Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 117
Like Tree40Одобрявам

Помощ за избор на букшелф колони

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Мнения
    34
    #16

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Такива мнения търся. Хал хабер съм с колоните. Маранца е у нас и чака някакви ОТ. Засега стои и скучае.
    За тубата и клиповете ясно че няма да е същото на живо, но нямам друг вариант. А и сравнителни видеа при които сменят едните колони с други докато звучат песните дават някаква представа за различното звучене на колоната. Проблема е че песните които пускат не ги познавам и не мога на 100% да преценя звука.
    Но това е много добра подсказка за задния бас рефлекс.

    - - - - - - - - - -

    Е то значи evo-то, elac dbr62 и triangle май остават като вариант.
    Което е супер, защото по лесно се избира така.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,424
    #17

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Не можеда си купиш ОТ по каталог, само с уши. отиваш , слушаш и каквото ти хареса. Ако четеш ревюта - всеки си хвали стоката, даже и AUNA пишат , че са топ. Всеки човек има специфичен слух, за теб е едно , за друг е друго. Избирай със слушане.
    Gena_bs и npb харесват това.

  4. Senior Member Аватара на inches9
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    1,374
    #18

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Цитат Първоначално публикувано от nixel Виж публикацията

    WH Evo 4.2 е супер че е 3 лентово, но и размера е голям. Не че няма да му намеря място де.
    Размера има значение(както за колоните,така и за жените,за тв-те също).В случая обема.Както казва един колега това е физика.Добрите колони грубо казано са добри ниски.Защото другите се събират и в малки.А ниските искат обем за да блеснат.Така,че дано намериш место,но си заслужава да потърсиш.
    Относно задния бас рефлекс е истина,че е неприятно за малки стаи и аз за това взех подовите изискващи малко разстояние от стената и субуфер със затворен обем.
    Комбинацията е превъзходна.Аз слушам 90% музика и това,че не се съчетават колоните не е истина(поне в моя случай).
    И си мисля,че най-голямото предимство на суба е,че мога да слушам музиката с ниски нива на звука.Това е хубаво ако си в апартамент,защото ако слушаш много,като мен едва ли ще искаш да клатиш по цял ден съседите.
    И задния бас рефлекс трябва да се проверява по модели ,а не по фирми.Тук казват,че МА е така,но моите br2 са с преден бас рефлекс.
    Друг вариант е да вземеш малък суб,затворен обем и по-малки(и по-евтини колони).
    Примерна комбинация
    https://www.avitel-bg.com/dali-oberon-1-black
    https://www.avstore.bg/subufer-svs-sb-1000.html
    Някои могат да кажат,че тези колони са малки,но с този суб съм убеден,че ще свирят по-добре от кои да са букшелф струващи дори и 3к.12'' са 12 инча.И размера е поносим(все пак е един).
    Това е.
    Бих дал повече ако наистина бих получил доста повече
    Според мен с този вариант ще получиш много повече.И дори ако не мислиш така,ако можеш някъде пробвай.

    За стаята ти си знаеш.мисля,че дори 15 кв. няма да са проблем,а има и ддруги акустични решения.

    А ако решиш да отделиш още повечко пари -долният вероятно ще е истината(а тя винаги е скъпа).Но колони се купуват един път ....
    Освен това е с поносими размери за всяка стая.
    https://www.avstore.bg/subufer-svs-3000-micro.html
    Този пост е редактиран от inches9; 16-12-22 в 16:27.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #19

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Аз съм голям фен на двулентови колони на стойки и до определен бюджет и размер на помещението смятам, че са по-добри от 'големи‘ колони. Но не бих препоръчал 5 инчови колони с 12 инчов суб. Подобен размер колони имат ограничена динамика и ниски, а 12инчов суб е излишно голям и няма да е най-подходящ за подобен размер колони и е възможно да се получи дупка между двете.
    Също така не само колони със заден порт имат нужда и свирят по-добре далеч от стени.

  6. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,833
    #20

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Аз съм голям фен на двулентови колони на стойки и до определен бюджет и размер на помещението смятам, че са по-добри от 'големи‘ колони. Но не бих препоръчал 5 инчови колони с 12 инчов суб. Подобен размер колони имат ограничена динамика и ниски, а 12инчов суб е излишно голям и няма да е най-подходящ за подобен размер колони и е възможно да се получи дупка между двете.
    Също така не само колони със заден порт имат нужда и свирят по-добре далеч от стени.
    За да се получи "дупка" между баса и колоните, то вторите трябва да свирят някъде над 250-300 херца, което няма как да стане освен с някоя блутут колонка.
    Отделния събуфер дава повече гувкавост в системата защото той може да се разположи на оптималното място.
    Докато едни сравнително големи и ниско свирещи букшелфи със заден порт си искат доста място за да свирят оптимално.
    Не коментирам конкретното предложение на inches защото колоните са ми непознати, а само като принципна постановка.
    npb и inches9 харесват това.

  7. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,572
    #21

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Относно задният басрефлекс порт - моите са на 30-40см и за мен са добре, то няма такава колона дето да я лепнеш до стените и да е добре, ако ще и да е затворен обем.

    Аз си ги харесвам, ама щото не мога да си позволя R3/LS50 - имат си и кусури Q350 (като не особено добрия корпус и т.н.), но проблем е и, че вече не се намират на по-добри цени .
    Преди от унгарците можеше да се вземат и за към 800лв (колкото според мен и реално би трябвало да се продават) ма го затриха магазина.

    Най-добре е все пак да намериш начин за прослушване, защото и аз много харесвам дизайна на МА и Фокал Ариа, но при слушане просто не са моят звук...

    п.п. имам едни мъници Q Acoustics Concept 20 и съм страшно доволен от тях вързани към дърт Pioneer SX-434

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Мнения
    34
    #22

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    За суб засега няма да има. Този svs 1000 ще е но по нататък.
    А с колоните се спрях на evo4.2. Все още умувам дали да не е elac dbr62. Със заден басрефлекс няма как да стане. Стаята е широка 2.75 и реално разстоянието до дивана ще е толкова. Ще са до стената плътно. Стаята е 15кв.
    В малък град съм. Няма къде да пробвам. Ще се възползвам от предимството на онлайн търговията да ги върна ако не ми харесат.

  10. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,572
    #23

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Не мисля че ще сбъркаш с evo4.2 (особено на сегашната им цена), но пак ще трябват едни (поне) 10-тина см отстояние ... най-вероятно сам ще го усетиш при разполагането - експериментирай .

    Излизаха ми тия дни реклами за 20-30% намаление на някои модели Елак, така че прегледай ги - може някой от по-високите серии да са на добра цена и да са по-добър вариант от споменатите от теб.

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #24

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    За да се получи "дупка" между баса и колоните, то вторите трябва да свирят някъде над 250-300 херца, което няма как да стане освен с някоя блутут колонка.
    Отделния събуфер дава повече гувкавост в системата защото той може да се разположи на оптималното място.
    Докато едни сравнително големи и ниско свирещи букшелфи със заден порт си искат доста място за да свирят оптимално.
    Не коментирам конкретното предложение на inches защото колоните са ми непознати, а само като принципна постановка.
    Не е задължително да има дупка, и приемам, че не вярваш или не уважаваш моето мнение, надявам се Tова да има повече тежест.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,271
    #25

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Има си начини и методики да се разположат ОТ максимално близо до прегради и стени.
    Ама не ми се обяснява и спори с никого.

    За 15кв. стая, която вероятно е 50% мебелирана, sub много трудно ще се позиционира. Имам предвид правилно, а не само да се включи и захрани. Дори със система за акустична калибровка, каквато този усилвател не притежава.
    Още нещо - задължително оста на tweeter трябва да е на нивото на ушите на слушателя.
    Затова, обикновено bookshelf се инсталират на поставки (стойки). Иначе на рафт или секция става звукова картина за чудо и приказ. В отрицателен смисъл.
    Оптимално решение е 6.5"-7" bass-mid + 1" tweeter. Сега дали ще е 2; 2.5 или 3-лентова ОТ - зависи от предпочитанията и финасите.
    За да те объркам още малко, има и вариант - т.нар. D'Appolito или MTM конфигурация d'appolito configuration - Google Търсене

    За да завърша - минал съм по този път.
    Чак след като се изръсих с огромна за времето си и възможностите ми торба с пари, разбрах, че трябва комплексен подход към звука. Който никак не е евтин, лесен и със сигурен поне задоволителен резултат. Така, че ако не си готов за начало да инвестираш в акустичната обработка на стаята (ако това въобще е възможно), по-добре спри до тук.
    За съжаление вече няма на пазара като някогашните midi-systems или отделни hi-fi компоненти в един комплект. Иначе бих ти препоръчал такава. Пример - Sony LBT-V925 Hifi System, My Brother Is Selling His LBT-V925, Highest Bidder Wins - YouTube ; SONY LBT - V950 - YouTube
    С незначителни подобрения (upgrade на междублоковите кабели, към акустиката и тези в нея) можеше да се достигнат много добри резултати, отнесени към цената.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 16-12-22 в 19:10.

  13. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,833
    #26

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Не е задължително да има дупка, и приемам, че не вярваш или не уважаваш моето мнение, надявам се Tова да има повече тежест.
    Ако си искал да кажеш това, за което се говори клипа от линка ти, то си го казал грешно.
    Няма как да генерализираш за събуфер с 12 инчов говорител. Срещу това ти твърдение ми беше забележката. Не споря, че събуфера трябва да се съгласува с колоните също както и с помещението и разположението си.
    Като говорим за SVS SB-1000, то той е проектиран точно да си партнира с такива малки ОТ в малки помещения. Независимо, че е с 12 инча той е бърз и линеен до около 200Хз.
    inches9 одобрява това.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #27

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Казал съм същото, за което се говори и в клипа, но не с толкова думи.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Мнения
    34
    #28
    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    ...
    За 15кв. стая, която вероятно е 50% мебелирана, sub много трудно ще се позиционира. Имам предвид правилно, а не само да се включи и захрани. Дори със система за акустична калибровка, каквато този усилвател не притежава.
    Още нещо - задължително оста на tweeter трябва да е на нивото на ушите на слушателя.
    Затова, обикновено bookshelf се инсталират на поставки (стойки). Иначе на рафт или секция става звукова картина за чудо и приказ. В отрицателен смисъл.
    ....

    ....
    За да завърша - минал съм по този път.
    Чак след като се изръсих с огромна за времето си и възможностите ми торба с пари, разбрах, че трябва комплексен подход към звука. Който никак не е евтин, лесен и със сигурен поне задоволителен резултат. Така, че ако не си готов за начало да инвестираш в акустичната обработка на стаята (ако това въобще е възможно), по-добре спри до тук.
    ....
    Наясно съм с тези неща, ама както се казва - колкото, толкова.
    Като пари дотука спирам - 1000лв стерео ресивър, 1200 колони и 1000лв суб. Като суба ще е по нататтк ако усетя че имам нужда.
    Не съм заделил стая за аудио, а и нямам намерение. Следващите 5-6 години ще е така. После дивана и аудиото отиват в трапезарията, а малкия ще го отделим от кака му в тази стая.
    Аз идеята за ресивър и ОТ от един месец ми влезе в главата.
    Наясно съм че няма да е като в концертна зала и всичко ще е компромис.
    Даже сега да бях взел апартамента, пак нямаше да отделя стая специално за това. Просто не ми е приоритет. Със сигурност на каквото се спра - това ще е. Няма да се бута и ъпгрейдва нищо. Не слупайно не залитам на av reciever, а към стерео такъв.

    - - - - - - - - - -

    Някакъв съвет за кабели? Има ли значение сечението?
    То всъщност няма как да няма значение, но какво ще ми препоръчате?

  17. Senior Member Аватара на inches9
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    1,374
    #29

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Ако си искал да кажеш това, за което се говори клипа от линка ти, то си го казал грешно.
    Няма как да генерализираш за събуфер с 12 инчов говорител. Срещу това ти твърдение ми беше забележката. Не споря, че събуфера трябва да се съгласува с колоните също както и с помещението и разположението си.
    Като говорим за SVS SB-1000, то той е проектиран точно да си партнира с такива малки ОТ в малки помещения. Независимо, че е с 12 инча той е бърз и линеен до около 200Хз.
    Това е истината ....и според производителя(дори за SB 1000 PRO се казва,че е за малки тела,въпреки,че не намирам слабости и със средните) и според моите наблюдения.
    Преди да направя тази комбинация(D.ob5+SB1000pro) също имах съмнения породени от много мнения,дали ще се съчетават,къде ще се разполага суба и.т.н....и я направих като компромис,защото слушам много музика и трябваше да избирам между подовостоящи с минимум 10'' ,които първо са големи и второ повечето искат големи отстояния от стената и средни +суб.Към момента не виждам никакъв проблем за музиката в моя вариант.И то под ''проблем'' разбирам каквото и да е разминаване в желанието ми за много високо качество на музиката.Дори филмите са на заден план.


    Като пари дотука спирам - 1000лв стерео ресивър, 1200 колони и 1000лв суб. Като суба ще е по нататтк ако усетя че имам нужда.
    Не съм заделил стая за аудио, а и нямам намерение.
    Стратегията при желание за икономия на средства поради временни затруднения е много правилна.Разбира се суба може да се вземе и по-късно.
    С evo4,2 е много вероятно да нямаш нужда от суб,за мен обероните,които не са повече(или поне значително повече) от ЕVO4,2 свиреха близко до желаното,но за музиката бих дал и последните си пари.А на практика доста съм спечелил от нея(на времето от записи на касети).
    Недостатъка(поне за мен) на букшелф спрямо малка подовостояща колона е...че поради изискването за разполагане в общия случай букшелфа трябва да е на стойки.И тогава не се пести место в стаята(пък и хубавите стойки ще минимилизират разликата в цената),а само намаляме обема на колоната,а освен р-ра на нискочестотния в акустиката е отдавна известно,че обема и съответно изолирането на всички ленти също са от съществено значение.

    Ако поставянето на стойки е единственият ти вариант за букшелф(защото трябва да са срещу ушите,грубо казано) тогава наистина се замисли за малки подовостоящи които не заемат повече место в ширина и дълбочина,напр. тези
    https://alexaudiovideo.eu/e-catalogu...v=dccbe2e74685

    п.с. Сетих се за още нещо...Щом обичаш музиката не видях точно кой ресивер си избрал,но....избирането на такъв с и-нет радио ,плюс DEEZER и другите платформи е най-великото нещо ,което можеш да си подариш.След като намериш 10-на станции от различни жанрове с редактори близки до твоя вкус(няма нищо по-лесно от хилядите предложения) ще го разбереш.
    Последното е в пъти по-важно от предполагаеми разлики в качеството което не съм сигурен,че на практика можеш да усетиш.


    ...Погледнах М6007,но няма stream music
    Според мен това(ако е MARANTZ)e истината за теб
    https://alexaudiovideo.eu/e-catalogu...v=dccbe2e74685

    Има CD,USB и stream.
    Има и по-тънък,но по-скъп вариант
    https://alexaudiovideo.eu/e-catalogu...v=dccbe2e74685


    Може да вземеш и media stream отделно,но няма да ти излезе по-евтино,а тъй като за стария ресивер на вилата купих за 300 лв,мога да ти кажа,че подобно отделно у-во с качества и функции на HEOSa под 1000лв.(за 800 не MARANTZ/DENON)няма.А и отделно се набутваш с кабели и глупости.Напр.!!!
    https://alexaudiovideo.eu/e-catalogu...v=dccbe2e74685
    Вярно е,че парите винаги са над това което си казал,но техниката и строгите лимити трудно се съчетават.
    А за разлика в качеството на звука съм сигурен,че с кавито и да са колони до 5к няма как да чуеш....няма.

    И пак да повторя,че всичко казано са само насоки ,а не готови решения.Нямаш спешна работа,чети,мисли.....
    Този пост е редактиран от inches9; 17-12-22 в 12:45.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Мнения
    34
    #30

    Отговор: Помощ за избор на букшелф колони

    Ресивера е взет и скучае, както писах. Marantz PM6007.
    Намерих за 950лв с доставката от hifi fabrik. Компютъра е до него, телевизора над него. Слушам tidal hifi плана. Дали от pc или от tv се тая. Pc е вързан с оптика и с rca. Картата е creative soundblaster z.
    Имам и едно avantree tc419 блутут трансивърче. То е вързано с оптика към ресивъра ако искам да стриимвам от телефона, но едва ли ще се случи това. Ползвам го да гледам филми късно на слушалки, или да слушам музика от pc, когато имам работа из другите стаи.
    Единия букшелф ще е на бюрото ми, другия ще е от другата страна на тв. Не знам още дали на стойка или какво ще измисля

    - - - - - - - - - -

    Аз иначе гледах в олх има evo4.4 за 1700лв. Супер е офертата, но мебелировката ми е фкаф под тв, до него плътно бюро, после гардероб. От едната страна на шкафа под тв имам място, но от другата нямам. Там има място на бюрото. Не е много, въпреки че бюрото е голямо (1.40),но за букшелфа ще махна втория монитор ако трябва

    - - - - - - - - - -

    Нивото на tweeter-а няма да е на нивото на ушите, но може да ги наклоня напред примерно. Няма как, пълно щастие няма.
    Този пост е редактиран от nixel; 17-12-22 в 14:00.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помощ за избор на колони § ресивър
    От emil13 във форум Тонколони
    Отговори: 13
    Последно: 04-10-13, 11:03
  2. Букшелф колони и домашно кино
    От myamakov във форум Тонколони
    Отговори: 3
    Последно: 10-06-12, 09:35
  3. Купувам букшелф колони
    От prince във форум Купува
    Отговори: 3
    Последно: 28-01-12, 13:00
  4. Помощ с избор за рисийвър и колони.
    От Aikz във форум Аудиотехника
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-11, 17:07
  5. Отговори: 13
    Последно: 26-04-10, 11:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе