Уважаеми дами и господа от Panasonic,
Настоящото писмо е от клиенти на Panasonic, участващи в най-популярния форум за видео-техника в българското интернет пространство http://forum.setcom.bg/index.php/board,59.0.html и закупили LCD/PDP телевизори от дистрибуторите в България.
Направените във форума коментари изведоха следните общи проблеми, недостатъци и грешки в управляващия телевизора фирмвер и желанието за тяхното разрешаване от страна на работещите за разпространението на продуктите Ви в България офиси:
1. При използване на DVB-C тунера, съществуващата опция за избор на език на настройките по подразбиране се извършва по предварително зададен твърд списък от езици в който, българския не съществува. Поради това, направените настройки за език на звука и субтитрите на DVB-C каналите не се запомнят и след превключване на канала и при следващо завръщане на предишния са тези, които са по подразбиране. Така направената кирилизация на телевизорите на фирмата пренебрегва българския потребител. В списъка с езици за предварителни настройки на субтитри и аудио съпровод липсва българския, а са включени езици и диалекти, които се говорят от много по малобройни народи от българския. Тук е възможно да се въведе запомняне на език за субтитри и звуков съпровод отделно за всеки канал;
2. В първоначалното меню за регионални настройки, България не е упомената. Наличната опция за източна Европа активира единствено само аналоговия тунер. Би следвало за държави в които все още не е нормативно уредено ползването на DVB каналите, както е в България да има опция за максимално използване на наличния хардуер. Възможността това да се извършва през Финландия/Хелзинки е неразбираема за потребителя и не е описана в инструкцията;
3. Липсва бутон на дистанционното управление за превключване между последните два избрани канала. За изпълнението на тази функция, извън менютата за настройка, след коригиране на управляващата програма, без проблеми може да се използва бутонът RETURN на дистанционното управление;
4. От постъпил отговор от страна на офиса в Унгария се разбра, че българския пазар е малък и въпросните промени са твърде сложни за да бъдат извършени. Деленето на народите на „източна Европа” и на всички останали е недопустима сегрегация. Без да се отричаме правото на всеки народ да ползва своя език, като пример в менюто присъстват: Галски език – явява се част от келтската група в която общо говорещите езиците и са около 1 033 900 души, Баски език - говори се от около 1 000 000 души, Корсикански език – говори се в регион с население 250 000 души ..... (цифрите са от http://bg.wikipedia.org/). За сравнение Българския език само на територията на България се говори от над 8 000 000 души.
В предвид, че въпросните проблеми с езика не се откриват при други производители продаващи сродна продукция в България, довода за „ограничения български пазар” е несъстоятелен. Подценяването на потребителя и пазара в България може да изиграе лоша шега. За няколко месеца през 2009 г. компаниите предлагащи кабелна телевизия в страната започнаха да предлагат паралелно с аналоговия сигнал и DVB-C пакети с програми. Тенденцията в близките години аналоговия пакет да престане да се транслира.
5. Закупените от нас телевизори бяха и са рекламирани от дистрибуторите в България, като притежаващи DVB тунери. Никъде в рекламите не беше споменато, че е възможно да има ограничения в настройките на език за аудио и субтитри при тях. На практика сме били под влиянието на подвеждаща реклама.
6. HD каналите на сателитните оператори в България се настройват, но не могат да се отворят - няма видео и аудио. (Установено на модели TX-P46G15E и V10)
Молим Ви да бъдат изготвени нови версии на фирмвера за продадените в България телевизори, които да покриват изискванията на българския потребител и в които да бъдат отстранени описаните грешките и недостатъци.
Предлагам нов текст. Моля за съдействие за корекция и превод и утре да го пращаме за Германия.