентуален проблем колко бързо се реагира, кой идва, кога идва и крайна сметка колко струва!!!
    Свържи се с хора които имат котли от три четири години и повече какви части са подменяли и колко са чакали за да ги получат!
    С други думи проучвай фирмите, а не марките!



  7. Banned
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    304
    #6

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Здравейте, някой да знае нещо за Radiant RBS 24 mini? Продава се от България Терм. Как се представя този котел, има ли тук притежатели на такъв? Благодаря.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #7

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от muchoto
    Lazar, има хора дето са запознати със сметките при отопление на газ. Изобщо не е евтино. Иначе че е топло спор няма. Ако гониш икономичност обаче при 2-3 стаен апартамент - просто забрави. Сметката може и да е двойна от алтернативната при отопление със скъпи климатици.
    А тука в БГ, 90% от хората гонят икономичност и се връзват на подвеждащите рекламите на Овергаз.

    ПС: Неприятно течение и шум при скъпи климатици ?? Това се едно не сме го прочели.
    Повечето от тези, които говорите за икономични климатици отоплявате само една стая и от време на време 2 или 3-та. Истината е че с климатик сметките за отопление на цяло жилище от 80-90 кв. не са по-ниски. Сметка за газ много трудно може да достигне 200 лв и то при външни температури -15 каквито бяха през декември. При по-топлите зимни месеци е максимално 150 лв. (говорим за отопление, готвене и топла вода). А като говорим за топлина- кажи ми климатик, който ще вдигне температура 26-27 градуса мерена на 2,50 метра, където я мери климатика. На всички пише в упътването, че не е препоръчително да им се задава повече от 23-24 градуса - реално на равнище 1,20 м. това означава температура около и под 20.
    А с газовото отопление 22 градуса се мерят именно там, колко е на 2,50 не ме интересува, но ходя по тениска и съм спокоен за детето, докато си играе на пода.

    Имам приятелче с две 9-ки инвертори фуджицу - много беше отворен, докато температурите не се смъкнаха устойчиво на -10. Не замръзвал, дрън-дрън, добре че са на западна стена и го огрява слънцето през деня, иначе взеха да берат душа. А ако бяха монтирани на място дето слънце не огрява? Живял съм и аз на климатик. Сметка под 100 лв зимъска не плаща, а отоплява основно едната стая на 20 и другата от време на време.
    Ами в моя случай - трябват ми една 18-ка и две 9-ки, да кажем че тока от климите ще е около 180 лв, ами топлата вода и другите работи.
    Един киловат на газ е 0,068 ст, без значение кога я употребяваш, а на ток - когато най-много ти трябва е близо 13 ст.
    А цената на газта е близо до тази, на която газпром продава на всички европейски страни, но на тока - нашият ток е един от най-евтините в европа (чел съм сравнително изследване) - познай какво ще се случи след няколко години? Световната практика говори, че когат се намесят частни оператори тока е значително по-скъп отколкото при държавно регулиран монопол (доказано в изследване на световната банка)

  10. fbr
    fbr е на линия
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #8

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от stefan_nankov

    Един киловат на газ е 0,068 ст,
    Нещо си се пообъркал.Или живееш край някое газово находище.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #9

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от fbr
    Нещо си се пообъркал.Или живееш край някое газово находище.
    Никак даже - според цената на Примагаз АД - Варна, 1 куб.м. е приблизително 0,68 лева с ДДС. И това което съм посочил е според данните на отделената енергия при изгарянето на един литър метан (има си нормативни стойности, като не вярваш виж малко допълнително литература). Предполагам знаеш че един кубичен метър като обем в себе си съдържа 1000 литра?

  12. fbr
    fbr е на линия
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #10

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Обърках се окончателно.В предишния пост пишеш че един киловатчас на газ излиза 0,068 стотинки,сега пишеш ,че един литър газ е толкова пари.Това единствено може да бъде вярно при условие че от 1 литър газ се получава 1 киловатчас енергия.Я попрочети темата малко назад и направи съответните корекции.Но ако наистина излиза 0.068 стотинки на киловатчас,мисля че даже и тези които са на дърва и въглища биха минали на газ.0,068 стотинки са 68 хилядни от стотинката.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #11

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Допуснал съм грешка - имах предвид 0,068 ЛЕВА за киловатчас. Съжалявам, за което, - реално имал съм предвид 6,8 стотинки , но не съм догледал.
    Иначе сметките преди това сигурно са верни при цена на газта 0,76 ЛЕВА на кубик, но това е за някъде другаде(сигурно София). На Примагаз цената е друга и се вижда на онзи линк на ДКЕВР че е такава.
    Разликата откъм икономии идва от два източника :
    1) първо инвертора работи много по-често и по продължително от един котел
    2) и второ прочети тази научно обоснована статия http://www.totaltherm.com/?go=produc...&categoryId=62. При отопление на газ радиаторите и конвекторите винаги се разполагат до стените, под прозорците, докато климатика може да се разглежда като аналогичен на разглеждания случай на разполагане на радиаторите вътре в стаята и със използване на минимална мощност. (радиаторите при парното или работят на макс или не - термоглавата или съотв. програматора включва и изключва но не регулира мощността.)

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    stefan_nankov, разбрах, че се отопляваш на газ - ако може да споделиш опит - от колко време, по какъв начин - с котел или конвектори, какъв разход ти дава на месец, защото явно си доволен. Засега опитът у нас не е голям и всяка информация за предимства и недостатъци, пък ако щеш и за допуснати грешки е ценна, тъй като на много хора им предстои тази стъпка, други пък срещат проблеми при работата на системата.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #13

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Имам газ от началото на ноември.
    В момента отоплявам апартамент с РЗП 94,5 кв.м.(изцяло северен), с газов котел Мотан Оптимус 24 квт., имам 3 радиатора с височина 300 и общо ребра 44 в дневната с 33 кв.м., по един радиатор с 15 ребра на височина 500 във всяка от двете спални, лира в банята и 5 ребра в коридор 12 кв, колкото да пречупи въздуха. Котела е двуконтурен и осигурява неизчерпаемо количество гореща вода когато си поискаме. Имаме и котлони на газ. Към котела има монтирани допълнително външен датчик и седмичен програматор.
    За ноември сметката беше 120 лв, а за декември ще бъде да кажем 190 лв. Това е при поддържана температура 23-24 градуса 18 часа,а през ноща 21 за 6 часа.Топлата вода се харчи на макс - имаме поне по 20 куб. на месец, защото малката ни дъщеря го изисква.... и естествено кафето на газов котлон отнема минутка-две..
    На всички климатофили мога да кажа че топлото от радиаторите, няма нищо общо с това от климатиците- комфорта е в пъти по-голям при газовото парно. Дали защото я няма струята от въздух не знам.
    Проблемите са да кажем, че предпоследният ми радиатор в единият кръг затопля по-бавно от останалите,но разбрах че това може да се промени с поотварянето на секретния му кран. ( Още не мога да намеря толкова голям шестограм). Другият проблем е че още не мога да определя коя мощност на котела в режим отопление е най-подходяща - при 25 %, при 30 или при 40%, за да намаля малко сметката за газ.
    В бързането ни се наложи да изградим два паралелни кръга, докато навсякъде ни препоръчваха звездообразна система с колектор. Това май е основната ни грешка, сега съжалявам че системата ни не е такава - на всеки бих препоръчал системата с колектор - реагирането ще бъде много по-бързо, управлението на температурата в отделните стаи - по-индивидуално. Въобще няма да има такива проблеми - кой радиатор пръв, кой последен, а и разликата за апартамент като моя беше да кажем около 200 лв.
    Второто основно нещо е котела - когато го купувахме искахме всичко от проекта до изграждането и закупуването на котел, заедно с узаконяването да се извърши от една фирма, затова купихме този който те препоръчват. И сега мисля, че не сме направили грешка, просто още не мога да му хвана всички цаки. Електронно може да му се регулира мощността, но ми казаха че при режими под 30 % не бил с КПД 93 % защото вентилатора в този случай не подава оптималното количество въздух за изгарянето. Това е бял кахър обаче.
    Вярно е че с климатици навсякъде може би щях да плащам подобни сметки или малко по-високи, но пък нямаше да е топло в банята например, да не говорим за другите екстри - топла вода, готвене и пр. Пък и комфорта е някак си различен.
    Сега като се върна назад определено бих инсталирал един водо-воден конвектор в дневната, но тогава нямах много средства.

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #14

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Не знам дали от котела е разликата, но в съседния блок един познат под 200 лв не е падала сметката му за газ (отделно 10-15 лв ток) , сега по студовете може и до 250 да стигне. Параметрите на апаратамента са сходни около 90 кв - северен.

    Аз отоплявам ~ 80 кв с 2 инвертора и 1 конвенционален, монтирани вътре на южна тераса, неостъклена разбира се. С 2 малки деца , може да си представите колко топлина, топла вода, готвене и т.н. искат. Отделно 2 компа постоянно вкл.
    79.50 - ноември, 107.38 - декември. Навсякъде 22-23 през деня, вечер 21. Ако бяхме на газ щяхме да ползваме повече топла вода. При северен апартамент предполагам, сметката ми щеше да е поне с 15-20 % нагоре.
    За банята си прав, особено ако е къща, или с външна стена и прозорец. При нас е панелка - вътрешна, не е чак толкова зле.
    За тока така и не разбрах откъде черпиш информация, че ни е най-евтин в Европа. В Гърция е по-евтин, нищо че предимно го внасят.
    Не забравяй и 30% увеличение на газта на 3 етапа през 2008 г.
    Има и друго. Народа иска да си прекара газ, не толкова заради комфорта, ами защото Овергаз го уверява че е хипер - икономично.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #15

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Гърция внася ток от България, как е възможно тока им да е по-евтин не знам. Поне данните, които имам са различни, пък се касае за докторат на колежка, съмнявам се да допусне така да се подведе. При румънците със сигурност е много по-скъп тока защото стратегията им е да използват максимално природните си изкопаеми - основно нефт и т.н. Подобни данни имам и за повечето страни от ЕС. Пък единен пазар - нали знаеш какво ще последва.
    А иначе харча на една система, много зависи от настройки на котела, вид на котела, наличие на външен датчик, програматор, оразмеряване на системата, и т.н. А и когато му препоръчват добри решения българина си мисли че го цакат с парите и гледа да спести, което понякога резултира в по-високи сметки.
    Лошото е обаче, че има много фирми дето предлагат услуги, но не са чак толкова грамотни в проектирането на такива системи - препоръчват мощен котел за малък апартамент и беееж.
    А иначе увеличението на газта е по формула по отношение на набор от горива - мазут, дизели, бензин и цената на Тока.
    Искания за увеличения на цените на тока ще се приемат тепърва и не се съмнявай, че съотношението Ток/Газ целенасочено се поддържа в полза на газа навсякъде по света - много документи има на ДКЕР по този въпрос. Това че сега се пише за газта е едно на ръка, а какво се задава за тока?
    И не да се заяждам - и на мен ми се струва малко множко тая температура дето я поддържаме в къщи, но говорейки за 24 на газово парно, мога да съпоставям единствено с данни за настройки на 26 при климатик, какъвто и да е той. (На мен лично настройка 23 на климатик си ми е таман, ама жена ми )
    Има разлика вервай ми.
    Сега за далаверите на Овъргаз - то си е понятно една фирма да използва само положителните страни за реклама, друг е въпросът колко трябва да се доверяваме на рекламите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 09-08-17, 00:52
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 08:39
  3. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 08:36
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 12:56
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 30-12-09, 00:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе