Вижте резултатите от анкетата: За или против доброволната евтаназия ?

Гласували
86. Не можете да гласувате в тази анкета
  • За

    33 38.37%
  • За - с някои условности

    38 44.19%
  • Против

    6 6.98%
  • Против - с някои условности

    7 8.14%
  • Не знам-не съм мислил по въпроса

    2 2.33%
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 70
Like Tree12Одобрявам

За или против евтаназията ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #1

    За или против евтаназията ?

    Всички сте чували за д-р Джак Кеворкян /надявам се/ и за какво го осъди върховният съд на САЩ през 1999 година....лежа 8,5 години в затвора/до 2007г/ и почина на 79 години.

    Въпросът е, ако ви дадат диагноза - Терминално болен и дойде моментът да умрете достойно - било то от рак, Алцхаймер, Лу гериг...или изпаднете в кома - тоест не ви остане никакво качество на живот - Какво бихте избрали ??
    Да имате право на избор без компромиси /защото според юристите самоубийството не било конституционно право/ ??
    Тоест, ако сте съзнателни и рационални, да можете да кажете - Помогнете ми! Стига ми ,аз съм до тук!

    Когато един закон е определен като аморален, не е нужно да го спазваме!

    Трябва ли ни - Закон за асистирането на самоубийства ?
    Наистина ли искате правителството да взема тези решения вместо вас ?
    Защо да допускаме сливане на религиозната догма с медицината ?

    Или предпочитате сегашното статукво, което е изгодно за някои групи хора - Дръжте смъртта жива, иначе болниците и производителите на лекарства няма да изкарват пари !!


  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re:За или против евтаназията ?

    Едва ли има човек който е гледал болен от рак и не би гласувал за евтаназия. Видях как майка ми умира в ръцете ми от рак на панкреаса. Дядо ми пък в момента е в тежка форма на Алцхаймер. Само аз си знам какво ми е! Твърдо за съм за евтаназията.

  4. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #3

    Re:За или против евтаназията ?

    Принципно за, като изключим болести, оказващи влияние на здравия разум като деменция, алцхаймер и подобни.

  5. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #4

    Re:За или против евтаназията ?

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс
    Принципно за, като изключим болести, оказващи влияние на здравия разум като деменция, алцхаймер и подобни.
    Може още в началният стадии да вземеш решение ,чрез нотариално заверена декларация. Може би управляващите трябва да помислят за някаква страница касаеща избора - в здравната книжка ,която всеки да попълне.

  6. Member Аватара на daley
    Тук е от
    Jun 2004
    Живее в
    Варна
    Мнения
    420
    #5

    Re:За или против евтаназията ?

    По принцип ако всеки сам вземе решение за своя живот да. Но се поражда мисълта, че в България някой ще го направи в своя полза - за някой имот ще убие здрав човек. Ако се избегне този вариант (но кой и как ще го направи?), ще е много добре за неизличимо болните и тяхните близки.

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Re:За или против евтаназията ?

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2
    ...сегашното статукво ,което е изгодно за някои групи хора - Дръжте смъртта жива ,иначе болниците няма да изкарват пари ??
    точно заради това темата е табу, каквото е и глупостта срещу смъртната присъда

    иначе съм за правото на личен избор. аман вече от псевдозагриженост от страна на политици, фирми и т.н. сволоч

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #7

    Re:За или против евтаназията ?

    Абсолютно - против!
    Природата си знае работата - не трябва да се правим на богове!
    Животът и смъртта не трябва да зависят от нечия воля.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Re:За или против евтаназията ?

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Абсолютно - против!
    Природата си знае работата - не трябва да се правим на богове!
    Животът и смъртта не трябва да зависят от нечия воля.
    значи лисицата не трябва по своя воля са си прегризва крака, за да се отърве от капана?

  11. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #9

    Re:За или против евтаназията ?

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Абсолютно - против!
    Природата си знае работата - не трябва да се правим на богове!
    Животът и смъртта не трябва да зависят от нечия воля.
    Хммм....добре щом така искаш. Има логика но тогава не трябва да има лекари ,защото те се месят в природните закони-лекуват хора от болести носещи смърт. Болестите както знаем са нещо естествено.
    Значи трябва да оставим нелечимо болните и родените с малформации да умрат ,както са го правили древните спартанци ,индианци ,ескимоси..... Тогава са смятали ,че това е правилното решение. От прагматична гледна точка е така - не лежат на гърба на обществото ,не се грижиш за тях и нямаш разходи...Въпросът е къде са границите на прагматичното и хуманното.....
    При един разговор с лекар ,научих че подръжката на живота на един такъв човек ни струва между 5000 и 45000 лева на месец.

  12. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #10

    Re:За или против евтаназията ?

    @hristoslav2 - палавнико пак се заиграваш. Знаеш моето мнение, затова няма да взимам отношение в тази тема, но ти си представи, че със всеки пост тук казвам своето НЕ! Вече имам 9 НЕ-та

  13. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #11

    Re:За или против евтаназията ?

    Е, хайде сега....
    @FearMe- лисицата може да си отхапе крайник, гущерът си къса опашката, но само с една едничка цел-да оживеят!!!
    @hristoslav2 - ранените животни лижат раните си или дъвчат някакви треви , но се стараят да оцелеят....
    Няма лекар, който лекува и няма лекарство, което излекува! Човешкият организъм се справя с помощта на лекарства,
    билки или треволяци, предписани от лекар, шаман или ....просто доказали благотворното си влияние.
    Докато човек е жив - трябва да му се поддържа живота. Независимо от цената. Разбира се, че си има и някакви граници.
    Но аз съм против насилствено да се отнема живот, независимо по чия воля!

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #12

    Re:За или против евтаназията ?

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    @hristoslav2 - палавнико пак се заиграваш. Знаеш моето мнение, затова няма да взимам отношение в тази тема, но ти си представи, че със всеки пост тук казвам своето НЕ! Вече имам 9 НЕ-та
    Tommorow
    Познаваш ме добре и знаеш ,че обичам предизвикателствата ти пък ,както винаги обичаш да играеш контра...Просто доразвих логиката на колегата Wise.
    Лесно е да кажеш НЕ без да се аргументираш.

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Докато човек е жив - трябва да му се поддържа живота. Независимо от цената. Разбира се, че си има и някакви граници.
    Но аз съм против насилствено да се отнема живот, независимо по чия воля!
    Wise
    Ако това е твоят избор-добре, но на този свят има и хора с различно мислене от твоето...
    Тук не говорим за насилствено отнемане на живот а за право на избор ,дали да умреш достойно /макар и с чужда помощ/ или да продължиш да агонизираш като някакво нищожество..и другите само да гледат безучастно.
    Дай да видим тези граници..

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #13

    Re:За или против евтаназията ?

    мисля, че трябва да се уточнят няколко принципа, чрез които изобщо може да се проведе смислена дискусия. най-важният, върху който трябва да постигнем някакво съгласие, е:

    има ли човек право на свободна воля?

    уточняването на това право ще прехвърли въпроса от религиозна/морализаторска/емоционална основа върху далеч по-смисленото обсъждане на информираността относно състоянието на медицината.

  17. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #14

    Re:За или против евтаназията ?

    FearMe

    Точно това и писах в първият пост.
    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2
    според юристите самоубийството не било конституционно право ??
    Имаме ли правото на избор ,как да приключим живота си ? Аз мисля че да ,но според юристите не е така. Според мен трябва да се промени конституцията/и то не само заради тази дилема/.

  18. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #15

    Re:За или против евтаназията ?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    има ли човек право на свободна воля?
    уточняването на това право ще прехвърли въпроса от религиозна/морализаторска/емоционална основа върху далеч по-смисленото обсъждане на информираността относно състоянието на медицината.
    Така ще е по-интересно определено. Обаче е обречено. Това няма как да стане...без да се вземат в предвид религиозни/морални/емоционални аспекти, най-малкото според елементарното определение на т.н. свободна воля:

    Свободата на волята е философска концепция, според която рационалните субекти могат да контролират своите действия, решения и избор.
    Проблемът за наличието и ограниченията на свободата на волята е свързан с концепциите за свободата и причинността. В историята на философията са известни няколко негови решения. Детерминизмът, за разлика от индетерминизма, приема, че събитията в света са причинно детерминирани. В същото време компатибилизмът, за разлика от инкомпатибилизма, допуска, че причинно детерминираният свят е съвместим със свободата на волята. Въпросът за свободата на волята е свързан с религията, етиката и науката. Например, от религиозна гледна точка свободата на волята предполага, че дори всемогъщо божество няма власт над индивидуалната воля. В етиката свободата на волята се свързва с моралната отговорност на индивида за неговите действия.
    Уикипедия.

    Дайте да уточним терминологията.
    Що е свободна воля?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. За или против хазарта
    От hristoslav2 във форум Анкети
    Отговори: 10
    Последно: 26-06-11, 00:53
  2. gzip - за и против
    От Bibi във форум Програмиране
    Отговори: 8
    Последно: 13-04-07, 10:27
  3. За или против .... рейтинга
    От Io във форум Анкети
    Отговори: 35
    Последно: 02-10-06, 17:00
  4. Barebone pc - за и против?
    От bucho във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 17-07-06, 09:38
  5. За и против втори HDD
    От kesten във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 26-01-05, 01:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе