Страница 2 от 372 ПърваПърва 12341252 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 5578
Like Tree4495Одобрявам

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    62
    #16

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от KonanVarvarina
    Климатика според мен е оразмерен поне за 35 кв.метра
    Точно така - климатика е 12-ка, а с девятката сме ние.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #17

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    Вратата към другите помещения предполагам, че не я държиш отворена?
    Да - за сега в другите помещения не се присъства през по-голямата част от деня и не ги топля. Въпреки това в един от студените дни през декември пробвах да отворя вратата. Тя свързва през едно коридорче друга стая. Ефекта не беше кой знае какъв за другата стая. Затопли се ествественно, но разликата в температурата бе доста голям. Ако трябва да поддържам там прилична температура се налага в стаята в която работи климатика да става сауна. Но за измерването няма да отварям към другата стая. Може би ако захладнее и измине пълен месец за да се натрупа статистика за конкретното помещение, тогава ще направя експеримент за няколко дни и с отворена врата.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #18

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Emily
    Точно така - климатика е 12-ка, а с девятката сме ние.
    Emily каква площ отопляваш? мисля, че на повече от 30 кв този климатик няма да може да поддържа темературата при по ниски от -10 градуси. Има мощност, но няма да работи в икономичен режим което е важното. От най - голямо значение в случая са топлинните загуби.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    62
    #19

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Ами 20м2 с вътрешна изолация на 2 стени - външната и към съседите - както и пода и тавана и алум. дограма, източно изложение, 1 етаж,
    Сега гледам че админа е позатрил разни неща от темата, където беше обяснено за нашите измервания, та не знам може би ние не трябва да фигурираме тук а само на бордмен измерванията? Ако е така сори за спама

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #20

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Board_Man можем да приемем че консумацията е средно 400вата при зададени 24 и вън -2
    тази вечер може да паднат още температурите до около -5 -7. ако има мъгла може да го отбелязваш (например с някакъв по различен цвят този ред) да видим дали има разлика в консумацията

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #21

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    Board_Man можем да приемем че консумацията е средно 400вата при зададени 24 и вън -2
    тази вечер може да паднат още температурите до около -5 -7. ако има мъгла може да го отбелязваш (например с някакъв по различен цвят този ред) да видим дали има разлика в консумацията
    Още по-интересно ще е ако се получи обледеняване. Мисля, че ефективността на машината ще падне забележимо, поради нарушения топлообмен. Интересно обаче до каква степен?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #22

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Резултатите от току що приключелия експеримент (редовете в, които температурите са отбелязани с черен цвят) са повече от интересни! На база на тези редове е направена и графиката под натрупаната ел. енергия. Отчетите в нея се отнасят за редовете с маркирани в черен цвят температури. Малко коментар около резултатите в табличката и условията при измерване:

    В началото през деня (сравнително топъл и слънчев ден - стаята беше топла заради южното изложение) климатика бе установен на 18*, и като цяло консумацията за деня бе много ниска. За това, когато го включих на 22* трябваше да компенсира загубите - първото показание за средна консумация от 380W е именно за наваксване в първоначалния момент. Вижда се, че при всяка смяна на зададената температура също в началния момент се консумира повече енергия докато се установи процеса.

    Какви са наблюденията за нужната поддържаща ел. енергия при еднакви условия (външна температура - през нощта температурата падна до -2* и се стабилизира така) за нужната поддържаща енергия в установен режим:

    - за 22 градуса: 325W (външна 0/-1*)

    - за 24 градуса: 600W (външна -8*)
    - за 24 градуса: 385W (външна -2*)

    - за 26 градуса: 700W (външна -7*)
    - за 26 градуса: 520W (външна -2*)
    - за 26 градуса: 460W (външна +5*)


    Какво всъщност представляват тези цифри?: Това е нужната ел.мощност, която трябва да се превърне в топлинна за да се компенсират едни и същи топлинни условия в помещението (една и съща кубатура, една и съща външна температура и едни и същи условия на живот в стаята по време на проведения експеримент). Разликата в условията е само нуждата от поддръжка на по-висока вътрешна температура от което следва - по-високи топлинни загуби. Вижда се нелинейността на нужната енергия. Ако се апроксимира ще се види колко ще е разликата за един градус и каква е нелинейността в случая на зададен градус. Другото интересно нещо е: каква е консумираната мощност до стигане на установен режим. За по-ниските зададени температури в стаята е значително по-малка.
    +22* : 380W (тук обаче външната температура все още беше +4 градуса)
    +24* : 400W (при добре затоплено помещение предварително до 22*)
    +26* : 740W (при добре затоплено помещение предварително до 24*)


    По време на измерванията, външната температурата се бе установила на -2 градуса (с изключение на първите, правени при вътрешна за 22*). Нямаше мъгла, времето беше много ясно, нямаше обледяване по топлообменника на външното тяло, нямаше тенденция за понижаване на температурите и за това прекратих експеримента, пък и ...едвам издържах 3 часа на температура 26 градуса - не виждам смисъл реално да се ползва интензивно такава температура за живеене, дори и 24 ми се стори прекалено висока

    Измервания от следващи дни: (за някои типични случаи)
    външна +4/+5* , зададена +21* - косумирана мощност 187W
    външна 0/+1* , зададена +23* - косумирана мощност 450W
    външна -7/-8* , зададена +22* - косумирана мощност 395W
    външна -7/-8* , зададена +24* - косумирана мощност 600W



  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #23

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    При зададена 26 чуваше ли се външното тяло да "пуска турбото" т.е да шуми от високите обороти на компресора?
    можем да приемем че 26 градуса се ПОДДЪРЖАТ с 500вата консумация при външна -2. вижда се как пада консумацията от 740 в момента на задаването до 500 2 часа след това. трябва да се има впредвид и заграването на стените за този период от време. сега през нощта разхода трябва да е паднал значително тъй като имаш вече загрети стени и поддържана температура 20 градуса..

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #24

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    При зададена 26 чуваше ли се външното тяло да "пуска турбото" т.е да шуми от високите обороти на компресора?
    Само в първия период при смяната на температурата - подобно на това, което се чува при пускането на климатика. Но за малко, после всичко се укроти.

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    сега през нощта разхода трябва да е паднал значително тъй като имаш вече загрети стени и поддържана температура 20 градуса..
    Така си беше - по последно показание, около 190W за поддръжка на 20* вътрешна при предварително добре затоплено до 26* помещение.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #25

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Тук, в пост № 111 дадох и аз една таблица, при мен обаче разходът е по-голям поради постоянното отопление на подобна стая и на двоен коридор и две други стаи - едната през деня, а другата през нощта. Климатикът е същият. Моята установка също стои - електромер, но имам включени и амперклещи, за да имам данни и за моментния разход, а не да го изчислявам.
    Идеята ми е ако искаш да направим паралелни измервания за един период при еднакви настройки и да коментираме разликите спрямо другите условия.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #26

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    лука това е добра идея. board man може да сподели таблицата и само да нанасяш твоите стойности

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #27

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от luka
    Идеята ми е ако искаш да направим паралелни измервания за един период при еднакви настройки и да коментираме разликите спрямо другите условия.
    Чудесна идея. Предполагам, че трдно ще заварим едни и същи външни температури (освен ако и твоята машинка не е в ПЛД). Но мога да дебна ако се уговорим за дадена външна температура, продължителност на отчета и зададена вътрешна температура. После ще засечеме и грубо колко възлизат топлинните загуби като разлика в помещенията. Но мисля че за времето на измерването е добре за затвориш коридорчето за да остане само ясната като параметри стая. Поддържана 24 или 22 ми се вижда добре, период на измерване от 3 часа също ми се вижда добре, вече по отношение на външната темп. нямам идея - тук тези дни рядко пада под -3 градуса.

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    board man може да сподели таблицата и само да нанасяш твоите стойности
    Ще създам онлайн табличка за да може наистина да се води паралелно измерване и от @luкa , ако на му се занимава да мери .. то всъщност не е необходимо и да е постоянно - веднъж на ден е достатъчно според мен. Неговия случай на приложение на конкретния климати е по-типичен (като площ и обем) и за това си мисля че наистина ще е от интерес.

    На мен друго ми е по-интересно, ако някой топли помещение с подобни на моите характеристики, обаче с 9-ка или със 7-ца. Интересно ми е каква е разликата в ефективността при едни и същи други условия - само разлика в моделите.

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #28

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Чудесна идея. Предполагам, че трдно ще заварим едни и същи външни температури (освен ако и твоята машинка не е в ПЛД). Но мога да дебна ако се уговорим за дадена външна температура, продължителност на отчета и зададена вътрешна температура. После ще засечеме и грубо колко възлизат топлинните загуби като разлика в помещенията.
    На мен друго ми е по-интересно, ако някой топли помещение с подобни на моите характеристики, обаче с 9-ка
    или със 7-ца. Интересно ми е каква е разликата в ефективността при едни и същи други условия - само разлика в моделите.
    E 12х2.9м3 спалня? Става ли? Намирам се в Пловдив топлейки с Fujitsu ASYA09LCC Inverter.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #29

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от freelander
    E 12х2.9м3 спалня? Става ли? Намирам се в Пловдив топлейки с Fujitsu ASYA09LCC Inverter.
    Идеално - сега подготвям онлайн системка за @Luka, ще подготвя една табличка и за теб и така ще се водят 3 независими измервания

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #30

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Една идея.
    Натрупаха се доста постове и за да се влезе в страницата с резултатите трябва човек да се върне на първия пост.
    Във връзка с това идеята ми е всеки да сложи линка към страницата си с измерванията в подписа си (от профила).
    Така при всеки ваш пост линка ще излиза най-отдолу и ще е лесно откриваем за всеки поотделно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 372 ПърваПърва 12341252 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 13:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 10:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 22:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 12:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе