Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 74
Like Tree9Одобрявам

Въпрос за акумулатор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #16

    Re:Въпрос за акумулатор

    Де бре не се нервирай, нека опита, може да има късмет и да успее да ги зареди достатъчно, така че да му вършат работа.

    Аз имах късмет с "възстановяването от нулата" - спуках гума (дъска с пирон) точно в снега преди Коледа и колата стоя 4 месеца на "трупчета". Гумата я оправих две седмици по-късно, но колата не можеше да пали заради "паднал" акумулатор.
    И както се оказа сега в началото на Април, когато все пак реших да подкарам тази кола (че другата пък се почна да се чупи), има някакъв проблем с ел. система и има постоянна консумация в размер на 120mA, достатъчни за да разредят 72Ah акумулатор до абсолютната нула за две седмици. Пък при мен стоя така 3 месеца.
    А сега акумулатора е зареден и автомобила пали (още не съм отстранил утечката, но гледам поне веднъж седмично да я карам тая кола).

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #17

    Re:Въпрос за акумулатор

    Акумулаторите бяха ОК, изкараха ме лятото на почивката. Последното им зареждане беше в краят на август, сега наскоро проверих - имаха още ток, въпреки че цяла зима не съм ги зареждал, а помните какви люти -25C студове бяха!

    Но по време на почивката през лятото установих, че само с 1 зарядно на Einhell, макар и 10 амперово - не могат да се заредят добре акумулаторите за времето в което работи генератора, който иначе работеше поне 10-тина часа в денонощие. Тока от акумулаторите го ползвах вечерно и нощно време, когато генератора си е прибран и на сутринта са почти без ток.

    За да съкратя времето за зареждането сега взех второ зарядно от същият модел, отново 10А. Мислите ли че това ще помогне и ще успявам да ги зареждам добре и за 2 пъти по кратко време отколкото с 1 зарядно? Двете зарядни ще ги свържа успоредно, както са и двата акумулатора. Дали ще се получи?
    Или е по-добре да взема едно, но голямо зарядно, има такива по 22A? И ето тук ме учудва защо зарядно 10A струва 70 лв, а зарядно 22A струва 190 лв?? По разликата в цената не излиза ли че има някаква тънкост в цялата работа и с 2x10A свързани зарядни няма да получа почти същият ефект като с 1x22A?

    Снимка на 2-та акумулатора в караваната с 1 зарядно:


    ... и на генератора.




  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #18

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68

    Но по време на почивката през лятото установих, че само с 1 зарядно на Einhell, макар и 10 амперово - не могат да се заредят добре акумулаторите за времето в което работи генератора, който иначе работеше поне 10-тина часа в денонощие. Тока от акумулаторите го ползвах вечерно и нощно време, когато генератора си е прибран и на сутринта са почти без ток.
    ......
    За да съкратя времето за зареждането сега взех второ зарядно от същият модел, отново 10А. Мислите ли че това ще помогне и ще успявам да ги зареждам добре и за 2 пъти по кратко време отколкото с 1 зарядно? Двете зарядни ще ги свържа успоредно, както са и двата акумулатора. Дали ще се получи?
    ......
    Не прави това! Ще съсипеш акумулаторите. Пралелното зареждане на акумулатори е абсолютно противопоказно:
    1. Не са еднакво разредени
    2. Нямат еднакъв капацитет
    3. Нямат еднакво вътрешно съпротивление
    В резултат на това се получава презареждане на единия и недозареждане на другия. По-добре всяко зарядно на отделен акумулатор и запаралелване след спиране на заряда.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #19

    Re:Въпрос за акумулатор

    @Lupus, сигурно си прав, но всеки ден да разкачвам кабели за да ги зареждам поотделно и след това отново да ги свързвам - вече няма да е почивка
    Както са нещата в момента ми е удобно, защото просто е достатъчно да включа караваната към генератора за да започнат да се зареждат акумулаторите, както и да си имам 220V.
    Казваш че са с различен заряд? Дали е така, при условие че са постоянно свързани заедно?

    Все пак с 2 захранвания по 10A ще постигам ли по добро зареждане?

    След малко повече четене из нета започнах да разбирам че ми трябва RV или Deep Cycle акумулатор. Те са специално за кемпери, каравани, изобщо за къмпинг. Има големи, с по 180Ah. Разликата от автомобилните акумулатори е, че не могат да отдават голям ток за кратко време като тях, но затова пък са способни дълго да отдават заряда си при малка консумация, доста по дълго от автомобилните. Примерно осветление, водна помпа, хладилник, работата на лаптоп, ТВ и т.н.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #20

    Re:Въпрос за акумулатор

    Тия зарядни имат ли автоматика за изключване след достигане на пълен заряд? Минават ли в режим на дозаряд - примерно с 0.01С?
    Акумулаторите никога не са абсолютно еднакви, а с времето на експлоатация тази разлика в параметрите ще се увеличава. Когато свържеш два акумулатора в паралел губиш управлението на зарядния ток - зарядните ще се ошашкат, защото няма да знаят къде отива тока. Така акумулатора с по-малко вътрешно съпротивление ще тегли по-голям ток и той ще е водещия. Когато и зарядните са в паралел - шаша е пълен!
    Няма да се впускам в теории, но съвета ми е следния - всяко зарядно към един акумулатор! И не е необходимо закачане и разкачане на кабели. Достатъчен е един контактор на връзката (+) между двата акумулатора, управляван от две релета реализиращи логическо "И". Всяко от тези релета следи по едно зарядно. Схемата ще работи така:
    1.Включено зарядно А - релето, следящо го задейства, но другото - не. Контактора не включва. Зареждат се и двата акумулатора от него с по-малък ток. Не е добър режим, но става, когато искаш да спестиш мощност на генератора или едното зарядно дефектира.
    2. Включено зарядно Б - релето, следящо го задейства, но другото - не. Контактора не включва. Зареждат се и двата акумулатора от него с по-малък ток. Не е добър режим, но става, когато искаш да спестиш мощност на генератора или едното зарядно дефектира.
    3. Включени и двете зарядни. Задействат и двете релета и контактора също, като разкача запаралелващия кабел. Контактора се самоблокира и остава в това положение докато не завърши заряда и на двата акумулатора и не го разблокираш с бутон. Това е добър режим на заряд като всеко зарядно зарежда своя си акумулатор и регулира процеса. С малко проста електроника може да се измисли и по-сложна автоматика, която напълно да автоматизира процеса.

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #21

    Re:Въпрос за акумулатор

    Лупус не го плаши човека толкова.Мога да ти дам много примери за фабрично спаралелени акумулатори,които пезропотно доживяват достойни старини.Просто с едно зарядно 10А няма как да заредиш акумулатор 150 Ah за 10 часа.Така че две зарядни по 10 А в паралел мисля че ще свършат работа.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #22

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от marto68
    Лупус не го плаши човека толкова.Мога да ти дам много примери за фабрично спаралелени акумулатори,които пезропотно доживяват достойни старини.Просто с едно зарядно 10А няма как да заредиш акумулатор 150 Ah за 10 часа.Така че две зарядни по 10 А в паралел мисля че ще свършат работа.
    Наистина дай схеми на фабрично запаралелени акумулатори и паралелно работещи зарядни. Ще ми е много любопитно да видя как работи такова чудо и най вече как обясняват работата на автоматиката на зарядните в такъв режим.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #23

    Re:Въпрос за акумулатор

    Четох, че е нормална практика в кемпери и каравани да има няколко паралелно свързани акумулатора. Но по въпроса за зареждането им не съм срещал уточнения че трябва да се зареждат отделно.

    Моите зарядни са с индикация за интензивността на зареждането. В началото на зареждане, при изтощени акумулатори, стрелката веднага отива в крайно дясно. Постепенно със зареждането се връща към средата, а след като са минали много часове - даже и 10-тина е между средата и крайно ляво, на 1/3 от скалата. Това ми подсказа че 1 зарядно не е достатъчно да ги зареди за толкова време. Също така генератора си гори бензина и става неефективно толкова дълго да работи за да ги дозареди.

    Но тъй като зарядното само си определя интензивността на зареждането според заряда на акумулаторите - не знам какво ще се получи ако свържа 2-те зарядни паралелно - дали няма взаимно да си влияят и да "мислят" че акумулаторите са заредзени, а те да не са. Подозирам, че зарядното си определя интензивността на зареждане по напрежението в акумулатора. В такъв случай не би трябвало да има проблеми с 2 зарядни, защото само тока на зареждане ще е двойно по-голям, напрежението е същото....

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #24

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Наистина дай схеми на фабрично запаралелени акумулатори и паралелно работещи зарядни. Ще ми е много любопитно да видя как работи такова чудо и най вече как обясняват работата на автоматиката на зарядните в такъв режим.
    Много микробуси форд примерно ползват тази хватка за по голям капацитет .Мога да ти приложа снимки.Акумулаторите там са два от двете страни на двигателя абсолютно фабрично.Номера с двата акумулатора го има и в леки автомобили дизел по обясними причини.В службата ни докараха преди две години зарядна станция за електрокари с размер на хладилник ,която може да зарежда до 4 електрокара на веднъж абсолютно паралелно.Само с една галета добавяш за всеки електрокар по 40 ампера отгоре.Аз също се дивих в началото и не вярвах че ще се зареждат добре,но практиката показа че се зареждат абсолютно нормално.Скоро си отварях батерията на лаптопа вътре намерих 8 литиево йонни елемента спаралелени два по два като има оставени кухи тръбички и за още 4 елемента за да се спаралелят по три,явно за още по голям капацитет.Така че прави се това масово.А как ще работят две идентични зарядни към един акумулатор това без да съм го пробвал мога само да предполагам че ще се получи.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #25

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от marto68
    Много микробуси форд примерно ползват тази хватка за по голям капацитет .Мога да ти приложа снимки.Акумулаторите там са два от двете страни на двигателя абсолютно фабрично.Номера с двата акумулатора го има и в леки автомобили дизел по обясними причини.В службата ни докараха преди две години зарядна станция за електрокари с размер на хладилник ,която може да зарежда до 4 електрокара на веднъж абсолютно паралелно.Само с една галета добавяш за всеки електрокар по 40 ампера отгоре.Аз също се дивих в началото и не вярвах че ще се зареждат добре,но практиката показа че се зареждат абсолютно нормално.Скоро си отварях батерията на лаптопа вътре намерих 8 литиево йонни елемента спаралелени два по два като има оставени кухи тръбички и за още 4 елемента за да се спаралелят по три,явно за още по голям капацитет.Така че прави се това масово.А как ще работят две идентични зарядни към един акумулатор това без да съм го пробвал мога само да предполагам че ще се получи.
    Имам три въпроса;
    1. Въпросния микробус с каква инсталация е - 12V или 24V?
    2. Зарядната станция да не е обикновен мощен изправител, а регулирането да става в електрокара?
    3. Къде е схемата за управление на заряда и защита на батерията на лаптопа - има ли платка с електроника или не?
    Вярно е, че могат да се натворят всякакви безумия, но аз в 33 годишната си практика на инженер още не съм видял в професионална техника паралелна работа на акумулатори!

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #26

    Re:Въпрос за акумулатор

    Мисля че доста ясно се изразих!Естествено че за 12 волтови автомобилни инсталации говоря.Зарядната станция си е зарядна станция която зарежда до четири 90 волтови акумулатора паралелно свързани,без никакви електроники в електрокарите.Батерията на лаптопа има платка за заряд и защита но това не променя факта че елементите са спаралелени два по два.Заключението ми е следното-включваш към зарядното две паралелно свързани батерии но различно изтощени,през по слабата ще протече по голям ток а през по заредената по малък,така по слабата ще настигне по зареденост по силната,когато потенциалите им се изравнят се превръщат в една батерия.Пак казвам че и на мен не ми харесва тази схема на свързване ...но работи

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #27

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от marto68
    ......Пак казвам че и на мен не ми харесва тази схема на свързване ...но работи
    Или както казваше един приятел: "По принцип е забранено, но ако много ти се иска - може!"

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #28

    Re:Въпрос за акумулатор

    @Lupus и @Marto68, благодаря ви за мненията. Оказа се че този въпрос не е новост, стига човек да се поразрови по-надълбоко из нета.

    Ето няколко цитата от форуми:

    Q: "Please tell me if anything can go wrong when i connect 2 car battery parallel?"

    A: "I currently have 2 parallel batteries in my Ford van, provided by Ford. I love that extra juice on these ( brutally) cold winter days. It does not burn out the alternator, indicated by the battery guage moving towards positive after cranking. Two extra alternators come in handy, too!"

    A: "You get a 12v supply that lasts twice as long, the transit that I used for work a few years back had 6x 110Ah leisure batterys in it - all in parallell and charged from a second alternator (FYI - the bracket for a second alternator is fitted as standard on a Ford Transit, well it was on mine anyway)"

    A: "As long as the batteries are of the same type, size, age and polarity, you'll be fine."

    A: "Installing 2 or more batteries are very common in the car audio world, but except if you are going to use the audio system with the engine stopped for long time, it's more a problem than a solution, again, due to alternator overloading. If the headlights go dim with strong bass, get a capacitor or upgrade the alternator."

    Накратко: с един или два алтернатора се зареждат няколко паралелно свързани акумулатора. И правилото: да са еднаква марка, размер в Ah, еднакви на възраст.

  17. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161

  18. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    47
    #30

    Re:Въпрос за акумулатор

    Позволявам си да цитирам изказване на колега от друг форум за заряд на акумулатор:

    - "Обяснението е следното:
    На колата не се допуска заряд над 14,5 в,защото над тази стойност започва газоотделяне.Но при тази стойност на напрежение акумулатора никога не е зареден 100%,а някъде към 75%.Това е причината за настъпващата сулфатизация с времето и ограничения живот.Когато се зарежда извън колата има възможност да се зареди на 100% и това настъпва когато напрежението в процес на заряд престане да нараства.Това настъпва при нови акумулатори на 2,8 в на клетка.При старри акум. напрежението е по ниско.С тези зарядни устройства за любителски цели,които ги продават това не може да се случи.Ако зарядното устройство има възможност за регулировка на напрежение и сила на ток при заряд и уреди за отчитане на тези стойности така се прави.За удължаване живота на акумулатора се препоръчва поне един път в годината да се зарежда по този начин до 100%.Ако преди това се разреди до 1,8 в на клетка и заряда до 2,8 се извърши с сила на ток 1/20 от капацитета,то настъпват десулфатиционни процеси в акумулатора и му възтановяват част от загубения капацитет.Но на практика са малко тези които ще се навият да провеждат такива профилактики,а си иска и профиоборудване.Надявам се сега да е по ясно.Поздрави."

    За да заредиш напълно разреден акумулатор, трябва зарядното ти устройство да му отдаде около 130% ел. енергия от капацитета на акумулатора ти. За твойте акумулатори 2х75=150Ah и едно зарядно у-во 10А и имайки предвид, че в процес на заряда тока ще пада, то за пълния им заряд ще са необходими няколко денонощия. Проверявай температурата на акумулаторите при заряда. Не трябва да надвишава 40 градуса. Купи си гъстотомер и следи гъстотата на електролита (при 1,28 трябва да е напълно зареден). Ако има някоя клетка с чуствително по-ниска гъстота от другите (напр. около 1,13) ---> търсиш ценорасписа за нови акумулатори ...
    И още един цитат от друг форум:

    - "Обслужваеми - най-евтини. Тези батерии имат течен електролит, капачки, които лесно се вадят и вървят със задължението да се наглеждат за ниво на електролита. Имат относително бърза загуба на вода при интензивна употреба на автомобила и относително бърз саморазряд (около 15-30% за месец, като са нови. ). Забележимо отделят взривоопасни газове даже и както си седят, затова съхраняването им в затворени помещения не е мъдро. Единственото им предимство е, че ако изгубят вода от презаряд, тя може да им се долее. Изискването водата да е чиста не е майтап - ползва се дестилирана вода, само в пластмасови или стъклени съдове, промити предварително с дестилирана вода. Като им се долее веднъж вода от чешмата, саморазрядът става около 30% на ден. Контактът на водата или електролита с желязо води същия ефект като от чешмяната вода."

    За паралелното свързване на акумулаторите мога да кажа, че в телекомуникациите е задължително използването на паралелно свързани акумулатори (2, 4 бр.) за повишаване на капацитета и надеждността на резервното захранване, с всичките му плюсове и минуси и с уговорката, че трябва да са на една възраст иначе наистина може да има гореспоменатите проблеми.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос за ЛЕД лампа и зарядно за акумулатор....
    От hhumpff във форум Домашен майстор
    Отговори: 3
    Последно: 13-02-15, 12:40
  2. Зарядно за акумулатор
    От avenger във форум Автомобили
    Отговори: 14
    Последно: 09-02-14, 03:02
  3. Акумулатор
    От Kossowala във форум Автомобили
    Отговори: 13
    Последно: 04-06-12, 14:59
  4. Двуполярно захранване от акумулатор
    От nedkol2a във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 19-09-11, 14:38
  5. Изтощен акумулатор
    От roumen68 във форум Автомобили
    Отговори: 32
    Последно: 20-05-07, 21:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе