Страница 4 от 372 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 5578
Like Tree4495Одобрявам

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #46

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Ето интересни измервания от последните часове. Направих следния експеримент: изключих климатика за няколко часа и закачих конвекторна духалка Делонги с мощност 2kW. Целта ми беше не да измервам кое харчи повече и кое помалко. Исках да измеря истинските топлинни загуби на помещението, като мотивацията ми е описана в този пост:

    http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg287929

    Показанието от измерването с конвектора с електромера е дадено с плътен шрифт. Първото не е много актуално понеже в първите 5 минути не бях готов все още с инсталирането на конвектора към електромера, а и терморегулатора отне доста време за донастройка. Реално за представителна извадка може да се ползва второто измерване. То бе направено при +1 градус външна (отначало мислех че са +3, но бързо се усетих че съм поставил термометъра близко до прозореца на външната стена). Преместих термометъра в друга точка на терасата - далече от отопляваната стая и там той показа +1 градус. Наблюдението ми за вътрешната температура в стаята: на пода бе +21 градус, на тавана +26 а по средата на стаята между 23 и 24. Първия извод - по-лошо разпределение на температурата спрямо климатика - при климатика също съм ги мерил, като отклонението е не-повече от 2-3 градуса общо.
    За мен обаче основна цел бе да намеря колко е топлозагубата на помещението при дадени вътрешни и външни условия. При консумациа от ел. мрежата от 1380W за час и коефициент на преобразуване 1:1, за мен бе ясно, че това е необходимата топлинна мощност за ПОДДЪРЖАНЕ в установен режим на отоплителния процес. От формулката:

    Q = k (Твътрешна - Твъншна) се получи:

    Q = 1380W (топлозагубите в помещението при дадените температури) = к (23.5 - 1) = к * 22.5;
    от тук за коефициента К, който описва топлозагубите се получи: К=1380/22.5=61.3

    Този коефициент К е важен, защото с помощта на него, и стойностите на външната и вътрешната темп. лесно по табличката с измерванията може да се определи COP фактора на климатика при различни условия. Също така на база на този коефициент може да се сметне и каква топлинна мощност ще е необходима за поддръжка на установен процес при различни други условия. Например при +20 градуса в стаята и +5 градуса външна се получава:

    Q = 61.3 (20-5) = 919W

    При външна -19 градуса и поддържана температура в стаята от +26 градуса се получава:

    Q = 61.3 (26 - /-19/) = 61.3 * 45 = 2758.5W

    Във всички случай при мен инсталирания модел климатик ги осигурява и работи под номинала (4.6kW). Сега, по подобен начин може да се сметне от табличките и COP фактора. Между другото измерването, което тече в момента е при еквивалентни условия (докато външната температура не е паднала много и при вътрешна от 24*), но с климатика за да мога лесдно и дирекно да сравня разликата в показанията при едни и същи условия и да съдя за COP-a на системата при външна от 0/+1 градуса.

    ЕДИТ: След преминаване в установен процес се вижда че поддържащата ел. мощност е 390W. Външната температура обаче падна с 1.5 градуса спрямо предишното измерване с конвектора при установен режим. Какво излиза тогава:

    Q = 61.3 {24 - (-0,5)} = 1501.85W топлинна мощност.

    COP = 1501.85W / 390W = 3.85
    П.С: Докато бях включил духалката (тя си лапа 2kW докато рабори), диска на електромера се въртеше с такава скорост че свят ми се завиваше . Но пък не постоянно - спира да си почине от време на време (да не се изтъркат лагерите , хехе). В интерес на истината до сега от инсталирането не съм засичал толкова интензивно въртене.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #47

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Всичко това за консумациите е хубаво, но някой засичал ли си е климката колко ток хаби докато е изключена. Моята примерно хаби 18-20 вата, като толкова е и при режим "обдухване на датчика".

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #48

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff
    Всичко това за консумациите е хубаво, но някой засичал ли си е климката колко ток хаби докато е изключена. Моята примерно хаби 18-20 вата, като толкова е и при режим "обдухване на датчика".
    И при мен е там някъде.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #49

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    FUJITSU, GENERAL ,FUJI и MITSUBSHI ELECTRIC /за другите марки не съм сигурен/ имат подгряване на компресора чрез подаване на понижено напрежение от честотния регулатор върху намотките на компресора /неспособно да го завърти/.Включва се половин час след като го изключиш от дистанционното и навън са ниски температурите/ под +5 гр/. Консумираната ел. енергия варира от около 20 вата до 70вата/зависи колко е ниска външната температура/и при 8 часов стенд-бай режим на ден ще струва около левче на месец.

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #50

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Проблемът е, че в момента при мен е доста над 5C и пак ги има тези 20W/h
    P.S. Подгряването може да се включи и под 7C, зависи как е нагласено, но в момента пак сме над тази температура

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #51

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от freelander
    Проблемът е, че в момента при мен е доста над 5C и пак ги има тези 20W/h
    P.S. Подгряването може да се включи и под 7C, зависи как е нагласено, но в момента пак сме над тази температура
    Можеш да разбереш дали е включено подгряването- от компресора се чува едно съвсем леко бръмчене но е толкова тихо че за да го чуеш трябва да долепиш ухо до външното тяло.
    Освен това ако правиш измерванията с амперклеща част от измерения ток е реактивен който не се отчита от битовите активни електромери.
    Най добре е да има монтиран електромер за активна енергия към климатика .На него пише калибровката му например 600 оборота за 1 киловат за час.Засичаш оборотите за определено време и получаваш черпената активна енергия.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #52

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Абсолютно съм съгласен с теб, но ПРОБЛЕМЪТ, подчертавам отново, е, че подгряването не е включено (да, въпросният шум го няма), а ЕЛЕКТРОМЕРЪТ отчита 20W/h

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #53

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от freelander
    Абсолютно съм съгласен с теб, но ПРОБЛЕМЪТ, подчертавам отново, е, че подгряването не е включено (да, въпросният шум го няма), а ЕЛЕКТРОМЕРЪТ отчита 20W/h
    Кой знае може пък някоя платка да остава захранена извесно време с 15,20 вата.Например датчика измерва външната температура за подгряването.Все пак не е много-при цяло денонощие на стенд-бай режим ще струва около 6 стотинки на ден.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #54

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Имам схема на климатика и ще погледна логически. Доскоро си мислех че е четириътният вентил - само в режим HEAT оба4е остава включен. В режим АУТО след известно време май се изключваще и в режим COOL мисля че също липсваше консумация. @freelander, може ли да провериш при теб ако го включиш на COОL и stand-by, дали отново ще я има тази консумация?

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #55

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Освен това при 40 амперов електромер 90 милиампера не са ли в рамките на допустимата грешка?!?

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #56

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от luka
    Освен това при 40 амперов електромер 90 милиампера не са ли в рамките на допустимата грешка?!?
    Така е! Лично аз не бих се доверил на механичен електромер да мери такива малки мощности. По-добре е да се ползва V-A метода и мощността да се изчислява.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #57

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Грешка би трябвало да има ако нещо работи. При условие че климатика е включен само към стената и електромера отчита някаква консумация, не мисля, че това е грешка...грешката ще е част от тази отчетена консумация...добре ще вържем немеханичен електромер

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #58

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от freelander
    Грешка би трябвало да има ако нещо работи. При условие че климатика е включен само към стената и електромера отчита някаква консумация, не мисля, че това е грешка...грешката ще е част от тази отчетена консумация...добре ще вържем немеханичен електромер
    A нещото наречено климатик, освен че е включено към стената, включено ли е и към контакта? Предполага се... Консумацията, която отчита е реална, но може да не е вярна като отчетена стойност. Поради съизмеримостта с грешката на прибора. Ако приемем, че точността е 2,5% (в което силно се съмнявам) и макс. ток 40А - токове под 1А (220W) са съизмерими с тази грешка. За това препоръчвам пак не смяна на електромера, а отчитане на напрежението с волтметър, тока с амперметър и изчисляване на мощността P=U*I [VA]

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    801
    #59

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Не мога да разбера какво му мислите толкова. На моя климатик в книжката си пише че в режим Standby може да харчи до 35 W. Явно му трябва нещо за компютъра...
    Дори и на ТВ в standby режим си харчи 5-10 W, логично е климатика, който е доста по-мощен уред да харчи повече.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #60

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Fuji 12 LCC консумира в момента 60 вата в стенбай режим. Навън температурата е около 18-20 градуса и едва ли тази консумация е за подгряване не компресора при тази външна температура, а и външното тяло цял ден го пече слънце и температурата в него може и по голяма да е. Лятото в стенбай режим консумираше само 6 вата. И на мен ми е интересно защо хаби толкова енергия когато сега навън е топло. Измерванията ги правя с цифров електромер който мери само енергията консумирана от климатика.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 372 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 13:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 10:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 22:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 12:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе