Страница 1 от 10 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 150

Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #1

    Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Всеки знае, че е по-лесно да натискаш здраво педала на газта, отколкото да шофираш икономично.
    Икономичното шофиране си е почти изкуство. Защото не значи само да се мъкнеш бавно като като костенурка, както някои си мислят, а, напротив - да постигнеш баланс между добра средна скорост и икономия на гориво. Което изисква определени техники, внимание и усилия.
    Надявам се и всеки се е замислял или е опитвал нещо по въпроса. Аз когато мога - карам икономично, но не заради това, че разхода ме удря по джоба, а просто заради самата идея и постигането на по-добри резултати. Нещо като хоби.
    Ще започна с общоизвестните "златни" правила:
    - скорост до 90-100 км/ч
    - плавно ускоряване
    - без излишен товар в колата
    - минимален брой включени електро консуматори.
    - без климатик
    - затворени прозорци
    Всяко от тези правила съм нарушавал понякога и все пак съм постигал добри резултати. На когото му е интересна темата - да разкаже своят опит, постижения, аз също имам какво да споделя


  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #2

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    На моята при градско шофиране й се отразяват добре следните няколко допълнения към горните:
    - ускоряване на ниска предавка (напр. на втора от 2000 до 3500 оборота, вместо на чтвърта от 1000 до 1500);
    - пускане по инерция, където е възможно;
    - каране с добри гуми при правилно налягане (нито повече, нито по-малко) - постигал съм разлика дори по 2 на 100 от кофти гуми

  4. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #3

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    - без излишен товар в колата
    Жената ако бута, ще компенсира климатика

    Най-оптимален резултат се получава когато се държи двигателя в постояни обороти. Около 2500 за дизелите и 3-3500 за бензиновите. Другите изброени придпоставки са чисто теоретични. Аз лично съм забелязал, че под 100км/ч на 5-та ми гори поече отколкото на 4-та.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, рез

    Опита ми досега (активни 15г ), доказа едно - колкото по-бързо мина на ниските обороти ( по-висока предавка ) , толкова по-икономично карам
    който не вярва , да заповяда !
    тест драйв !!!
    мисля че и Крис 11 също го потвърди
    Високата предавка и ниските обороти правят нисък разход

    2.Второ -90/100 км не са гаранция за нисък разход  ( ако ускорявам и намалям постоянно, няма как да падне разхода. Икономията е в постоянната скорост - ускоряваш до 100км и включваш 5 -та и не мърдаш от 100 км , тогава може и с 4 /100 да падне. При нужда от по-голяма скорот  преминете пак на 4-та, 5 тата скорост лапа много повече при набиране!
    3.Гумите е наистина така- трябват ти ПРАВИЛНИТЕ гуми за колата .( а ако са правилни и не са напомпени по спецификата няма икономия)
    4. Не е зле и да си провериш накладките , и спирачните апарати - ако задържат още 2/100 разход , независимо къде!
    4. Кабелите на свещите са голям консуматор и може да ти издухат горивото
    5. Алтернатора ако презарежда - това се конпесира от двигателя  - пак гори повече
    6. Колкото повече пътници маш в колата - толкова ти харчи отогоре.
    7. Всеки извън габаритен предмет повишава разхода ( багажник за таван  , товари , протегната ръка )
    8. Осеяния с дупки път
    9. Постоянното преминаване от лента в лента ( ако караш само в дясната лента разхода пада - доказано от Транстриумф-Варна )
    10. Скапани амортсьори  са мъка за колата !
    11. Не е зле да се провери резервоара -ако е стара колата и е с метален резервоар - определено има дупка а през нея влизат боклуци и излиза гориво - в тази насока забравихме и филтрите - горивен и въздушен , колкото са по-стари , толкова по малка е ползата от тях !

    Добавено
    12. Забравихме и центровката на двигателя - не е зле да се чеква на 1г по веднъж поне
    13. Другото е ако е издухан двигателя разхода е убийствен.( клапани, цилиндри, семеринги, фложки )
    14. Премахнете Катализатора-  2/100 градско !!
    15. Реглаж на предница и на гумите

    Да вземем да добавим по някоя и друга важна причина !

    ДОБАВЕНО!
    Избягвайте осеяни със светофари и задръствания улици - винаги е по-добре да минеш по по-дългия , но не натоварен път , от колкото по по-късия и претоварен път !
    Всяко спиране на светофар- пак потегляте на ниска предавка с голям разход!

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #5

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    За да не пиша излишно - абслютно съгласен с Mr.TECHNO ,особено по 2-ра,3-та и за филтрите,и за всичко останало.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #6

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    ...жената или да бута, или да ходи на фитнес и да се вталява, че да не създава преразход. Сега е ясно защо ние ергените караме по-икономично
    Ско,
    колкото са по-надути гумите - толкова разхода ще е по малък, поради това че все по-малка част контактува с пътя и намалява триенето. Но за сметка на това колата става по-малко стабилна.
    backinblack,
    за постоянните обороти - съгласен, но аз съм с дизел 2 литра, при мен 2000 оборота са малко над 90 км/ч. По книгата на колата - при мен при 2000 оборота се срещат кривите на въртящ момент и мощност и това е оптимума. С увеличаване на оборотите нараства мощност, пада въртящ момент.
    Ето някои от моите техники:
    на градско каране
    - при завой на кръстовище - убивам скоростта най вече с преминаване на 3-та или 2-ра - така запазвам оборотите на двигателя високи за последващото ускоряване.
    - при зелен светофар, когато наближавам последната кола, не тръгнала още - отдалеко забавям така че после да продължа от 2-ра след като тя тръгне.
    извънградско
    - плавно ускоряване, крака гали газта, не я натиска.
    - след достигане на 90-100 км/ч по прав, равен, ненатоварен път - фиксирам положението на стъпалото си на газта, като странично го опирам на тапицерията вдясно. Така избягвам излишни колебания в обороти и скорост.
    - при лек наклон надолу с последващо изкачване - при спускането леко ускорявам, при изкачването леко отнемам от газта.
    - при по стръмно спускане с последващо изкачване - освобождавам от скорост, сама да се ускорява, при изкачването когато скоростта спадне на 80-90 - включвам на 5-та или 4-та с предварително изравняване на оборотите за да няма придърпване.
    - през повечето време карам на 5-та. Имам разходомер и той ми показва, че 5-та е винаги най-икономична. Може би е така при дизела само?
    - когато минавам през село със 60-70, равен път - на 5-та, почти без газ, леко поддържане само.
    - през деня карам на включени габарити само, не на фарове.
    - предпочитам нощното каране на дълъг път - няма кой да ти нарушава избраната скорост, няма газ-спирачка-газ.
    - климатика го пускам ако може най-вече при спускане, при възможната най-ниска предавка. Така служи за допълнителна спирачка и де факто няма разход на гориво за работата му при голямо студоотдаване.
    Това е накратко. С такива техники съм изминавал разстоянието София-Варна с 4,0/100. Добрич-Варна с 3,5/100. При средна скорост 85 км/ч, което никак не е зле за средна скорост разхода ми е 4,7-4,8/100 при преход Варна-София. Колата ми е Тойота Авенсис-комби, празна е 1,5 тона, двигател 2 литра турбо с комън рейл, 116 к.с/85KW.

  8.  
     
  9. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #7

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, рез

    Искам да добавя нещо за климатиците и отворените прозорци. Преди в дебелите книги пишеше, че един отворен прозорец увеличава въздушното съпротивление с 20%. Не знам това до колко е вярно, но по време на жегата до една скорост е по-икономично да се кара със свалени прозорци, но от даден момент нагоре става по-икономично с климатик. Смятам, че граничната скорост е различна за различните автомобили, Mythbusters го демонстрираха за някакви джипове преди, така че теорията се потвърждава и на практика.

    При мен правилото като цяло е: градско със свалени прозорци, извънградско - на климатик. (то и без друго в града докато охлади климата и човек пристигнал )

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    ...
    - през деня карам на включени габарити само, не на фарове.
    ...
    Това противоречи на Закона да движение по пътищата. На габарити - само спрял.
    Колкото и да е невинно да си на габарити, все пак е подвеждащо за останалите. Честно казано, си позволям да псувам на глас по такива дребни хитринки. Рядко, но го правя.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #9

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Това противоречи на Закона да движение по пътищата. На габарити - само спрял.
    Колкото и да е невинно да си на габарити, все пак е подвеждащо за останалите. Честно казано, си позволям да псувам на глас по такива дребни хитринки. Рядко, но го правя.
    MitkoS, аз не подстрекавам когото и да било да нарушава законите, а споделям аз какво правя. Отгоре на всичко рядко карам през деня, повечето е нощем.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Виж, аз не искам да преча на другите да карат икономично. Дори не се дразня, когато те ми пречат. Дрязня се обаче, когато тяхното икономично каране граничи с опасно поведение на пътя.

    Веднага се сещам за един често срещан елементарен пример.
    Вечерно време. Още не се е стъмнило, но вече се смрачава. Карам с лека кола зад камион по двулентов двупосочен път извън градско. Заради камиона, нямам идеална видимост. Ще ми се да изпреваря камиона и най-после се появява прав участък. Виждам в далечината отсреща кола на габарити. Нормално е да предположа, че е спряла на банкета и не се движи. И съответно си мисля, че е безопасно да изпреваря.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #11

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    **************************************************************************************************Заради камиона, нямам идеална видимост. Ще ми се да изпреваря камиона и най-после се появява прав участък. Виждам в далечината отсреща кола на габарити. Нормално е да предположа, че е спряла на банкета и не се движи. И съответно си мисля, че е безопасно да изпреваря.
    Ти ли беше тоя бе , малии от кога те търся

    Никога в града не минавам на по -ниска предавка с цел да намаля скороста и да увелича оборотите
    моята колае перфектна по инерция ( разхода на свободна предавка е по-нисък от колкото на директна !
    отново доказано неколкократно на тест драйвче ! ) Теориите може да са противоречиви , но "ако всичко на книгата излизаше на нивата - ехееееееееееееее."
    и двигателями е 115 коня ( не 116 ) 2.0 и, но бензин !/ газ
    като искам да ускоря - минавам на бензин , но никога не правя резки маневри , кротко си изчаквам. Предпочитам да стигна бавно но славно !
    извън града , при голям наклон даже гася двигателя ( познавам колата си перфектно - не ми казвайте какви рискове приемам, и сам ги знам ,но съм далеч по-безопасен от комплексиран братчед на Шумахер ,който иска да изпревари всичко живо .

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    ...
    извън града , при голям наклон даже гася двигателя
    ...
    Това и аз съм го правил. Много пъти. Но преди 17 години с един Москвич 408. Когато през Владая и Княжево минаваха по пет коли на час.

    Сега свързвам икономичността предимно с икономичната кола, а не с икономичното каране

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #13

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    MitkoS,
    не се осланяй на такива индикации - габарити/фарове. Човека може да си е напълно спрял и пак да е с пуснати фарове - забравил ги е например По-добре е да си е чисто отсреща, мисля аз.

    Mr.TECHNO,
    да оставим сервото, ама не те ли е страх от заключване на волана?

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #14

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.



    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    MitkoS,
    не се осланяй на такива индикации - габарити/фарове. Човека може да си е напълно спрял и пак да е с пуснати фарове - забравил ги е например По-добре е да си е чисто отсреща, мисля аз.

    Mr.TECHNO,
    да оставим сервото, ама не те ли е страх от заключване на волана?
    Хе,хе,почвам да се чудя - дали не си объркал форума

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #15

    Re: Икономично шофиране - техники, съвети, резултати.

    Това беше само един пример.
    Проблема е, че човек може постепенно да подмени приоритетите, като даде превес на икономичното каране, вместо на безопасното каране.
    Отделно от това, някои от вече описаните техники за икономично каране ми приличат на "изрязала си ноктите и си въобразява че е отслабнала".

    Не ме разбирайте погрешно. По-горе Mr.TECHNO е написал, че предпочита да стигне бавно но славно. И аз така.

    // Няма нищо нередно да си спрял и да си на фарове. Тогава не си опасен. Нередното е да се движиш на габарити.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 10 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 168
    Последно: 08-06-13, 13:24
  2. Резултати от тестове с Prime95
    От InternetZombie във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 11-11-10, 18:42
  3. Отговори: 10
    Последно: 27-04-09, 20:30
  4. Haier HSU-09H03/R2 - въпрос за икономично ползване
    От ozonbg във форум Климатици Haier
    Отговори: 15
    Последно: 14-12-08, 21:39
  5. Отговори: 9
    Последно: 02-07-06, 20:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе