Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 116

Газов котел - мнения и препоръки 2008г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #16

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    @ muchoto - един малък въпрос имам - топла вода от топлофикация ли взимаш?
    Ако да колко горе-долу ти е сметката на месец?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #17

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Гърците внасят и от нас, и за крайният им потребител тока е по-евтин, отколкото тук. Просто там няма енергийна мафия. Тока ни е един от най-скъпите в ЕС. Не знам твоята колежка на какъв източник се е позовала. Има обширните подобни теми тук във форума. Виж газта ни, все още е от най-евтините, но Булгаргаз работят по въпроса


    ПС: С голям бойлер съм /не български/ само на нощна работи. Сметките ги писах по-горе.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #18

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Някой има ли информация доколко електронните настройки за мощността на котела влияят на консумацията на газ и дали намаляването под 40 % наистина намаля мощността ?
    Казаха ми че при настройки под тази граница изгарянето на газта не било толкова ефективно и КПД на котела падало. Според източника ми това се случва заради оборотите на вентилатора?
    Касае се за котел Мотан.

  5. ror
    ror е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    99
    #19

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    не знам за каква настройка иде реч, би трябвало да е автоматична според потребностите, поне така знам за добрите котли. Аз като ще имам 3 независими нива за отопляване означава ли че, постоянно трябва да му правя настройки, понеже времето и температурите за отопляване ще са различни Със сигурност знам че, който си е взел котел от фирмата му доставчик на газ, леко се е прецакал.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #20

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Не знам какво имаш предвид под 3 различни нива на отопление, но настройката веднъж направена не би трябвало да се пипа. В случая,Аз просто се опитвам да постигна най-оптималната настройка за моите условия на ползване.

  7. ror
    ror е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    99
    #21

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от stefan_nankov
    Не знам какво имаш предвид под 3 различни нива на отопление, но настройката веднъж направена не би трябвало да се пипа. В случая,Аз просто се опитвам да постигна най-оптималната настройка за моите условия на ползване.
    Грешно се изразих, имах в предвит 3 етажни нива. Така както поставяш въпроса, за регулирането на мощ., според една научна статия в Тотал терм, отоплението е най-ефективно когато радиаторите работят на пълната си мощ и са най-близо до най-топлоемката част на помещението. Така че, котела трябва да работи според инсталираната отплителна радиаторна мощ., което не знам как ще го направиш. При кондензните котли, това се постига (икономиата) като котела се настрои във възможно най-ниска граница в нискотемпературен режим.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #22

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    А бе то статията я знам наизуст и затова сега си пиля главата че не съм инсталирал някой друг конвектор.
    Но изследването там касае мощността на радиатора, която зависи в случая и от температурата на водата. А така или иначе винаги радиаторите се разполагат под прозорците - което се явява и най-топлоемката част.
    Изследването е много полезно и затова повече никога няма да поръчвам система с паралелни кръгове, но при мен е именно такава, а тя си има известни трикове - прегряване и прочие.



  10. ror
    ror е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    99
    #23

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от stefan_nankov
    никога няма да поръчвам система с паралелни кръгове
    ще извиняваш, ама каква е тази система,в смисълът че не виждам къде е засегната в статията

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #24

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от ror
    ще извиняваш, ама каква е тази система,в смисълът че не виждам къде е засегната в статията
    При паралелните кръгове магистралата е с едно сечение, а разклоненията с друго, после и секретните кранове на изхода се притварят повечко, за да може топлата вода да достигне и до другите радиатори от кръга. Това резултира в пъти по-бавна реакция на самата отоплителна система като цяло. Каквото и да правиш, както и да боравиш със секретните кранове, няма как да получиш бърза реакция - при много отворени кранове до последните радиатори няма да достига достатъчно топла вода, при по -притворени радиаторите се пълнят по-бавно с топла вода и вдигат температура по-бавно. Това имам предвид.
    При твоите 3 етажа сигурно ще ти изградят един колектор, но след това пак може да са паралелни кръгове.
    Когато всеки радиатор има връзка с колектора той получава топлата вода независимо от останалите радиатори - т.е. всеки радиатор си е в собствен кръг , което резултира в много по-бързо затопляне на радиаторите като цяло - оттам и ефектът който е описан в тази статия е по-ясно изразен. (Естествено при тази система можеш спокойно да сложиш и конвектори, на някои места, което ще ти резултира в още по-ясно изразен ефект, такъв какъвто е описан в статията)

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    1
    #25

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Тази система с последователните радиатори може да работи перфектно, ако са изчислени правилно дебитите и съответно диаметрите на тръбите. Вярно е че регулирането става малко по трудно, но като се направи както трябва системата работи не по-лошо от колекторната. Естествено ако съответния клон с който трябва да се захранят няколко радиатора има по-малък от необходимия диаметър, колкото и да настройваш просто няма да имаш необходимия дебит вода който трябва да циркулира през тези радиатори и те няма да могат да постигнат желаните параметри. Принципно би трябвало фирмата която ти е направила отоплителната инсталация да направи и необходимите настройки, но много фирми за съжаление дори не знаят за какво става въпрос. Редно е преди да се изпълни дадена отоплителна инсталация първо да се направи проект. Ако сте решили обаче да минете по тънката лайсна - извикайте един "майстор" и той всичко ще ви направи! Успех!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #26

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Цитат Първоначално публикувано от Pecko
    Тази система с последователните радиатори може да работи перфектно, ако са изчислени правилно дебитите и съответно диаметрите на тръбите. Вярно е че регулирането става малко по трудно, но като се направи както трябва системата работи не по-лошо от колекторната. Естествено ако съответния клон с който трябва да се захранят няколко радиатора има по-малък от необходимия диаметър, колкото и да настройваш просто няма да имаш необходимия дебит вода който трябва да циркулира през тези радиатори и те няма да могат да постигнат желаните параметри. Принципно би трябвало фирмата която ти е направила отоплителната инсталация да направи и необходимите настройки, но много фирми за съжаление дори не знаят за какво става въпрос. Редно е преди да се изпълни дадена отоплителна инсталация първо да се направи проект. Ако сте решили обаче да минете по тънката лайсна - извикайте един "майстор" и той всичко ще ви направи! Успех!
    То без проект не може. Аз лично имам такъв. Обаче, доколкото виждам котлите са със стандартни изисквания за вход и изход на водните кръгове и там май няма голяма възможност за вариране.
    Перфектната работа на тези кръгове при мен се получава, само когато е много студено и котела подава по продължително време топла вода - тогава проблеми никакви. Но когато подава за по-кратко време, при външна температура около +5 - +10 градуса, тогава не можеш да ме убедиш, че ще работи по същия начин - значи ли това че аз трябва да се разхождам със шестограм вкъщи през 3 часа, за да бъзикам секретните кранове. Не мисля така.
    Каквито и настройки да направиш те ще важат за изчисления при определена температура на водния кръг и при определена външна температура, ако те се променят тогава работата на такава система също се променя.
    При колектора - твърдя (и това си е чисто мое мнение) системата не е толкова зависима от тези изчисления, защото колектора се изчислява да е на приблизително еднакво разстояние от всички радиатори - ето защо всички радиатори получават еднакъв обем вода, по едно и също време и когато спре подаването, те ще са поели еднакво количество топла вода, съответно отдали еднакво количество топлина(при условие че термоглавите не са затворили).
    При другата система едно нещо не можеш да промениш каквото и да правиш - и това е пътят до радиаторите, от което зависи и подаването на топлина.
    Така че каквото и да си говорим, туй са приказки точно на човек, дето много "разбира", и може би е проектирал големи системи за централно парно, но не е толкова запознат с работата на малките отоплителни системи в домовете.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    12
    #27

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Тука нещо позамря форума, давайте нещо да се зачекнем! :-)

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #28

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Ам народа тук е луднал по климатици и се самоубеждава, сега като им изплющят зверската цена на тока, ще пропищят ....
    Иначе аз и в най-големите студове трудно направих сметка от 250 лв (абсолютен максимум за момента и то на новите цени), но пък вкъщи непрекъснато е 23-24 градуса. А при събратята климатофили, евтино идва ама седят на топло по 2-3 часа дневно, пък честичко не го споменават.

  17. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #29

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Ами, какво ще стане с цената на газта??? Само за тази година се очаква повишение от 30%.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #30

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2008г

    Както и да я повишават Киловат-а за отопление на газ ще остане под 10 ст. а при текущите цени на тока и намеренията на ЕРП-тата до края на годината ще мине 20ст за дневна. Вчера чух по Дарик да говорят за 7,5 евро цента изкупна цена за тока от АЕЦ и до 8-9 цента от Вятърните, смятай оттам нататък за разпределение и си прави изводи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  3. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе