Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Варна-12гр. Митсубиши GE35VA в 21кв. панел без помощ от страни и от долу -700-900W на 23гр. Самсунг AQV12ABA в 25кв. същите условия oт 900 до 1200W  работи без дефрос топли като калориферче. Митсубиши J22T гълта 7А на 100V едвам поддържа 22гр. в 17кв. стая.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  То вече не знам с кое е евтино да се топли човек.Проблема е в доходите на хората.Темата не знам дали е тъпа,но е много подвеждаща за много потребители,тъй като се премълчават много факти.Писал съм и преди,че не се споменават особеностите на помещението, което се отоплява.Например в 25кв при -8.,-10гр климата ми харчи 300w.,а, че цялата стая е с вата и гипскартон и съседа отдолу го топли на дърва не се споменава.После човек си купува същия климатик и вижда, че нещата са :scared:.Та така ,извинявам се за отклонението малко от темата,но когато се казват фактите трябва да се описва цялата картина.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
   Цитат:
  
 
				Първоначално публикувано от 
^Rokera^ 
   И аз съм на мнение че не е тъпа,и ще помогне на много хора които ще си купят тепърва климатик,да не очакват климатика им да харчи 200-300 в при минус 10 гр.И да се разбере ,че отопление на 24 гр с климатик при външна минус 10 и надолу не е много евтино.
 
    ПО въпроса,че отоплението при много ниски градуси не е евтино,не бих се съгласил с теб-всичко зависи от топлозагуби и машините.никога не съм мерил консумация на САМУРАИТЕ,щот накрая е важно това ,което плащам а най-високата ми сметка през годините е 190 лв. за 280 кубика,3 клими и всичко на ток.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Аз нямам изолация на апартамента, но съм си доволен от разхода на моите китайчета. И си представям колко по-доволен ще бъда, след като ги заменя с по-квалитетни. Ама не щат да мрат хайванчетата. Вече 11-та зима си ме топлят без проблеми.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  гр.Мездра -8 градуса климатика е Panasonic YE12QKE. Стаята е 4х5м, 20м2 и 52м3 с 6.4м2 стара дървена дограма, хич не пази топлото вътре. За около 15минути топло-загубите при тази температура отвън са около 0.7градуса за 15-16 минути. Климатика е настроен на 22градуса в стаята по дигитален термометър на 40см от пода е 23,3, а моментната консумация е в диапазона 670-710вата. За ниския клас на машината съм доволен, но тази хладна струя...
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Напълно подкрепям мненията на колегите, които призовават при публикуване на консумацията на даден климатик, информацията да бъде допълнена с данни за помещенията. В този ред и аз ще докладвам.
При -10 градуса Mitsubishi Electrik 35GE поддържа зададените 22 градуса в стая 28,5 м2. Стаята е изцяло вътрешна с ПВЦ дограма, но с тънък стъклопакет и поради това ще бъде сменена това лято. В стаята има голям гардероб, телевизор ЛЦД, хладилник и доста кухненска мебел, както и аквариум 300 литра, в който температурата на водата е 27 градуса. Осветлението е с мощност 140 вата, луминисцентно осветление и свети по 10 часа на ден. Дограмата е с обща площ 7,6 м2. Стаята както виждате не е малка, но за сметка на това е оборудвана с доста неща, които драстично намаляват кубатурата на помещението. Двете стени граничат с апартамент, отопляван от камина, а в стаята минава и баджда, която е съвсем малко топла на допир. Та в тази стая климата при -10 градуса поддържа 22 градуса при среден разход от 580 вата/час.
В другата стая, спалня с площ 17 м2 една външна стена с дограма 4,9 м2 (пак с тънкия стъклопакет) , другите две стени граничат с апартамент,който не се обитава, а третата стена граничи със стаята, за която писах до момента . Климатик Mitsubishi Electrik 25FH Зубадан харчи пак средно около 580 вата/час. От тях вадя постоянно работещият нагревател с мощност 130 вата и излиза, че реално харчи 450 вата на час. 
Ето и накрая ако бях сравнявал само голите стойности за консумацията излиза, че "по-марковия" и драстично по-скъпият модел харчи на практика същата ел. енергия в стая с 10 м2 по-малка. Поради това е толкова важно да отчетем подробно колкото се може повече факти при докладите, които правим в тази тема защото в противен случай много изкривяваме действителността. При мен това е видно, колко е важно в едни стаи с правилно оразмерени клими в някоя стая малко да те побутнат благоприятни фактори и как те намаляват драстично потребяваната ел. енергия от климатика. 
Вчера при -6 градуса направих теста с температура вдигната на макс на авто вентилатор и двете клими достигнаха до 53 градуса температура на въздушният поток, което си е доста добре. Разбира се това не е никакъв тест и не говори на практика нищо.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
   Цитат:
  
 
				Първоначално публикувано от 
Lupus 
   Темата никак не е тъпа, но с течение на годините тотално се оспами. Върни се на първите и страници и виж каква е идеята и за какво иде реч!
 
    Внимателно прочетох първа страница и установих, че е прелюдие към ТОЗИ пост 189. В останалите 101 страници, на пишещите не им е особено ясно защо климатизаторите харчат ток, но подробно ни зариват с безсмислени температурни информации, незнайно как и къде измерени, убеждавайки ни, че техните машини са най-добри. Някъде срещнах и още по-смешни неща, свързани с "меренето" на COP, което ме води до дилемата, дали да не си остана известно време само един добър читател и да се забавлявам сам, за сметка на тук пишещите или не?
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Привет. Някой знае ли от къде може да се закупи ватметър DIN формат. Нещо подобно на това: DRS255BC, www.Digitalzaehler.com. Има възможност да измерва не само kWh, а и kW (момента консумация). Струва ми се, че видях снимки на такъв тук във форума, но не намерих в интренет да се продават в БГ. Рових из българските сайтове, но видях само такива, които мерят само kWh.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
    Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Днес ми монтираха fujitsu 09ltca, в момента в Мездра е -1градуса машината е настроена на 24гр. в стаята е 24гр. и моментна консумация от 275вата. Много съм доволен от машината.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Тези на страницата на Викиват мерят само kWh доколкото разбрах от описанието.
 
Второто има тази функция, но е за контакт, а не за табло (DIN).
 
  Цитат:
  
 
				Първоначално публикувано от 
avenger 
    
    
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  гр.Мездра 03:00 през нощта -13гр. 20м2 52м3 6.4м2 стара дървена дограма с доста топло-загуби. Климатика е Fujitsu 09LTCA настроен на 23гр. в стаята е 23.6 моментна консумация точно 600вата и стои на тях от около 5-6 часа без да мърда. Предоволен като се има предвид големината на помещението, топлинните загуби и зададена и поддържана температура.
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Toshiba 401 SDR , Браниполе на 5км. от Пловдив , -12 ,зададена 23 ,подържа 22.5 (авто вентилатор )термомеръра нз дали е вярен в 30 кв - 440 -470 W .
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  Да попитам някой знае ли как се изчислява фактор на мощността на климатик?Питам, понеже си закупих едно от тези уредчета, които мерят консумацията на ток, но проблема е там, че не измерва във ватове, а във волтампери, тоест искам да преобразувам примерно 750Va моментна консумация във ватове. Намерих конвертор, но той изисква и фактор на мощността ,ще бъда благодарен ако някой хвърли малко светлина по въпроса :-)
     Отговор: Колко ми харчи климатика - Real Time
  А уредчето не изписва ли cos ф?