Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 58

При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #16

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    avast3 - за какво помещение и какъв климатик имаш в него - за да мога да разбера отговора ти?

    на мен 50вата на м3 не са ми достатъчни - нямам съседи, последен етаж, големи прозорци и съм в северна бългатия на дунава.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #17

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Пак опираме до гъвкавостта на компресора!
    Един наистина качественклиматик с номинал 3 kW трябва да може да даде както само 300 W топлина, така и 6000 W топлина и никой от междинните режими да не му е проблем. Това е климатик както за преходни сезони, така и за много студено.
    Такива примери има и не са чак толкова малко.

  4. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #18

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    В общи линии това беше и моята мисъл, но ДЕЯН се изрази по-правилно.

  5. tevtonec
    Guest
    #19

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Колеги,нека помогнем на неплатежоспособната част от българският народ (която е 90% от всичкият)с избор на климатик от среден или нисък клас...То е ясно,че който има пари ще си купи качествен климатик , ще си изолира перфектно помещенията и няма да има никакви проблеми.

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #20

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от avast3
    Има начин. Ако топлозагубите са големи.
    Ако загубите са големи, това означава,че машината не е преоразмерена.
    Машините се оразмеряват спрямо топлозагубите, а не спрямо кубатура.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #21

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Не един път съм повдигал темата за това "каква е файдата от климатика"... и за сега ми е трудно да намеря такава, и именно затова все още се чудя с какво да отоплявам другата стая след като я ремонтирам и започнем да я ползваме "нормално". От краткото ми съжителство с моя климатик (това е първа зима) стигнах до следния извод за климатици които са "достъпни" за простосмъртните...
    1. Ако климатика работи на средно потребелние около 350-400 вата това е сметка около 40-45 лв на месец за климатика. КОП-а при такива консумации е около 3 - така че реалните нужди на помещението са около 1-1.2 кв
    2. Ако се отоплява същата стая с един читав кновектор то неговата сметка ще е 120-130 лв - или сметката се "надува" с конвектора с около 80лв на месец.
    3. Файдата от климатика е 400 лв на сезон (5 месеца зима) - и се оказва че един климатик около 1200-1600 лв се изплаща за 3-4 години (тъкмо му изтече гаранцията и вече си на + от него и почваш да стискаш палци да не се счупи точно като си излязал на "файда" от него.
    4. Като съпоставим шума/течението/дефроста/ и всички тези "бонуси" което създава климатика (тука всичко си е индивидуално - някой не ги усеща, друг не ги трае...) и от конвектора общо взето човек започва да се замисля... защото крайната цена която плаща за климатик+ток = конвектор + ток през първите 3-4 години...
    5. Нещата се променят съществено ако климатика "бичи" на 800-1кв потребление (което е около номинала на климатиците в този ценови клас). Тогава наистина климатика е икономичен защото неговата себестойност се изплаща много по бързо... е работа в тия параметри е съпроводена с поголям шум/вятър/дефрост и всички тези "красоти" но все пак икономията е съществена...

    Та да се върнем на темата - според мен за да има смисъл човек да си сложи климатик трябва да го "смята" да работи на номинал (заедно с "бонусите" които са свързани с това). Ако ще го ползва за да му "мърка" на 350-400 вата и да се хвали колко малко ток плаща...по добре конвекторче

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #22

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty
    avast3 - за какво помещение и какъв климатик имаш в него - за да мога да разбера отговора ти?

    на мен 50вата на м3 не са ми достатъчни - нямам съседи, последен етаж, големи прозорци и съм в северна бългатия на дунава.
    За да не се повтарям, виж тук:
    https://forum.setcombg.com/index.php...35354.644.html. Са мо да добавя - североизточна България.


    Цитат Първоначално публикувано от tevtonec
    Колеги,нека помогнем на неплатежоспособната част от българският народ (която е 90% от всичкият)с избор на климатик от среден или нисък клас...То е ясно,че който има пари ще си купи качествен климатик , ще си изолира перфектно помещенията и няма да има никакви проблеми.
    +1 Всеки се разпростира според чергата си


    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Ако загубите са големи, това означава,че машината не е преоразмерена.
    Машините се оразмеряват спрямо топлозагубите, а не спрямо кубатура.
    Чудесно! А, би ли го обяснил и на колегите, участващи активно в темата "Помгнете ми за избор на климатик" и производните й?! Те, предполагам, не разполагат с инфрачервени камери с дистанционно предаване на данни, но съветите за избор на машина не спират. По какви критерии?


    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    Та да се върнем на темата - според мен за да има смисъл човек да си сложи климатик трябва да го "смята" да работи на номинал (заедно с "бонусите" които са свързани с това). Ако ще го ползва за да му "мърка" на 350-400 вата и да се хвали колко малко ток плаща...по добре конвекторче
    Ах тиии, еретик такъв !

  10. tevtonec
    Guest
    #23

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Колега пишеш без да мислиш...как ще ти е по евтино да плащаш по 800 вата вместо по 400? "Ако ще го ползва за да му "мърка" на 350-400 вата и да се хвали колко малко ток плаща...по добре конвекторче "
    По -добре не пишете нищо,от колкото да се излагате с глупости.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #24

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от tevtonec
    Колега пишеш без да мислиш...как ще ти е по евтино да плащаш по 800 вата вместо по 400? "Ако ще го ползва за да му "мърка" на 350-400 вата и да се хвали колко малко ток плаща...по добре конвекторче "
    По -добре не пишете нищо,от колкото да се излагате с глупости.
    Предполагам пропускаш първоначалната инвестиция за климатика - затова говорим.
    Сметни колко ток би плащал ако климатика ти гълта 800 вата а ти се топлиш в конвектор вместо с него. Само при високи консумации от климатика има файда

  12. tevtonec
    Guest
    #25

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Е нема такава държава..."ти му викаш куме Иване то гледа за .... да те хване"

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #26

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Добре ще ти го обясня по подробно
    1. Ако консумацията на климатика е около 350-400 вата той се изплаща (от икономията за ток след 3-4 години) - ако нещо не си съгласен кажи щото това е ключов момент.
    2. При консумация от 800 вата с климатик и КОП 3 би трябвало да "плащам" за 3*800= 2400 вата ако се топля с конвектор. Сметката за ток с климатика ще ми е около 90 лв, а тази за конвектора 3*90=270 лв
    3. Икономията изразена в пари е 270-90= 180 лв което за 5 месеца зима е 5*180= 900 лв

    Така че климатик за 1200 - 1600 лв би се изплатил за 1.5-2 години а не за 3-4 години при ниска монсумация.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #27

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    Добре ще ти го обясня по подробно
    1. Ако консумацията на климатика е около 350-400 вата той се изплаща (от икономията за ток след 3-4 години) - ако нещо не си съгласен кажи щото това е ключов момент.
    2. При консумация от 800 вата с климатик и КОП 3 би трябвало да "плащам" за 3*800= 2400 вата ако се топля с конвектор. Сметката за ток с климатика ще ми е около 90 лв, а тази за конвектора 3*90=270 лв
    3. Икономията изразена в пари е 270-90= 180 лв което за 5 месеца зима е 5*180= 900 лв

    Така че климатик за 1200 - 1600 лв би се изплатил за 1.5-2 години а не за 3-4 години при ниска монсумация.
    Но, при тази консумация от 800W, компресора на една 9-ка или 12- ще се натоварва повече, отколкото при 350W. Това предполага и по-бързо скапване. Никой не би искал за изръси хиляди левове за нещо, което ще трябва да изхвърли след 2-3 години. По-добре по-малки топлозагуби и работеща машинка, отколкото 1-2-3 хиляди лева, висящи безжизнено на стената под формата на споминал се климатик.

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    351
    #28

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    По отношение на консумацията предпочитам климатика ми да се изплаща колкото се може по-дълго,демек да консумира по-малко.Така или иначе аз инвестицията съм я направил вече.

  17. tevtonec
    Guest
    #29

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Давам за пример 2 климатика от среден клас (да не се сърдят собствениците на други марки и да коментират излишно):
    Климатици FUJITSU GENERAL
    Модел:
    ASYB 12LDC plasma
    0,9-3,5-4,3kW/конс.0,91
    Отопление:
    0,9-4,8-6,7kW/конс.1,22

    Климатици DAIKIN /Дайкин/
    Модел:
    FTXS25G / RXS25G серия Professional

    Охлаждане:
    1,3-2,5-3,2kW/конс.0,55
    Отопление:
    1,3-3,4-4,7kW/конс.0,75

    Трябва ни климатик за помещение 15кв и топлозагуби 2-3кв при -15гр...при избор на климатикът с 3.4 номинал,очакваме през повечето време да работи около номиналът и да консумира около 700в на час,но ако заложим на този с 6.7кв максимум,който ще работи през повечето време на 50% от мощността си и ще консумира 400 в за час(без да се напряга с по-малко дефрости и вентилатор на 1ва степен)
    Сега станах ли ясен,най накрая?

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #30

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    спор няма че по високата консумация предполага по бързо "изхабяване" не климатика, но отново се връщаме на въпроса "има ли файда да дам 1200-1600 лв за климатик ако ще го натоварвам с 350-400 вата - т.е. ако имам малки топлозагуби не е ли по добре с конвекторче"?

    Според мен всеки може да измери колко ток е изхарчил климатика му за цялата зима, да го умножи по 3 и да види колко би му струвало отплението с конвектор. Сметката е елементарна.

    @tevtonec виждам на къде биеш но "пилците се броят на есен" - в случая с климатиците "на пролет" - тогава се вижда колко ток си изгорил дали е била оправдана инвестицията

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. климатик SHARP AY-XPC9JR така ли трябва да работи
    От imegogo във форум Климатици Sharp, Sanyo
    Отговори: 8
    Последно: 18-02-13, 21:45
  2. Ще се скапе ли климатика ако работи няколко дни над номинала...
    От marian1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 01-02-12, 16:14
  3. трябва ми съвет за избор на климатик
    От alexander_p във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 14
    Последно: 19-11-11, 12:57
  4. Отговори: 1
    Последно: 13-07-10, 19:21
  5. Какво се гледа при избор на UPS?
    От Eistee във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 07-08-03, 02:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе