Не избирайте климатик по филтрите - ефективността на климатика да пречиства въздуха с всичките му там филтри, е твърде малка в сравнение с уредите-въздухоочистители.
Всеки климатик си има задълвително основен филтър за едри частици прах, чиято основна цел е да предпази вътрешния топлообменник относително чист за да работи климатика ефективно и поради това той покрива 100% от площта на входа на въздушния поток.
Останалите въздушни филтри в климатика за финно механично пречиставане - каквито и да са те и както и да се рекламират/кръщават от производителите, имат ниска ефективност в използването им в климатиците поради това, че заемат едва 20% от площта на отворите за входящия въздух.
И като се вземе предвид и по голямото им съпротивление (поради по-голямата им плътност) на тези допълнителни филтри срещу входящата въздушна струя (а вентилаторът на вътрешното тяло и без това не е конструиран да създава силен напорен поток), въздухът на принципа на най-малкото съпротивление ги обтича и заобикаля.
Поради тези причини - много малка част от въздуха в помещението успява да премине и да се филтрира реално през допълнителните филтри за механична филтрация в климатика.
Друг, по-различен метод - алтернативен на механичното пречистване, представлява пречистването на въздуха чрез така наречения "плазмен филтър" - електростатично пречистване. При него съпротивлението е по-малко и поради това преминава повече въздух през него. По-ефективен е от механичните филтри и освен това допълнително йонизира въздуха в помещението. Но, за съжаление и той заема твърде малка площ от пътя на входящия въздушен поток и също не постига пълната си целева ефективност, както при един отделен въздухоочистител с такъв принцип на филтриране.
mxkolev, полза от фотокаталитичен филтър принципно има, но имай предвид и написаното по-горе. Потърси го при търговците на твоята марка климатик.